build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дрекслмајер - Кавадарци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Jul-2012 at 03:17
Наскоро и слики од рамнењето на теренот .
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Aug-2012 at 04:43
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Aug-2012 at 04:46
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Aug-2012 at 09:43
Може ли кординати каде ќе се гради објектот?
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Aug-2012 at 10:36
Повелете координати:

41°27'50.00"N 21°59'47.64"E

таа парцела и и сите тие 5-6 парцели на север кои на сликата се гледаат како лозови насади.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Sep-2012 at 12:53
Во нишкава ги префрлив и постарите постови за оваа инвестиција, уште од времето кога беше мистерија... Читајќи ги вестите се потсетив дека стануваше збор за „војна“ помеѓу општините Кавадарци и Велес за тоа каде ќе никне новата фабрика на Дрекслмаер. Дали некој има некакви сознанија што поточно нуделе општинарите во обид да ги привлечат Германците?

Во медиумите единствено се спомна дека Кавадарчани понудиле субвенционирани цени за престој до декември годинава и ослободување од комунална такса, што не ми изгледа до толку пресудно дури и во случај велешките локални власти да не понудиле ништо, а верувам дека не биле до толку незаинтересирани. Претпоставувам дека во игра се повеќе поволности... Ако некој има некакви сознанија, ве молам постирајте.

BTW парцелава изгледа импресивно!  Cheers
Се надевам е некое понеплодно земјиште.


Edited by Cloverstack - 02-Sep-2012 at 12:56
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Sep-2012 at 13:38
Na krajot izborot za izgradba se svede samo na Kavadarci zatoa shto lokalnite biznismeni so pritisok vrz Opshtinata ne dozvolija Veles da izleze so podobri uslovi, shto praktichno dovede vo situacija Veles ushte vednash na izleze od kombinacija. Prichinata za toa e shto veleshkite biznismeni za svoite vraboteni obezbeduvaat plata od max 100 evra, dodeka so vleguvanjeto na firma od vakov kalibar na veleshani kje trebashe drastichno da im se pokachi standardot shto na niv toa ne im odgovarashe. Iako Veles so svojata mestopolozba e prirodna podobra pozicija za izgradba na ovaa fabrika. Na kratko toa e toa
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Sep-2012 at 19:43
Парцелата на сликите не е целосна .Има ли некој на форумот по стручен и да објасне дали ваков објект тоест ваква фабрика ке вработе 4000 луѓе .Јас мислам ако вработе 1500 би бил презадоволен бидејки една топилница како Фени вработува 900 луѓе процесот на изработка е ист пред 20 год а дека на германците со врвна технологија ке му требат 4000 луѓе малку чудно за лајк како мене у оваа област .

Edited by ^Strela^ - 03-Sep-2012 at 01:52
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Sep-2012 at 14:51
Изборот падна на Кавадарци затоа што Дрекслмаер доби шанса да почне со производство во веќе постоечки хали на ИГМ кои ќе ги изнајмува додека нбе ја изгради фабриката. Ова е значителна предност со оглед на тоа што не мора да се чека изградбата. Колку што јас знам веќе се спремаат за производство и  има одреден број на завршени постапки за вработување.
Дали ќе собере 4000 вработени е релативно и зависно од просторот потребен за секој вработен и за машините. Споредбата со ФЕНИ е тотално невозможна заради различниот тип на производство. И 1000 да вработат за тој регион е кец на десетка.
Инаку процесот на производство во ФЕНИ е барем 50% променет и вработните се околку 1200 луѓе.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Sep-2012 at 15:02
знаеме дека бројот на вработени на секој происводствен процес зависи од големината на нарачките од потрошувачите.нема побарувачка-нема производство-клуч на брава и обратно:зголемени порачки-поголемо производтво па ако треба и плус фабрика како Џонсон Контролс
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 19-Oct-2012 at 12:53
Почнато е со поставување на конструкцијата на објектот наскоро ќе има и слики .Малку настрана од темата има конкурс за вработување за менаѓери и општи работници .Платата за општ работник е 9000ден а за менаѓер 30000ден.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Nov-2012 at 18:35

Почна да пристигнува опремата за фабриката на „Дрекслер маер“
Македонија | 9. ноември 2012 - 16:42
Во Кавадарци почна да пристигнува опремата за германската фабрика на "Дрекслер Маер“ во која ќе се произведуваат електрични кабли за мерцедес це класа и во која во неколку фази ќе се вработат околу 4 илјади лица, соопшти денеска претседателот на Советот на општина Кавадарци Илија Тренчев.


Ова е веќе целосна и јасна потврда дека фабриката не само што почна да се гради, туку почна да ја испорачува и опремата за идните производствени активности на оваа реномирана фабрика од која очекувањата на општина Кавадарци и цела Македонија се многу големи, рече Тренчев.

Во новата фабрика која ќе произведува делови за Мерцедес, до крајот на годината од вкуно 4.000-те ќе се вработат 300. Инвестицијата е вредна 30 милиони евра.


http://press24.mk/story/dreksler/pochna-da-pristignuva-opremata-za-fabrikata-na-%E2%80%9Edreksler-maer%E2%80%9C
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 15-Nov-2012 at 16:39
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-Nov-2012 at 16:40
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Nov-2012 at 10:32
Убаво е што се гради, за жал разбрав дека платите на работниците ќе бидат помеѓу 8 и 9 илјади денари што навистина е мизерија, а за што е заслужен локален газда кој успеал да ги убеди Германците дека се работи за просечна плата и за која плата работат и работниците во неговите погони и тоа 6 дена во неделата по 12 саати.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Nov-2012 at 10:46
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/1211446/%22%D0%94%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%B5%D1%80%22+%D0%BE%D1%82%D0%B2o%D1%80%D0%B8%D0%BE+%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BD.html
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Nov-2012 at 17:24
Точна ти е информацијата kultuzin
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-Dec-2012 at 15:56
Во „Дрекслермаер“ веќе се вработени 200 лица
Сабота, 01 Декември 2012 12:01

Во моментов во фабриката на германски „Дрекслермаер“ во Кавадарци се вработени околу 200 лица кои по разни основи се упатуваат на преквалификации, доквалификации или доусовршување во одредени земји, информираше претседателот на кавадаречкиот Економско социјален совет Илија Тренчев, на синоќешната седница на Советот.

Говорејќи дека има и други компании кои се заинтересирани да вложуваат во кавадаречко, Тренчев најави дека следната 2013 година ќе биде година на инвестициски бум во Кавадарци. Притоа се осврна и на германската инвестиција во винарница.

- Инвеститорите го ценеа фактот што во Тиквешијата има 260 сончеви денови во годината кои се идеални за производство на одлично грозје кое пак е основа за добивање на врвни вина, рече претседателот на Советот.

На последната седница на Советот за оваа година се расправаше и за состојбата со зелената економска зона во Кавадарци. Тренчев образложи дека под зелена економска зона всушност се подразбира територијата под Кожуф која некогаш беше дел од општината Конопиште.

- Зелената економска зона треба да има значајно место во идните програми за локален економски развој. Неа можеме да ја ја развиваме и преку проекти за прекугранична соработка со соседна Грција, нагласи Тренчев.

На седницата беа присутни претставници на локалната власт, синдикатот, образованието, земјоделството...

http://kurir.mk/republika/opstini/94003-Vo-Drekslermaer-veke-se-vraboteni-200-lica
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Jan-2013 at 17:49
Врвна оценка од Мерцедес за производството за Дрекслмајер во Кавадарци
Понеделник, 07 Јануари 2013 16:58

Министерот задолжен за привлекување странски инвестиции, Веле Самак, за економски.мк вели дека тим на Мерцедес го инспектирал производството на фабриката на германската компанија Дрекслмајер во Кавадарци при што дадена е врвна оценка за квалитетот.

- Неодамна од компанијата ме известија дека имале тим од Мерцедес кој што дошол во ревизија и проценка на квалитетот на производството во Кавадарци. Дрекслмајер беа многу задоволни што ревизијата минала со врвни оценки. Значи, без дефекти, со одлична оценка за квалитетот. Така што тие веќе почнуваат со мало производство и директно да испорачуваат продукти за Мерцедес, вели Самак за економски.мк.

Посетата на Мерцедес се случила пред новогодишните празници.

Дрекслмајер во Кавадарци гради фабрика од 50.000 квадратни метри, но веќе вработи 300 лица кои работат во привремен капацитет. Компанијата планира во тек на пет години да вработи 4.000 луѓе од регионот на Кавадарци, Неготино, Велес и околните градови, за изработка на електронски кабли и други делови за автомобили.

Освен за Мерцедес, Дрекслмајер произведува за БМВ, Ауди, Порше, Јагуар.

Самак вели дека со првите вработувања кои почнале од ноември лани веќе се гледаат бенефициите од влезот на Дрекслмајер Груп во Кавадарци.

Kurir
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Jan-2013 at 11:42

Тргна извозот од германската фабрика во Кавадарци

Тргна извозот од германската фабрика на “Дрекслермаер” во Кавадарци која произведува  електрични кабли за мерцедес “це” класа, информира претседателот на кавадаречкиот општински Совет, Илија Тренчев. Првите количини  од околу дваесетина  тони вредни околу 30 до  40 илјади евра деновиве веќе ја поминале границата.

- Најголемо наше задоволство кое заслужува многу големо внимание оти токму во Кавадарци дојде оваа германска инвестиција при што засега се вработија над 300 работници а во неколку фази ќе се вработат околу 4 илјади работници. Владата на Република Македонија има голема заслуга  за тоа што германскиот инвеститор дојде во градот на виното. Менаџерскиот тим на компанијата исто така има голема засуга затоа што создаде  добар тим на работници кои успешно го реализираа првото производство по највисоки стандарди. Ова е голем успех за сите нас и јас посакувам тој извоз постојано да расте. Морам да нагласам дека нашите работници се вредни и со првото производство потврдија дека знаат да произведат квалитет - вели Тренчев.

Сега се спремала и втората количина која требало да биде извезена.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=A54A85514B94104AB8F7DED3F583A54D
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.