build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Треска“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Poll Question: Како треба да се среди овој простор?
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [12.50%]
1 [12.50%]
1 [12.50%]
0 [0.00%]
4 [50.00%]
1 [12.50%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Jul-2012 at 01:37
Originally posted by FoSsiL

Нели Треска како што разбрав од Ѓоко била хипотека под властение на Комерцијална банка...

си викам...

добро би било да би можело општина Центар да го откупи... па потоа да го продаде земјиштето за зградите на заинтересиран инвеститор, со што би го обрзала да го уреди и просторот измеѓу зградите... кој ќе биде јавна површина и во сопственост на општината...

Општината секако може да го обврзе инврститорот преку урбанистичкиот план, така да нема логика општината да откупува за таа потреба. Тоа би отворило само простор за големи малверзации.

Тоа што општината треба да направи е да донесе добар ДУП. Особено треба да се обрати внимание да се избалансира можноста за профит на инвеститорот, со јавниот интерес. Секако дека не треба да се оди во крајност за максимизирање на профитот, но не треба да се оди ни во другата крајност каде што проектот би бил неатрактивен. Во секој случај, не верувам дека кај нас нема опасност од второво  LOL

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.