build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бран, Романија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бран, Романија
    Posted: 24-Jun-2012 at 21:34
Бран е минијатурен град сместен на 30 километри од Брашов и до истиот може да се пристигне од Брашов со меѓуградски автобус. Меѓу туристите е познат единствено по замокот во самиот град, кој цврсто се рекламира како домот на Дракула. Всушност еден од жителите на замокот бил Владимир Тепеш.

Помеѓу романскиот народ, замокот е познат како заточеништво на романското кралско семејство до 1948 година, во периодот од првите години на комунистичкиот режим. По оваа година, тие се протерани од Романија. Денеска замокот воопшто не е спектакуларен и може слободно да се пропушти. Целиот објект е претворен во историски музеј на предмети поврзани со романското кралство. Фотографирањето е бесплатно:






















Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jun-2012 at 21:40






Освен „Замокот на Дракула“, во Бран и не можете многу што да видите. До самиот замок, опстојува уште еден музеј во кој е прикажан животот на село, налик на нашиот Музеј на вода во Градиште, само што не е на вода. Од селаните може да се купи традиционален романски кашкавал и сирење, но и месо и месни производи што се продаваат како на Бит пазар. За посетата на замокот ви требаат максимум 2 саати, а за целото место не повеќе од 4 саати.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Jun-2012 at 00:09
Презимето е Цепеш.

Т со подредно ченгелче е Ц (како што S со ченгелче е Ш).


Edited by Граѓанин - 25-Jun-2012 at 08:15
Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Oct-2012 at 11:42
Убаво местоо,, а сликите се одлични
Не би се согласила со Граѓанинот
Влад Ц(т)епеш Дракул (Vlad the Impaler) припаѓа на куќата на Дракул ( а татко му бил член на Оrder of Dracul). Мислам дека (ако не се лажам) додавката Цепеш, Влад ја добил поради тоа што ги набивал луѓето на колци итн., така да не се однесува на неговото презиме.
Цепеш-српски- цепати (дрва на пример), во контекст на нешто што се дели, сече или цепење на јадро на пример.

Инаку замокот Бран-мислам дека не е дом на Влад Дракул-ако добро се сеќавам, колку што ми објаснуваа, дека човекот таму во Бран бил само затворен. Неговиот вистински дом (замок што и да е ) е во Трговиште, но истиот мислам дека е во руинирана состојба .






Edited by Ines - 03-Oct-2012 at 11:43
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jan-2013 at 11:35
Originally posted by Ines

Убаво местоо,, а сликите се одлични
Не би се согласила со Граѓанинот
Влад Ц(т)епеш Дракул (Vlad the Impaler) припаѓа на куќата на Дракул ( а татко му бил член на Оrder of Dracul). Мислам дека (ако не се лажам) додавката Цепеш, Влад ја добил поради тоа што ги набивал луѓето на колци итн., така да не се однесува на неговото презиме.
Цепеш-српски- цепати (дрва на пример), во контекст на нешто што се дели, сече или цепење на јадро на пример.

Инаку замокот Бран-мислам дека не е дом на Влад Дракул-ако добро се сеќавам, колку што ми објаснуваа, дека човекот таму во Бран бил само затворен. Неговиот вистински дом (замок што и да е ) е во Трговиште, но истиот мислам дека е во руинирана состојба .






Ines, овој замок во Бран е само туристичка атракција и ништо повеќе. Ако уплатиш во туристичка агенција во Скопје, ќе те одведат токму таму. Познатиот замок на Дракула е во Валахија на југот на Романија, а не во Трансилванија. Сепак, постојат доста замоци во кој поминал низ неговиот живот. Ако резимирам од сегашен аспект, би ти кажал дека патувањето низ Романија досега ми е најповолната зделка што сум ја направил.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.