build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ограда за тераса

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
rbobi26 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rbobi26 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ограда за тераса
    Posted: 26-Jun-2012 at 10:29
Дечки гледам дека нема некоја слична тема па мислев да  добијам и ваши предлози со слики на тараси со инокс или слично.

И дали вашиот предлог или искуство дава приоритет на зидани тараси или тараси со Разни видови на Метал и тоа гледано највеке од безбедносна страна па потоа од естетска.

Однапред благодарам.Edited by rbobi26 - 26-Jun-2012 at 10:30
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Mar-2020 at 00:44

rbobi тро побајаѓи покасно аберов стига како одговор, веројатно сме оставиле простор некој Бравар со искуство на темава да си каже своето мислење, бидејќи во прашање е навистина осетлива работа и може некому Живот да му зависи доколку импровизира или импрвизирал, што доколу Тераса служи само како отворен Шпајз може не би требало да се тревожи Чоек, но ако таму си Одмара се Дружи или Работи навистина треба предострожност кога некој би зел да си се поприкажува на темава!

ова сега (сред постојната пандемија со ковид-19 и времената Вондредна Состојба апропо неа) чинам добро би дошло да се потенцира бидејќи ко никогаш досега мнозина се приморани да користата максимално терасите особено оние Сограѓани кои се населени по Згради, а зошто не и оние по Куќи, просто онака највнимателно да си проверат во каква состојба им се оградите, дали попуштиле спојки ако се штрафени, дали ’рѓа си сторила своето ако се варени, дали Ограда им е сеуште безбедна, за да онајслободно дозволат секому во семејството да прстојува таму додека брка дневно Сонце т.е. природни залихи Витамин Д3 [1] бидејќи и сами си знаеме дека се однесуваме најонака балкански да по балкони ако не тераси и да не вежбаме Вратило си товариме истите со отпојќе Товар небаре тоа е подрум, а дефакто се конзоли кои не трпат голем подвижен товар ... така да ете Убо што некој почнал ваква нишка макар немало речиси цела деценија одговор, бидејќи мене немаше ни да ми текне на вакво нешто та да предупредам мнозина кои и немаат абер дека како и се’ во секој Дом и оградите на терасите треба да се одржуваат, ’рѓа јасно е резултат на некористење Миниум [2][2]~[2][2] како подлога пред фарбање, незнам само колкава трајност има истиот под влијание на Сонце ... инаку заради сиромаштија мнозина неретко директ бојадисуваат на Железо небаре е Дрво но и на дрвото за да не скапе повторно најнапред треба импрегнирање дали преку лакирање [3] или пак надворешно јагленисување [3] но бидејќи живееме во модерни времиња та железо најчесто рулз денес по Огради та оние кои не го заштитуваат со Миниум ризикуваат побрзо ’рѓосување, поубо е само миниумот да е нанесен и без потоа да се оди со бојадисување отколку тој да е изоставен бидејќи се работи за материјали кои постојано се изложени на временски влијанија, единствено незнам само колку еколошки е да се тера со Миниум по Железо наместо уште одма да се оди со Инокс или пак Цинк-ана Ограда!? велат поцинкувани предмети се и подобри бидејќи иноксот (ко супер скап) никогаш нема да може да носи такви тежини (не исплатливо) ко челични цинкани цевки, иако ретко кој да оградува со такви а обично само Шрафовска Роба се Цинка, но има и нешто измеѓу ко што се Алуминиумски Профили кои им се екстра пандан на претходно наведениве но исто тро поскапи та кој може кај нас и нив да си ги дозволи бидејќи заради безбедност треба да се и подебели и решетаксти [4]

ми текнува ко Дете кога живеев во Ченто т.е. зградите во Синѓелиќ оние гранитските до Школото Дане Крапчев иако од институција како ГП Гранит градени сепак гелендерите по балконите беа ко да сакасии дали ќе издржат а не пак Дете да се пентари понив, што и да не сум го сторил сигурно ми текнало среќа балконоо бил на 5-ти Спрат па сигурно и сум се пишманел полесно колку и да ме боднао нешто, можеби цртан филм, којзнае, но ќе беше доволно и да пробам за другите Деца како први тако други да си ја затераат фората, мислам порано растевме нонстоп пред Зграда па кога под казна ќе ме заклучеа Дома знам пробував и преку Чатија да скубнам, веројатно денешните Деца немаат такви комплекси бидејќи ги држат уште од раѓање под клуч во 4 Ѕида та сега постојните околности не би требало да им се особена фрустрација, ем имаат интернет и кабловски, иако недостасува таму покреативна анимација за да си уживаат 24/7 во фотеља, се надевам ќе отпочнам најитно некаков спунт и самиот за да она што го имам како магнет за пред компјутер дури и кога немам попаметна работа ќе им се најде така на родители за да ги потсмируваат ако пандемијата потрае, а и да не е таа поарно е виа компјутери креативно да канализираат децата вишокот енергија [5] него да дремат пред видеоигри или социјалки [6] Проштевајте за дигресијава ја нафрлам Чисто за потенцирам Ограда на Балкон или Тераса мора постојано да се проверува бар еднаш годишно, но тоа го праеле порано Домакини кои на Утакмица оделе во Публика на Трибини а не пред телевизор, та денес и она малку слободно време што го имаат си го опсветуваат на спорт-клуб визионерство ...

... ајт бар нека викне да му завари бравар Флах одозгора ем ќе го измачка, може да се оди и побрзо со штрафење ако гелендерот е читав! ама во вакви околности низ дома нека го замоли со купечко или импровизирано хазмат одело да му скитка [7][7] заради што нормал ќе мора да пушти и Лимонада ако нема за екстра Пиво ... вистина зошто да не се стори Добра Работна Пракса да и Бравар или Хаусмајстор дури и во пандемиски услови да не може да ви работи подома, мислам за да извади дневница негледам зошто да не сака да си набави некакво лајт хазмат одело ко она докторските во Кина [8][8][8][8] најмалку што треба и регуларно да си има мајсторо Маска За Лице а знаеме тоаретко да е случај, мислам и самата работа со хемии кои можат да предизвикаат иритации ако не компликации при вдишување бидејќи неретко имаат и токсични состојки по премазите и боите може да биде голем проблем, бреј јас сега за епидемијава немам друго него си шетам со 3м работничка маска од Бриколаж, но ми се пожали Комшија немале ни таму медицински, но забораил да праша за Технолошки (да неречам мајсторски или работнички) Респираторни Маски кои зависно некои имаат и поголема заштита бидејќи се работи и со отровни-хемии во индустријата, прашајте во Дворник порано таму купував имаа во паети по десетина чинам [9]

https://chromos-svjetlost.eu/en/items/metal-protection-2/corrosion-protection-9
Edited by Zelenikovo - 27-Mar-2020 at 00:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.102 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.