build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 21-Jun-2013 at 14:11


Originally posted by gjoko

ама нема да можат да ја пеат `we are not alone`

па зависи кој и зошто ќе им свири! а со оглед дека таму има живот но посреди друг леер, посекако и ќе си ја запејат зависи само колку гласно ил колку отворено [1] иако доста би имало и фалширања посреди [2] бар така делува второво видео каде песната е во копродукција со видовити препродавачи на марсовски мистицизам а јас уште сега би им ја засвирел  брала мома капини одамна а сега тук-таму нешто купува ил продава

 Shadow Operations: The Mars Project - http://www.youtube.com/watch?v=1Nt1x1Rvi2g
 - I do believe Andy Biasago knows something but I don't think this show is going the right direction. This show is investigating Extraterrestrial instead of Extradimensional. They want us to believe in ET so we can be manipulated easier...Edited by +Protagorist - 25-Feb-2017 at 09:09
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 23-Jun-2013 at 21:22

и горниов коментар а и аберот на еди за мултидимензионални битија се прилично токму, само што ко такви се наивnа ајде зачетна обсервација на нешто што во Христијанскиот мистицизам е поодамна обзнанено и потврдено учење кое е познато како Ангелогија [1][2][3] но со оглед дека по индустриската револуција науката силно се дистанцирала од духовноста таа во своите космолошки ескурзии сеуште скромно ја владее оваа област ко "out of this world" нејасна појава - http://faith-happens.com/?tag=rocket-science


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Jun-2013 at 07:59

овој за повеќето посекако шпекулативен излет/з преку последниве два-три поста, најубаво е да заврши со амортизер измеѓу http://www.thehealersjournal.com/2013/04/02/the-russian-meteor-strike-conspiracy-new-information-surfaces-indicating-high-level-cover-up-and-manipulation/ а со/преку ова да прешалта назад на помалку замрсени опсерваториски муабети

писанието во линков а и самиот сајт не би го анализирал тука воопшто со оглед дека ќе замине нишкава во космички-мистицизам но би издвоил една до две добри забелешки од истото, патем едноставно-добар дизајн му закачиле попат на сајтов

Indeed the truth is often far, far stranger than fiction. Do you really believe that the mainstream media and governments are telling you the truth? Even the most conservative among us nowadays accept that everything is not quite as it seems. We know politicians and governments are regularly lying to us and engaging in massive cover-ups. They don’t even try to hide it nearly as much as they once did.
...
So, the question is, why would the government/mainstream media/military industrial complex lie, skew, or manipulate in some way nearly all information that is released to us, but suddenly decide to tell the truth about a meteor coming out of nowhere and striking multiple, disparate locations across the globe? The answer is: they wouldn’t.
...
With our extremely advanced network of satellites and observation stations constantly scanning the skies for meteors and potentially threatening bodies, do you think a object as large as a bus would just ‘slip by’ this grid unnoticed and explode in a fiery mess above fairly large sized cities?
...
The Western media cover-up, promoted by so-called “meteor experts” planted by the military complex, tells of a fantastic meteorite striking Russia’s Ural region, while trying to ignore a second spectacular space disaster in Cuba which occurred just hours later. A pair of massive meteorites, each brighter than the sun, has never before been recorded in the entire history of astral chronologies. Obviously the bus- sized objects that fell from the sky are man-made and not freaks of nature.
...
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 25-Jun-2013 at 08:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 25-Jun-2013 at 11:13

се сеќавам скоро и над Скопје беше зуцнал метеор ко што вели странава во 2010 http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2076 и иако го има евидентиран тук таму http://globalrumblings.blogspot.com/2010/11/meteor-shower-serbia-macedonia-and.html штета не го бутнале ко 7ми и на оваа страна http://bolid.es/

Метеор кој е посветол од Јупитер кога тој е во својот најголем сјај (магнитуда -3) наречен е огнена топка или болид. Доколку метеороидот е доволно голем и јак, а влезната брзина е помала од 25 km/s, тогаш на Земјина површина може да допрат цврсти остатоци. Тие се нарекуваат метеорити. [1]


едно сум сигурен дека во иднина ќе имаме и поспектакуларни огномети, дождои ил болиди...

Internet Traffic Indicates Possible Meteors:
Skopje, Karpos, Macedonia arrived from google.com on "Latest Worldwide Meteor/Meteorite News: Gnomes of 10 Meteor/Meteorite News 1FEB2011" by searching for 1 February 2011 meteorites.
http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/2011/02/meteormeteorite-news-2feb2011.html


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 25-Jun-2013 at 15:53
имам читано дека иако се следат доста голем број на астероиди,сепак се смета дека судбината на планетата земја е `божја милост`,т.е. има толку многу астероиди кои се непознати за човештвото што само господ можи да не спаси од судбината на диносаурусите
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 26-Jun-2013 at 17:42


има многу варијабили попат та ако не се опраиме со време посекако ќе си се' почешаме со лезет од немукает додека си играме по тенекињава!

плус варијабилите зависат и од самите нас пример дури 2029 велат ќе сме имале абер што ќе бидне троa подоцна...

Apophis: The Asteroid That Could Smash Into the Earth on April 13th, 2036

Apophis is an asteroid with an slightly offset orbit to that of Earth's. Discovered in June 2004, astronomers have determined that it will make a very close flyby on Friday, April 13th, 2029, where it will pass to within 5 Earth diameters of us. The exact path the asteroid follows on its flyby in 2029 will determine whether it smashes into the Earth seven years later.

...

The fact there is a better chance of being hit by this asteroid than dying in an airplane accident should be motivation enough to give some thought to planning for such a disaster as well as allocating resources to it.

Finally, let's address the issue of what would happen if the Earth was hit by this asteroid. A lot depends on where it hits. The ocean would be a great place for this thing to hit, for example. While it would still make a mess (tidal waves, etc), a lot of the energy would be absorbed by the water.

NASA estimates the energy from this particular asteroid to be roughly the same as if 65,000 nuclear bombs were dropped on us. What happens next depends on where it hits.

http://www.deepastronomy.com/apophis-asteroid-could-hit-earth.htmlно едно е сигурно сите пророштва и на Христијаните и на Хопите па и на Арканите велат дека кога тогаш ќе не здрма здраво некоја карпа!

...
Revelation 8: 6-12 "And the seven angels who had the seven trumpets prepared themselves to sound them. And the first sounded, and there came hail and fire, mixed with blood, and they were thrown down to the earth and a third of the trees were burned up, and all the green grass was burned up. And the second angel sounded, and the sea became blood; and a third of the creatures, which were in the sea died; and a third of the ships were destroyed. And the third angel sounded, and a great star fell from heaven, burning like a torch, and it fell on a third of the rivers and on the springs of waters; and the name of the star is Wormwood; and a third of the waters became wormwood; and many men died from the waters, because they were made bitter. And the fourth angel sounded, and a third of the sun and third of the moon and a third of the stars were smitten, so that a third of them might be darkened and the day might not shine for a third of it, and the night in the same way."
...
http://www.raptureready.com/soap/ecklund2.html


...
Prophecies which should have happened 10 years ago have been put off.
We have been given a window of opportunity.
Spiritual Love is the answer. True knowledge is beyond words.
Comets are a sign of prophecy.
Hale-Bopp was the twin Kachina, white and blue.
The next one will be red. It is the Purifier. It will stop and observe us.
If we are not purified enough it will finish the job for us.
...
http://www.ucmeta.org/Pages/Articles/Native-American-Studies/Prophecy.txt...
Quatrain II.41
The great star for seven days will burn, The cloud will cause two suns to appear: The big mastiff all night will howl, When the great pontiff changes countries.
...

http://www.greatdreams.com/blog-2012-3/dee-blog370.html

~

 битно според алварезовата теза еднаш веќе за сигурно е збришана дадена земјина популација [1] а сега и официјално америте гледаат да ги пресретнат своите идни стравови правејки општонароден чадор или форум на пазачи [2][3

 Edited by +Protagorist - 22-Oct-2015 at 15:54
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 27-Jun-2013 at 15:08HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 28-Jun-2013 at 08:37

после шумахер кој плесна во јупитер, ова марсовскиов астероид би бил за нас најспектакуларен

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/26mar_marscomet/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 27-Aug-2013 at 07:18

Russia to create meteor defense shield

The Russian Planetary Defense Center will need a maximum of 7 years to create a system that would protect the Earth against meteors and other space debris. At present, scientists have 24 scenarios to save the planet from Near-Earth Objects. In addition to technology, people should be prepared for meteor disasters as well.A global set of meteor defense measures includes more than 20 variants of dealing with meteoroids, comets and other space objects that pose a potential threat to the Earth. Russia’s space experts and emergency workers believe that a system that guarantees people protection against meteor impacts should be dealt with first, particularly following the meteor strike of several days ago when radars were powerless to help. A whole network of shelters and bunkers should be built to secure protection against meteorites. In addition, a number of satellites will be sent to orbit in the next few years to track dangerous objects flying by. A Voice of Russia correspondent met with Anatoly Zaitsev, director of the Planetary Defense Center."The satellites should be provided with telescopes. Flying debris cannot always be detected from the Earth because astronomers can observe only the dark side of the sky from the Earth. Reconnaissance satellites are also needed to explore the nature of the debris. These ‘scout rockets’, which will follow the shortest trajectories, will provide data needed to organize the launch of interceptor rockets. The objects that pose a danger to the Earth should be pushed off their trajectories or destroyed."The Russian-proposed meteor defense system makes it possible to protect the Earth against meteors with a radius of 10 meters, like the one that hit Chelyabinsk, to 100 meters. 100-meter asteroids make up the lion’s share of asteroids orbiting the Earth.A Chelyabinsk school teacher saved her class from the meteor impact by ordering them to take cover under their desks. The shockwave from the meteor strike smashed all windows in the classroom. The teacher, Yulia Karbysheva, sustained numerous cuts but her children escaped unharmed. Even though she had no idea that the fireball they suddenly saw outside was a meteor, Karbysheva knew how to act in case of an explosion. All teachers are trained to act in this way, the school’s deputy director Oksana Cheryomina says."The teacher must have remembered what she was supposed to do in case of emergency and did it. She must have attended all relevant trainings. On top of that, she demonstrated personal courage."

Experts who examined the debris left by the Chelyabinsk meteorite have come to the conclusion that it won’t affect the environment or people’s health, Dmitry Penemanskiy of the Ural Federal University, says."A chemical test of the recovered debris revealed the presence of meteoritic matter. A search group consisting of university staff has left for Chebarkul again in the hope of finding more fragments. Judging by the fragments recovered so far, the meteorite that crashed in a lake near Chelyabinsk was a chondrite. It poses no threat to the environment or human life but is of great scientific interest."While scientists are busy studying the meteor debris, locals are after fragments of extraterrestrial stones as well. Pieces of the meteorite have been offered for sale on the Internet. Some cost as much as $15,000.

Alexandra Zakharovahttp://voiceofrussia.com/2013_02_18/Russia-to-create-meteor-defense-shield/

 

Edited by +Protagorist - 15-Sep-2015 at 09:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 27-Aug-2013 at 08:21


што може може, ама ние ја тераме тро отпојќе теориски, иако без тоа ништо не може да се направи! ајде бар се демистифицираат фантазиите и фрустрациите! како и да е, здраво ќе се накркаме од муабетов в иднина! 

http://www.spacedaily.com/reports/Cosmochemist_discovers_potential_solution_to_meteorite_mystery_999.html

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Aug-2013 at 10:02
Originally posted by +Protagorist

[quote]Russia to create meteor defense shield
Ова ми изгледа малку преоптимистички за земја со големи проблеми како Русија.
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 01-Sep-2013 at 16:16


за секој антирелативен земјак јасно е дека воопшто не е случајно што нагло има интерес за метеорски штит и белосветски стратегии посреди него,но ќе остане непознаница дали фамата околу мајанскиот календар била преуранета (намерно ил не) односно требало да биде крената ова лето место претходното,особено ако на првата година од современиов календар се гледа како нулта а не ко прва! всушност земено вака за миг оживуваат  јако сите оние пророштва на мекена за нибиру ил хопите за качина а за библиската ѕвезда и да не думам оти е пишано...

освен самата појава незнам што се би донела друго со себе кометава,но интересно е што истата русите лани ја нарекоа ИСОН а годинава беше поставен пазач в америка наречен луцифер http://tobefree.wordpress.com/2013/03/20/vatican-observatory-launches-lucifer-telescope-project-lucifer-and-the-vaticans-astonishing-exo-theological-plan-for-the-arrival-of-an-alien-savior/   

Edited by +Protagorist - 15-Sep-2015 at 09:38
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 02-Sep-2013 at 07:48


не е на арно да се тревожиме, но добро е да се знае што се' може да излезе во најлош случај, Hope for the best, prepare for the worst, a што посекако би иницирало аклиматизирање кое би било корисно и во други сценарија за катаклизмичка катастрофа http://www.wikihow.com/Survive-a-Super-Comet-Hitting-Earth

она што мене ќе ми треба е точак и тро вишак лепак за крпење гуми,иако и тубелес е решение или абер како од каучук да се стигне до самоодржлива импровизација... во секој случај и без неа интересно е чоек да бидне космо-колесар http://bicycleastronomy.org/

а кога точако со време ќе сврти кон сонцето сите комети ќе биднат споредната работа во сценариото!  Edited by +Protagorist - 12-Dec-2013 at 08:27
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 05-Sep-2013 at 01:07

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 10-Sep-2013 at 18:11


конечно некого да чујам да ја поврзи ИСОН со Откровението иако тера и потака со аналогиите и тоа доста смело за американка сред амириканско радио шоу,хм дури и лично може на чоек да му гибне по регистрите а особено ако е свесен дека му прегореле... 

патем попадијава има добри поенти за тоа дека исон пред да се приближи зимава посекако ќе мине преку астероидниот појас а потоа дури и да не ја промени траекторијата сепак ќе влече зад себе поприлично ѓубре кое дефинитивно има шанса да го истресе на земјата! ова пак аналогно со интерпретација на Откровението може да биде издржано а во контекст дека според истото само 1/3 од земјата и водите ќе бидат зафатени од таа ѕвезда! ајде колку и да нагаѓаме посекако ќе има огномет колку и како истиот ќе го доживееме тоа скоро ќе видиме ето каде е 8 декември


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 20-Sep-2013 at 00:46сите се надеваат на огномет (што се има видено земјава ова е ситна боранија) a како човешто најверојатно поубав и не сме имале досега, особено ми е интересно со оглед дека воопшто нема некоја еуфорија како во случајот со халебоп http://en.wikipedia.org/wiki/Comet_Hale–Bopp#Legacy а кога дури ојде курбан и цела сајбер-секта ко нус ефект http://en.wikipedia.org/wiki/Heaven's_Gate_(religious_group) - најверојатно сеуште е рано за паника ем каде каде е помала од ХБ но сепак ако се стопи в сонце ќе биде фестивал од бои

сигурно и сириската криза е добар спотер за дефокусирање (иако реален) арно ама толку егзотични се метеориве што нема место за паника, дури кога би прашале некого - кога би можел да бира како би сакал да биде испратен од овој свет  1. од нуклеарка или 2. на метеорка опашка, мислам со задоволство би ја прифатил вотрата опција    


искрено верувам дека исон е само загревање за она што допрва не очекува доволно би било колективно да не освести дека живееме сред галактички карамбол каде сеуште немаме ни еден марко поло потпуштено
 Edited by +Protagorist - 22-Sep-2013 at 11:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 20-Sep-2013 at 11:59
 
 
што би рекла Синоличка - Никола поручуе Слободата има цена - се вика Живот,a јас би додал директор на земниов е смртта иако Слободата е дУх кој има власт над неа како стопан и наемник т.е. додека ние се свестиме што воопшто е тоа материја некаде измеѓу решително стои смртта и вели материјата е тесто,духот е квасец,вие сте лебови,а јас сум гостин - и сите ќе ве изедам!
 
во секој случај ќе биде плодна реакција доколку скоро(или некогаш) бидеме закачени а сигурно ќе се испили нешто попаметно од постојново посесивно-материјалистичко општество
 
 
 

Hubble snaps amazing Comet ISON speeding toward Earth encounter

Summary: The Hubble Space Telescope crew released an image that shows Comet ISON on track for a potentially spectacular show on Thanksgiving day.

NASA released a new composite image of the Comet C/2012 S1 (ISON) which was taken on April 30 by the Hubble Space Telescope as it streaked toward a close encounter with the Earth.

Why is this so special? Comet Ison won't actually be that near the Earth but when it nears the sun this comet could actually outshine the moon. Its best display should on November 28 this year, Thanksgiving Day. It could also be spectacular in the northern hemisphere on its return trip to the outer reaches of the Solar System.

Or it could just fizzle out. The radiation from the sun could boils its water and pull it apart, a solar flare could rip off its tail, or the sun could just destroy it as it passes by.

The nucleus of comet itself is only 3-4 miles in diameter but the dusty head of the comet is about 3,100 miles across. Its dust trail was 186,400 miles long as last reported on June 13, but will increase in size when frozen gases will be released as it approaches the sun.

What makes this comet even more remarkable is that it most likely has never been this close to the sun so its matter should be in about the same condition as when it was originally formed - probably at the same time as formation of the solar system.

Comet ISON is named after the International Scientific Optical Network, which is "a group of observatories in 10 countries who have organized to detect, monitor, and track objects in space. ISON is managed by the Keldysh Institute of Applied Mathematics, part of the Russian Academy of Sciences," according to NASA. Russian astronomers Vitali Nevski and Artyom Novichonok found the comet in September 2012 when it was 585 million miles from the sun between Jupiter and Saturn.

You can follow the Comet at NASA's Asteroid and Comet Watch. Other sites include The Sky Live which has a Comet ISON position tracker, and NASA will have a Comet ISON Observing Campaign,

Crediti: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

 

 
 
 
Images captured June 13 with Spitzer's Infrared Array Camera show carbon dioxide steadily "fizzing" away from the so-called "soda-pop comet" at a rate of about 2.2 million pounds (1 million kilograms) a day. Its tail is about 186,400 miles (300,000 kilometers) long in these images.
The image on the left shows the tail consisting of fine rocky dust which is caused by the pressure of sunlight as the comet speeds towards the sun.
The image on the right shows ISON with the dust removed, and reveals a very different round structure of the comet.
 
The projected route of Comet ISON. On October 17, as noted by the red star, it should be between the orbits of Earth and Mars.
 
 
Don't think the comet will pass by unnoticed by NASA. Sixteen different devices will be following it every step of the way as shown in this NASA infographic.
 
NASA's Swift satellite caught one of the first images of comet ISON on Jan. 30, 2013 with this 5.5-minute optical exposure. ISON was about 5,000 times fainter than the limit of human vision
 
 
 
 
 
 
 
 
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 20-Sep-2013 at 22:05


кометава ИСОН колку и егзотично да звучи па макар и да не гушне и разбере од што се плашиме сепак има на себе отпојќе внимание него што е вообичаено, 1. чудно е зошто сите телескопи се свртени во неа, 2. како појава има два чудни сателита околу себе и 3. 10 пати е помала од халебоп

еве уште нешто демистификација

If you remember Comet Lovejoy in December 2011 across the Southern Hemisphere, then you will know just how bright comet ISON will be. Comet ISON comes at the end of this year and is larger than thought.

Comet Lovejoy (pictured in this article) had a nucleus of around 0.5 km. Comet ISON’s nucleus is estimated to be around 5km, or just a bit smaller than Halley’s Comet. This is 10 times the size of Comet Lovejoy, and Lovejoy was one of the brightest comets in many years for the section of the world. It was dubbed “The Great Christmas Comet of 2011″.

Comet ISON may try to rival that of Comet Hyakutake and Hale-Bopp, both in the later 1990s. Most teens today did not see those great comets, but ISON may give them a chance to see something we adults saw then.

Comet ISON is between the orbit of Jupiter and Mars, closing in fast. ISON may become brighter than the Full Moon as it nears the Sun at the end of this year. It will remain a bright comet for months to come before and after the passage around the Sun.

Astronomers are worried the comet could break-up before coming into the inner solar system. However, Comet Lovejoy was 10 times smaller and survived the trip around the Sun. So this should be a cakewalk for Comet ISON and a treat for observers around the globe.
http://www.theweatherspace.com/2013/04/08/comet-ison-nucleus-larger-than-thought/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 21-Sep-2013 at 00:54

Originally posted by +Protagorist

2. како појава има два чудни сателита околу себеEdited by +Protagorist - 21-Sep-2013 at 02:16
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.249 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.