build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Sep-2012 at 13:24
Originally posted by gjoko

патем сите елементи потешки од железото се формираат во овие експлозии. значи све што е пред нашите очи од метална основа настанало како последица на урушување на јадрото на некоја ѕвезда(под екстремни притисоци и температури)
процес кој почнува најнапред од гасои да раѓа ѕвезди [1][2] објаснет просто од сонце преку црвен џин до супернова овој процес е налик човековиот живот од детство преку средни години до старост кога внуците ќе го добијат цело знаење што има дедо да им го остаи налик преданија полни ологосен кислород, а татковците јасно ќе се офајдат од камењата [1][2][3]

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Sep-2012 at 14:56
плус незнам дали кажаа овие двајца научници,при секое создавање на ново потешко јадро се ослободува голема енергија која ние ја чуствуваме како топло сонце.имплозијата настанува во оној момент кога немајќи повеќе гориво во јадрото на звездата,нема нуклеарна сила која ќе се спротистави на гравитационата сила која надвладува во равенката за рамнотежа на сили и нормално звездата колабира самата во себе.поради развивањето на големи притисоци и температути при колабирањето следува експлозија кое на небото некогаш телескопите го регистрираат како супер сјајна звезда кое светење трае неколку денови или недели.


ПС.додека сме кај темата вера-космологија,научниците претпоставуваат дека звездата што го најавила раѓањето на Исус Христос е всушност супер нова,затоа сјаела толку силно
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Sep-2012 at 15:33
пс цело време ќе бидеме тешко чоек да забораи убаи цветои чим еднаш ги помириса на право место и во вистинска атмосфера

што е до Витлеемската Ѕвезда тоа супернова теоријата веќе ја потиснува ова последната т.е. станува збор за рандеву меѓу венера и јупитер http://newsinfo.iu.edu/OCM/packages/bethstar.html   

а за енергијата и имплозиите има објаснување во втората фуснота по клипот, останатите делои се во сижето кое таму е лектира

туку објаснувањата за процесов сеуште се тези, а тек допрва почнуваат да се поткрепуваат како би станале и теории, што значи иако имаат абер сепак сеуште не им е кристално јасно на физичарите како стојат работите http://www.apollon.uio.no/english/articles/2012/supernova.htmlEdited by Max - 04-Sep-2012 at 15:44
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Sep-2012 at 18:37
вечер ќе го прочитам цел текс,но колку што знам за теоријата на блискост на Венера со Јупитер во тој момент(нултата година),научниците имаат пресметано дека тоа се има случено во 4-тата(или беше 7-тата) година од првиот милениум,што значи или се работело за друго нешто или библиските цифри не се сосема точни
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Sep-2012 at 07:08па не се во прашање библиски цифри, библијата покасно е составена, се работи за сведоштва и толкувања на истите тие сведоштва ко што може да се види од видеово, е сега кое сведоштво од кого како е пренесено и од кого како се толкува тоа е веќе друга работа, а ако чоек малку подобро размисли супернова дефинитивно не може нам толку да ни светне како што може ваков феномен или некоја комета земено научно!

земено духовно и за ова ако формата превладее над суштината чоек воопшто не ни треба да верува со оглед дека сомнежи се истурени по сите страни а единствено се демистифицираат ко такви преку практицирање а не само празно мудрување за духовност... ако чоек има чајник она најбитно е да си свари, тури и напие чај наместо за него само да оговара те чајникот не бил по негов вкус, те напраен од ова или она, те чајот ваму или таму е подобар, та оној кој го сварил рацете му биле прљави и јасно на крај или е жежок или оладен па дај назад на содирани муабети бидејќи нели срамота е чоек во денешно време да биде верен, суеверен или доверен(просветлен, осветлен ил осветен) итн.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Sep-2012 at 07:44

туку има доста теории апропо Христијанството а и сите монотеистички вери кои очекуваат да бидеме избавени од овој свет каде сме заробени заради нашиот прародителски пад ко души кои заради непослушност отпаднале од Единството, нормално она што сме мислеле дека ќе не ослободи всушност не поробило нас луѓето - сластољубието, а ропството е такво да бара откуп кој само преку смирение се добива т.е. само смирен чоек може да го победи стомакот тоа ненаситно куче и да тргне лесен по патот на Љубовта +начини има многу но еден е сигурен! со лесна мисла и добри намери секој сите реки може да ги помини, особено ако за ова и навистина станал свесен и почне да бара чаре како да се ослободи, а особено откако сега за нас луѓето е отворена вратата и поставена скалата за враќање кон тие повисоки светои,неба,димензии, но и да не е способен да се победи себеси бар нека не им отежнува на останатите наоколу, како е преданието "не судете за да не ви се суди" ако сака чоек бар да биде полесен т.е. поодврзан, односно постулатот на њутон акција-реакција е многу нормален во нашиов двор ил космост, може и потака зависи кого со што го имаат доено ил кога што има сркано, та и навистина е тешко со лезет чоек да го напушта ова небо каде во најмала рака се вртиме во круг

Edited by Max - 05-Sep-2012 at 07:48
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 05-Sep-2012 at 14:57
Макс,дали имаш нешто ама во писмена форма,не видео(говорот потешко го разбирам од пишуван англиски текст) за сингуларитет на црни дупки?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Sep-2012 at 18:12
слаб ти би англискио, ова се мајтапиш со ќеиф а, бреј стар в'к, напротив добри видеа ко она од пост #16 доста доловуваат ако се поткрепени со анимирани претстави за ваквите појави, нејсе ево читај ако мислиш дека е полезет http://plato.stanford.edu/entries/spacetime-singularities/ [1][2][3]


мене ми се поинтересни филозофските претпоставки наспроти астрофизичките, та она што физичарите го набљудуваат филозофите го префрлуваат
Most intriguing, modern science is recognizing that our Universe is not simply composed of separate particles scattered around in space -- it is uncovering a unified state of the Universe, a higher dimension that exists in its unified state at this very moment, not just in the singularity at t=0 of the Big Bang. Our consciousness, our bodies, and every last particle in the Universe are an inseparable part of this higher dimension, as if the physical world were merely a "transient projection" from a pristine higher realm that never changes.
...
http://www.cosmiclight.com/ofquasarsandquanta/living.htmoff topic - посекако и меѓу физичарите имаш филозофи кои претураат од празно во шупливо та пример под singularity ја посматраат еволуцијата технократски [1][2][3]

Edited by Max - 05-Sep-2012 at 18:14
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Sep-2012 at 18:34
не стварно макс,самиот говор потешко го разбирам,додека со писменото изразување немам никакви проблеми(дури на странски форуми за Ф1)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 05-Sep-2012 at 20:31
во тој случај извини за несмасниот увод во постот, и патем во право си разработен труд не е исто што и јутјуб видеа, иако истите оставаат поголем впечаток, особено што мал број луѓе се замараат да читаат, јасно освен ако не се живо заинтересирани за темата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Sep-2012 at 22:30
јас вероватно веќе сум навикнат на форумите за Ф1 кои се на англиски, и вероватно гласовниот дел ми станал стран за мене.со тек на време влегуваш во некој колосек од кој све потешко се излегува.филмови скоро и да не гледам,само документарци на дискавери,на кои гледам да влезам во суштината на темата а не во говорот,и така со години се отупува
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Sep-2012 at 13:42

додека сме надвор од темата а бидејќи спомна ф1 од секогаш ме фасцинирале она филмските ховер мотори особено појава беа оние од враќање на џедајот во стар ворс a особено во кино, иако најексплоатирани за филм се летечките коли [1][2][3]

но ето иако има еден куп реални концепти [1] дури сега пр. аерофлекс ќе вадат комерцијален модел [1] е ова ќе биде интересна појава а во иднина сигурно и ќе го напумпаат со поприкладни мотори [1] та да се креваат и поголеми брзини, но тенеке си е тенеке и додека не најдат посоодветно масовно гориво од нафтата вакви нешта нема да бидат достапни за широките маси, не дека немаат дури и независни компаниии вадат екстра новини [1] но кај ти даваат ова месониве нешто да им го поремети постојниов економски поредок што и неминовно ќе допринесе шалтање од нафта на сонце или водород итн.

а додека сето ова да бидне чоек за сега ко алтернатива има мото-делтаплани [1][2][3]Edited by Max - 06-Sep-2012 at 13:42
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Sep-2012 at 20:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Sep-2012 at 09:55

последен ir скенер што го пратија америте горе е wise телескопот кој посекако нема да биде ни првото ни последното ir огледалце во нашата орбита, но дефинитивно е првото јавно портабл огледалце кое ќе не приближи до составување нешто налик google maps of the universe http://en.wikipedia.org/wiki/Wide-field_Infrared_Survey_Explorer#Results [1][2]

Like a powerful set of night-vision goggles, WISE survey the cosmos with infrared (IR) detectors hundreds of times more sensitive than those used in previous survey missions, WISE produce images of the sky with 2.75 arcsec resolution in four infrared spectral bands... [1]
...
'We've found an asteroid dancing ahead of Earth in its orbit, the coldest star-like orbs known and now, supermassive black holes and galaxies hiding behind cloaks of dust. [1]
...
We've got the black holes cornered, Wise is finding them across the full sky, while Nustar is giving us an entirely new look at their high-energy X-ray light and learning what makes them tick, We are also seeing evidence that these record-setters may have formed their black holes before the bulk of their stars. The 'eggs' may have come before the 'chickens' [1]Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Sep-2012 at 10:50

всушност, иако не и фактички, еве како стојат работите со вселенските телескопите http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_space_telescopes

но јавна тајна е дека има далеку повеќе огледалца горе кои неофицијално истражуваат појави за луѓето сеуште непознати [1][2] ајде ништо ново освен малку смешно кога објавуваат спектакуларни резултати по прес конференции кои бар деценија две наназад ги имале при рака, како и да е војска е едно а наука демек друго иако од секогаш си го имале натиго дајмиго, битно сеуште нема играчка-плачка освен можеби тук таму по некое прекршено его http://blogs.discovermagazine.com/cosmicvariance/2011/07/07/why-we-need-the-james-webb-space-telescope/ [1][2]

Edited by Max - 07-Sep-2012 at 10:55
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Sep-2012 at 16:42
Хабл си го отслужи своето,и треба достојно да се испрати(да согори во атмосферата)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-Sep-2012 at 11:21

можеби поинтересна појава се извидничките сателити [1][2] имајќи предвид дека се главни виновници за брзината и начинот на скенирање на вселената, а особено имајќи предвид дека сето тоа било пред се воен потфат [3][4]и нормално по ова затерува вселенската трка [1][2] но нека си продолжи муабетов на соодветно место [3]Edited by Max - 18-Sep-2012 at 11:22
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-Sep-2012 at 11:53
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Sep-2012 at 16:27

01.09.2012 - Huge solar filament stretches across the Sun - http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_prominence [1]2][3]

Гигантска пукнатина на Сонцето се зголемува со огромна брзина! За само три дена се има зголемено тројно алармираа астрономи од НАСА и различни делови на светот кои ја набљудуваат гигантската пукнатина, што се наоѓа на сончевата површина.

Овој дел бил отворен во 1535 година, но тогаш бил минимален. Неколку членови од тимот од научниците-астрономи, кои се занимаваат со набљудување и проучување на површината на Сонцето алармираа дека пукнатината на сончевата површина почнала да се зголемува со огромна брзина.

За три дена станала три пати поголема од колку била пред. Сега таа е долга околу 800 илјади километри и продолжува да расте! (two times the distance between the earth and the moon)

Истражувањето на екипите од научници е направено од различни места низ светот со неколку различни видови опрема и астрономски инструменти и од секаде пристигнале исти снимки и фотографии на феноменот.   


Sat, 01 Sep 2012 - Today is the 154th anniversary of the Carrington event. A large flare was observed on the Sun and a magnetic disturbance was seen to happen soon after. It was the largest space weather event ever observed.
To honor this observation, I think we should name September 1 as Space Weather Day! [1][2][3]


If the sun sneezes, the Earth catches a cold [1]


http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_maximum [1]Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Sep-2012 at 17:30

ова смајлито на сонцево е ко нашево збунувачко а она што мене ме збуни не се сончевиве пеги и одблесоци, нит соларниот максимум и од него индуцираниот сончев поларен флип, туку предвидувањата за евентуална скора мултиполарност на Сонцето
Sun may soon have four poles, say researchers - http://ajw.asahi.com/article/behind_news/social_affairs/AJ201204200075 [1] We study how the solar magnetic field evolves from antisymmetric (dipolar) to symmetric (quadrupolar) state during the course of its 11-yr cycle. [1][2]


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.