build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 21-Aug-2012 at 17:52
може сето ова понапред искажано, линкувано и поврзано да нема ни капка вистина во себе, а некој да си го прифати здраво за готово, иако подобро така него од истото да си вади свои компромиси!

само би додал дека не сум ни гностик, нит агностик, а уште помалку уфолог, но на момент брзо прелистувајќи ја нишката и сам доафаќам таков призвук штом не ги проследам линковите во истата, иако воопшто прв грев ми е што гласно размислувам за работи што кај неутврдените можат лесно да внесат смут или уште побетер прелест, ова пред се мислам на поназад посочената нумерологија, небаре еден или неколку борја се најбитни а останатото споредно итн. проштевајте сите за секое мое >видување< кое ви звучи изместено!

затоа би ја вратил тро топката на набљудувања, ете од скоро наса имет роверче по црвениот ни комшија, кое фрла појќе абер него негоите претходнице за тоа што се има на,во и по марсовските прерии http://marsrover.nasa.gov/ [1] а и лего ќе се офајди доста од оваа серија може на следните олимписки игри да го пуштат и штафета да носи

http://science.howstuffworks.com/mars-rover.htm [1][2]
Edited by Max - 21-Aug-2012 at 17:54
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Aug-2012 at 19:42
многу прашина се крена од роверот Куриозити,а малку се зборува дека на Марс има уште два ровера од кои едниот работи безпрекорно 6-7 години,иако беше наменет за 6 месеци(Опортјунити и Спирит) и кои испратија многу податоци за Марс,прекрасни слики, и први докажаа дека на марс некогаш течело вода(по пронајдените минерали кои можат да се формираат единствено во присуство на вода).за жал едниот од роверите се насука на својот мев и само проклизува со точковите,и за жал вероватно е изгубен за секојпат.Еве една слика која ја спуштив од камерата на Спирит каде се гледаат соларните панели

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Aug-2012 at 00:13

тие се прејадоа прашина та ајт сега тазе роботче со понапредна технологија, затоа и толку помпа, очекуваат повеќе абер овој пат, иако и илјада да пратат нема да разберат многу додека не кренат некој лабос на лице место, за што и се спремаат, со оглед дека очекуваат во блиска иднина и да го населат црвениот [1] јасно доколку изнајдат брзо чаре за атмосферата http://en.wikipedia.org/wiki/Terraforming_of_Mars#Changes_requiredBack to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Aug-2012 at 00:37
нај интересното што можи да се дознае од Марс е дали почвата е јалова или не.со други зборови,има сомнение дека во составот на почвата на Марс има некое соединение(заборавив точно кое е,лани читава за тоа).Во тој случај отпаѓа варијантата за постепено `позеленување` на планетата.доколку пак почвата е погодна за садење,наскоро(за 20-30 години) би можело прво да се пратат лишаи,габи,и слично,нормално такви на кои не им треба кислород,туку некој друг елемент(прилагодено со генетика),па постепено да би се создавала атмосфера со кислород.За 100-200 години можеби остварливо
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Aug-2012 at 11:41

ако сакаат многу брзо многу работи ќе биднат, не е спорно дека треба атмосфера но немора да ја бркаат да биде како тука на земјата, комотно можат да изнајдат респираторен систем кој и при малку кислород би бил функционален, нешто налик предлогот за вештачки шкрги - поентата ми е дека знаење и технологија има, арно ама критична маса сеуште не, освен може по тоа одборите за пречек кои праќаат или бараат пресретнувачки пораки во вселената http://en.wikipedia.org/wiki/Search_for_extraterrestrial_intelligence#The_SETI_League_and_Project_Argusнеможам да се воздржам од конспиративна демистификација и на оваа тема апропо сомнежите, иако и тие а и моиве се само јалов обид за разоткривање на таа јаловина, што би рекол Свети Серафим Платински о'Луѓе се е ова лага, но ако сакаме ќе ни биде по нашата Вера, нешто слично ко што велат научнците од клипот во пост #20 понапред, имаме сила само со тро волја и вера од ништо нешто да твориме, но поспани, заспани, заробени итн. тешко и да разбереме дека сме за ова способни, т.е. надарени духовни битија, некои ќе речат кои само имаат искуство на човек, иако неизбежен факт е премисата ghost in shell, но се додека не се освестиме што има посреди [1] [2] ќе манипулираат со нас оние кои им е потребно да не држат во незнаење, страв или фантазии (всушност се хранат преку истите) се дотогаш ние и ќе си останеме на овие позиции полни претпоставки!се на се аберот е ние сме секаде околу вас, и арните и неарните, само бидејќи вашите срца се скамените, вие барате и истражувате само по камењата та и само камења гледате и наоѓате!


Edited by Max - 23-Aug-2012 at 08:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Aug-2012 at 13:02

интересни фотки од марс ни дава и хаблето http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2001/24/Mars has canyons 5 times as deep and 10 times as long as the Grand Canyon, massive volcanoes more than twice as tall as Mount Everest, polar ice caps, vast fields of sand dunes, skies the color of butterscotch candy, clouds, fog, storms, and valleys reminiscent of dry riverbeds on Earth.
...
http://www.isset.org/nasa/tss/aerospacescholars.org/scholars/earthmars/unit2/what_is_mars_like.htm


Edited by Max - 22-Aug-2012 at 13:02
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 29-Aug-2012 at 22:24


интересна појава годинава  се оние сличните  на марсовциве,  односно еуфоријата околу 2012 претерана посекако, иако не е сосем апстракно поткрепена истата,  но добро  бар некој се сетил и да ја демистифицира http://www.the2012theories.com сето ова се должи на космички т.е. небесно видливи појави и циклуси кои се посматрале или прифатиле низ историјата на човештвото http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_year_(Chinese_astrology)#Cosmic_cycles_in_other_traditions односно антички претстави за  денес научно прифатената галактичка година http://en.wikipedia.org/wiki/Galactic_year единствено незнам како и колку на ова се надоврзуваат НЛо-а та од наука муабетов да бидне доука и поука!

бреј спонтаност, случајност, античка остроумност итн. единствено фали точна интерпретација на почетокот или крајот од ваквиот антички циклус, некој ќе рече може станува збор за шифт from one to another state of mind [1], друг ќе рече the dub side of the galaxy [2], а трет јасно стабилизација [3] и не е битно кој што вели него што го крепи кажаното, односно што би рекол скептик ко карл-ос саган-ос [1] кој и баш не би требало да го цитирам со оглед дека се сопнал од буквализам во својо живот пр. [1][2] но ајт му стои  ова скепсава апропо апокалиптичките сценарија за 2012 extroidinary claims require extroidinary evidence т.е. ако по утрото се познава денот јасно ваквите  паранои ќе беа прилично поткрепени со јасни знаци гледано со земни очи по земни појави! кога сме до него интересен пристап ест и неговиот cosmic calendar дијаграм кој ето просто ни црта што науката си нацртала досега за косио мост! 

не дека нешто ќе има а што веќе го нема, евентуално истото би го очекувале позасилено, слично ко залезот или изгревот на Сонцето она баш знаеш дека таквиот циклус значи крај на вчерашниот и почеток на утрешниот ден, само што некој на тоа гледа физички некој духовно а некој и духовно и физички, односно научно,црковно или црковно-научно... ова последниов поглед е најкомплициран  бидејќи бара духовен подвиг за разбирање на поим  ко материјална појава  налик катаклизма, пример секој прав Христијанин очекува дека секој миг може и колективно ил индивидуално да бидеме повикани   кон целосен Духовен Премин и преку  привремениот Суд  Божји по смрта или конечниот по апокалипсата, да ни се определи привремено т.е. вечно место на починок или осуда, односно компатибилност за премин на одредено небо т.е. димензија! додуша ние веќе бар урбано минавме локално во нова
Edited by Max - 29-Aug-2012 at 22:25
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 29-Aug-2012 at 22:46
внесуваш многу духовност во класична наука како космологијата
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Aug-2012 at 10:17

мислам уште на почеток на нишкава се извинив за дигресиите но и баш истите не се од ракав истресени туку исклучиво во контекст на одредена теорија, пример на последново  околу еуфоријата апропо јужно-америчкиот календар и неговата галактичка година како циклус додадов дека дури и било некаква катаклизма нас ко Христијани тоа не не' тангира со оглед дека сме поучени такво нешто да очекуваме во последните времиња, а кои ќе ги познаеме ко такви по поуките во библијата дека во тие времиња Љубовта ќе олади во срцата на луѓето што и заради материјализмот на ангро се случува т.е. колективно преовладува алчноста наспроти емпатијата...

фиксацијата за одредени појави како галактичко порамнување, планетарно порамнување, рамнодневници, изгрејсонце-зајдисонце итн. наметнува нивно мистифицирање наместо пред се' симболично интерпретирање во одредено практицирање духовност, во случајов кај америте, или ко што кај нас во православието ние славиме настани а не броеви, иако броевите остваруваат ритам, постапност и редослед,  па така Библиските настани дадени се во космичка хармонија, чиј ритам го претставува Црковниот календар... Календарот не е само производ на науката, не е само таблица од математички формули, туку е и религиозно и философско осмислување на времето искажано со јазикот на математиката [1]

моите видувања би биле само опсервации доколку сум технократ, а и космологијата е наука која ја третирале и паганите преку астрологијата, та потем теолозите преку Христологијата, за посетне физичарите да ја детерминираат ко природна наука - астрономија, односно неможеш да кажеш дека на истата не и претходела духовноста,  јасно што  и научно е прифатено за точно  [1]   единствен проблем е кога некој наметнува свои ставови арогантно на други дали преку исмевање или преку вреѓање, што јас не само што не го правам туку дури  еве и се правдам како некому не би му бил повод за таква распаљотка утре, а сепак во право си кого го интересира духовност во ваква тема, кога поинтересни би им биле постои за око видливи 2d муабети  па макар биле нло-а кои некако некаде некој ги сликнал [1][2][3] не дека вакви нешта нема да сретнеш и по фрески и преданија та и тука да речеш многу мешаш духовност но Ѓоко не ми замерај што сум се намакал во истата иако немам ни сркнато од неа, па затоа и може преупорно сакам да си доразјаснам некои работи кои посекако ги  пуштам ко инспирација и за дебата! 
Edited by Max - 30-Aug-2012 at 10:41
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 30-Aug-2012 at 16:37
Макс бе,се шалам немој и ти шаливе да ги сваќаш како критики или било што.ако се шалам или пишувам дека е шала или редам смајли.

изгледа од премногу кавги на форумов сите сме влезени во некој филм.дај бре луѓе малку повеќе ведрина и расположение.па и некој виц да се каже ако треба да се разбие сивилото.

ако проценам дека некој нема да ме свати погрешно,јас знам и шала да направам,па затоа и така напишав.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Aug-2012 at 09:00

абе и јас стаив смајли туку да искористам прилика тро да се дообјаснам преку твојта забелешка односно да си дооправдам моите размисли, всушност преобемно резонирам и објаснувам, но навистина е тешко да срочиш лесен оброк со тешки мирудии, та затоа километарски постои и еден куп линкои, јасно и сега да не е без ич би фрлил уште малку ситен магдонос

конкретно погоре зборувам за оправдани или неоправдани грешки во нечии календари и нивни толкувања во однос на сопствени преданија и пророштва [1], а фактички на тоа сакам да ја надоврзам и објаснам и сопствената традиција и нејзините календари и толкувања за Христијанските преданија и пророштва [1], можеби ваквите паралели се несоодветни и звучат недоносено а капак со троа појќе линкови и натрупано, но идеата ми е на што помал простор повеќе инфо да се најде, како не би требало на ваквата каша и понатака да дробам објаснувања, иако чим на една добронамерна сугестија ко твојата си отворам простор за дообјаснување но и понатаму во ист стил, што ќе бидне па ако некој се нафати да дебатира   

она што би требало да се изведе ко заклучок од овие  постои е дека временските интервали изведени од космички појави секаде и секогаш за човекот биле битни, дури може да се каже дека  иако денес технолошки сме понапредни сепак не им даваме толку големо значење на истите како што тоа го правеле  луѓето пред нас, кои дури барале и вонвременски објаснувања за ваквите појави,  кои се толку прецизни да и денес се за восхит  [1]
Edited by Max - 31-Aug-2012 at 09:04
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Aug-2012 at 13:42

 

Originally posted by gjoko

дај бре луѓе малку повеќе ведрина и расположение.па и некој виц да се каже ако треба да се разбие сивилото.

ко Мах би рекол се што е умерено е на арно за секого, а ко Макс немам кабает ни колку е саат та заборавам дека небива двосмислено и преносно да забегувам со абери без повод, иако понекогаш е супер чоек да е и буквалист она ич не го боли око,уво ил глава

Влегува плавуша во продавница и прашува:
- Имате очила?
- За сонце?
- Не за мене.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 01-Sep-2012 at 21:44
Originally posted by Max

заборавам дека небива двосмислено и преносно да забегувам со абери без повод

можеби се она што сакав да го поентирам со стринг теоријата, како одговор на се што гледаме и доле на земјата и горе на небото, можеше да се поткрепи само со два линка пример писанието на никола тесла за nya од 1915 со наслов how cosmic forces shape our destinies каде никола едноставно фрла абер дека вибрациите се свесна појава односно се е во одредена корелација на кои јасно им претходи сонцето како нивен локален иницијатор, или пак ко за денес подобно ваквите поенти можев да ги доловам и со дукументарец ко kymatika каде на приземно ниво се третира cymatics како појава (но сепак каде се сервираат некои работи или двосмислено или потоа и површно а навидум демистифицирачки, во првиот случај ова се однесува на релативизирањето на злите духови како појава, а за површноста пред се мислам на идентификување на верата како експлоататор наместо ослободуач на масите, наместо да се укаже едноставно дека иако нејзиното институционализирање е нормален процес сепак централизирањето е куршлус на тој пат кој јасно е изнедрен од егоизмот т.е. славољубието, исто најверојатно во недостаток од време не се анализира кој е кнез на овој свет и кому мантрале индијанците во минатото принесувајќи потем и човечки жртви, а во исто време не се ни потенцира дека денес монотеистичките верски обреди ја имаат главната улога во обновувањето на се наоколу особено ако тоа е чин на заедничка-колективна молитва пример Литургијата во Православието каде се бара и добива лична,локална,колективна и глобална благосостојба од Господа... )

велам приземно ниво бидејќи овој документарец дава кристално чиста слика за тоа како нештата функционираат во овој свет и овој универзум, што воопшто незначи дека не постои или постојат други димензии каде владејат поинакви закони, пример само негативни или само позитивни, она на што не учат духовниците подгответе се за пат понатака односно мора човек да стане компатибилен за таквите повисоки светови што бара свесен напор а не само рефлексна согласност, најпрво да разбере дека мора да се победи себеси односно телото да го подчини на духот слично ко што програмата треба да е под ил за програмерот а не над него ил тој заради неа! а штом чоек се ослободи од стегите на овој свет ко што се ниски страсти, материјализам и его, потоа може да се каже дека има простор за знаење од одозгора,од физичарите ваков пример бил тесла...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 01-Sep-2012 at 22:01
деновиве на дискавери имаше емисија на која се обработуваше идејата за посотење на мултиуниверзум,т.е. постоење на повеќе универзуми на сличен начин на кој постојат повеќе галаксии во универзумот.со дефинирањето на овој концепт теориски се решаваат повеќе непознати во разбирањето на сегашниот модел на универзумот.

главна поента е дека посотјат безброј варијации на компонентите на мултиуниверзумот,а со тоа се исполнува условот да некаде постои копија од самите нас.

емисијата беше малку потешка за сваќање,но со доброто објаснување на концептот на емисии на Дискавери,може секој полуупатен да свати по нешто
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Sep-2012 at 22:12

да го завршам вицот со плавушата, сите ние сме/таа е Сонце затоа и требаат очила за себе а како полезет би читалe/а научни стрипои http://www.atomic-robo.com/timeline/ шала на страна ретко кој може да си буричне у регистри или да си најде кај му чуваат процесорот со оглед дека помило му е да дреме него да бара а не па да истражува!

корисно епп во тој правец


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 01-Sep-2012 at 22:45
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Sep-2012 at 23:36
Betelgeuse,звездата во соѕвездието Орион,за која се говори на Wp во погорниот пост е една од поблиските звезди на нас која ги живее последните моменти од својот век.се очекува супер нова како што кажуваат научниците `утре или во било кој момент во наредните милион години`.

Најголема магнитуда има Сириус,која се смета за најсјана звезда на небото(од таму иде името на чокаладцината на Витаминка)

еве една слика од Betelgeuse од повеќе секции направена од телескопите на Наса

Edited by gjoko - 01-Sep-2012 at 23:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Sep-2012 at 23:14Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Sep-2012 at 23:21
нашево Сонце кога ќе дојде до фаза на црвен џин како што се овие поголемиве ѕвезди,ќе се протега во дијаметар некаде помеѓу Марс и Јупитер,по што следува експлозија или супер нова(да бидеме попрецизни прво настапува имплозија па експлозија).овие димензии се незамисливи за човечки ум.

патем сите елементи потешки од железото се формираат во овие експлозии.значи све што е пред нашите очи од метална основа настанало како последица на урушување на јадрото на некоја ѕвезда(под екстремни притисоци и температури)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Sep-2012 at 02:09
тоа значи кога плавушата ќе ја закачи климакс држете се ќе летаат црвени пердуви, а може и по некоја глава, арно ама ваквиот процес може и спонтано да се убрза доколку на неа налета импровизирана појава од типот 10ка со кромид сервирана пр. од некој неарен комшија [1][2][3]

еве тро постара а едноставна анимација на процесот познат ко once in a lifetime можеби twice ако станува збор за близнаци [1 иако ето имет и тројки [2] за сега, а би било интересно да најдат и низа од сестри на оро фатениBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.