build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Космологија
    Posted: 22-Apr-2018 at 21:47

а имало и уште нешто абер од триово, иако неофицијално загрижувачки дека во блиска иднина за 2к години би можело да дочекаме маг.флип

https://undark.org/article/books-alanna-mitchell-spinning-magnet/

https://news.nationalgeographic.com/2018/01/earth-magnetic-field-flip-north-south-poles-science/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=167417#167417
Edited by Zelenikovo - 22-Apr-2018 at 22:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Apr-2018 at 23:43

и то ...

Откриено второ магнетно поле околу Земјата

Трио сателити кои го студирале магнетното поле на Земјата откриле детали околу создавање на магнетно поле создадено од плимата на океаните.

За мапирање на ова „второ“ магнетно поле допринеле и податоците собирани 4 години мисијата Swarm на Европската Вселенска Агенција (ESA), а тоа може да ни помогне да создадеме подобри модели во врска со глобалното затоплување.Физичарот Нилс Олсен од техничкиот универзитет на Данска ги презентирал овие изненадувачки резултати на овогодинешната средба на унијата на европските геонауки, објаснувајќи како неговиот тим истражувачи успеал да го забележи ова поле со многу слаб сигнал.

Тој објаснил дека се работи за поле 20 000 пати послабо од глобалното магнетно поле на Земјата, и дека на фундаментално ниво и двете полиња се резултат на динамо ефектот создаден од наелектризираните честички потопени во течност.

Посилното магентно поле се формира од постојаното движење на истопените карпи длабоко под нас, и остава потпис во честичките во земјината кора.Но, деталите на второто ја зачудиле публиката на собирот.

Јоните кои се раствораат во водите на океаните исто така создаваат неверојатно слабо поле како што се движат низ океанските струи и плими, а тоа било откриено благодарејќи на мисијата Swarm. Taa се состои од 3 идентични сателити лансирани во 2013, кои моментално орбитираат на височина помеѓу 300 и 530 километри, собирајќи податоци за магнетните карактеристики на планетата.

Бидејќи водата е способна да задржува значителни количини топлина, предвидувањето на способноста на нашата планета да го впива вишокот топлина заробен од гасовите се базира токму на знаењето како плимите и струите се движат во три димензии.

Новата магнетно-океанска мапа има и уште една важна апликација, а тоа е осознавање на електричните карактеристики на Земјината литосфера.

http://www.idividi.com.mk/futurama/planeta/1183150/index.htmlBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Feb-2018 at 14:44
Новио Хоризонт ни преставуе ехо от The Wishing Well star cluster [1]

https://www.facebook.com/RTvids/videos/1867884853221759/

https://www.nasa.gov/feature/new-horizons-captures-record-breaking-images-in-the-kuiper-belt

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Feb-2018 at 04:23

охо убаи и уникатни фотки ... само нека се множат ... а да си фатите прелет и на некое нло ова јонизирачко-магнетнава од млечниот пат е само за в Меана над кујнакамо една ваква ЛОФАР [1][2] станица да опнеа и нашиве од ПМФ, ако не друго бар за Сеизмологија, ако навистина чини милион евра една та ако не друго за вакви мерања може да ја употребзт ...

http://www.lofar.org/geophysics/passive-seismic-imaging/passive-seismic-imaging
Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Jan-2018 at 23:35
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Dec-2017 at 03:55

денес прв пат ја фатив новата стартрек верзија Орвил, иако според форшпанот многу не се надевав, но аур афтер добив чудно чувство помеѓу ST и HHGG, та би продолжил да ја ѕиркам без особени очекувања ... сепак прво па машко улетувајќи во серијалов на 5-тата епизода Приа, наслов кој веројатно е аналогиjа за женски Пријам и грабнувањето на Елена т.е. тука спејсшипот орвил ... но што и да значи насловот, епизодава таман се надоврзува на последниот пост во нишкава ... и на страна тајмтравел-црвоточината како лајт мотив, главната поента од 5-кава е ~ никогаш не ги заборавајте и занемарувајте уките и направиите на вашите предци! во случајов бормашината! ~ иако не помалку битна е и уката дека на шарлиз терон во ниедна варијанта не треба да и оставате простор да ве заведе доколку сте капетан на брод, та дури налетале и на безизлезни ситуации ...

но, да не тупам и јас бургии, ќе прејдам на главното ... нормално веднаш денеска побарав абер околу предожбите во епизодава и претпоставките на публиката, а налетав одма на една очигледна, бар ваква претпоставка и јас би си поставил доколку сум индоктриниран од меинстрим теориите на астрофизичарите ... хм веројатно допрва ќе видиме што сакале да кажат авторите на крај од серијата, со оглед дека ова е заплет во истата кој натака посекако ќе ја врати пак серијата до тоа матичниот брод од иднината и нарачателот на за него орвел артефактот, бреј каков сентинел беше тоа, се утепав барајки инфо за истиот, ем за да го опнам и тука како глимпс оф елиен од 29 век, иако ејлиените од сингуларити на стартрек се без конкуренција плус во 90-ти склепани, но не ми текнуе кои биле тие неколку стартрек епизоди кои неколку пати се заверглани токму околу 29-ти век [1] векот кога научно верваат дека околината на Чернобил природно би се обновила ...

него за очигледниве претпоставки цитирани подоле, еве мои предожби како одговор ...

https://web.archive.org/web/20120417061142/https://www.reasonablefaith.org/time-eternity-and-eschatology

time is finite but having no beginning and end — this would require circular time, in which the future is followed by the past and the past is preceded by the future (as a circle is finite yet unbounded)

https://rationalwiki.org/wiki/Time#Extent_of_time

ако еднаш постоиш секогаш постоиш како и да ја свртиш, каде тоа е друго ...
Orville destroys the wormhole, locking the quantum timeline back into place and sending Pria back to the future. [1]

if they destroy the worm hole 400 years in the past, she had to disappear because she never went back in first place. But, the ship had to disappear too cuz no one save it from the storm, right?
...
If Pria has been erased from existence who saved Orville from the dark matter field ?
...
Time travel stories are always a bit confusing, best not to think too deep into this.
...
Exactly. The only logically consistent interpretation is that she is stuck in the present, having arrived from a different future timeline, that still exists without her, but is now closed off from the present, from a parallel universe. She is stuck here. I liked her and wished they used her as a guest. She is a great guest star. Can she be return for Season 2? (Hint).

(This "many worlds" interpretation of quantum mechanics (look it up") and time travel avoids paradoxes, so its probably true. So a time traveller who killed their own grandfather does not create a paradox. The traveler will still exist, but from a different timeline that is no longer accessible If they jump to the future, nobody has a record of them as they were from a different timeline)..
...
http://orville.wikia.com/wiki/Episode_5:_Pria

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Sep-2016 at 09:26не дека Алберт е аутсајдер, камо да беше, но се сплеткал во својот свет на интерпретација за она што е недофатливо а теоретски пресметливо по некој аршин, битно човекот се трудел за се' да најде шише и капаче, макар пивар, винар или сокџија бил некој друг во визбата

во случајов за временска машина

http://www.physicsoftheuniverse.com/topics_relativity_conclusion.html [2][3]    

и така натака до Паско и назад

http://www.slavorum.org/vadim-chernobrov-russian-secret-experiments-with-time-machines/

http://www.andersoninstitute.com/time-travel-secret-truth.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Pasko_Kuzman#Time_travel

~

http://www.gotquestions.org/Bible-time-travel.html

Deep Gratitude Prayer [1] Blessed be the name of God forever and
ever, For wisdom and might are His. And He changes the times and the seasons; ...


http://www.echoesofenoch.com/sideroom_time_travel_in_the_bible.htm

ене еве ко обични луѓе посекако не можеме телесно да патуваме вон времево, но бар да ѕирнеме свесно некоја епоха нанапред наназад, ко што се удостојувале пророците, велат некој монах за ова и технички шпекулирал портретирано и на фринџ ко идеја [1] ех наука и духовност, според Премисата Божја ќе ви биде по вашата вера, особено за оние кои се озбилно самоуверени во својот филм, ето ко што бил и Алберт некогаш, сетне истиот со малку среќа можете да им го проектирате и на многу други, а кога ќе ги навлечете на одреден жарн сетне ко што вели нина симонова дајте си ги сакам парите


Edited by +Protagorist - 26-Sep-2016 at 09:29
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Sep-2016 at 08:50

http://futureandcosmos.blogspot.mk/2016/08/pratfalls-of-physicists-lessons-of-susy.html

врвен дострел на астрофизиката ~ Теории На Млака Вода У Ладна Фритеза ~ a за масло, трофазна струја и помфрит, како резултат а не пак гарнирани муабети, веројатно ќе треба нов шеф а не само нови рецепти, можеби и шефица, пошто на овие сега баш и памет не им доаѓа во постојнава земна астро фаза, нормално нит влегле на права врата нит на прав начин

Prodor nauke u srce materije (žive - genetika, mrtve - nuklearna fizika) i srce svemira (radioastronomija i astrofizika), ne samo što nije približio, nego je još više udaljio naučnika i umetnika [1] Signalism means a step forward, in relation to concrete poetry, visual poetry and the art of the sign [1]

кратко речено астрофизичарите се математички поети, само што случајно етаблираните лауреати знаат тро и да спинуваат одредени приказни заради одредени цели, макар и несвесно, но поет си е поет кој да му замерува кога ќе забрља, а на толку многу поговрки и афоризми Алберт дури стана и народен, Марко Цепенков у лабараторија~

од друга страна многу што ко наука односно научно се крие од човештвото бидејќи ко освестено може да отиде лесно во амбис доколку таквото освестување е за време кашатализмов ... но кој последен срка нему сите му завидуваат ... бидејки оние кои веже се Слободни воедно имајки поголемо знаење за истото полагаат и поголема одговорност доколку ко такво и го злоупотребуваат ... посебно проблематични се чоеци кои резонираат сестрано [1]
Edited by beTon - 24-Mar-2017 at 21:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Sep-2016 at 19:19
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Sep-2016 at 08:22


2012 - http://fqxi.org/community/forum/topic/1562

2013 - http://www.wnyc.org/story/314125-the-worlds-most-precise-clock-could-prove-einstein-wrong/

2015 - Einstein has been proven wrong, yet again at least on one thing [1]
2015 - Experiment Proves Einstein Wrong

Scientists at the National Institute of Standard and Technology (NIST) have proven beyond reasonable doubt that Einstein was wrong about one of the main principles of quantum mechanics and that "spooky action at a distance" is actually real.

We are now certain that entanglement, the ability of particles to affect each other regardless of distance, exists and that it's an intrinsic property of the universe. When a pair or a group of particles are entangled, they cannot be described independently from each other. Measuring a particular property, like velocity, of a single particle affects all the other entangled particles. 

Einstein and many other scientists believed that this phenomenon was paradoxical, as it would allow for information to be exchanged instantaneously across vast distances. He dubbed it "spooky action at a distance" and he believed that there was a way to reproduce this phenomenon with classical physics. He claimed that there were hidden variables – quantities that we didn't or couldn't know – that would make quantum mechanics perfectly predictable.

According to classical physics, the universe can be completely understood, modeled, and predicted by simply knowing the laws of physics. This is known as a deterministic view. Quantum mechanics is probabilistic, puts limits on the amount of understanding one has of a system and is rife with peculiarities that we don’t experience in everyday life.

While trying to investigate the consequence of this alleged paradox in 1964, physicist John Stewart Bell formulated a theorem (Bell's theorem), which states that quantum mechanics cannot be explained using any deterministic theory. The validity of the theorem has been corroborated with many experiments over the years, but now scientists are certain that it’s correct.


This new research from NIST has shown that quantum mechanics cannot be explained in a deterministic way. They created pairs of entangled photons with highly correlated polarizations. They separated the photons and sent them into two distant rooms to have their polarization measured. The settings of the apparatus that measured the polarization were picked at random for every photon; this was to ensure that if unknown effects were present, they didn't come from the measurements themselves.

To be published in Physical Review Letters, the photons the scientists observed were perfectly entangled. The probability that this was due to hidden variables was estimated to be 1 in 170 million, well beyond the 5 sigma (1 in 3.5 million) limit necessary in physics to announce a discovery. 

“You can’t prove quantum mechanics, but local realism, or hidden local action, is incompatible with our experiment,” Dr. Krister Shalm, lead author of the study, said in a statement. “Our results agree with what quantum mechanics predicts about the spooky actions shared by entangled particles.”

www.iflscience.com/physics/scientists-prove-spooky-action-distance-absolutely-real/

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Sep-2016 at 21:12https://www.isnare.com/encyclopedia/Category:Mars

http://www.badastronomy.com/bad/misc/hoagland/glassworm.html
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Gorgonum_Chaos [2][3]

http://www.uahirise.org/hiwish/view/106346

Einstein and Mars - “It is a pity that we do not live on Mars and just observe man’s nasty antics by telescope.” - http://hirise.lpl.arizona.edu/ESP_045344_1420

дали аберот ~ дека со точак може да се развозите е поинспиративен од думање како со него и планина да прелетате ~ ова го вели Алберт во однос споредбата меѓу имагинацијата и уката [1][2] а ако ваквата аналогија ја фрлиме на Марс ќе речам навистина има некое ехо од некаков живот кој некогаш виреел таму, макар гледано само геолошки, иако чим немал број научници думале дека има и етерично подоста одгласи [3] што пак ние да сме скептични

~

ајде ако не друго можеме да ги толкуваме ваквите рељефи бар артистичкo-митолошки ко што тоа (случајно или не) го сториле астрономите низ вековите [1][2][3]Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Aug-2016 at 18:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Aug-2016 at 14:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Aug-2016 at 13:31

"Making our research data easier to access will greatly magnify the impact of our research," said NASA Chief Scientist Ellen Stofan. "As scientists and engineers, we work by building upon a foundation laid by others."

nasa-unveils-new-public-web-portal-for-research-results-300314131.html

https://www.nasa.gov/feature/improving-nasa-enterprise-search-capabilities

Edited by beTon - 17-Aug-2016 at 13:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Jul-2016 at 10:55


за 5 милијарди години и нам ќе ни светне убаво ако сеуште сме заглавени во овој филмhttps://www.sott.net/article/297410-Galaxies-in-the-neighborhood-Stunning-Russian-space-agency-video

http://www.ancient-code.com/russian-scientists-create-video-simulation-of-how-our-galaxy-will-collide-with-andromeda/

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Jul-2016 at 10:20

26 July 2016 ~ Astronomy Photographer of the Year shortlist revealed - http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3709265/From-Northern-Lights-bright-galaxies-thousands-light-years-away

Royal Observatory Greenwich, is now in its eighth year of Astronomy Photographer of the Year, the 32 shortisted entries from amateur and professional photographers around the world have been announced, Winners of this year's competition’s nine categories and two special prizes will be announced on 15 September

~

New stars are formed in the undulating clouds of M8, also commonly referred to as the Lagoon Nebula, situated some 5,000 light years from our planetBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Jul-2016 at 10:01

поздрав за оние што милуваат да читаат Антена, зар не се слични на астрофизичарите, бар кога листаат по распоредот на теле. програмата

http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2010/07/08/awesome_antennae.html

http://pics-about-space.com/antennae-galaxies-face?p=2Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Jul-2016 at 08:58

виолетова Лубов ~ ерупција на плазма од универзален вулкан ~ атмосферата тогаш сигурно е и' поубава ~ кога експлозијата раѓа нов живот ~ во случајов кај M87 [1]

No. 25: This Massive Galaxy Harbors the Largest Black Hole [2]

   

Edited by beTon - 24-Sep-2016 at 13:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Jul-2016 at 08:16(ќе да)

колку им e весело на оние идни поколенија кои во дадена галаксија кај дадени ѕвезди везат геометриски патерн од сончеви пеги, а некои со доволно мелозвучнa волја сигурно изнудуваат и егзотични смс пораки ~ комшике каФето ти претече
https://www.sunspotter.org/


а сигурно има и покреативни изблици на искреност кај оние кои го прошируваат фокусот

...

~ за сега, кога длабоко во космосот за миг ни светнува симетрична светлина, не секогаш имаме прилика во истата симболично да ја препознаеме Љубовта ~ оваа земната инспирација за спротивно вплотената убавина ~

вчера пред девет години некој снимил а нешто покасно и забележал [1][2] два симетрични фибонациеве триаголници [3][4] како прават космички пингвини, со една една разлика испиленото сеуште ни касни за да го визуелизираме вакумирано

Ellipses are red, Spirals are blue, heart-shaped ring galaxy is Purple
Edited by beTon - 27-Jul-2016 at 13:26
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Jul-2016 at 22:22апропо ">теоријата за соларен-земјотрес односно можноста за геомагнетните бури [1] како причина за земјотреси, пробав да најдам абер за соларни бури во 1963 и навистина 12 дена претходно од скопскиот земјотрес на 14 јули имало една [2] а бидејќи вишокот материја од CME-ата патува неколку дена до земјата, иако радијацијата е тука во рок од 8 минути, навистина возможно е да постои некаква корелација, логиката е дека треба време и геомагнетното рандеву да предизвика контракции и дадена енергија некаде од спунт да се испушти низ земјината кора, но ваквата претпоставка е тешко проверлива, а единствено би можело статистички да се споредуваат грото бури со грото земјотреси за да се види дали има некое нзс од ваквите појави, иако и да е така повторно не би имале со леснотија претстава каде и кога би здрмала некоја гео-тресеница

поназад во нишкава има споредба помеѓу соларниот максимум и одредени Х појави на земјата [1] и иако личи повеќе на паушален а весел апостроф за популаризација на стравот од искрена сончева честитка, односно будење на јавноста за ризиците кои постојат од една ваква околност [2][3] можеби и навистина има поврзаност меѓу сето ова, здравје може сега за ова ќе имаме прилика, да при наводно соларниот минимум полесно да го диференцираме патернот на сончеви пеги и земјотреси, ако воопшто постои со оглед дека ко таков до сега едни го имаат и отпишано [1] а други потшишано [2][3] останува да видиме кој ќе го допиши

16.07.2016 - http://earthsky.org/space/giant-sunspot-group-1520-turning-toward-earth

23.07.2016 - http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=24&month=07&year=2016http://www.space.com/32573-sun-heart-shaped-sunspot-video-photos.html
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.