build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бензински пумпи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бензински пумпи
    Posted: 13-Sep-2007 at 18:09
Ваљда е глупо да отвараме посебни thread-ови за разни бензински пумпи, не дека па толку се прават кај нас. Нека биде ова централна точка за сите вести врзани со тоа. Па како понатаму ќе се развива работата ќе видиме
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Sep-2007 at 18:09
Shocked
 
 
Жителите на Аеродром против одлуките на градоначалникот
Жителите и советот на општина Аеродром против идејата на градоначалникот Тодоровски да изгради две бензински пумпи во близина на населени згради. Граѓаните веќе собрале повеќе од 1500 потписи, а советниците планираат да ја откажат утрешната седница – требаше да гласаат за урбанистичките планови предложени од градоначалникот.
 
И тие и жителите тврдат нелогично е да се градат бензиски пумпи до згради, оти тоа и буквално може да го загрози животот на населението
 
„Тука минува главниот гасовод, а на само 20 метри има згради ја не знам како може тука да се гради бензинска пумпа“ рече Несковски Кирил - член на иницијативен одбор.
 
Ден пред закажаната седница на советот, граѓаните се сомневаат дека можно е седницата на советот сепак да се одржи. Обвинуваат за рекетарство.
 
„Разбравме дека се спрема пуч утре викнати се рекетари за да се гласаат присилно дуповите“ – вели Радевски Аспарух - претседател на Иницијативен одбор за спас на Ново Лисиче.
 
Во меѓувреме од градоначалникот стаса соопштение во кое се обвинуваат советниците дека ја кочат работата во општината. Градоначалникот Тодоровски веќе неколкупати ги повикува советниците да ги гласаат предложените дупови, оти како што тврди само така Аеродром ќе стане модерна општина.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Sep-2007 at 18:24
А каде точно се спорните локации?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Sep-2007 at 19:09

neznam no recenici kako ovaa

И тие и жителите тврдат нелогично е да се градат бензиски пумпи до згради, оти тоа и буквално може да го загрози животот на населението
 
me naveduvaat da mislam na standardnoto sabotersko scenario na grupa lokalni seljaci


Edited by pbanks - 28-Sep-2007 at 10:29
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Sep-2007 at 19:22
Сајтот на општината е паднат моментално, ама ионака тие двата ДУП-ови што ги имаа ставено беа недостапни веќе подолго време. Убаво ќе беше сега да провериме ама...

Да не ги има некој од вас снимено? Ако ги има некој ај кажете да ми ги набаците Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Sep-2007 at 17:42
Се поправиле овие од општина Аеродром, ДУП-овите се пак достапни. Еве го тој за Ново Лисиче: http://80.77.146.135/Sliki/NovoLisice.jpg

За жал се однесува само на пола населба... Во оваа половинка гледам една бензинска пумпа (беа спомнати две). Локацијата не е толку проблематична како што се претставува, ама сепак мислам дека не е најприкладна. Дополнителен фактор е што на истиот булевар има 2 бензински пумпи на околу 1км јужно и уште една исто на околу 1км северно. Згора на се, се гради уште една во непосредна близина - на Бул. Видое Смилевски Бато.

Не ми е јасно кај се затрчуваме со толку бензински пумпи? Поготово што е очигледно дека не се распоредуваат баш најплански. Земаме пример од Косово? Dead

Не знам - не можам да завземам став. Во суштина не ми се допаѓа бензинската и воопшто многу работи кои ги гледам во ДУП-овите. Од друга страна па преку глава од овие „загрижени граѓани“ кои се бунат против било каква градба, освен против илегални доградби и рушење во веќе изградени колективни згради. Angry
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Oct-2007 at 16:57
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8DF1922713E7944CA58A09B2F5140A63


Нова бензинска станица во Ново Лисиче

Деновиве „Макпетрол“ пушти во работа нова бензинска станица во населбата Ново Лисиче. Станицата ќе работи нонстоп 24 часа, а на неа може да се купат следните видови горива: евросупер од 98 октани, евросупер од 95 октани, евродизел и гас за автомобили.Оваа вест е поврзана и со темата што претходно ја дискутиравме (за двете пумпи на Бул. Србија, од спорните ДУП-ови на општина Аеродром). Новава пумпа е во непосредна близина на предложените локации, како и 3 други веќе постоечки пумпи. Во нормални услови на никого не би му паднало на памет да гради уште пумпи во близина, освен ако некој не сака да испере пари... А ако грешам и во близина навистина има потреба од уште пумпи, тогаш сепак има поприкладни локации. Џуро, овој пат сепак морам да се сложам со „саботерите“. Аеродром и Ново лисиче се испланирани уште на времето и сега не треба да се нарушува концептот на населбите со вакви работи. Поготово што ДУП-овите имаат многу нелогичности... Еве на пример планираната пумпа од страната на Аеродром нема пристап од булевар, туку само од паркингот. Само овој факт кажува доволно за квалитетот на ДУП-от и оние кои го правеле.

Edited by Cloverstack - 05-Oct-2007 at 00:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Oct-2007 at 21:21
Originally posted by Cloverstack


Оваа вест е поврзана и со темата што претходно ја дискутиравме (за двете пумпи на Бул. Србија, од спорните ДУП-ови на општина Аеродром. Новава пумпа е во непосредна близина на предложените локации, како и 3 други веќе постоечки пумпи. Во нормални услови на никого не би му паднало на памет да гради уште пумпи во близина, освен ако некој не сака да испере пари... А ако грешам и во близина навистина има потреба од уште пумпи, тогаш сепак има поприкладни локации. Џуро, овој пат сепак морам да се сложам со „саботерите“. Аеродром и Ново лисиче се испланирани уште на времето и сега не треба да се нарушува концептот на населбите со вакви работи. Поготово што ДУП-овите имаат многу нелогичности... Еве на пример планираната пумпа од страната на Аеродром нема пристап од булевар, туку само од паркингот. Само овој факт кажува доволно за квалитетот на ДУП-от и оние кои го правеле.
 
абе се е тоа во ред, но проблемот е што саботерите гарант не направиле анализа на ДУП-овите, него прават проблеми пошто тоа им е хоби, ако не е full time работа. Така да кредибилитетот им е 0.
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Oct-2007 at 20:45
sprema mene, mnogu dobra vest.
 

Пицерии на бензиските на „Макпетрол“


Во трка по клиенти бензинските станици го подобруваат квалитетот на услугите. ОКТА ребрендираше пумпи за подобар имиџ, „Лукоил“ отвораше маркети, а „Макпетрол“ во партнерство со познатиот угостител Љупчо Николовски Фуфо, пицерии.

Станува збор за ланец пицерии под брендот на „Фуфо“. Првата е на реновираната бензинска на „Макпетрол“.

„Денеска го отворивме првото, или првенчето, како пилот варијанта која се надевам, дека ќе биде многу успешна и се надеваме дека во наредните две-три години да отвориме 30-тина“, изјави Љупчо Николовски, сопственик на „Дал Фуфо“.

Планирано е пицерии под брендот на „Фуфо“ на бензинските на „Макпетрол“ да има низ цела Македонија.

„Верувам дека на овој начин, овој модел што го направивме заедно со „Макпетрол“ ќе делуваме позитивно на туризмот во Македонија, затоа што сите што се бават со туризам во Македонија знаат дека покрај другото, туризмот има една гранка која се вика транзитен туризам. Ние до овој момент во Македонија не можевме да пренесеме или да им понудиме на гостите транзитен туризам, затоа што ниеден гостин што ќе влезеше, на неговото транзитно патување немаше каде да застане“, рече Николовски.

Речиси во сите земји во регионот вакви угостителски капацитети одамна постојат. Во Македонија „Макпетрол“ поседува најголем број на бензински станици. Со помал број објекти му конкурираат ОКТА И „Лукоил“.

 
 
spored moi izvori sledna kje bida benzinskata Makpetrol na granicniot premin Bogorodica. Mislam deka ova vekje go spomnav na SSC
 
 


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 14:18
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Oct-2007 at 21:02
^^

Ова ми звучи добро
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Oct-2007 at 08:39
Toa e super:) Bash bi bilo dobro, koga se vrakjash od drug grad i umoren si i sve, ke jades piza:)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Oct-2007 at 18:09
eve uste edna OK vest
 
Нова бензиска станица на Лукоил во Прилеп
 
Лукоил утре ќе ја отвори новата бензиска станица во Прилеп.
На поставувањето и осветувањето на камен темелникот на новата бензиска станица ќе присуствува директорот на Лукоил, Андреј Куку, Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, Министерската за економија, Вера Рафајловска и градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Новата бензиска станица се наоѓа на рскрсницата на влезот на Прилеп. Ова е четврта бензиска станица на Лукоил во Македонија.
(Тотал)
 
 
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Oct-2007 at 20:44
Of more majko... cela vlada na otvaranje na benzinska!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Oct-2007 at 20:45
Originally posted by gotsomekicks

Of more majko... cela vlada na otvaranje na benzinska!
 
aha i ja na toj del se smeev, jes da ne e za smeenje... katastrofa... ti si pomal pa moze ne znaes, Kiro Gligorov go otvori prviot McDonalds vo Skopje.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Oct-2007 at 14:19
Epa akoTongue sepak eden vid na pochit do investitorite.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Oct-2007 at 15:26
Почит кон инвеститорите ќе беше да не ги дриблаат околу локациите на пример.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Oct-2007 at 19:54
abe ova denes kamen temelnik bilo, jas pa mislev gotovo ja otvaraat
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Oct-2007 at 20:03
Originally posted by pbanks

abe ova denes kamen temelnik bilo, jas pa mislev gotovo ja otvaraat


Хехе, не се секирај, ќе дојдат и на отварање...

Веројатно со делегација на повисоко ниво. Претседателот не го мирисаат па уште од сега е јасно дека за пола година го гледаме Премиерот во Прилеп LOL
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Oct-2007 at 23:31
Originally posted by Cloverstack

Почит кон инвеститорите ќе беше да не ги дриблаат околу локациите на пример.

Epa neznam segaTongue

Хехе, не се секирај, ќе дојдат и на отварање...

Веројатно со делегација на повисоко ниво. Претседателот не го мирисаат па уште од сега е јасно дека за пола година го гледаме Премиерот во Прилеп LOL

Haha sigurnoSmile
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Oct-2007 at 12:29
Eh, i ja se zbuniv! Ali djuro zaprimeti go tekstov kolku e kontradiktoren:

"Лукоил утре ќе ја отвори новата бензиска станица во Прилеп.
На поставувањето и осветувањето на камен темелникот на новата бензиска станица..."

A plus kaj se zaletavme nie, tolku brzo da izgradile 4 benzinski... pfff!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.