build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 26-Sep-2016 at 09:26не дека Алберт е аутсајдер, камо да беше, но се сплеткал во својот свет на интерпретација за она што е недофатливо а теоретски пресметливо по некој аршин, битно човекот се трудел за се' да најде шише и капаче, макар пивар, винар или сокџија бил некој друг во визбата

во случајов за временска машина

http://www.physicsoftheuniverse.com/topics_relativity_conclusion.html [2][3]    

и така натака до Паско и назад

http://www.slavorum.org/vadim-chernobrov-russian-secret-experiments-with-time-machines/

http://www.andersoninstitute.com/time-travel-secret-truth.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Pasko_Kuzman#Time_travel

~

http://www.gotquestions.org/Bible-time-travel.html

Deep Gratitude Prayer [1] Blessed be the name of God forever and
ever, For wisdom and might are His. And He changes the times and the seasons; ...


http://www.echoesofenoch.com/sideroom_time_travel_in_the_bible.htm

ене еве ко обични луѓе посекако не можеме телесно да патуваме вон времево, но бар да ѕирнеме свесно некоја епоха нанапред наназад, ко што се удостојувале пророците, велат некој монах за ова и технички шпекулирал портретирано и на фринџ ко идеја [1] ех наука и духовност, според Премисата Божја ќе ви биде по вашата вера, особено за оние кои се озбилно самоуверени во својот филм, ето ко што бил и Алберт некогаш, сетне истиот со малку среќа можете да им го проектирате и на многу други, а кога ќе ги навлечете на одреден жарн сетне ко што вели нина симонова дајте си ги сакам парите


Edited by +Protagorist - 26-Sep-2016 at 09:29
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 01-Dec-2017 at 03:55

денес прв пат ја фатив новата стартрек верзија Орвил, иако според форшпанот многу не се надевав, но аур афтер добив чудно чувство помеѓу ST и HHGG, та би продолжил да ја ѕиркам без особени очекувања ... сепак прво па машко улетувајќи во серијалов на 5-тата епизода Приа, наслов кој веројатно е аналогиjа за женски Пријам и грабнувањето на Елена т.е. тука спејсшипот орвил ... но што и да значи насловот, епизодава таман се надоврзува на последниот пост во нишкава ... и на страна тајмтравел-црвоточината како лајт мотив, главната поента од 5-кава е ~ никогаш не ги заборавајте и занемарувајте уките и направиите на вашите предци! во случајов бормашината! ~ иако не помалку битна е и уката дека на шарлиз терон во ниедна варијанта не треба да и оставате простор да ве заведе доколку сте капетан на брод, та дури налетале и на безизлезни ситуации ...

но, да не тупам и јас бургии, ќе прејдам на главното ... нормално веднаш денеска побарав абер околу предожбите во епизодава и претпоставките на публиката, а налетав одма на една очигледна, бар ваква претпоставка и јас би си поставил доколку сум индоктриниран од меинстрим теориите на астрофизичарите ... хм веројатно допрва ќе видиме што сакале да кажат авторите на крај од серијата, со оглед дека ова е заплет во истата кој натака посекако ќе ја врати пак серијата до тоа матичниот брод од иднината и нарачателот на за него орвел артефактот, бреј каков сентинел беше тоа, се утепав барајки инфо за истиот, ем за да го опнам и тука како глимпс оф елиен од 29 век, иако ејлиените од сингуларити на стартрек се без конкуренција плус во 90-ти склепани, но не ми текнуе кои биле тие неколку стартрек епизоди кои неколку пати се заверглани токму околу 29-ти век [1] векот кога научно верваат дека околината на Чернобил природно би се обновила ...

него за очигледниве претпоставки цитирани подоле, еве мои предожби како одговор ...

https://web.archive.org/web/20120417061142/https://www.reasonablefaith.org/time-eternity-and-eschatology

time is finite but having no beginning and end — this would require circular time, in which the future is followed by the past and the past is preceded by the future (as a circle is finite yet unbounded)

https://rationalwiki.org/wiki/Time#Extent_of_time

ако еднаш постоиш секогаш постоиш како и да ја свртиш, каде тоа е друго ...
Orville destroys the wormhole, locking the quantum timeline back into place and sending Pria back to the future. [1]

if they destroy the worm hole 400 years in the past, she had to disappear because she never went back in first place. But, the ship had to disappear too cuz no one save it from the storm, right?
...
If Pria has been erased from existence who saved Orville from the dark matter field ?
...
Time travel stories are always a bit confusing, best not to think too deep into this.
...
Exactly. The only logically consistent interpretation is that she is stuck in the present, having arrived from a different future timeline, that still exists without her, but is now closed off from the present, from a parallel universe. She is stuck here. I liked her and wished they used her as a guest. She is a great guest star. Can she be return for Season 2? (Hint).

(This "many worlds" interpretation of quantum mechanics (look it up") and time travel avoids paradoxes, so its probably true. So a time traveller who killed their own grandfather does not create a paradox. The traveler will still exist, but from a different timeline that is no longer accessible If they jump to the future, nobody has a record of them as they were from a different timeline)..
...
http://orville.wikia.com/wiki/Episode_5:_Pria

Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 27-Jan-2018 at 23:35
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 08-Feb-2018 at 04:23

охо убаи и уникатни фотки ... само нека се множат ... а да си фатите прелет и на некое нло ова јонизирачко-магнетнава од млечниот пат е само за в Меана над кујнакамо една ваква ЛОФАР [1][2] станица да опнеа и нашиве од ПМФ, ако не друго бар за Сеизмологија, ако навистина чини милион евра една та ако не друго за вакви мерања може да ја употребзт ...

http://www.lofar.org/geophysics/passive-seismic-imaging/passive-seismic-imaging
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 13-Feb-2018 at 14:44
Новио Хоризонт ни преставуе ехо от The Wishing Well star cluster [1]

https://www.facebook.com/RTvids/videos/1867884853221759/

https://www.nasa.gov/feature/new-horizons-captures-record-breaking-images-in-the-kuiper-belt

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 15-Apr-2018 at 23:43

и то ...

Откриено второ магнетно поле околу Земјата

Трио сателити кои го студирале магнетното поле на Земјата откриле детали околу создавање на магнетно поле создадено од плимата на океаните.

За мапирање на ова „второ“ магнетно поле допринеле и податоците собирани 4 години мисијата Swarm на Европската Вселенска Агенција (ESA), а тоа може да ни помогне да создадеме подобри модели во врска со глобалното затоплување.Физичарот Нилс Олсен од техничкиот универзитет на Данска ги презентирал овие изненадувачки резултати на овогодинешната средба на унијата на европските геонауки, објаснувајќи како неговиот тим истражувачи успеал да го забележи ова поле со многу слаб сигнал.

Тој објаснил дека се работи за поле 20 000 пати послабо од глобалното магнетно поле на Земјата, и дека на фундаментално ниво и двете полиња се резултат на динамо ефектот создаден од наелектризираните честички потопени во течност.

Посилното магентно поле се формира од постојаното движење на истопените карпи длабоко под нас, и остава потпис во честичките во земјината кора.Но, деталите на второто ја зачудиле публиката на собирот.

Јоните кои се раствораат во водите на океаните исто така создаваат неверојатно слабо поле како што се движат низ океанските струи и плими, а тоа било откриено благодарејќи на мисијата Swarm. Taa се состои од 3 идентични сателити лансирани во 2013, кои моментално орбитираат на височина помеѓу 300 и 530 километри, собирајќи податоци за магнетните карактеристики на планетата.

Бидејќи водата е способна да задржува значителни количини топлина, предвидувањето на способноста на нашата планета да го впива вишокот топлина заробен од гасовите се базира токму на знаењето како плимите и струите се движат во три димензии.

Новата магнетно-океанска мапа има и уште една важна апликација, а тоа е осознавање на електричните карактеристики на Земјината литосфера.

http://www.idividi.com.mk/futurama/planeta/1183150/index.htmlBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 22-Apr-2018 at 21:47

а имало и уште нешто абер од триово, иако неофицијално загрижувачки дека во блиска иднина за 2к години би можело да дочекаме маг.флип

https://undark.org/article/books-alanna-mitchell-spinning-magnet/

https://news.nationalgeographic.com/2018/01/earth-magnetic-field-flip-north-south-poles-science/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=167417#167417
Edited by Zelenikovo - 22-Apr-2018 at 22:12
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.