build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 26-Sep-2016 at 09:26не дека Алберт е аутсајдер, камо да беше, но се сплеткал во својот свет на интерпретација за она што е недофатливо а теоретски пресметливо по некој аршин, битно човекот се трудел за се' да најде шише и капаче, макар пивар, винар или сокџија бил некој друг во визбата

во случајов за временска машина

http://www.physicsoftheuniverse.com/topics_relativity_conclusion.html [2][3]    

и така натака до Паско и назад

http://www.slavorum.org/vadim-chernobrov-russian-secret-experiments-with-time-machines/

http://www.andersoninstitute.com/time-travel-secret-truth.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Pasko_Kuzman#Time_travel

~

http://www.gotquestions.org/Bible-time-travel.html

Deep Gratitude Prayer [1] Blessed be the name of God forever and
ever, For wisdom and might are His. And He changes the times and the seasons; ...


http://www.echoesofenoch.com/sideroom_time_travel_in_the_bible.htm

ене еве ко обични луѓе посекако не можеме телесно да патуваме вон времево, но бар да ѕирнеме свесно некоја епоха нанапред наназад, ко што се удостојувале пророците, велат некој монах за ова и технички шпекулирал портретирано и на фринџ ко идеја [1] ех наука и духовност, според Премисата Божја ќе ви биде по вашата вера, особено за оние кои се озбилно самоуверени во својот филм, ето ко што бил и Алберт некогаш, сетне истиот со малку среќа можете да им го проектирате и на многу други, а кога ќе ги навлечете на одреден жарн посетне ко што вели нина симонова дајте си ги сакам парите НАЗАД ќе им речете


Edited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 07:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 01-Dec-2017 at 03:55

денес прв пат ја фатив новата стартрек верзија Орвил, иако според форшпанот многу не се надевав, но аур афтер добив чудно чувство помеѓу ST и HHGG, та би продолжил да ја ѕиркам без особени очекувања ... сепак прво па машко улетувајќи во серијалов на 5-тата епизода Приа, наслов кој веројатно е аналогиjа за женски Пријам и грабнувањето на Елена т.е. тука спејсшипот орвил ... но што и да значи насловот, епизодава таман се надоврзува на последниот пост во нишкава ... и на страна тајмтравел-црвоточината како лајт мотив, главната поента од 5-кава е ~ никогаш не ги заборавајте и занемарувајте уките и направиите на вашите предци! во случајов бормашината! ~ иако не помалку битна е и уката дека на шарлиз терон во ниедна варијанта не треба да и оставате простор да ве заведе доколку сте капетан на брод, та дури налетале и на безизлезни ситуации ...

но, да не тупам и јас бургии, ќе прејдам на главното ... нормално веднаш денеска побарав абер околу предожбите во епизодава и претпоставките на публиката, а налетав одма на една очигледна, бар ваква претпоставка и јас би си поставил доколку сум индоктриниран од меинстрим теориите на астрофизичарите ... хм веројатно допрва ќе видиме што сакале да кажат авторите на крај од серијата, со оглед дека ова е заплет во истата кој натака посекако ќе ја врати пак серијата до тоа матичниот брод од иднината и нарачателот на за него орвел артефактот, бреј каков сентинел беше тоа, се утепав барајки инфо за истиот, ем за да го опнам и тука како глимпс оф елиен од 29 век, иако ејлиените од сингуларити на стартрек се без конкуренција плус во 90-ти склепани, но не ми текнуе кои биле тие неколку стартрек епизоди кои неколку пати се заверглани токму околу 29-ти век [1] векот кога научно верваат дека околината на Чернобил природно би се обновила ...

него за очигледниве претпоставки цитирани подоле, еве мои предожби како одговор ...

https://web.archive.org/web/20120417061142/https://www.reasonablefaith.org/time-eternity-and-eschatology

time is finite but having no beginning and end — this would require circular time, in which the future is followed by the past and the past is preceded by the future (as a circle is finite yet unbounded)

https://rationalwiki.org/wiki/Time#Extent_of_time

ако еднаш постоиш секогаш постоиш како и да ја свртиш, каде тоа е друго ...
Orville destroys the wormhole, locking the quantum timeline back into place and sending Pria back to the future. [1]

if they destroy the worm hole 400 years in the past, she had to disappear because she never went back in first place. But, the ship had to disappear too cuz no one save it from the storm, right?
...
If Pria has been erased from existence who saved Orville from the dark matter field ?
...
Time travel stories are always a bit confusing, best not to think too deep into this.
...
Exactly. The only logically consistent interpretation is that she is stuck in the present, having arrived from a different future timeline, that still exists without her, but is now closed off from the present, from a parallel universe. She is stuck here. I liked her and wished they used her as a guest. She is a great guest star. Can she be return for Season 2? (Hint).

(This "many worlds" interpretation of quantum mechanics (look it up") and time travel avoids paradoxes, so its probably true. So a time traveller who killed their own grandfather does not create a paradox. The traveler will still exist, but from a different timeline that is no longer accessible If they jump to the future, nobody has a record of them as they were from a different timeline)..
...
http://orville.wikia.com/wiki/Episode_5:_Pria

Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 27-Jan-2018 at 23:35
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 08-Feb-2018 at 04:23

охо убаи и уникатни фотки ... само нека се множат ... а да си фатите прелет и на некое нло ова јонизирачко-магнетнава од млечниот пат е само за в Меана над кујна~

камо една ваква ЛОФАР [1][2] станица да опнеа и нашиве од ПМФ, ако не друго бар за Сеизмологија, ако навистина чини милион евра една та ако не друго за вакви мерања може да ја употребзт ...

http://www.lofar.org/geophysics/passive-seismic-imaging/passive-seismic-imaging


~

hm hm multitasking for sure


LOFAR can be pointed at several positions in the sky simultaneously and can be commissioned ver y quickly and flexibly


In order to analyze the signals, AT&T adapted a device called a sound spectrogram
a graphic presentation of a sound. A spectrogram plots the frequency vs. time and represents the different intensity of the frequencies with different colors. It is similar to a contour map or bathymetric map where the different colors represent different water depths. Also called a sonogram
" target="_blank">spectrogram
, which had recently been invented to analyze speech sounds. The Low Frequency Analysis and Recording (LOFAR) instruments installed at the NAVFACs were designed to analyze low-frequency underwater sounds to show which frequencies were present. The distinctive sound signatures generated by submarines could then be seen in what were called LOFAR-grams.Edited by Zelenikovo - 13-Apr-2019 at 16:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 13-Feb-2018 at 14:44
Новио Хоризонт ни преставуе ехо от The Wishing Well star cluster [1]

https://www.facebook.com/RTvids/videos/1867884853221759/

https://www.nasa.gov/feature/new-horizons-captures-record-breaking-images-in-the-kuiper-belt


Edited by Zelenikovo - 16-Jan-2020 at 11:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 15-Apr-2018 at 23:43

и то ...

Откриено второ магнетно поле околу Земјата

Трио сателити кои го студирале магнетното поле на Земјата откриле детали околу создавање на магнетно поле создадено од плимата на океаните.

За мапирање на ова „второ“ магнетно поле допринеле и податоците собирани 4 години мисијата Swarm на Европската Вселенска Агенција (ESA), а тоа може да ни помогне да создадеме подобри модели во врска со глобалното затоплување.Физичарот Нилс Олсен од техничкиот универзитет на Данска ги презентирал овие изненадувачки резултати на овогодинешната средба на унијата на европските геонауки, објаснувајќи како неговиот тим истражувачи успеал да го забележи ова поле со многу слаб сигнал.

Тој објаснил дека се работи за поле 20 000 пати послабо од глобалното магнетно поле на Земјата, и дека на фундаментално ниво и двете полиња се резултат на динамо ефектот создаден од наелектризираните честички потопени во течност.

Посилното магентно поле се формира од постојаното движење на истопените карпи длабоко под нас, и остава потпис во честичките во земјината кора.Но, деталите на второто ја зачудиле публиката на собирот.

Јоните кои се раствораат во водите на океаните исто така создаваат неверојатно слабо поле како што се движат низ океанските струи и плими, а тоа било откриено благодарејќи на мисијата Swarm. Taa се состои од 3 идентични сателити лансирани во 2013, кои моментално орбитираат на височина помеѓу 300 и 530 километри, собирајќи податоци за магнетните карактеристики на планетата.

Бидејќи водата е способна да задржува значителни количини топлина, предвидувањето на способноста на нашата планета да го впива вишокот топлина заробен од гасовите се базира токму на знаењето како плимите и струите се движат во три димензии.

Новата магнетно-океанска мапа има и уште една важна апликација, а тоа е осознавање на електричните карактеристики на Земјината литосфера.

http://www.idividi.com.mk/futurama/planeta/1183150/index.html

а имало и уште нешто абер од триово, иако неофицијално загрижувачки дека во блиска иднина за 2к години би можело да дочекаме маг.флип

https://undark.org/article/books-alanna-mitchell-spinning-magnet/

https://news.nationalgeographic.com/2018/01/earth-magnetic-field-flip-north-south-poles-science/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=167417#167417~

за да ослободам простор за аберот во следниот пост, бидејќи и ГоранМ говори за цикличност, еве сега овие тука последните беа во тој Та она аберот од пост #328 се однесува на ова последно видео тука ...


Edited by Zelenikovo - 16-Jan-2020 at 21:19
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 22-Apr-2018 at 21:47

дека современата наука е во голема мера траил&ерор во однос тезите теориите па и законите тоа им е евиентно на многу алтернативни да речеме научници, иако меинстримерите ќе речат дека тие се псевдонаучници, а зошто, бидејќи не им се вклопуваат во нивните математички модели, но кој може да каже дека истите се конечни, битна недоумица кога апропо неа и математичари думаат дека не е така - видеото од цитираниот дел на постот од следната фуснота [1]

астрофизички исто еве еден комшија кој им брца во детерминистичката тегла на меинстримерите, до душа пристапот му тро езотерички во однос појдовната премиса како разбрал што е антигравитација [1] но да претпоставиме дека бидејќи бил дете та како чиста душа не било шепнатото од паднат дух, всушност голем дел од ’хуманистите’ во минатото биле алхемичари кои своите теории неретко ги калемеле врз такви шепнувања бидејќи забегувале озбилно неопагански, а да речеме веќе од 20-ти век ваквата шема подзапрела, но дали е така може само да нагаѓаме, земено технолошки пример Никола Тесла своите изуми токму ги резонирал во транс низ комуникација со некоја светлост итн. итн. значајно да се напомене бидејќи само така е возможно да се стигне до абери за кои се свесни нашите постари браќа Ангелите анам како абери без нив прашање е дали и воопшто некогаш би ни станале јасни! нејсе, еве навистина интересен аберов од физичарот Горан Митич од 2018-та за ФЕСтв ...би сублимирал чоеков дума дека физиката и метафизиката се вземни, логична претпоставка доколку сте духовно освестен, та тој смета дека универзумот конечно е материјална осцилација во надсвесен макрокосмос, а во однос овој заклучува каузално дека чим има Гравитација има и Антигравитација, инаку наликува дека го застапува разбирањето на Ерик Долард за емпти-сан т.е. некој вид експандинг-рт теорија за ѕвездите, потоа дека овој универзум е Цикличен т.е. слично ко астрофизичката теорија за Краунч Сајкл Јуниврз (слободен превод) т.е. дека се’ во него освен него пулсира имајќи почеток и крај во недоглед ... речиси натуралистички заклучоци изведени по набљудување и логичност во однос малите појави на земјата, но што кога физичар ова го говори добива на поинаква тежина научно него кога јас онака лаички резонирам во нишкава ... интересна е предожбата на крај од интервјуто во однос црните-дупки-на-хокинг каде ја предочува нелогичноста во однос нив ем апострофира дека некако се преќуте неговата констатација дека црните дупки се дискутабилни но абер за кој не наидов на озбилни думи илити паника по нејчр.цом физ.орг или астрономи.цом

ќе констатирам единствена неразбирлива за мене негова теза е дека водородот не е основен градивен елемент во косипв-мост туку некаков течен камен, и ок негово разбирање, јас би рекол Електрик Јуниврз теоријата тука би се сместила пофино односно дека основен градивен елемент се фотоните кои при дадена осциација на феквенции така/потоа материјализираат основни елементи како градивни блокови ...Edited by Zelenikovo - 16-Jan-2020 at 12:29
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 24-Jul-2018 at 00:07во контекст ...

што е убо да чуеш дека некоја новина се вклопила во нечија теза, во случајов за космолошка тема ... прашање е само колку држи вода и каква, битно оние кои и навистина се посветени на некоја работа, дури биле вишок во меинстрим перспективите имаат посекако перспектива вредна за да се чуе, а чунки некому ќе му биди од корист ...

Science Of Cycles Research Fund

...

I can’t stop now, and need your help to keep us going. We truly are at the pinnacle as being one of the best able to absorb, reflect, gather the most important pieces research and new discovers – then to bring it forward in a manner that most fairly and well educated people can understand.

Your assistance has always been at the core of this model, without you we fail. Below is an example of how Science Of Cycles keeps you tuned in and knowledgeable of what we are discovering, and how some of these changes will affect our communities and ways of living.

In some ways my service is to translate what the science community puts out, which may look something like this: aldkshfewoy934958t74389hdsofh – ldsf98wer98weusdoisd- 02375943yroidsf 0q4w5erofhclkldshf.2-3857rewiosdh -dsflkj3q975reifsdhokvas-;asdfbp423qywe598ruwesd
Then I write: We have just learned that galactic cosmic rays have increased over the last four year by a factor of three. It appears to be having a significant influence on our weakening magnetic field. And now more recently we have learned that during times of solar minimum these charged particles appear to be having an increased effect on Earth’s lithosphere, continuing down into the mantle.

lkasdhfweq9875239q,v8ewry0239759rweosdahlkf,asdhf2947ew593wesudi,asdhf2eyr2380ye9[23′   Okay. Now we’ve learned there is newly discovered ‘second magnetic field’ which sits upon the lower crust of our planet, and down into the lithosphere. This appears to have an effect on ocean tides and mantle plumes.As mentioned in the above article, it was a real kick to hear that myself and Tony Phillips (NASA contractor) who ushered in the concept and actual words of what we now call ‘space weather’. Some of you might remember some of our spats back in the late 90’s when I would conduct an offensive against something he wrote; then soon after he would return the favor. But I claim we are still ahead and moving in the right direction, even if he does have a closer connection with NASA. Although he maintains his affiliation with the NASA boys, I have the freedom to maintain my connection with the ESA, NOAA, Royal Observatory, US Naval Observatory, NSF, NRC, American Meteorological Society – and to the other side, American Red Cross and Federal Management Office.

...

https://scienceofcycles.com/topics/cosmic-rays-changed-particles/


за да ви биде поразбирлив аберов еве добра видео предожба, но дали е истата доволна за да речете теоријава погоре држи, незнам ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 24-Jul-2018 at 13:19

брајќи инфо за цикличната природа на овој свет димензија Небо кој како милува, налетав на оваа предожба за разни теории во однос цикличноста, само што заборава батето што мислел Питагора за постојаноста на оние места каде сега претпоставувам се повисоки Неба, но тоа со Царството Небесно каде Господ Вечно Престојува нема заедничка точка, бидејќи ГОСПОД БОГ Е НЕМЕНЛИВ а и во рајот привремено се душите на упокоените, но дури по Воскресението при Судниот Ден ќе им биде определена конечна положба на Верните во Бога да Заедничарат Заедно и Постојано во Вечноста со Него ...

доколку ова не му е јасно на некого, комотно нека си се возгордее меѓу Луѓето и нека види до кај ќе стигне бидејќи така ќе изгори, дури бил и монотеист, заради што главниот акцент во Христијанството е ставен на Простувањето како Милостива Божја Особина која треба да се трудиме да ја исполнуваме, а дали можеме без да се потпреме на Бога и од него подадената Благодат тоа е веќе работа на свест, бидејќи Народ чека земно детерминирана наука да му каже емпириски што е Благодат за да поверува,дури и на сонцето гледа сеуште мистично иако тоа е само една капка од Божјите Енергии но нели и тоа кога свети за тоа не сме свесни дека е така бидејќи ретко кој се труди да разбере дека над секој интелигентен дизајн има поинтелигентен а конечно се' од некаде мора и да почнало, што ќе биде трагично и жалосно доколку не е така, она кога ќе видиме Брод да си речеме аха сам од себе се напраи, заради што пак оние кои се свесни и ќе почнат да го бараат Бродоградителот а кој бара нормално и ќе најде, но смешно е што нам на Луѓето Господ Бог и ни се објави преку Христа но ние повторно бараме секојдневна верификација но преку земна детерминантност, а сетне кога сме го утнале методот та и ќе се заплеткаме од позиција на его наметнувајќи им го своето на другите безусловно, заради што во Христијанството убо е речено сосила убаина небива на кого му е дадено ќе прими кому не не', а бидејќи посреди е Слободната Волја та впрочем ние сами себе се ограничуваме за Вистината доколку заради нечиј елитизам или пак агалук не замеме учество во Барањето Славословието и Заедничарењето со Вистинскиот Бог ...

еве го линкот кој ме наведе на ова думање

http://www.reversespins.com/cosmology.html

има убаи поенти некаде, другде разводнети уки пр. околу есените, но на сето тоа и карамбол од идеализми, ко она херметичково на паганите како горе така и доле, бркајќи земен рај ако не и повисоко на земјата - што не е возможно, а токму заради непостојаноста и колебливоста на ова небо каде сме ниваму нитаму меѓу Висоите и понорите! кој е умен ќе се труди да расте и се ослободува од земното, но што е невозможно доколку тоа го прави егоцентрично или пак паѓајќи во очај од околностите, она материјализмот толку да го завладеал да малодушно си дозволува постојано да потонува во духот на овој свет трендовски, заборавајќи на искуствата на своите предци т.е. нивното Предание за Вистинска Слобода која за нас Монотеистите како конечна е веќе спознаена, само треба кај што повеќе Луѓе да се ефектуира! но што доколку го правиме на сила е погрешно заради што фанатизмот е ерес во мирнодобски околности, но штом се намножи злото нормално е да и Верните мораат да се утврдат се повеќе, наместо млако делуваат и немо да гледаат како нивните Ближни се дават во декаденција за малку по малку чекајќи тие да се променат и нив назад во центрифугата ги повлечат, заради што е и онаа Поука во Библијата остави ги мртвите да ги закопуваат мртовците, која симболично укажува дека погрешно е ако мислиме дека ќе се спасиме од некое искушение доколку на истото отрпнеме, та ако некој увидел дека некаде завладејало зло нека се отргне од тоа место, а Борбата нека му ја препушти на Христа и нека делува Молитвено преку Христа, иако учтиво е да ги потсети Ближните дека имале традиција и дека треба да внимаваат на неа, наместо брзоблето да ја фрлат во нечиј лонец а заради некаква земна слобода која впрочем не е ништо друго него вазалско ропство некогаш овде некогаш онде ко тоа или она устројување на системски решенија, што може да се каже дека е случај и со науката која е заложник на некои елити чиј корен е пагански! конечно не се ни тие криви што некој ги потчинил, а ко елити или елитистичко знаење нормално дека нема да ве ослободи туку кога тогаш од глава ќе ви се удри, но смешно е што денес и при самостојност сме слепи за ова и животот го предаваме за грош пари во заложништво на некои елитни глобалисти!

извинете на дигресииве, поентата ми беше космолошка!Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 18-Sep-2018 at 14:48

зошто астрономскава грешка, многу личи на македонската интеграција во еу, иако би било навистина спектакуларно кога ваква супернова би ни светнала на небо, бар ќе знаеме дека таму плус нешто свети, ако воопшто и се замара некој во градскиве центрифуги заглаени во светлосно загадување дека над глаите нивни сеуште има ѕвезди, сигурно, бар оние европските ги чекаат на јарбол спроти нип Нова Македонија, шала на страна но да си сведок на раѓање на нова ѕвезда преку спанџување на две постари е кул ако не кил работа!

https://navva.org/aus/science/typo-throws-out-the-supernova-prediction-2022/

https://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_collision#Type_Ia_supernova

бреј каква АПДЕЈТ ФОРА имаат на нешнл-географик за аберов, некој би рекол камо сите медиуми вака да си апдејтираат стари написи, бидејќи медиумот треба да е конзистентен дури и кога пренел погрешни претпоставки, бар да линкува на стариот напис нов абер како апдејт, ако неможат да се извинат

https://news.nationalgeographic.com/2017/01/see-star-explode-2022-nova-cygnus-skywatching-space-science/

само вака би им простиле за ненаучноста или брзоплетоста детерминистички чоеци кои на нешнл-географик гледат неприкосновено, а бидејќи с медиум кој сака да го задржи авторитетот ко научен, та и логично соодветно се извинил, чиниш така треба и политиколозите европски да делуваат кога ќе ја утнат додека не дооговарале во однос еден па друг па трет компромис а потем ниту извините, онака ко ништо да небило, нели тие себе не се сметаат за начници, туку технократи со неограничена одговорност! но да видиме може ќе почнат да се извинуваат, бидејќи за последниов компромис цела 'меѓународна' дотрча за да научно не окуражи, е сега во случајов не со НГ не е во прашање веродостојноста на муабетот ами тајмингот, та и за таква работа се извинуваат, риспект за приатапот, како поинаку да задржат читатели и спонзори, но ако ништо од тоа не им треба та може и ќе се однесуваа ко спинери!

е сега некои велат вака со супернова мерџери настануваат цени дупки, но доколку тие се вишок [1] тогаш по репродуктивна логика две ѕвезди прават нова ѕвезда или пак фетус за истата, што и додека не се докаже не мора да е така, иако велат дека тоа од спунт е случај!

https://en.wikipedia.org/wiki/Star_formation#Cloud_collapse

но случајно или не, сеуште многу работи претпоставуваме космолошки, а што од сето тоа на крај ќе биде конечна вистина или ако сакате аучно константа, тоа ниту Мас мидиуми нема да ви обзнанат, ниту пак Мисјуниверз ќе ви предочи, науката е заглавена во своите набљудувања од својата математичка предетерминираност а во однос математичка согласност за жонглирање симболи и мерки посреди појави, но што ако огледалото во кое се загледале њ холограм ако не илузија ко што мнозина научници претпоставуваат!? во тој случај вака како земно-научно е завозена сега космологијата е фатаморгана!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 15-Oct-2018 at 02:02

еве интересно думање кое се надоврзува чудно на аберот погоре

https://www.learning-mind.com/is-earth-a-prison-planet-and-the-moon-its-guardian/

думаат дека Земјата е затвор а како доказ за тоа посочуваат дека Месечината е вештачки сателит [1] а во однос предожбите еве еден интересен метафизички коментар
If this planet is not a prison then why have all the elite spent billions if not trillions during the past 60 years trying to get off of the planet. It seems to me that everything humans need is here on earth. A prison is a microcosm of the earth. My soul confines my life force and my body confines my soul and the earth confines my body and space confines the planet and so forth. Just do your time and heal yourselves and maybe you will be released.
за кој коментар би рекол ако на Луѓе не им е јасен како урнек и за димензиите ко нашата посреди и оние наднас и оние под нас како макроксмос и микрокосмос оној во кој квантичарите ќе речат се е толку збиено и непостојано да е таму целосен хаос таквите Луѓе веројатно се заглавени во своте стравои на ова димензија што би рекол Павле Тилиев имаат немир заради грижа од празнината [2] бидејќи заглавиле во научноста на атеистичките детерминисти како би биле кадарни воопшто и да разберат колку навистина е саат [3] но дали пак оние кои знаат се сигурни какви се циклуси посреди дадена релација, колку од оние кои се продуховени навистина можат да еволуираат во посветли духовни битија, зошто воопшто да има разлики ако истата е универзална, посекако интерпретациите за иста работа кај различни научни различно во пресметките излегуваат зависно која мерка им е основна како би ја истимариле и потврдиле дадена теорија, просто дури и сите да се согласат дека е точна одредена теорија тоа не значи дека истата на оваа димензија во различни услови исти резултати ќе има постојано, замислете утре киборг да треба да разбере што е тоа јајце клетка а деца се раѓаат во инкубатор, а не пак да сконта што е тоа трансцеденција! но можеби ќе разбере така полесно други работи, за потем да тежнее да се врати на изворност, само што се плашам таква инерција нема човештвото да дочека бидејќи пред да забега натаму муабетот целосно ќе биде од постарите браќа реесетиран ...

https://hackspirit.com/illusion-reality-scientific-proof-everything-energy-reality-isnt-real/

тоа последниот ! во последниот пост треба да е !? бидејќи во тоа не сум сигурен, но и да бев зар фатаморганите не се умствени проекциино во дадено место, значи сепак постои нешто каде проектираме киматично одредена фреквенција како свест, или тоа нешто ја проектираа таа свет која ние ја набљудуваме, а во таквата проекција како енерии синергично киматично делуваме, а она каде се сопнуваме е разбирањето на Божјите Закони како Души кои имаат Слободна Волја која како Дар Божји е пред избор дали истата ќе ја приклониме кон Божјиот Закон или пак ќе си измислуваме свој човечки т.е. ќе ја следиме моменталната човека синергија за раст и развој која како колективен лост може да ја наречеме Човечка Волја ко нзс на многуте индивидуални кои пак треба да изберат дали својата Слободна Волја ќе ја приклонат кон Божјата Волја или пак вољата на анатемаго, а суштината посреди се' земено духоносно како ни го имаат оставено своето сведоштво нашите предци преку Христијанството кое се потпира на сведоштвото на Пророкот Мојсеј чие сведоштво се потпира на она од Пророкот Ное е дека ние сме протерани од Рајот на Земјата, а туку заедно со себе ја имаме понесено и прелеста на непослушноста кон Законот Божји која пак непослушност е резултат на бунтовноста шепната од паднатиот ангел познат и како ѕвезда деница, која бунтовност е и резултат за сето зло кое виерее во овој свет од каква и природа да е истиот ето дури бил и холограм, заради што единствен начин за да се извлечеме од таквата стапица е Цврсто Да Се Стои Во Божјата Вистина, но што е невозможно доколку главниот фокус е ставен на материјален наместо на духовен акцент посреди Животот, впрочем земните научници и дополнително не заплеткуваат во сето тоа дефокусирајќи не како човештво преку филозофско теоретизирање за научните методи на земно спознание според кои она што не може да се дофати и објасни по дифорлт е неточно или непостоечко, за така дури и немале лоша намера потпрени на дедуктивни заклучоци да не направат рамнодушни кон Стравот од Бога т.е. непслушноат кон Божјиот Закон што пак генерира наситност во однос страстите кои потем не заробуваат, и не само ниски телесни страсти или префинети умнствени, туку и научни за да преку љубопитство без ограничувања стигнавме пополека до прагот на бионичка еволуција при која душевната слобода се повеќе и повеќе натака ќе виде ограничувана, за да на крај како заробена ќе биде условена со кленување пред анатемаго како и малку би осетели мир и спокој, просто самите својата Човечка Слободна Волја потрпена на технократска амбивалентност кон Духовното пополека не фрла во ќорсокак во најдобар случај да си го губиме времето во недоглед со милионите и милионите комбинации на економски и научен метод заради бркање подобро ако не идеално утре, но потпрени на елитистички корпоратизам сред либерален индивидуализам преку мамонизам (бил тој во капиталистичка социјалсатичка или комунистичка форма) што пак за сметка нема самоодржливост туку во недоглед борба за превласт експлаотација робовладелство, а што пак потем еугеничарски треба да се решава рециклира или ресетира по аршинот на технократите, да сето тоа конечно не фрла кон волјата на анатемаго, за кого ние сме душевен плен како бонус енергии за да има во вечната пропаст од чии стеавови да се хранибидејќи јасно ни е посведочено дека Душата е Вечна ја на овој свет стекнува кредит или попрво компатибилност за повисоки свери неба димензии (кој како милува) или пак за пониски, така речи ние сме ниваму нитаму, а наш проблем е што се залажуваме дека сме тука случајно и треба што повеќе да се изнауживаме, дефакто уживѐњето пак кога е свртено исклучиво кон земното нема наситка бидејќи е лишено од фини емоции за да капак кога така ќе заглавиме во фините страсти како гордост омраза суета завист гнев или рамнодушност наместо и тогаш да поитаме да свртиме страна и да се фокусираме на избавување кога сме виделе кое е дното на овој свет, ние колкетивно научно нихилистички ќе си најдеме оправдување дека тоа е универзална инерција на оваа димензија се' да стигне до пропаст, што не е точно, бидејќи знаеме дека ко на димензија каде енергиите се прелеваат а не исчезнуваат факт е дека треба да стремиме да се ослободуваме од незнаењето и да тежнееме кон позитивен самоодржлив раст кој пак е невозможен без да ја приклониме својата волја кон Божјата Волја која пак се исполнува преку Божјата Промисла да за секоја една Душа е оставено простор да се покае и да се разбуди од зачмаеноста на духот додека притоа ако страдаат многу други заради истата оние кои се труделе да се очистат и на злото да му одолеат нив Благодатта Божја ги доочистува и ги прави компатибилни за повисок духовен раст заради штомречено е кој претрпи до крај тој и ќе се спаси, но дека е лесно не е лесно, дека е просто не е просто, дека и откако Човек се свести дека треба да се наштима Богоугодно и се труди дека ќе издржи тоа никој не може да гарантира да во дадени околности пак колективното нзс нема да го повлечи, доволно е и само даљинско или маус да му леегат на рака за да и без да сака биде замајан од виртуелни сласољубија кои ќе му ја олабават волјата и фокусот за Живот во Христијански Подвиг преку Доблести искачувајќи се Смиреноумно најнапред кон Простување и Милост опонирајќи ги Божјите Особини за кои иако сме свесни веруваме дека никаде не ни се брза или пак сега и тука не е место и време за Спасување, а впрочем нашата инерција колективно е заробена од трендсетерски научни парадигми како рат-рејс трка за константен научен, економски, културен итн. раст, нели само не Духовен Емоционален Природен, сетне оној кој ќе ги воочи ваквите околности а сака да се Избалансира ако не да Расте на поарно нему опкружен со луѓе кои одат во спротивен правец не му останува голем избор (а да не им биде соблазна тој ним или тие нему) туку или да оди во Манастир или да очајува и да се помири илити да се повлече на Село (и да ојачува) како и малку од малку би задржал човечлук живеејќи одштопан од урбаните центрифуги полни со табиети на себичност безидејност апашлуш ненаситност самодеструкција низ живот во четири ѕида скоцкан во визијата на е-телете е-пајажината е-бизнисот, та зато и не е за лутуење кога оние кои се екстремно склони кон таквиот вајб немаат никакви идеали освен мамонизам за кој Вистината е само алатка преку која треба да се креира профит и што пофутуристички живот бидејќи среќата ќе фантазираат како ќе ја нашле на Месечина Марс Јупитер Сатурн или потака, тие каде и да одат со таков табиет никаде нема да ги бери во своја кожа!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 14-Jan-2019 at 05:15

Вистината за кого како е дофатлива или разбирлива, но Каузално доколку сме товар на оваа планета самата таа ќе бара милост од надприродата да ја растовари бар малку од малку, та едноставно да се подсобереме како човештво со нашето неодговорно однесување во однос етичките и еколошките искушенија во кои веќе не само што се давиме туку и ги посакуваме што повеќе да надоаѓаат како си ја тераме, таквата каузалност веќе и ни ет најавена Пророчки во многу абери од минатото, посочени и во нишкава понапред, а дали тоа озбилно ќе го разбереме како оредупредување незнам, знам само дека премногу сме занесени по духот од овој свет кој не замајува обилно со разврат со декадеденција со ненаситност, веќе никому не ни му е гајле за Изгладнетите Деца по третиот свет, речиси ниту една јавна кампања веќе ни од уницеф да се терамили пак сличните се угушени од напливот на медиокритет и фејкњуз по интернет и тв-а!

еве некој статистичка веројатност која потенцијално гоо доближува апофизис тро пореално до вијуги, само што предвидувањата на Тајсон Цеграси се далеку позагрижувачки

2023 - 1 во 30 милиони веројатност - https://metro.co.uk/2018/11/27/theres-a-small-chance-of-a-gigantic-asteroid-hitting-earth-and-killing-millions-8183558/

2029/36 - 3 во 1 милион веројатност - https://metro.co.uk/2017/11/30/will-asteroid-apophis-hit-earth-in-2036-and-cause-the-apocalypse-the-truth-behind-doomsday-rumours-7120833/

40+ aster-oid-i https://metro.co.uk/search/#gsc.tab=0&gsc.q=asteroid%20&gsc.sort=&gsc.page=3
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 10-Nov-2019 at 23:24

кен ај гет а ган, со што да ги пукам? не е страшно ако го немаш, може и со Молитва да ги гаѓаш! - ќе ти рече Ангеле ... а геле каква мрежа имате вие таму горе? плетена со струни од млечниот пат па и тој попреку! ќе додаде поАнгел ...

арно, арно, да не се плаши Народ зошто зуцки не може да дофати навреме, да си тера и натака без исаф без да очекуе честитка, за на Суд ...

30.07.2019 - https://rs-lat.sputniknews.com/nauka/201907301120503174-zasto-astronomi-nisu-videli-ogromni-asteroid-koji-je-dodirnuo-zemljinu-orbitu//

http://www.esa.int/Safety_Security/Asteroid_s_surprise_close_approach_illustrates_need_for_more_eyes_on_the_sky

https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2019%20OK

~

Џуно ЕПП

https://www.space.com/nasa-juno-spacecraft-images-jump-jupiter-shadow.htmlEdited by Zelenikovo - 10-Nov-2019 at 23:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.