build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Бензински пумпи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бензински пумпи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 08-Jan-2014 at 19:22
Пошто од другата страна е Лукоил,вероватно и оваа е нивна.Патем ќе биди прва бензиска кога ќе се оди кон Тетово(Охрид)
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 08-Jan-2014 at 19:43
Скоро секој ден кога патував бензискава не е од Лукоил, највероватно од Мак-Петрол е потшо се поставиа жолто плави панели , или само жолти панели на покривот каде ќе треба да седи логото. 
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 08-Jan-2014 at 20:51
Можно е,јас се базирам на логика,а немам поминато месец-два натаму
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 09-Jan-2014 at 12:28
Бензинската ќе биде на Шел! Тоа го заклучувам освен од заштитните бои на кровните панели, и поради фактот што логото на оваа фирма се гледаше на самите апарати за полнење бензин. Дај боже да не е некоја манипулација со брендов и Шел навистина да влезе кај нас.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 09-Jan-2014 at 12:52
Искрено, не верувам дека ќе биде Шел. Ќе излезе истата работа како со продавницата на Х&М во Скопје.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1602
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 09-Jan-2014 at 16:58
Originally posted by Andrej_LJ

Бензинската ќе биде на Шел! Тоа го заклучувам освен од заштитните бои на кровните панели, и поради фактот што логото на оваа фирма се гледаше на самите апарати за полнење бензин. Дај боже да не е некоја манипулација со брендов и Шел навистина да влезе кај нас.

Nasite ne se zainteresirani "Shell" da vleze kaj nas. Pred nekolku godini imase inicijativa od eden nasinec koj togas rabotese za "Shell", no bese odbien.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 09-Jan-2014 at 17:17
Шел планираше да влезе во Македонија преку купување на Макпетрол, интересот за ова беше доста голем минатата пролет, но на крајот ништо не бидна. Според мене, Макпетрол ќе се продаде на странска компанија најдоцна до крајот на 2015 година.
Иначе за бензинската пумпа мислам дека не е ни на Макпетрол ни на Лукоил, станува збор за мала приватна бензинска пумпа.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 09-Jan-2014 at 19:30
Логото на Шел беше поставено па покриено и на кровот на објектот. За можниот влез на Шел во Македонија се известуваше од поодамна.

2007: „Шел“ ги проучува можностите за инвестирање во Македонија

Во врска со бензинската, мојата претпоставка е дека се работи за оваа фирма

Кога сме кај темава, првата бензинска пумпа со име „Шел“ во Македонија била отворена во 1927 година


http://skopje-3d.mk/index.php/mk/%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B5/184-2012-08-31-08-22-55.html

Edited by OCB - 09-Jan-2014 at 19:40
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 04-Mar-2014 at 09:06
ДОАЃА ЛИ „ШЕЛ“ ВО МАКЕДОНИЈА?Влегува ли брендот „Шел“ на македонскиот пазар? Бензинска пумпа, со боите и логото на познатата компанија, се подготвува да биде пуштена во употреба на патот меѓу Скопје и Тетово. Забележливо е дека објектот се' уште не е готов, но од тоа што може да се види, карактеристичните обележја на пумпите на „Шел“ се веќе поставени. Засега нема најава кој го внесува „Шел“ во нашата земја, иако одамна се зборува дека наш познат бизнисмен подолго време преговара со компанијата.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=07CA7FBFF5886A42A7184255177DEB92
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 04-Mar-2014 at 18:45
нисмо те срече, и се надевам дека не сум во право
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 11-Mar-2014 at 00:14
Шел стигна во Македонија!? (ФОТО)
На патот Скопје - Тетово, после првата наплатна рампа, како што се гледа од фотографијата, при крај е отворањето на првата бензинска пумпа на светската компанија Шел. Невообичаено за една светска компанија, бензинската пумпа наскоро ќе се отвори без големи помпи, без конференции за печатот, без свечени сечења ленти, без камери, но и без реакции на надлежните органи за заштита на трговските марки.    http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/shel-stigna-vo-makedonija-fotoEdited by ѓорче - 11-Mar-2014 at 00:30
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 11-Mar-2014 at 01:21
Од бензиските кои им ги имам видено у живо и она што на нет може да се најде, ова изгледа као кинеска копија на Шел. Димензиите на логото со белата површина се различни од она што у реалност е, а фонтот е прича сам за себе. Плус има разлики и во жолтите и црвените линии. На крај ќе испадне као муабетот со H&M, дека уствари наша продавница ќе препродава нивни ствари. Ништо чудно и овде да е некој таков муабет.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1602
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 11-Mar-2014 at 01:40
Da vlezese Shell u Makedonija ke se utepaa od slikanje i falenje, barem sega za izborite. Inaku ne znam sto e tolku jako ako vleze Shell u makedonija. Jas odamna prestanav da tocam kaj Shell. Najskapi se!
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 11-Mar-2014 at 01:54


Незнам зошто судиш според тоа како е напишана рекламата..У денешно време потребно е само да изгуглаш и огромен број на резултати ќе имаш. Јас дојдов до оваа слика, во случајов што е многу полош фонтот за разлика од нашиот случај.

Edited by ѓорче - 11-Mar-2014 at 01:55
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 11-Mar-2014 at 07:43
ѓорче... има големо значење како е напишан брендот... секоја сериозна фирма многу внимава на својот имиџ. На нашава пумпа е ставен фонтот кој се користел во логотипот од 1971-ва година. Од 1995 до денес Шел користи Хелветика... некако не ми држи вода да користат фонт кој веќе не е во употреба.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 11-Mar-2014 at 08:28
кај вака заштитени слики одам со десен клик во inspect element, и кога ќе се појават тие редовите барам ред каде е сликата,го копирам но тоа после .JPG го бришам и илегува сликата
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 15-Mar-2014 at 18:56
На делницата Катланово-Скопје, некаде кај село Петровец, денес видов бензиска пумпа во изградба. Поставена е само челичната конструкција, нема никакви ознаки од која компанија ќе биде.
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 15-Mar-2014 at 20:00
Originally posted by Џоле

На делницата Катланово-Скопје, некаде кај село Петровец, денес видов бензиска пумпа во изградба. Поставена е само челичната конструкција, нема никакви ознаки од која компанија ќе биде.


Стои таа во таква состојба веќе подолг период.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 04-May-2014 at 13:31
Originally posted by ѓорче

Шел стигна во Македонија!? (ФОТО)
На патот Скопје - Тетово, после првата наплатна рампа, како што се гледа од фотографијата, при крај е отворањето на првата бензинска пумпа на светската компанија Шел. Невообичаено за една светска компанија, бензинската пумпа наскоро ќе се отвори без големи помпи, без конференции за печатот, без свечени сечења ленти, без камери, но и без реакции на надлежните органи за заштита на трговските марки.    http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/shel-stigna-vo-makedonija-fotoамблемите и симболите на Шел вчера беа покриени со платна.Изгледа има проблем или со договорите или можеби некој во стилот на Вајат Ерп си дозволил да си става какви и да сака имиња како во почетокот на 90-тите
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 04-May-2014 at 17:55
На местото каде имаше излизгано земјиште меѓу Ресен и Охрид, блиску до ПП Буково, местото е проширено и тампонирано.Дали е паркинг во прашање или план за бензинска, допрва...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.