build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бензински пумпи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 18-Aug-2008 at 19:51
gotso, купи апарат и се препороди Cheers ако само напред, сликај
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 19-Aug-2008 at 13:54
Yes

Еве ги сликите што ги ветив вчера од бензинската во изградба:

1.

2.

3.


Како што гледате сеуште ништо посебно не се случува. Незнам сега дали уште ги вадат темелите од претходната бензинска или почнаа да работат на новата. Инаку за тие што не знаат, бензинскава се наоѓа дијагонално од Воена болница. Еве еден кадар од салата која е во околина:

4.

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 19-Aug-2008 at 13:59
Сигурно ќе биде нешто ептен големо штом целосно ја рушат постоечката.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 20-Aug-2008 at 12:14
@Gotso следи го ова градилиште на Илинденска често бидејќи освен бензинска пумпа тука ќе се гради и нов автосалон и севисен центар за Хонда... 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1314
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 25-Aug-2008 at 03:18
Ова се први мои слики па сигурно ќе ги забележите "малите" недостатоци

Лукоил на влезот на ПрилепBack to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1314
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 25-Aug-2008 at 03:22
Да непоменам сликано во движење
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12291
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 25-Aug-2008 at 03:24
Добро е, го сефтосавме и Прилеп со фотки

Cheers


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Aug-2008 at 13:26
Mi se dopagaat epten benzinskite na lukoil sum gi zabelezal niz bugarija uste pred 6-7 godini,najbitno e sto imaat cisti wc-a  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 25-Aug-2008 at 13:47
Originally posted by mitatos

Mi se dopagaat epten benzinskite na lukoil sum gi zabelezal niz bugarija uste pred 6-7 godini,najbitno e sto imaat cisti wc-a  


Баш вчера пумпав гуми на ЛукОил и си се измив раце како човек, а не да правам лом низ кола!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12291
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 25-Aug-2008 at 14:23


Каде? На онаа на првомајска им беше рикнато тоа за пумпање гуми... Го опраиле?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 25-Aug-2008 at 14:26
На првомајска да, сега е добро, јас приметив дека беше рокнато на макоил на бул србија тамо обично пумпам, ама одсега само на лукоил и ради гумите и ради бензинот, ама највеќе зашто има кај да се измиеш раце!!! Само не им чини тоа што се плаќа внатре. Башка секое влагање во лукоил да платам, око ми фаќаат патните карти на тримакс им стојат одма до каса. Скоро сите карти ги имаат. Уствари затоа и се плаќа внатре да ти фати око нешто па плус пари да потрошиш.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 25-Aug-2008 at 23:46
Originally posted by Cloverstack

Добро е, го сефтосавме и Прилеп со фотки

CheersCheers

@ovаj_stariot Master

Инаку бензинскава во Прилеп изгледа доста пространо во однос на скопските Лукоили. Барем таков ми е впечатокот, колку што имам видено на слики таква е и битолската.

Edited by pbanks - 25-Aug-2008 at 23:47
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1314
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 26-Aug-2008 at 00:27
Мислам дека битолската е помала,прилепската е баш на влезот на Прилеп,значи кога доаѓаш од Скопје ако велегуваш во Прилеп бензиската е од лево,а ако продолжуваш за Битола е десно.
Фактички има два влеза,градена е точно на триоаголникот што го прави исклучокот за Прилеп,затоа е многу пространа.

Не знам дали ме разбра,ама бензискава е стварно големаYes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 26-Aug-2008 at 00:31
Originally posted by ovaj_stariov

Мислам дека битолската е помала,прилепската е баш на влезот на Прилеп,значи кога доаѓаш од Скопје ако велегуваш во Прилеп бензиската е од лево,а ако продолжуваш за Битола е десно.
Фактички има два влеза,градена е точно на триоаголникот што го прави исклучокот за Прилеп,затоа е многу пространа.

Не знам дали ме разбра,ама бензискава е стварно големаYes


се разбравме

Дефинитивно изгледа голема Thumbs%20Up
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 26-Aug-2008 at 14:51
Originally posted by ovaj_stariov

Ова се први мои слики па сигурно ќе ги забележите "малите" недостатоци
 
Нема недостатоци, супер се фотките.
 
 
П.С Фала и за патот до пивото  LOL  Cheers
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 26-Aug-2008 at 17:24
Originally posted by ovaj_stariov

Мислам дека битолската е помала,...


hahaha toa si go pravi rivalstvoto pomegju vas....Big%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 29-Aug-2008 at 10:32
Словенечки Петрол се шири во Македонија?
 
Словенечката нафтена компанија Петрол е заинтересирана да влезе на македонскиот пазар. Претседателот на компанијата, Марко Кризановски го објави планот на “Петрол” до крајот на 2008 да купи некоја од македонските нафтени компании
“Најзаинтересирани сме за македонскиот пазар, но отворени сме и за останатите доколку се јави добра можност. Имаме таргетирано неколку компании и се надеваме дека ќе купиме барем една” – изјави Кризановски во изјавата за Ројтерс.
Од компанијата не откриваат за кои компании станува збор. Сепак, велат дека се мошне заинтересирани да го прошират бизнисот во Македонија, која е единствената земја во регионот во која не се присутни.
Во 2006 година компанијата сакаше да основа заедничка компанија со рускиот нафтен гигант “Лукоил” кој има развиено малопродажна мрежа и кај нас. Сепак планот не се реализираше
Оваа словенечка компанија поседува 418 бензински пумпи во Словенија и во регионот.
Во првите шест месеци од годинава компанијата бележи раст на приходите за дури 51%, а истовремено чистата добивка на компанијата е зголемена за 33% на 30,3 милиони евра.
Во првото полугодие оваа нафтена компанија продала 1,2 милиони тони нафта и нафтени деривати, што е за 29% повеќе од лани. На крајот на јуни компанијата во во своја сопственост поседувала 415 бензински станици, од кои 310 во Словенија, 61 во Хрватска, 39 во БиХ, три во Србија и две на Косово.
Петрол, со 3.000 вработени ,е една од од најуспешните нафтени компании во Југоисточна Европа.


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=12027&mid=303&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1314
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 01-Sep-2008 at 19:09
Eве да не речите дека не сум патриот Smile,обновената бензиска во центарот на ПрилепBack to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 13-Sep-2008 at 11:56
Ајде прочитајте го текстот и видете каква дезинформација шири насловот Crazy

Како и да е добра вест иако половична...

“Лукоил“ ќе гради бензински пумпи во Велес и Неготино

Во Министерството за транспорт и врски денеска се одржаа две јавни наддавања за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Македонија наменето за изградба на бензински пумпи во општините Велес и Неготино.

Како што информираа од Министерството за транспорт и врски На јавното наддавање за за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Македонија наменето за изградба на бензинска пумпа во општина „Велес“ со вкупна површина од 1.784 м², со почетна цена од 4.000 денари по метар квадратен, беа пријавени компаниите „Окта“ и „Лукоил“. За најповолен понудувач на јавното наддавање беше избрана компанијата „Лукоил“, која ја понудила највисоката цена од 13.500 денари по метар квадратен.

 “Лукоил“ е должен во рок од 15 дена по завршувањето на јавното наддавање да ги уплати средствата согласно постигнатата крајна цена од наддавањето и да достави банкарска гаранција во висина од 200 илјади евра, од реномирана банка со добра класификација и кредитен рејтинг, наплатлива безусловно на прв повик за навремено и квалитетно завршување на објектот предвиден за градба на градежното неизградено земјиште, кое е предмет на јавното наддавање, а која гаранција ќе трае до завршување на изградбата на објектот.

По извршената уплата во утврдениот рок Министерството за транспорт и врски склучува договор со најповолниот понудувач за отуѓување на градежното земјиште, со кој најповолниот понудувач се обврзува дека во рок од 6 месеци од склучување на договорот ќе обезбеди одобрение за градба на предвидениот објект со урбанистичкиот план, од надлежната општина, а истиот ќе го изгради во рок од 2 години од прибавеното одобрение.

Исто така на јавното наддавање за за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Македонија наменето за изградба на бензинска пумпа во општина Неготино со вкупна површина од 1.912 м² и почетна цена на јавното наддавање изнесува 3.200 денари за метар квадратен, беа оријавени компаниите „Лукоил“ и „Макпетрол“. Компанијата „Макпетрол“ беше дисквалификувана заради некомплетно доставена документација до Министерството за транспорт и врски, по што претставниците на компанијата „Лукоил“ се солидаризираа со своите колеги и се откажаа од јавното наддавање. Министерството за транспорт и врски ќе распише нова објава за јавно наддавање за истата локација во општина Неготино.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=39589&kategorija=2
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 13-Sep-2008 at 18:25
Лапсус на НЕТПРЕС! Лукоил продолжува и понатаму да се шири што е многу добро, бидејќи конечно го разбуди Макпетрол од деценискиот монопол во кој ништо не вложуваше. Сега Лукоил почнува да му станува сериозна конкуренција, но сметам дека треба да влезе бар уште светска нафтена корпорација за да се размрда нашиот пазар. Државата треба да забрза со продажбата на земјиште долж коридорот 10 за да се изградат неколку модерни бензиски пумпи со места за одмор на патниците. Со тоа да покажеме дека сме цивилизирана земја, бидејќи на овие патишта не вирее ништо освен стршленот. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.