build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 28-Jul-2012 at 19:23
да ,но кај квазарите кои се во суштина и тие црни дупки се јавува феномен од преголемата гравитација,целата усисана материја неуспева да влезе во квазарот,па еден дел се одбива од неа.

пластично објаснето тоа е како да се проба со силен млаз на вода од црево,на пример од ПП шмрк,да се проба да се наполни чаша со вода.од големата брзина на водата(масата),еден дел од нејзе се одбива многу назад.

така се добива ефектот кај квазарите да исфрлаат материја во космосот

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 28-Jul-2012 at 16:36
Originally posted by gjoko

астрономијата ми е посебно драга област,редовно го посетувам сајтот на НАСА,а би сакал да развиеме тема за црните дупки,квазарите,сингуларитетот,ајнштановите релации релативитет,парадоксот на близнаци,искривување на димензијата простор-време итн

 Црните дупки хмммм, влезна врата за паралерен свет Big%20smile, само едно знам за црните дупки имаа бесконечна енергија, тоа ти е како да фрлиш топче со некоја брзина во височина ќе падне по некој временски нтервал, но додека фрлиш топче со некоја константна брзина V со која може да ја словлада гравитационата сила тоа ќе се движи до бескрај, така и кај црните дупки имаат голема енергија и гравитационата константа е 10000 пати поголема од магнетното поле на земјата, или може да се спореди да фрлите лименка празна во океан на некоја длабочина таа ќе распука.


Edited by Dragan - 28-Jul-2012 at 16:37
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 28-Jul-2012 at 15:46
од каде да почнам, може да се претставам и јас дали најнапред милувам метеорски дождови со оглед дека се видливи и за голо око, а и ги има подоста во годината http://www.imo.net/calendar/2012/ [1] впрочем најлезет огномет кој може цела вечер да се набљудува, само треба добра положба, и локациска и телесна, по можност на планина во полу или полегната атмосфера, она чај,смоки,бисквити итн. и што има да ни каже небото...

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 28-Jul-2012 at 12:16
астрономијата ми е посебно драга област,редовно го посетувам сајтот на НАСА,а би сакал да развиеме тема за црните дупки,квазарите,сингуларитетот,ајнштановите релации релативитет,парадоксот на близнаци,искривување на димензијата простор-време итн
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 28-Jul-2012 at 01:08

во принцип за космологија и нитро само во њуејџ или њувејв кафе може да праиме муабет шала на страна ова за авто муабетите може да разврземе абер во транспортни технологии, ето не им дошол редот инаку кој нема пробано вожња со n2o нека си седи мадро, скапа и ризична играчка! нејсе тука би било интересно да покриеме астрофизика, астрономија или небесни појави од типот нло, нлб, нннрв итн.

пример би се надоврзал на холографската размисла која освен метафизички во случајот погоре, се тимари и астрофизички, однсно има главно место во теоријата на струните т.е. последната теорија која ја пополнува празнината помеѓу квантичарите и релативците http://en.wikipedia.org/wiki/String_theory еве тро и микро резонирања кои и по вијуги пеглаат [1][2] а еве го и цел документарец од клипот [1]




Edited by Max - 11-Nov-2013 at 10:04
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 27-Jul-2012 at 15:30
предложи конкретна тема,па да дебатираме.ако си заинтересиран за нитрото,имаш кандидат,а мене најмногу ме привлекува темата за електролиза на вода и користење на добиената пареа во ото моторите
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 27-Jul-2012 at 09:40


патем уште на поеток да се извинам за секоја моја добронамерна дигресија во темава, која воопшто не ја пуштам нит па треба да се зема како потсмев за оваа или онаа појава, просто од секој аспект гледам да ги соочам различните вистина пример дека се она што горе го набљудуваме е само холографска проекција на наши или нечии визии [1] впрочем сите си имаме свои сенки во своите пештери, но има пештери што се толку длабоки да чоек просто може да се изгуби доколку не запре и се фокусира на една по една непозната! всушност концептов со пештерата на платон ми е најсоодведен за да и додадам и мистичен тон на космологијата како нучна дејност преди се! 

чисто ко поука би додал дека и најголемите умои во секоја епоха имале скроз дијаментрални ставови и заклучоци макар били учител и ученик [1] или бушав и небушав [1] ова е одлика за секоја теоретска наука па и математиката, колку и да е егзактна, пр. што ако усвоениот систем на броеви и букви е погрешен односно несоодветен за да даде објаснување за појави како космосот!

впрочем бидејќи е појава без граници, комотно може да се рабере и темава соодветно, сечија претпоставка е точна тука додека не се докаже спротивното, а и тогаш прашање е дали недофатливото може да се дофати  на дедуктивен начин!?




Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 27-Jul-2012 at 07:40

оваа тема ја отварам за Шуле, белки ќе најде време да се вклучи ако успее од својо лабос да се исклучи!

прво зошто Космологија http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmology бидејќи опфаќа повеќе области за кои може паралелно да се пишува а без да се третира секоја посебно, нешто налик општа нишка за на око видливите небесни појави, добро и за око видливите (на монитор) спектрометарски бранои, јасно и сите знаења и теории попат од УМ извадени...

она што последно ме изненади е писанието на нашиот астроном за тамошните новини каде впрочем и е измислен телескопот, и како што тогаш преку лесна игра се трасирал сигурен пат до хабл денес - http://www.astro.hr/library/Prvi_teleskop/PrviTel1.htm така и денес со едноставни чекори тоа се прави, скромно и отворено во однос на скапите набљудувачки програми за тимарење високи фреквенции - односно поставен е првиот универзален нискофреквентен телескоп Lofar, повеќе инфо на блогот кај астро-физичарот ни - http://shule.blog.mk/2011/02/06/first-stars-lofar/ во кратки црти, глобален почеток на скенирање на ниски фреквенции што досега не е масовно правено, та му доаѓа како нешто имав добро авто, добро гориво, добар пат, но штом закачив тоа нитрото (она мало боциче што додава троа азот и кислород во моторот) е тогаш се изненадив колку ситна работа многу нешта менува, почнувајќи од седиштето и воланот!   

     
http://vimeo.com/search?q=lofar





Edited by Max - 17-Aug-2012 at 09:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.