build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 17-Oct-2012 at 11:40
Нибиру и Сичин...да видиме
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Oct-2012 at 00:40


зависи во кое кино ќе биде премиерата Smile впрочем ова на сериски филм ко фринџ беше најдобро објаснето   [1][2][3] односно она што научно го претпоставуваме, античките цивилизации го живеелe - parallel universe - та евентуално од таму нешто да не ни слета, а ако е мултиверсе ко на one со џет ли [1] тогаш сме ја обрале нибиру а никој да не знае

целава фама квалитетно е депласирана на 'ртскај http://earthsky.org/space/planet-nibiru-is-not-real

единствено чуди оправданиот страв на владите ширум светот да прават подземни градови од скривалишта, но ова може да е врзано и за воени претпоставки или за епидемии итн. така да може ако на крај и некој лабараториски вирус да го етикетираат ко нибиру 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 19-Oct-2012 at 22:24


џони штулич поручуе мени се душо од тебе не растаје, хм досега најлезет видео што го имам чуено на темата шифтање во петта брзина годинава 

морам да кажам дека после доволно прелистување скептици околу постојните меин стрим космо-модели попоелека отворам простор и за вакви расадиEdited by Max - 19-Oct-2012 at 22:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 19-Oct-2012 at 23:00


во тој контекст секојдневно некоја нова теорија ме изненадува, колку и да е млака или ладна водата понеа пр. push gravity
- http://www.keelynet.com/gravity/wright.htm
- http://www.topology.org/sci/grav.html [1]


но највесело е кога ќе чујам скриени сведоштва кои се крепат на постојни теории пример следново видео и стринг теоријата, фринџ вода може да им носи за тензија


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 28-Oct-2012 at 20:13

Epic study confirms Einstein on space-time vortex around Earth - http://earthsky.org/space/epic-study-confirms-einstein-on-space-time 

Then if space time can be twisted and folded then the thin layer of the fold could be breached.If breached where would you come out at? Time travel has just been proven to be possible. [1][2]

односно: 

High-dimensional spaces occur in mathematics and the sciences for many reasons, frequently as configuration spaces such as in Lagrangian or Hamiltonian mechanics. Ie: these are abstract spaces, independent of the actual space we live in. The state-space of quantum mechanics is an infinite-dimensional function space. Some physical theories are also by nature high-dimensional, such as the 4-dimensional general relativity and higher-dimensional string theories.In mathematics, the dimension of Euclidean n-space E n is n. When trying to generalize to other types of spaces, one is faced with the question what makes E n n-dimensional?" One answer is that in order to cover a fixed ball in E n by small balls of radius ε, one needs on the order of ε−n such small balls. This observation leads to the definition of the Minkowski dimension and its more sophisticated variant, the Hausdorff dimension. But there are also other answers to that question. For example, one may observe that the boundary of a ball in E n looks localy like E n − 1 and this leads to the notion of the inductive dimension. While these notions agree on E n, they turn out to be different when one looks at more general spaces.
Edited by Max - 27-Dec-2012 at 21:30
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 10-Nov-2012 at 20:58

што е работава со блогов http://macedoniandimension.wordpress.com/ да не отвориле нов off.net портал во скопје,сега нешто спласна еуфоријата за нумеролошкава апокалипса,ама после ова будистичкиве совети објавени на дотичниот блог,чоек лесно може да си ја врати во живот истата,не дека сум пациент кој веднаш ќе тркне по залихи,што уствари секој во секое време треба да си ги има,особено оние кои живеаат по руралните села каде и така мораат сами да си месат леб,грејат на дрва или осветлуваат со газија,но морам да признаам наседнав на аберов од ламата та алтер егото(бар она што преживеало) во трен се разрипа низ-глава,ко што и му доликува ко за бабун-ин,да не му дадеш повод инаку уште сега ќе ја запали газијката и ќе почне да меси зелници
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 11-Nov-2012 at 20:15
Originally posted by Max

extroidinary claims require extroidinary evidence т.е. ако по утрото се познава денот јасно ваквите паранои ќе беа прилично поткрепени со јасни знаци гледано со земни очи по земни појави!


има доказ,кебето на ацо шопов најверојатно изи го испрал по затворањето на а1,шала на страна но да имаше нешто за тогај односно во однос на тој датум веќе и ќе се насетеше некаков медиумски абер досега,од евентуално некоја појава,а освен изборине америка ништо немам чуено дека скоро се случило,ај може згрешиле за некоја година ова дванаескиве најверојатно никој не им кажал да си купат нова книга за во авантуристичката архива,плус дека главниот сесветски настан ќе биде 2014 кога во СкоПје ќе отвораме новиот луна парк

плус за септември мислам беше во 2014,има претпоставки дека ќе се стркалала џамлија во нашава шлајка http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/3200019.stm е ова и навистина може да не шифтува од национални и демократки држави во нов светски поредок налик тоталитарен комунизам каде секој неподобен би се ресетирал вака или онака,како еугеничарите би си создале свој рај на земјата,само забораваат дека матрицата одамна им прегорела! во секој случај 2014 освен соларен максимум ќе има за сигурно спектакуларен метеорски дожд со и до 1000 метеори на час http://www.space.com/18149-new-meteor-shower-2014-meteor-storm.html во овој случај ова ќе биде шлаг на тортата Скопје2014,додека во случај џамлијана и да ни напраи само зуцка по грешка тоа ќе биде библиски риалити чек,џабе си абевте времето по тоа среброто и неговите деривати како монетарна економија,константен економски раст,инфраструктурен комфор итн.,претпоставувам и тогаш ќе се гледаат снимени шпанско-турски серии во француска продукција а со англиско-германски копродуценти!

http://neo.jpl.nasa.gov/news/news138.html

If the accuracy of the data is correct, the asteroid measures are 1.2 km in width, travel speed 30 km / s. weight estimated 2.6 million tonnes, 20 million effect of atomic bombs or TNT equivalent of 350 billion tons., Tier 1 risk based on 51 observations. if 2003-qq47 impacted on parisa lmost all western europe would be oblitrated in 10 minutes. but! peaked 1 chance in 250k yet credible threat! only one tenth of the size of qq47 thought to have wape out the dinosaurs 65 millions years ago.

Edited by +Protagorist - 22-Oct-2014 at 19:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Nov-2012 at 10:38
It was removed from the Sentry Risk Table on 14 September 2003.[2]
It is now known that 2003 QQ47 will safely pass 0.1283 AU (19,190,000 km; 11,930,000 mi) from the Earth on 2014-Mar-26 http://en.wikipedia.org/wiki/(143649)_2003_QQ47


http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Apollo_asteroids

малку карамбол и шансите можат прилично да се зголемат

Only two of the 42 objects for which the JPL lists risk calculations have Torino ratings higher than zero — the new asteroid and another discovered in 1997, which also carried a rating of one.

JPL computers have calculated that the orbit of the newly discovered space rock means there are 31 potential collisions between it and Earth.

If the asteroid did strike earth, it would hit with the force of more than 25 million Hiroshima-sized nuclear bombs. http://www.cbsnews.com/2100-205_162-571160.html


значи прошлите земјани ги сотрел астероид од 250 милиони атомски хирошими


Edited by +Protagorist - 12-Nov-2012 at 10:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 13-Nov-2012 at 15:00

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 15-Nov-2012 at 22:19
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 02-Dec-2012 at 23:02
сметнав една слика од 360 сликите на роверот Curiosity.Тлото изгледа доста помалку каменесто него каде што се спуштија другите два ровери (Spirit i Oppurtunity)

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 04-Dec-2012 at 21:19India Daily ^ | Dec. 29, 2005 - Cyclical Ice age gets hold of the earth – how severe will it be by 2012?

Ice ages come every 11,000 years. A mega ice age comes every 105,000 years. Both are due between now and 2012. The 11,000 year cycle happens because of increase and decrease of cyclical underwater volcanic eruption. The 105,000 mega ice age happens because of the changing shape of the orbit of the earth around the sun – circular to elliptical and then back to circular every 105,000 years.

Both the cycles are overdue. They have actually started. Europe right now is in deep freeze. Japan and South Korea are experiencing the worst snowfall ever. Even New Delhi is experiencing the worst ever fog and cold weather. Do not get surprised to see New Delhi experiencing the weather of Moscow, Miami experiencing the weather of Chicago.

Since the 105,000 cycle is overdue, the freeze can be real severe by 2012 and beyond. Some Geologists believe that global warming is causing the freeze because of manipulation of warm ocean currents and streams. The manipulation has occurred for many reasons. Global warming from human civilization is one reason. But much more serious is the cyclical increase in under ocean volcanoes and stretched geysers over miles. Such an eruption has recently been discovered in Indian Ocean stretching 45 miles releasing superheated steam to 750 degree F.

Because of this extra heat ocean is getting evaporated. The resulting precipitation is forming the snow and eventually ice. In the last ice age, Montreal in Canada was under two miles of ice. NY was less than 400 feet of ice. The southern US has no ice but had the weather of Canada with very often snow fall.

With our current technology, our civilization will survive the smaller cycle – the 11,000 year cycle that can produce a mini ice age. Food will be scarce and much of the northern hemisphere will be under deep ice with little life there. Serious migration of population will take place from north to south.

The terrestrial civilization cannot survive the mega ice age that comes every 105,000 years. In that case the ocean levels will fall by 500 feet on an average. The whole earth will be under deep ice. How do we know if the ice age that is engulfing the earth is smaller or the mega one?

Some geologists, astrophysicists and scientists believe if the mega ice age is starting then certain parts of the world will be very cold and under deep snow for a few years. At the same time many parts of the world will experience very mild winter. El Nino which is due in 2008-2009 can cause the mega ice age to come. A super volcano in Toba or Yellow Stone can also cause the mega ice age. Earth’s current orbit around the Sun suggests that any of these will instantaneously ( two months for example) put the earth into deep freeze. A burst of cosmic dusts from the center of the galaxy can also cause the same. Severe weather patterns that is taking hold of the earth are not very good signs.

http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1555444/postsHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-Dec-2012 at 14:38

Најладна зима во последните 70 години - 20.12.2012

Русија ваков долг и екстремен студ не памти уште од 1938 година. Температурите се 10 до 15 целзиусови степени пониски од просекот на Русија - http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=11776


Наредната година ќе биде една од најтоплите во историјата - 20.12.2012 - http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=11780

New Ice Age to Begin in 2014

“Forecasters predict that a new ice age will begin soon,” says this article on russia-ic.com.

“Habibullo Abdusamatov, a scientist from the Pulkovo Observatory of the Russian Academy of Sciences considers that the sharp drop in temperature will start on the Earth in 2014.

According to the scientist, our planet began to “get cold” in the 1990s. The new ice age will last at least two centuries, with its peak in 2055.

“It is interesting, that the same date was chosen by the supporters of the theory of global warming.

“The expected decrease in temperature may … become the fifth over the past nine centuries, reports Hydrometeorological Center of Russia. Experts call this phenomenon the “little ice age”, it was observed in the XII, XV, XVII, XIX centuries. This cyclicity makes the theory of upcoming cold weather in XXI century look like truth.”

http://russia-ic.com/news/show/13717#.T0Q3Ms7rk9C
Thanks to Thomas McHart, Stephanie Relfe for this link
http://iceagenow.info/2012/02/ice-age-2014/дополнително збунува фактот дали трипоите на теренс мекена се право основани или криво сонувани http://www.inquisitr.com/432423/mayan-apocalypse-started-with-a-bad-70s-mushroom-trip-not-ancient-civilization/ но најверојатно е второто имајќи предвид ко што вели самиот тој дека товејќи си умот со отрови чоек си го ресетира културнио код 1] плус кај него колку што можам да приметам дополнително станува збор и за свлечкана изботираност односно потрага по знаењето на паднатиот човечки ум кој царувал пред потопот.... ајде бар наса технократски ги исмева неговите одгласи


"Both the Hopis and Mayans recognize that we are approaching the end of a World Age... In both cases, however, the Hopi and Mayan elders do not prophesy that everything will come to an end. Rather, this is a time of transition from one World Age into another. The message they give concerns our making a choice of how we enter the future ahead. Our moving through with either resistance or acceptance will determine whether the transition will happen with cataclysmic changes or gradual peace and tranquility. The same theme can be found reflected in the prophecies of many other Native American visionaries from Black Elk to Sun Bear." — Joseph Robert Jochmans 012realorfiction.blogspot....HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 27-Dec-2012 at 18:36
Доста различни работи се постираат на темава со наслов Космологија Roll%20eyes ама ако, од дискусија нема зијан.

Сигурно ги знаете дечките од САД - http://www.astronomija.com.mk/ . Штета што нема форум на тој сајт, инаку би било добро и со нив да се разменат мислења (не знам дали ги има на форумов).

Со закаснување ги читав постовите, пошто сум повикан од првиот пост во нишкава Smile. Дискусијата за астрономиј / астрофизика во МК е распрсната на повеќе места (Кајгана, тука, по блогови...) а нема едно место каде што би се дебатирало. Тоа може да е добро, може не, којзнае. Поздрав и секое добро.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 27-Dec-2012 at 21:13
аха значи ти си тој Шуле,ондак да си прашам каде и каква лабораторија имаш?

Инаку ако си астрофизичар ај те молам објасни како тоа Сонцето може да предизвика ледено доба и за што има поголема веројатност: глобалното замрзнување или затоплување,иако и од двете баш сеопфатно глобално нема да бидат сите луѓе засегнати,односно од евентуално замрзнување би биле само оние на северната полутопка а од евентуално затоплување само оние во радиус 50-100км од обала во зависност од надморската висина на местото и количината на вода која би слегла од стопените глечери односно количината која би го кренала нивото на морињата...

Исто ако знаеш кажи колку на овие појави делува тоа што сонцето од два пола моментално преоѓа во фаза на четири пола и воопшто како тоа нас би не засегнало на земјата,дали ова е својствено за секој соларен максимум или е исклучок овојпат?

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 28-Dec-2012 at 00:31
Немам лабораторија, тоа беше најверојатно напишано на мајтап, туку сум докторант на астрофизика.

Циклусите на ледени ери се комплицирани, не зависат само од флуксот на зрачење кое што од Сонцето стигнува до Земјата, туку и од тоа каква е рефлективноста на Земјата на тоа зрачење, составот на атмосферата (аеросоли, итн.), така што нема прост одговор. Моментално најверојатно е глобалното затоплување поради активноста на човекот.

Последниов параграф не го разбирам како прашање, астрофизиката е голема област, а не сум специјалист за Сонце Smile
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 28-Dec-2012 at 00:59
Сум читал дека Земјата сега према некои параметри влегува во мини ледено доба,кое е во зависност од сонцето.Сегашните покачени температури на светско ниво се објаснуваат со екстремните испуштања на стакленичките гасови.Овие два фактора засега се поништуваат до одредена мерка(благо води во водство загревањето поради стакленичките гасови).

Математички тоа може да се опише со график на кој загревањето предизвикано од стакленичките гасови би претставувало функција со позитивен градиент,а заладувањето функција со негативен градиент.

разликата од овие два параметри ќе го даде конечниот градиент кој одредува дали глобалните температури ќе одат нагоре или надолу.зависи која сила ќе преовлада.
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 28-Dec-2012 at 02:12
shule вака извини што дирекно ти се обраќам за неконкретни работи но
би сакал еве ти како астрофизичар да ни се отвориш малце околу тоа што би сакал ти да има изградено во Македонија за твојата област да работи трудови во светски рамки,зборувам за некоја врвна технологија,современа лабораторија,опсерватории,телескопи,видени или невидени објекти...
Чисто онака дали имаш некоја идеа за нешто околу темава
Јас лично незнам какви објекти конкретно се потребни за научно истражувачки цели во астрофизиката или какви има на балканот,ти благодарам
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 28-Dec-2012 at 15:16

здравоживо да не имаш врски во влада па се распрашуваш колку би чинела опсерваторија која би влегла ко предлог во нивната програма на следните избори lol прво нека ги опремат лабосите на пмф со спектрометри а потоа сонувај за огледалца

Originally posted by shule

Последниов параграф не го разбирам како прашање, астрофизиката е голема област, а не сум специјалист за Сонце Smile


поарно мислев веќе прешол муабетов во научните кругови на теорија а всушност е само теза http://iceagenow.info/2012/04/suns-poles-quadrupolar-leading-temperatures/ односно ова е регуларна последица на соларниот максимум бар така велат америте A Star with two North Poles - http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/22apr_currentsheet/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 28-Dec-2012 at 17:48
Ситуацијата во светот е таква што за врвна наука не е веќе потребно секоја земја да си гради свои големи телескоп. Постојат супер инструменти на добри локации , и во вселената кои се користат сосем успешно.

Клучно е да се стимулира науката, да се вложат големи пари во научни институти и во луѓе кои би се стипендирале и поддржале да создадат врвни резултати. Ова и фали на Македонија, ама вистински, не шминка. Да речеме милион евра годишно инвестиција на ПМФ или нов институт во период од 10 години. Паралелно со ова треба да се промовира и култура на добро работење, ревизии на постигнатото, отварање на Македонија кон странство, конференции, зачленување во организации како ЕСО...

Тогаш ќе има резултати. Може да се изгради и треба, една мала опсерваторија за национални цели.


Edited by shule - 28-Dec-2012 at 17:49
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.220 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.