build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рашнов, Романија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Рашнов, Романија
    Posted: 24-Jun-2012 at 21:08
Рашнов е мал град од 15.000 жители што се наоѓа на 15 километри оддалеченост од Брашов. Со меѓуградски автобус што сообраќа на секој саат може да се стигне во градов, а меѓу туристите е популарен и поради тоа што се наоѓа на половина пат помеѓу Брашов и Бран.


Црквата во центарот на Рашнов:


Edited by BOJAN - 24-Jun-2012 at 21:09
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jun-2012 at 21:16
Градот Синаија е познат по средновековната тврдина која е сместена над самиот град. Како и останатите утврдувања во Трансилванија и Валахија, целта на нејзината изградба пред неколку векови била одбрана од непријателски воени напади:


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jun-2012 at 21:20
Панорамски поглед од тврдината кон Рашнов:

Рашнов заедно со најпознатите знаменитости(со исклучок на пештерата што е пооддалечена од градот), може да се разгледа за 5-6 саати.

Edited by BOJAN - 24-Jun-2012 at 21:21
Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Oct-2012 at 11:26
ме бендисува местовоо
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.