build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црква на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 41>
Poll Question: Црква на плоштад?
Poll Choice Votes Poll Statistics
42 [56.00%]
9 [12.00%]
24 [32.00%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Jan-2008 at 04:02
Фала за сликата,

Да ки кажам право засега мене не ми смета, но јас во Скопје не живеаам па сега не го знам тој дал како многу луѓе тука, само според сликата не би требало да смета(Сега можда камбањата ако е од 50м. Иако кога да е, нешто на таа локација ќе се изгради итака. Сега баш ме интересира дизајнот што сакаат да го имплементираат. Јас сум да го остаат зеленилото спротив планираната локација на црквата, но мислам тука ќе биде планираниот Офицерски Дом. Хмммм, .... Ќе се затвори плоштадот малку но мислам но се надевам не премногу.  


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Jan-2008 at 04:11
Originally posted by shyes

Фала за сликата,

Да ки кажам право засега мене не ми смета, но јас во Скопје не живеаам па сега не го знам тој дал како многу луѓе тука, само според сликата не би требало да смета(Сега можда камбањата ако е од 50м. Иако кога да е, нешто на таа локација ќе се изгради итака. Сега баш ме интересира дизајнот што сакаат да го имплементираат. Јас сум да го остаат зеленилото спротив планираната локација на црквата, но мислам тука ќе биде планираниот Офицерски Дом. Хмммм, .... Ќе се затвори плоштадот малку но мислам но се надевам не премногу.  


Грешиш

Како прво на таа локација не било ништо планирано, туку сега со сила сакаат да го начукаат ова.

А од другата страна кај офицерски одсекогаш се планирало да се дооформи плоштадот по цела таа линија - но не сакам сега да навлегувам во ова затоа што е друга тема.

Еве го деталниот урбанистички план па анализирај:




Edited by Cloverstack - 24-Jan-2008 at 04:14
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Jan-2008 at 04:18
Види кловер не ме сваќај погрешно, идејата ми беше да кажам дека немам против градење цркви. И мене ми е идејата сумљива како планираат да ја насадат тука. Ја пишав дека неможам да оформам став додека не видам рендер. Инаку да ти кажам право тука ќе биде најдобро да си остане празно така некако отворено поубаво би делувало. Ама од кај знаеш, може рендерот друго ќе каже.

п.с. Не сакам да ме сватиш како радикален у ставовите па ај сеа црква на сред плоштад, во сред кругче. Имам визија за Скопје. Оваа идеја не ми склапа во визијата, ама оставам простор којшто сака да каже, па може ќе го сменам мислењето.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Jan-2008 at 04:22


Да ги оставиме тие работи на страна. Не е битно дали е црква или не. Било каков објект таму не муже да се вклопи убаво. Ќе биде изнасилен, ќе биде на сила насаден, ќе ја упропасти цела околина.

Никаков рендер не може да го смени тоа. Џабе ни е да чекаме рендер - тоа ништо не може да промени. Едноставно не требало ни да помислат нешто да се гради на таа „локација“ (освен споменик или сл.)


Edited by Cloverstack - 24-Jan-2008 at 04:30
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Jan-2008 at 04:27
Триаголник одгавара највеќе на споменик имаш право. Ја еве се дури го видов урбанистичкиот, и глеам дека не е усклад. Да ти кажам стварно идејава треба да се стави у папка, зашто вака насила ќе штрчи, ќе биде само како пртс у око. Ај ваљда Велија деновиве ќе се заинтересира па ќе видиме на а1 што како даље.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Jan-2008 at 04:36
Originally posted by lslcrew

Да ти кажам стварно идејава треба да се стави у папка, зашто вака насила ќе штрчи, ќе биде само како пртс у око.


Абе да у папка треба, ама после папката да се фрли у оган LOL

Туку шала на страна... ваков е резултатот кога политичарите станаа архитекти и урбани планери Roll%20eyes
Затоа се турка онаква спомен куќа на Мајка Тереза, затоа се туркаат куполи на собрание, затоа сега и ова најновово го измислија. Се плашам да помислам што е следно Ohno
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Jan-2008 at 04:41
Имаш право, но јас мислев ако Цкрвата е во границите на ќошот и со слична висина со соседниот лумикс, но сега незнам дали тоа така ќе се изгради. Дали споменикот на Мајка Тереса а пред планираната Црква. 

Edited by shyes - 24-Jan-2008 at 04:41
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-Jan-2008 at 04:45
Ја забораи розевата порта во чаршија, лавовите на гоце делчев мостот, кинески ѕид, влајко, и сета останата транзициона кич архитекрура низ скопје.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Jan-2008 at 04:51
Originally posted by shyes

Имаш право, но јас мислев ако Цкрвата е во границите на ќошот и со слична висина со соседниот лумикс, но сега незнам дали тоа така ќе се изгради. Дали споменикот на Мајка Тереса а пред планираната Црква. 


Ако ме прашуваш за планираната спомен куќа на мајка тереза, таа е на сосема друга локација (на платото пред дом на АРМ). И таа локација е проблематична ама оваа за црквата е тотално неприфатлива.

Edited by Cloverstack - 24-Jan-2008 at 04:52
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Jan-2008 at 04:53
Originally posted by Cloverstack



Ако ме прашуваш за планираната спомен куќа на мајка тереза, таа е на сосема друга локација (на платото пред дом на АРМ). И таа локација е проблематична ама оваа за црквата е тотално неприфатлива.


не мислам за споменикот на Мајка Тереса. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Jan-2008 at 04:58
Originally posted by lslcrew

Ја забораи розевата порта во чаршија, лавовите на гоце делчев мостот, кинески ѕид, влајко, и сета останата транзициона кич архитекрура низ скопје.


За жал така е...

Многу сум разочаран како интензивно се работи на унаказување на Скопје. Работата во свои раце ја имаа превземено полуписмени и корумпирани личности. Резултатите во упропастување на градот им се навистина импозантни.

Ohno

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Jan-2008 at 04:59
Originally posted by shyes



не мислам за споменикот на Мајка Тереса. 


Па и споменикот е таму... на десетина метри од планираната спомен куќа.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Jan-2008 at 05:09
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by shyes



не мислам за споменикот на Мајка Тереса. 


Па и споменикот е таму... на десетина метри од планираната спомен куќа.


Аhhh, хехе не сум бил Скопје, освен да фатам автоубус кога бев 10 год ,  све за ликот на скопје го знам преку интернетов   

Edited by shyes - 24-Jan-2008 at 05:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Jan-2008 at 05:13
Епа редно е да дојдеш Smile

И обавезно да се видиме Cheers
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Jan-2008 at 05:17
Originally posted by Cloverstack

Епа редно е да дојдеш Smile

И обавезно да се видиме Cheers


Би сакал можда другата година.  
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Jan-2008 at 14:14
Toa ne e mesto za crkva, megju drugite po moderni zgradi, neznam. Sveta Bogorodica dovolna e sega za sega.
Ama izgleda DPMNE se golemi vernici, zosto ne ja izgradat dzamijata koja bese na plostadot edno vreme:p
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Jan-2008 at 17:31
Ги читам новите коментари во утрински и навистина е жално тоа што повеќето луѓе го коментираат.

Прво немаат поим за која локација се работи, ама воопшто немаат дилеми дека таму требало да се изградела некоја огромна црква, да била наша гордост... Ех само да знаат колку е мала локацијата Roll%20eyes

Второ, прилично е транспарентно дека главна мотивација на многу од подржувачите е тоа што треба да се инаетиме со Албанците. Тие го протуркаа Скендербег, ама еве ние на овој начин ќе им вратиме... Власта не беше способна да се справи со дивото работење на општина Чаир, ама тоа ќе го компензира со сопствено работење на диво. Nuts

Трето, многумина мудруваат како демек било во „светот“, ама забораваат да кажат дека никаде во светот цркви не се градат од државен буџет. Малку ли имоти и вратија на МПЦ? Сиромашна ли е МПЦ? Или уште подобро за анализа - зошто црквите кои кај нас се градат со донации од граѓани, се градат цели вечности? Каде се сите оние што се чукаат во гради, да се покажат на дело и да донираат за некоја од постојните цркви во изградба? Ohno


Искрено се срамам од повеќето коментари на моите драги сонародници. Лицемерни сме спрема самите себе. Како народ ни треба еден добар поглед во огледало.


Edited by Cloverstack - 24-Jan-2008 at 17:32
Back to Top
maxi View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote maxi Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Jan-2008 at 18:02

Ауууууууууу, абе овие не се нормални Eeek

 
Се надевам дека ова не е вистина!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Jan-2008 at 18:08
На сител кажаа дека црквава ќе била со големина на соборна и највероватно ќе се вика свети никола. Ја зтварно незнам кај планираат да ја собере тука. А Камбанаријата ќе била најверојатно негде меѓу дестан и есм.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-Jan-2008 at 18:25
Добро еве ги дочитав коментарите во утрински и сепак со текот на „дебатата“ почнале да преовладуваат поразумни гледишта. Многу повеќе луѓе што имаат забелешки на урбанистичкиот аспект на овој проект, многу повеќе луѓе што ја нагласуваат социјалната состојба во земјава, многу повеќе луѓе што ги истакнуваат сите други негативни аспекти на оваа замисла.

Ако е тоа некакво мерило на јавното мнение, сепак ми делува поохрабрувачки одколку првиот впечаток.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.