build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 04-Dec-2014 at 15:15


Природна Монтажа (+ до пола заситен филтер од мене)

Хабл често нè изненадува со прекрасни снимки од планетите во нашиот систем. Но, овојпат направи да се чини како и планетата да гледа накај нас. На оваа снимка сенката од месечината Ганимед е наместена во центарот на бурата, наречена Големата црвена дамка. Со ова се чини дека Јупитер има зеница во центарот на неговото око со дијаметар од 16.000 километри!

Оваа прекрасна фотографија во природните бои е направена со третата Wide Field камера на Хабл. http://astronomija.mk/dhinovskoto-oko-na-jupiter-n-nabluduva/Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 04-Dec-2014 at 20:04

eve shto znaete za Jupiter - rechisi nishto ajde povrshno nadvoreshnosta moze i po nekoja logika vi e jasna no svetlosni godini ste od pravata vistina

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 04-Dec-2014 at 20:49
Немој така потценувачки

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 05-Dec-2014 at 08:18

не замерај морам и да мрчам пошто досадно е само едно те исто да верглам туку ако и таму прават вакви фенси мапи ко кај нас сме го обрале бостанот

инаку на пат кон јупитер е и џуно реактор http://en.wikipedia.org/wiki/Juno_%28spacecraft%29

   

...
As Juno swoops high over the poles, it will scrutinise Jupiter's auroras, the display of blue streamers emitting a ghostly glow like the gas in a neon tube.

The luminous lightshow is produced when charged particles from the solar wind are trapped by the planet's magnetic field and collide with atoms and molecules in the upper atmosphere, says theoretical physicist Ron Burman, of the University of Western Australia.

"Unlike Earth's auroras, which are most prominent during a peak in the sun's activity, Jupiter's are permanent features caused largely by the particles spewing from Io's volcanic eruptions," Dr Burman says.
...
All aboard, Juno's state-of-the-art instruments include:

 • A microwave radiometer

 • An infrared spectrometer/imager

 • A fluxgate magnetometer

 • An energetic particle detector

 • An auroral distributions detector

 • An ultraviolet spectrometer

 • A radio- and plasma-waves spectrometer

 • A sophisticated colour camera

 • Juno also has a tiny Lego crew of three characters: the Roman deity Jupiter, his Roman goddess wife, Juno, and astronomer Galileo.
  http://www.smh.com.au/national/education/mission-incredible-nasas-juno-orbiter-on-the-brink-of-jupiter-exploration-20141130-11uy9u.html
  Edited by Max - 06-Sep-2015 at 06:38
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 05-Dec-2014 at 15:31

  https://www.slrlounge.com/images-of-jupiter-from-juno/

  еве Прекрасен колаж, ко спејс-бајадера е на сликава Јупитер, односно ко спејс-конфета - во русија чоколадните бомбони ги викаат конфети, а ова со се месечините ќе му дојде налик бомбоњера т.н. конфетный букет - токму шербет работа која во слаткарска форма можете и сами да пробате да ја сефтосате [1]

  https://phys.org/news/2017-06-evidence-jupiter-oldest-planet-solar.html  него ова музикава вишок на прва, иако од втора и трета тро поразбирлива, се мислев да направам моја закрпа но кој да му се замара, а таман бев извадил од нафталин инфо за тоа првиот концерт на цујоши во скопје може една од ретките забави кои ги памтам - веројатно бидејки чоекот го отвори сетот со 10 минутно Кодо тапанарење онака изворно јапонски [1] чим после 15 години ми стои по регистри муабетов можете да замислите колку било добро, ех каква галактичка сезона отвори тогај Роби со неговиов fol иако смешно со оглед дека до тогаш едно 5 години саде астрономи по Скопје се шетаа но тек тогаш чинам прв пат дојде некој поголем матичен брод во мнт

  edit: (Bидеото од тјуб скинато та ете фото рендерот засебно кој претходно беше стил предожба за Астропилот - неверендин срклс

  https://wallpaperstudio10.com/static/wpdb/wallpapers/3840x2160/202277.jpg


  Edited by Max - 03-Nov-2018 at 23:44
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 06-Dec-2014 at 22:11

  горе велам астрономи а мислам на астронаути со оглед дека диџеите така се перцепираат над подиум, додека сета остана логистика од шанкери па се до федери пр ужини и зглобни механизми што се тетерават по подиум може да се разберат ко астрономи а неретко и астролози зависно кому која планета ил ѕвезда му истерала око! е сега не е проблем цел тој маскембал доколку тоа е само шарен тренд на егзотично потрошено време, туку дека во позадина крчкаат далеку позаглибени муабети а кои само добро спржен астроном а уште полесно астронаут може да ги разбере иако и тоа не е фактор та дури цело време и ги гледал јасно

  Originally posted by +Protagorist


  da pojasnam koga velam deka gledam duhovno na ovaa tema, voopsto ne se vodam od navodniot aber od Enoh i nemu nakalemenite prikazni za Pazacite koi bile vo ranata antika mozebi i kult so ogled deka gi ima ko pojava i vo spisite najdeni vo nag-hamadi [1][1] i ponesto vo kumranskite zapisi [2] ili od niv recikliranata teorija za atlantite [3] iako moze i navistina toa bilo taka prosto imam razbiranje deka duhovnite bitija se ponapredna pojava od drugo nebo t.e. dimenzija koja za niv istata e isto volku realna ko nam ovaA nasata, no ako nemozam da naucam lesno kineski ne se ni zamaram da razmisluvam za nesto potaka iako dokolku sakaat duhovite lesno se razbirlivi za lugjeto, no jas i vo takov slucaj se drzam do zborovite na Apostolot : ne im veruvajte na duhovite, a dokolku se soblaznite ispituvajte gi dali se od Boga bidejki receno e deka Bozjite Angeli nemaat pravo da se meshaat   vo chovekovata Slobodna Volja pa voopsto ne se prikazuvaat a ne pa da komuniciraat na jave so nas lugjeto, eventualno pred krajot na ovozemniov zivot i jasno potoa, no koga i asketi ne se odvazuvaat da se vpustat vo vakva avantura sto pak duhovno slep il gluvonem mirjanin za toa da nema gajle za istata so ogled deka i mnogu posveteni se isprelestile a ne pa neutvrdeni i opusteni brakja i sestri, prosto vistinata osloboduva stom ja poznaes no istata moze i da te zarobi dokolku ne si svesen za odgovornosta i rposledicite koi so sebe gi nosi sekoe znaenje, zatoa se veli Blazeni se onie koi poveruvaa vo Boga a ne go vidoa nit Nego nit Negovite Angelstva, no ne im lesno da se odrzat pak i onie koi poznaa bidejki treba budnost i trening za da se osigura covek odg stravot il mrzlivosta ko negovi dva najgolemi neprijatela, iako i togas mnogu pati ke padne i ke stane se dodeka ne stekne Mir t.e. preku trpenie se doagja do smirenie a toa ragja spasenie i sigurna kompatibilnost za povisoki t.e. posvetli neba


  lesno e dokolku coek od mlad e upaten na ovoj pat, iako nikogas ne e kasno za da pusti cekor napred, sepak naviki se vo prasanje pa dokolku ne e ko fidanka elasticen tuku veke stanal tvrdo drvo togaj sekoj pogolem napor i neumerenost moze da go iskilavat duhovno coeka dali vo ocaj ili vo umislenost, a glavnata cel ako e spasenieto edinstveno sto treba e da se odrzi vo smirenieto, da se smiruva pred se' ona sto go provocira ili razgaluva, no ova skoro i da e mislovna fatamorgana ako na coeka licnosta mu e iskalena preku natprevaruvacko shkolstvo i posesivno ajt sebicno opkruzuvanje i zivot t.e. stapicata na samodovolnosta i nenasitnosta na sovremeniot coek ko konzumeristicki brojler, no nikoj nikogo da nesudi bidejki lugjeto se zrtvi na telesnite pohoti a slugi na iznedrenite od niv naviki, ta i smirenieto polesno se zacuvuva koga za ova coek e svesen ta cela nepravda ili neidealnost da ja prifati ko nus efekt na duhovno obolenoto i fizicki zarobenoto opkruzuvanje pr. etnicki sentimenti ili lihvarska tortura koi lesno se nadminuvaat dokolku na niv se gleda ko bolest namesto napast ta razbiranjeto da dovede i do lek, no bidejki eto ova e komplicirano individualno a ne pa kolektivno nie seuste ne mozeme da kreirame zemen sozivot a ne pa vonzemen, iako seto toa e minlivo vo odnos na nepoznavanjeto na site nivoa posredi ovoj svet
  i sineergijata koja viree vo istiot a zad koja duri i (za nas) mrtvata priroda kobmunicira postojano, iako bar i naucno pomalku pocnavme da dopirame do nea preku pizoelektricnite svojstva na kristalite i vodata kako nadrealni zemni svesni stopani itn.

  http://theinfosphere.org/Jupiter [1]
  Edited by Max - 14-Apr-2019 at 01:32
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 07-Dec-2014 at 21:41


  мислам во футурама најкреативно ги имаат срочено сите шејтански приказни а ко такви да бидат лесно разбирливи за сите генерации, иако има и серијали за специфична таргет група ко тоа покемон или бен-тен, мислам смешно но ако да му ускратиш правото на свое дете или внуче да гледа нешто што сите негови другарчиња го гледаат, дефинитивно не е лесно да си Православен Христијанин [1] ем православно да растеш деца... можеби ќе го качиш на некој од вселенските бродови укотвени по планинењево балконски ко што се тоа Манастирите

  Originally posted by +Protagorist


  teshko na onie koi se vpushtaat bosi vo ovaa tema, samiot interes e dovolen da se izgorat a ne pa da pochnat da kopaat, voglavnom ona shto na pochetok im e egzotichno potoa preogja vo ochaj neretko, toplo preporachuvam ne se interesirajte, bidejki srekni se onie koi ke odoleat na ljubopitnosta za nedofatlivoto, so ogled deka ko vo sonishtata samo ke si go izgubat vremeto ko onie koi ja brkaat svojata senka da ja fatat v raka

  The book of abbot Ephraim Vinogradoff sums it all up - "UFO, paranormal activities and supernatural gifts in the light of the Orthodox faith".

  It points famous ufologists from Russia or the
  West who have come to the same conclusion: UFO's are not extraterrestrial but from a parallel "plane/dimension". In the words of Orthodoxy - the spirit world.

  A huge number of people obsessed with UFO's have become either mad, committed suicide or suffered in some other way.
  Also includes stories of "aliens" arriving close to
  Orthodox believers who have countered them with crosses in the air and/or said prayers. The creatures definitely do not like them which speaks
  for itself.
  There's also a list of 23 British scientists which studied UFO's. 16 of them have committed suicide.


  е сега не дека се што е од ОНАА страна е паднато напротив

  Originally posted by +Protagorist

  nejse, velis po default site se demoni, i mora da se materijalni, zaboravash na angelite koi se edno so izvorot edno so Boga mono, zar tie nemozat da se materijaliziraat, mnogu lesno iako ko duhovi imaat prefineto telo potem mnogu lesno mozat da kontroliraat i manipuliraat pomali brakja na ponisko nebo, so ogled deka ne e eden svet a ne pa edno nebo t.e. dimenzija, imas za ovoj moj aber pishano na prvata strana od nishkata kosmologija, ta po default astralno so duhot mozes da odis i gore i dole t.e. na posvetli i potemni mesta, iako retko kogo pustaat lesno da skita podaleku anologijata so zemnive granici i migracii, ona lesno mozes da zaskitas i koga se ti e osigurano i poznato a ne pa negde kade nemash ni al nit aber kade i kako zavrshuvash, zatoa i opasno e eksperimentiranje so astral il lucidni sonoi, no obicno samiot moment na nekoe vontelesno iskustvo go pleni od radost choveka pa duri i da naide na vakvo predupreduvanje pak si tera po svoe jasno dodeka ne akne vo nekoj endek ili provalija, zatoa potrebno e posvetenost i ucitel a koi i da gi ima dokolku ne se stremi kon ona shto veke so vekovi e izrafinirano ko znaenje od monoteistickite religii ke stekne sila koja ke go zarobi vo gordost poubo receno nepopravliva sueta za dadeno kontroliranje odredeno znaenje t.e. energija shto bi rekle toltecite - ke stane siten machitel


  тука веќе муабетов може да затера и до Космогонија но нека остане на ова за да не отиде нишкава во оштрење тупи агли до недоглед
  Originally posted by phenomenon


  Eве што вeли свештеникот Родион Петроградски за НЛО: ... Линк кон целата книга:http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/LjudiIDemoniRodionPetrogradski/LjudiIDemoniRodionPetrogradski.htm


  затоа место трансоини слушајте бар Поп-Реге и ќе биде поарно понатака иако не секој поп е мевлем за рана, сепак треба искуство и стаж во позадина...
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 11-Dec-2014 at 21:12

  Ѓоко дај бе покани го Стојмир на форумов , нека пушти некој абер и тука

  ето би сакал да чујам за Алексо што абер има, дали само оној за падот на Тир и летечките штитови или има и друг муабет

  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 18-Dec-2014 at 00:41

  подршка до Стојмир за градоначалник на Салоника а зошто не и Софија

  само за Кум да си кандиса руски шоумен, патем преводот мислам би бил сувишен, кој разбрал разбрал  Edited by Max - 03-Nov-2018 at 23:51
  Back to Top
  gjoko View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 18-Jun-2011
  Location: kicevo
  Online Status: Offline
  Posts: 6554
    Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 18-Dec-2014 at 01:09
  Пронајден е метан на Марс,кој како да `ждрига` од поземните слоеви.Шансата е голема тоа да се случува како последица на постоење на бактерии
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 18-Dec-2014 at 01:23

  Ѓоко ти како од Нептун да си пријателе a можеби и со потекло од Уран

  еве убава поп-арт земјина предожба на која и фали само подинамичен фон и водителка со искрен глас  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 18-Dec-2014 at 10:23  мислев егзотичен место динамичен фон - после полноќ хемисферите веројатно ми ротираат помалку кислород иако нема зијан и од нешто отпојќе азот - битно акцентот да е запазен, а јасно и ко кај водителот гласот да ет искрен сесрдно иако немора и постојано колку да има простор да се апострофираат особено битни моменти...

  кога сме кај земниве муабети додека не ошла топката у облаци, да потсетам дека ова не е единствено место каде животот жубори во нашиов сончев систем макар потенцијално истиот виреел и во и низ фотоните, кои ко такви од прва рака ја опеваат најмалата но потенцијално и најжешката планета в нашиот двор, иако велат наводно била тро поладна од венера, но ова ми нема логика денеска знајеки дека една добра ерупција ко од шала менува температура

  ...

  инаку Егејците ја знаеле како Стилбон та и Хермаон на санскрит позната ко Budha a што би рекле асирците Udu.Idim.Sihtu - "the jumping one" suitable name for the fastest moving planet - инаку планета која со Сонцето се чини има слична судба ко европа со јупитер, микро-макро земено, битно постои осигурана траекторија и ел.маг. дружба посреди

  29.11.2012 - Scientists discover frozen organic material on Mercury

  Despite searing daytime temperatures, Mercury, the planet closest to the sun, has ice and frozen organic materials inside permanently shadowed craters in its north pole, Nasa scientists say.

  Earth-based telescopes have been compiling evidence of ice on Mercury for 20 years, but the finding of organics was a surprise, say researchers with Nasa's Messenger spacecraft, the first probe to orbit Mercury.

  Both ice and organic materials, which are similar to tar or coal, were believed to have been delivered millions of years ago by comets and asteroids crashing into the planet.

  "It's not something we expected to see, but then of course you realise it kind of makes sense because we see this in other places", such as icy bodies in the outer solar system and in the nuclei of comets, the planetary scientist David Paige of the University of California, Los Angeles, told Reuters.

  Unlike Nasa's Mars rover Curiosity, which will be sampling rocks and soils to look for organic materials directly, the Messenger probe bounces laser beams, counts particles, measures gamma rays and collects other data remotely from orbit.

  The discoveries of ice and organics, painstakingly pieced together for more than a year, are based on computer models, laboratory experiments and deduction, not direct analysis.

  "The explanation that seems to fit all the data is that it's organic material," said the lead Messenger scientist Sean Solomon, of Columbia University in New York.

  Paige added: "It's not just a crazy hypothesis. No one has got anything else that seems to fit all the observations better."

  Scientists believe the organic material, which is about twice as dark as most of Mercury's surface, was mixed in with comet- or asteroid-delivered ice aeons ago.

  The ice vaporised, then re-solidified where it was colder, leaving dark deposits on the surface. Radar imagery shows the dark patches subside at the coldest parts of the crater, where ice can exist on the surface.

  The areas where the dark patches are seen are not cold enough for surface ice without the overlying layer of what is believed to be organics.
  So remote was the idea of organics on Mercury that Messenger got a relatively easy pass by Nasa's planetary protection protocols that were established to minimise the chance of contaminating any indigenous life-potential material with hitchhiking microbes from Earth.

  Scientists do not believe Mercury is or was suitable for ancient life, but the discovery of organics on an inner planet of the solar system may shed light on how life got started on Earth and how life may evolve on planets beyond the solar system.

  "Finding a place in the inner solar system where some of these same ingredients that may have led to life on Earth are preserved for us is really exciting," Paige said.

  Messenger, which stands for Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging, is due to complete its two-year mission at Mercury in March.

  Scientists are seeking Nasa funding to continue operations for at least part of a third year. The probe will remain in Mercury's orbit until the planet's gravity eventually causes it to crash on to the surface.

  Whether the discovery of organics now prompts Nasa to select a crash zone rather than leave it up to chance remains to be seen. Microbes that may have hitched a ride on Messenger are likely to have been killed off by the harsh radiation environment on Mercury.

  The research is published in this week's edition of the journal Science.

  http://www.theguardian.com/science/2012/nov/29/scientists-frozen-organic-material-mercury


  !

  еве и вблог нота успат но не му замерајте на амеров за лабавата дикција апропо искрениот говор, дефинитивно вреди да се чуе и неговиов абер колку да не бидеме скроз игноратни кон западните шкрипои и рипои околу сензационалниве случајности на Месинџерот  Edited by Max - 18-Dec-2014 at 11:11
  Back to Top
  phenomenon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 26-Oct-2010
  Location: Kumanovo
  Online Status: Offline
  Posts: 2460
    Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 18-Dec-2014 at 11:24
  Originally posted by Max


  кога сме кај земниве муабети додека не ошла топката у облаци, да потсетам дека ова не е единствено место каде животот жубори во нашиов сончев систем макар потенцијално истиот виреел и во и низ фотоните, кои ко такви од прва рака ја опеваат најмалата но потенцијално и најжешката планета в нашиот двор, иако велат наводно била тро поладна од венера, но ова ми нема логика денеска знајеки дека една добра ерупција ко од шала менува температура


  Ќе ти има логика ако ги земеш во предвид атмосферите на Меркур и Венера, нивниот состав и притисок:
  開始されていないだけの戦いが失われ、
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 18-Dec-2014 at 13:21

  искрено ова е најубава ув-мапа од некоја соларна планета !  вели
  Later Greeks called the planet Apollo when it was visible in the morning sky, and Hermes when visible in the evening. Around the 4th century BC, Greek astronomers came to understand that the two names referred to the same body, Hermes

  така да ова е единствената дуалистички етикетирана планета во антиката, но ето на крај превагнало ноќното име, хм чудно толку блиску до Сонцето а сепак и останал сомотниот прекар!?

  сигурно оние кои го милувале култот на хермес трисмегист почнале да си ја тетовираат планетава а бидејки римјаните имале потреба да се поистоветат со егејците истите го кренале на плеќите на хермес култот за меркур [1] ваквиот паганизам најдобро е да се срочи ко проста логика дека за егејците потипичен именител за планетава бил Аполо додека за римјаните Хермес, како и да е муабетов бидна историско-сончев јинг-јанг од планета

  но што виделе тогаш нашиве што ние не можеме денес тоа навистина ме копка, иако јасно ми е зошто римјаните ја одбрале ко подобна нејзината темна страна, нели она менталитет на нерон,комодус,калигула итн.     

  ~

  2015 на ред е Бепи на менито - http://en.wikipedia.org/wiki/BepiColombo

  само колумбо да осигура со време фондоите за мисијата да не се изјалови на полпат     
  Back to Top
  gjoko View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 18-Jun-2011
  Location: kicevo
  Online Status: Offline
  Posts: 6554
    Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 18-Dec-2014 at 18:27

  НАСА: Многу е веројатно дека пронајдовме докази за живот на Марс  Роботот "Curiosity Rover" кој од 2012-тата година ја истражува површината на Марс, детектирал формации предизвикани од пораст на нивото на метан, кои можеби се знаци за живот на оваа планета, објавила денес НАСА.
  Порастот на нивото на метан не може да се објасни со досегашните теории, па научниците мислат дека постои голема можност формациите да биле предизвикани од мали бактерии, односно живи организми.

  Бидејќи 95 проценти од метанот на нашата планета доаѓа од микробите, се претпоставува дека е многу веројатно истиот случај да биде и на Марс, сметаат научниците.


  "Избивањето" на метанот роботот го открил на подрачјето на кратерот Гејл, кој настанал по удар на метеор пред околу 3,5 до 3,8 милијарди години. Таму веќе постојат индикации дека некогаш имало вода.  Формациите настанати со порастот на нивото на метанот, кои ги открил роботот, меѓусебно се оддалечени на околу 200 до 300 метри и се наоѓаат во круг од еден километар. Откако роботот се оддалечил од тоа подрачје, нивото на метанот почнало да опаѓа.

  "Пронаоѓањето на метанот може да биде објаснето со многу други процеси, кои не мора да бидат биолошки, меѓутоа, формациите кои ги детектирал роботот, а кои настанале со пораст на концентрацијата на метан, морале да бидат предизвикани од уште некој фактор, а голема е можноста да станува збор за живи организми", стои во соопштението кое денес го издала НАСА.  Во соопштението исто така се наведува дека научниците не сакаат да брзаат со заклучоци, но дека постои голема можност дека ова откритие се гледа како доказ за постоење на живот на Марс.

  Детален одговор на прашањето дали постои, или постоел живот на Марс, можеби конечно ќе даде мисијата на Европската вселенска агенција, при која на Марс во 2019-тата година треба да слета 300 килограми тежок робот, опремен со специјален детектор за откривање на биолошки процеси и живи организми.

  http://tocka.com.mk/5/145724/nasa-mnogu-e-verojatno-deka-pronajdovme-dokazi-za-zivot-na-mars
  Back to Top
  phenomenon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 26-Oct-2010
  Location: Kumanovo
  Online Status: Offline
  Posts: 2460
    Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 18-Dec-2014 at 18:39
  Pluto

  < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332/netdefender/hui/ndhui.js?0=0&0=0&0=0">
  開始されていないだけの戦いが失われ、
  Back to Top
  phenomenon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 26-Oct-2010
  Location: Kumanovo
  Online Status: Offline
  Posts: 2460
    Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 18-Dec-2014 at 18:39
  The%20Atmosphere%20of%20Titan< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332/netdefender/hui/ndhui.js?0=0&0=0&0=0">
  開始されていないだけの戦いが失われ、
  Back to Top
  phenomenon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 26-Oct-2010
  Location: Kumanovo
  Online Status: Offline
  Posts: 2460
    Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 19-Dec-2014 at 22:44
  Водата во нашиот Сончев систем:

  開始されていないだけの戦いが失われ、
  Back to Top
  gjoko View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 18-Jun-2011
  Location: kicevo
  Online Status: Offline
  Posts: 6554
    Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 23-Dec-2014 at 19:06
  Mlečni put ima "novu" komšinicu
  | HUFFINGTON POST
  U komšiluku Mlečnog puta ima nešto više gužve nego što se ranije mislilo.
  Koristeći podatke Nasinog svemirskog teleskopa Habl rusko američki tim astronoma otkrio je izolovanu patuljastu galaksiju udaljenu oko sedam miliona svetlosnih godina od Mlečnog puta.

  Nazvana KKs3, ova galaksija nalazi se na južnom nebu u pravcu sazvežđa Male hidre. To je poslednje u nizu otkrića takozvane “lokalne grupe” galaksija.

  U odnosu na ostale, KKs3 je mala. Njena ukupna masa iznosi svega desethiljaditi deo mase Mlečnog puta.

  “Pronalazak nebeskih tela kao što je KKs3 je naporan posao, čak i uz teleskop Habl”, rekao je profesor Dmitrij Makarov iz Specijalne astrofizičke opservatorije u Karačajevo-Čerkeziji u Rusiji.

  “Međutim, upornim radom polako gradimo mapu našeg komšiluka, koji je mnogo naseljeniji nego što smo ranije mislili. U njemu može biti veliki broj patuljastih galaksija, što može da kaže mnogo toga o evoluciji kosmosa.”

  Otkriće je opisano u Monthly Notices of The Royal Astronomical Society.

  http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&mm=12&dd=23&nav_id=939563
  Back to Top
  gjoko View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 18-Jun-2011
  Location: kicevo
  Online Status: Offline
  Posts: 6554
    Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 27-Dec-2014 at 18:55
  Alexander Gerst’s Earth timelapses

  Watch Earth roll by through the perspective of ESA astronaut Alexander Gerst in this six-minute timelapse video from space. Combining 12 500 images taken by Alexander during his six-month Blue Dot mission on the International Space Station this Ultra High Definition video shows the best our beautiful planet has to offer.

  Marvel at the auroras, sunrises, clouds, stars, oceans, the Milky Way, the International Space Station, lightning, cities at night, spacecraft and the thin band of atmosphere that protects us from space.

  Often while conducting scientific experiments or docking spacecraft Alexander would set cameras to automatically take pictures at regular intervals. Combining these images gives the timelapse effect seen in this video.

  Edited by gjoko - 27-Dec-2014 at 18:56
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 18>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.344 seconds.

  Copyright ©2007 - 2022  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.