build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Космологија
    Posted: 27-Jul-2012 at 07:40

оваа тема ја отварам за Шуле, белки ќе најде време да се вклучи ако успее од својо лабос да се исклучи!

прво зошто Космологија http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmology бидејќи опфаќа повеќе области за кои може паралелно да се пишува а без да се третира секоја посебно, нешто налик општа нишка за на око видливите небесни појави, добро и за око видливите (на монитор) спектрометарски бранои, јасно и сите знаења и теории попат од УМ извадени...

она што последно ме изненади е писанието на нашиот астроном за тамошните новини каде впрочем и е измислен телескопот, и како што тогаш преку лесна игра се трасирал сигурен пат до хабл денес - http://www.astro.hr/library/Prvi_teleskop/PrviTel1.htm така и денес со едноставни чекори тоа се прави, скромно и отворено во однос на скапите набљудувачки програми за тимарење високи фреквенции - односно поставен е првиот универзален нискофреквентен телескоп Lofar, повеќе инфо на блогот кај астро-физичарот ни - http://shule.blog.mk/2011/02/06/first-stars-lofar/ во кратки црти, глобален почеток на скенирање на ниски фреквенции што досега не е масовно правено, та му доаѓа како нешто имав добро авто, добро гориво, добар пат, но штом закачив тоа нитрото (она мало боциче што додава троа азот и кислород во моторот) е тогаш се изненадив колку ситна работа многу нешта менува, почнувајќи од седиштето и воланот!   

     
http://vimeo.com/search?q=lofar

Edited by Max - 17-Aug-2012 at 09:01
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jul-2012 at 09:40


патем уште на поеток да се извинам за секоја моја добронамерна дигресија во темава, која воопшто не ја пуштам нит па треба да се зема како потсмев за оваа или онаа појава, просто од секој аспект гледам да ги соочам различните вистина пример дека се она што горе го набљудуваме е само холографска проекција на наши или нечии визии [1] впрочем сите си имаме свои сенки во своите пештери, но има пештери што се толку длабоки да чоек просто може да се изгуби доколку не запре и се фокусира на една по една непозната! всушност концептов со пештерата на платон ми е најсоодведен за да и додадам и мистичен тон на космологијата како нучна дејност преди се! 

чисто ко поука би додал дека и најголемите умои во секоја епоха имале скроз дијаментрални ставови и заклучоци макар били учител и ученик [1] или бушав и небушав [1] ова е одлика за секоја теоретска наука па и математиката, колку и да е егзактна, пр. што ако усвоениот систем на броеви и букви е погрешен односно несоодветен за да даде објаснување за појави како космосот!

впрочем бидејќи е појава без граници, комотно може да се рабере и темава соодветно, сечија претпоставка е точна тука додека не се докаже спротивното, а и тогаш прашање е дали недофатливото може да се дофати  на дедуктивен начин!?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Jul-2012 at 15:30
предложи конкретна тема,па да дебатираме.ако си заинтересиран за нитрото,имаш кандидат,а мене најмногу ме привлекува темата за електролиза на вода и користење на добиената пареа во ото моторите
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Jul-2012 at 01:08

во принцип за космологија и нитро само во њуејџ или њувејв кафе може да праиме муабет шала на страна ова за авто муабетите може да разврземе абер во транспортни технологии, ето не им дошол редот инаку кој нема пробано вожња со n2o нека си седи мадро, скапа и ризична играчка! нејсе тука би било интересно да покриеме астрофизика, астрономија или небесни појави од типот нло, нлб, нннрв итн.

пример би се надоврзал на холографската размисла која освен метафизички во случајот погоре, се тимари и астрофизички, однсно има главно место во теоријата на струните т.е. последната теорија која ја пополнува празнината помеѓу квантичарите и релативците http://en.wikipedia.org/wiki/String_theory еве тро и микро резонирања кои и по вијуги пеглаат [1][2] а еве го и цел документарец од клипот [1]
Edited by Max - 11-Nov-2013 at 10:04
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Jul-2012 at 12:16
астрономијата ми е посебно драга област,редовно го посетувам сајтот на НАСА,а би сакал да развиеме тема за црните дупки,квазарите,сингуларитетот,ајнштановите релации релативитет,парадоксот на близнаци,искривување на димензијата простор-време итн
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Jul-2012 at 15:46
од каде да почнам, може да се претставам и јас дали најнапред милувам метеорски дождови со оглед дека се видливи и за голо око, а и ги има подоста во годината http://www.imo.net/calendar/2012/ [1] впрочем најлезет огномет кој може цела вечер да се набљудува, само треба добра положба, и локациска и телесна, по можност на планина во полу или полегната атмосфера, она чај,смоки,бисквити итн. и што има да ни каже небото...

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Jul-2012 at 16:36
Originally posted by gjoko

астрономијата ми е посебно драга област,редовно го посетувам сајтот на НАСА,а би сакал да развиеме тема за црните дупки,квазарите,сингуларитетот,ајнштановите релации релативитет,парадоксот на близнаци,искривување на димензијата простор-време итн

 Црните дупки хмммм, влезна врата за паралерен свет Big%20smile, само едно знам за црните дупки имаа бесконечна енергија, тоа ти е како да фрлиш топче со некоја брзина во височина ќе падне по некој временски нтервал, но додека фрлиш топче со некоја константна брзина V со која може да ја словлада гравитационата сила тоа ќе се движи до бескрај, така и кај црните дупки имаат голема енергија и гравитационата константа е 10000 пати поголема од магнетното поле на земјата, или може да се спореди да фрлите лименка празна во океан на некоја длабочина таа ќе распука.


Edited by Dragan - 28-Jul-2012 at 16:37
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jul-2012 at 19:23
да ,но кај квазарите кои се во суштина и тие црни дупки се јавува феномен од преголемата гравитација,целата усисана материја неуспева да влезе во квазарот,па еден дел се одбива од неа.

пластично објаснето тоа е како да се проба со силен млаз на вода од црево,на пример од ПП шмрк,да се проба да се наполни чаша со вода.од големата брзина на водата(масата),еден дел од нејзе се одбива многу назад.

така се добива ефектот кај квазарите да исфрлаат материја во космосот

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Jul-2012 at 22:13
Чуден феномен, и ако сум верник, али ипак верувам во доказ, ова со црните дупки би го сместил како Бог на вселената, има претпоставки дека унверзумот целата вселена настанала од антиматерија па во материја, просто е да се каже а тешко да се објасни,немало простор и наеднаш се расукало и се зосдале небесни тела, Анштајн објаснува за тоа дека целата вселена е една рамна површина, каде нашата галаксија е средина а сонцето е  јадро на таа површина. А пак од друга страна гледано може ќе звучи глупаво, ние како луѓе на оваа земја колку сме само ситни и не важни за сите оние космички катаклизми и закани што може да се предизвикаат во вселената, ние се фалиме имаме нуклеарно оружје, на сонцето доволно е еден помал зрак ( пламен ) да испрати накај земјата кој е милион пати појак од сето нуклеарно оружје, кумуникацијата на земјата па и животот ќе биде на критично ниво, а не пак ако експлодира.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Jul-2012 at 23:20
досегашните испитувања со телескопите Хабл,Спицер,тој на хаваите итн,се досегаат планети во релативна близина на сонцето,т.е. на неколку десетици или стотици светлосни години.просто речено ако го гледаме Млечниот пат од дистанца,со телескопите се посматра непосредната околина на едниот крак каде се наоѓаме.тотално е нознато што се наоѓа на другата страна на мелчниот пат.може да има триста чуда таму.Млечниот пат има 200 милијарди звезди,а статистички секоја втора има најмалку по една планета,па доаѓаме до фантасстична бројка од 100 милијарди планети само во нашата галаксија.

е сега познато е дека има над 100 милијарди галаксии.колку се тоа планети и што све може да има на нив
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Jul-2012 at 01:05
Јас сигурен сум дека на сите тие планети не постојат облици на живот, пошто нашиот биолошки состав е познат и е составен од познати хемиски елеменити, и се поврзани и условени спред температурата на планетава земја, не може да има животински свет, изграден од атоми на ураниум,плутониум,радон,цезиум, и наишиот живот е условени засекогаш ќе бидеме на оваа планета, а во природата е познато дека две исти тела не може да има, секогаш ќе има недостатоци, така да планета земја резервна немаме.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jul-2012 at 09:37
дојде време и научниците да ги прералгедуваат своите ставови.се трвдеше дека без сончева светлина и вез кислород нема живот.е сега се најде животински свет длабоко во пештери на кои не им треба сончева светлина и кои недишат кислород,и живеат на некои многу ниски температури.

значи прашање на време е кога ќе се најде доказ за постоење на некои видови на прости облици на живот на Марс или можеби на месечината Титан,а да незборуваме за на подалечни планети.

немора природните закони што владеат на земјата да мора да важат и на други планети.можеби има некои видови на микроорганизми и на месечината Европа која е премногу студена но има под нејзината кора океани со највероватно течен метан.можеби е развиен животот и во метанот
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Jul-2012 at 02:13


во се и секаде има живот проблемот е што ние пробуваме да го спознаеме само со телесните сетила, и секоја машина подобна на нив или пак теоретизираме за него преку апстраткни релации, впрочем чим и кристали можат да пренесуваат информации [1] што да се каже за елементии и материи кои се за нас непознати, што да се каже  за сонцето кое управува со цел наш систем вклучително и сите процеси од ветрови до морски струи, всушност цела планета е еден вид  земна синфонија каде секоја вибрација макар и малџиска сервис ил баскет партија има свој придонес!

единствен проблем во сето ова е реалноста, што за кого и колку е реално, нашата фиксација за материјалното, и како ние ги доживуваме и набљудуваме појавите околу нас! за не мал број освестени луѓе сето ова е само една добра предетерминирана претстава, та гледат на се низ труман-шоу призма ако може просто така да се каже пр. во овој концепт се вбројува и теоријата дека месечината е вештачки сателит [1][2] впрочем набљудувачот ретко има прилика да ѕирне зад огледалото та за него само директниот одблесок е вистина! единствено нешто што мене ме импонира е фактот дека зад сето ова има архитект а не само празна спонтаност, Оној Кој Премудро ги уредил сите работи на кои им се восхитуваме и ќе им се восхитуваме...

Edited by Max - 31-Aug-2012 at 09:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Jul-2012 at 11:14

 покрај се, и сета наша наука, едно е факт дека нештата околу нас се толку прецизно наштимани да само една фреквенција плус минус и истите се менуваат, односно не би биле во даден миг постојани, него аморфни, недоносени, однесени итн. всушност мудроста на овој свет е сеуште недофатлива целосно за човекот бидејќи човекот сеуште се губи во мноштвото претпоставки за постанокот на животот наука позната како cosmogony  

впрочем човек со овие прашања се расправа меѓу себе уште од својот интелектуален почеток  рафинирајќи ги своите разбирања низ вековите се додека истите не станале стандард пример библиската космогонија [1] која подоцна бива слепо  т.е. буквално прифатена од разни концептуалисти  иако не и од теолози [2]  тоа е исто како кога астрофизичар слепо брани некое разбирање не оставајќи простор за корекции, а всушност и оние што на ѕведите им служеа од ѕвездата се учеа на Господ да му се поклонуваат, односно несмасно е и за научниците и за теолозите да се препираат за универзални вистини пример кога се толку постанокот мора да се чита преносно а не буквално односно она што е претставено таму како денови всушност е распон на периоди, налик еден ден е илјада години или 1ден=1бил.години за Создателот како време всушност таа категорија време е резервирана за нас луѓето та и ние си се сопнуваме од неа! 

би предложил празни препукувања на тема космогонија да се тераат по блогови [1] а тука да се задржиме на космологијата, иако немам ништо против за конструктивна дебата и за космогонија, се додека истата е од информативен а не сеирџиски карактер, каков што имаат сите фанатици.Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Aug-2012 at 01:30


The Equation of the Cosmos: 4 R2 = N Re2 - http://www.spaceandmotion.com/cosmology-equation-of-cosmos.htm


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Aug-2012 at 20:43
Macrocosm and microcosm is an ancient Neo-Platonic schema of seeing the same patterns reproduced in all levels of the cosmos, from the largest scale (macrocosm or universe-level) all the way down to the smallest scale (microcosm or sub-sub-atomic or even metaphysical-level). In the system the midpoint is Man, who summarizes the cosmos.
http://en.wikipedia.org/wiki/Macrocosm_and_microcosmIn fact, it is in Aristotle's Physics that one finds the first simultaneous occurrence of the terms microcosmos and megacosmos (macrocosmos), terms which were to serve as the characteristic stamp on every organismic theory about the universe until the very modern times. In the eighth book of the Physics, Aristotle reviewed several objections to a fundamental doctrine of his, the eternity of motion. According to these objections, motion need not always be caused by another motion but could at times be preceded by absolute rest. For proof, one of the arguments refers to the case of living beings, to human consciousness and animal behaviour in particular.
...
Motion, nature, organism, and teleology, therefore, were simply different aspects of one basic viewpoint, in which locomotion, qualitative change, the growth of the living, and the healing of the sick were treated on the same footing. Having rejected the possibility of a regress to infinity, Aristotle thought he could readily show that if there is anything at all to exist, its motion, the primordial motion, should be a natural one.
...
http://www.martinfrost.ws/htmlfiles/aristotle.html
The most compelling pictures from space are of the nebulae - cosmic clouds of dust - many of which measure several light years across.            
Dust particles at most are a tenth of a millimetre in size. Their density in the cosmos is one particle per cubic centimetre - on Earth the density of dust is a hundred particles per cubic centimetre.                               
How can we humans get a perspective on the cosmos as regards our selves, our spirituality?              
Lao Tsu wrote in the Tao Te Ching (600 BCE): “There is a thing confusedly formed - born before heaven and earth - silent and void - it is capable of being the mother of the world - I know not its name - so I style it The Way.”                   
The Way is Tao * - the order of the universe. Everything in the world is an expression of Tao; furthermore, Tao is man’s inner, divine power.                        
In Taoism man is a microcosm for the universe. The Upanishads ** (800 BCE) reflect this view: “A little space in us is as great as the universe, and so the whole universe dwells in our heart.”
http://www.sydneyphotoart.com/resources/1/PDF/COSMOS.pdf


Edited by Max - 03-Dec-2014 at 14:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Aug-2012 at 20:44

I u matematici i u fizici Tesla je bio pristalica strogog determinizma. Iz njegovog realističkog shvatanja matematike proističe da se fizički proces može ne samo matematički opisati, nego u potpunosti izraziti i kontrolisati. Kontrola procesa po Tesli vrši se predvidjanjem, a tačno predvidjanje omogućava tempirano upravljanje, t.j. svesno izazivanje budućih dogadjaja. Ova njegova teorijska pozicija sasvim je suprotna teoriji relativiteta, po kojoj je objektivna spoznaja nemoguća, već se stvarno stanje mora pretpostaviti na osnovu matematičkog opisa.
...
http://www.bastabalkana.com/2011/04/treci-put-u-fizici-put-nikole-tesle/
isihasti su smatrali da je glavni sadržaj čovekovog života, njegov smisao – saznanje Boga, koje se može dostići u ovom životu, ali s njegove druge strane, u beskrajnoj molitvi i ćutanju (od koine - isichia – ćutanje); cilj im je bio da dospeju do viđenja božanskog svetla, umne svetlosne energije, koja isijava iz Božijeg Bića slično svetlu koje je isijavalo na Faranskoj gori ili Taorskoj gori u času Božijeg preobraženja. Isihazam je postao vladajući pogled na svet i
1351 kao palamizam priznat za oficijelnu doktrinu vizantijske crkve. Rodonačelnik vizantijskog isihazma(mada su isihazam praktikovali još hrišćanski monasi-askete od IV do VII stoleća) bio je Grigorije Sinait s Atosa, a glavni predstavnik isihazma je njegov učenik, vizantijski bogoslov Grigorije Palama (1296-1359)...

Oponent isihasta i Grigorija Palame bio je Varlaam iz Kalabrije (1290-1357), autor Stoičke etike, Logike i drugih spisa; on je tvrdio kako je Tavorsko svetlo, koje su videli Hristovi učenici prilikom njegovog preobraženja, tvarna, stvarstvena svetlost, ili misaoni odraz koji je stvorio Bog radi pouke svojim učenicima, da to svetlo nije energija ili moć (dinamis) božija koja bi isticala iz samog Božijeg Bića i koja bi bila neodvojiva od njegove suštine/bivstva (ousia). Varlaam je to dokazivao time što je, po crkvenom učenju, postojanje božije nedostupno i da ga čovek ne može dostići čulima a ako bi se pokazalo da je Tavorska svetlost ne bivsto već energija, to bi značilo da je bog deljiv, i da bogova ima mnogo, pa bi se u najboljem slučaju završilo u dvobožju. Ĉitav problem se ovde svodi na to: kako različito misliti kao istinski jedno. Uz to, Varlaam je isticao zahtev za bavljenje naukom i mišljenjem, jer ako je Bog istina, za istinu je neophodan razum. Varlaam je polazio od toga da pojam energija podrazumeva ideju zavisnosti od nekog uzroka i ako su Božije Energije netvarne one se mogu poistovećivati sa Sinom i Duhom ("Sin i Duh su prirodni i bivstvene moći (dinameis) Boga i Oca" – pisao je Akindin); na taj način varlaamisti su se vraćali donikejskoj teologiji koja je Oca smatrala nedostupnim elementom Boga, naspram Sina i Duha – kao oruđa otkrovenja.

Ovde treba pojasniti ono što je već ranije a u vezi s orosom Nikejskog sabora bilo rečeno, tj. istaći da je donikejska patristika bila prožeta neoplatonističkim duhom. Neoplatoničari, Plotin, Jamblih, Porfirije, smatratili su da postoji posebno počelo koje usaglašava sve stvari dajući svetu srazmer i harmoniju. Bez tog načela, koje su oni određivali kao Jedno ne može u svetu biti ni lepote, ni života, ni ma čega; to Jedno je Bog. Neoplatoničari nisu to Jedno samo obogotvorili već su ga smatrali prvim u odnosu na sve drugo. Ono ne može biti nešto posebno (jer u tom slučaju ne obuhvata sve), ne može imati ni kvalitet ili kvantitet već je iznad svakog bivstvovanja i svakog suštastva; ono je savršeno, apsolutno, dobro, jedinstveno i nesaznatljivo. Jedno se nalazi u večnom mirovanju, no istovremeno ono stvara svet, ali ga stvara tako što ostaje jedinstveno, ništa ne gubeći i ni u šta se ne pretvarajući.

Kao što svetlo ne može da ne svetli tako i Jedno ne može a da ne stvara; stvaranje je njegovo svojstvo. Prepunjujući se, Jedno stvara druge hipostase sveta i taj proces, videli smo, Plotin je označavao izrazom emanacija.

Iz Jednog nastaje Svetski um (svet ideja, pralikova stvari), iz ovog Svetska duša (posrednik između telesnog i netelesnog sveta). Ali šta je ovde važno? Važna je ideja hijerarhizacije sveta. Neoplatonistički kosmos je hijerarhizovan i subordiniran(Jedno – Um – Duša – telesni svet). Analogno tome, u donikejskoj patristici druga hipostaza (Sin Božiji) bila je subordinirana Bogu-Ocu. Pritom se Bog-Otac posmatrao kao apsolut o kojem se može govoriti samo ono što on nije: Bog je neizmeran, nedelatan, netelesan, nemnoštven i da bi postojao nije mu ništa potrebno. Bog je monada, nešto apsolutno prvo i jedinstveno - henada, neponovljiva jednost i savršena nedeljiva jednostavnost. Do takvog Boga moguće je doći samo nadrazumskom intuicijom što nije moguće svakom. Taj donikejski bog je transcendentan i do njega se može dospeti samo putem apofatičke teologije.

Postavlja se pitanje: kako izgraditi hrišćansku crkvu kao posrednika između Boga i čoveka i dati joj vlast na duhovno rukovođenje i odlučivanje o spasenju?
Neoplatonistička subordinacija ne dozvoljava teologu da nastupa u ime Boga i u tom slučaju crkva nema pravo na sankcije, a teolog-hrišćanin je isključen iz reda stvaranja.
Prihvatanje nikejskog orosa je označavalo prelaz s principa subordinacije na princip koordinacije.
Hipostase Boga-Oca i Boga-Sina proglašene su za jednako izvorne supstancije i nesvodive jedna na drugu; Sin ne emanira iz Oca već su i Sin i Otac Bog u istom stepenu.
Tako je Atanasije, videli smo, glasanjem, odneo pobedu nad "jereticima" (Arijem,Klimentom i Origenom). Za tako nešto u Bibliji osnova nije bilo i zato je bilo neophodno da se dekretom tri hipostaze sliju u jedno troliko suštastvo. Sama ideja Božanskog Trojstva zahtevala je logičko-filozofsku argumentaciju koja se mogla naći samo u grčkoj mudrosti i ona je realizovana u delu kapadokijskih Otaca i Boetija (traktat Troica je jedan Bog, a ne tri boga). Ne treba gubiti iz vida da su kapadokijski Oci mislili da Sin i Duh takođe poseduju nesaopštivo bivstvo oca. Zato će Grigorije Palama dozvoliti da se Sin i Duh nazovu energijama Oca, no samo hipostasnim energijama, koje čine postojanje boga ad extra i pripadaju Trima Božanskim Hipostazama.

Gore pomenuti Varlaamov racionalizam biće još jasniji ako se ima u vidu da je on po svom osnovnom obrazovanju bio matematičar (prvi je predložio da se u matematici slovima obeležavaju veličine), a svojim učenjem da se razumom može dosegnuti struktura stvari stekao je mnogo učenika i sledbenika, mada i mnogo žestokih protivni kakoje je predvodio tesalonički arhiepiskop Grigorije Palama.
Isihasti su se borili s teološkim racionalizmom kakav je zastupao Varlaam; Svetlo Faransko, koje su videli učenici Hristovi i podvižnici, tvrdili su oni, nije ni samo suština/bivstvo (ousia) boga (jer energija je saopštiva čoveku, a Bivstvo Božije ne), ni tvarna supstanca (jer bi se uprotivnom tvar obožila kroz sebe samu), već je večna energija Bivstva Božijeg, koja se razlikuje od bivstva, ali je od njega neodeljiva.

Energija ne uvodi, po mišljenju palamita, u božanstvo nikakvo razdvajanje ili cepanje, jer bivstvo ostaje samo po sebi nosioc energija. Prelazeći nastvari i osvešćujući ih energija ne postaje tvar, već ostaje neodeljiva od boga, tj. sam Bog. Ime Bog treba pripisivati ne samo Bivstvu Boga, već i njegovim energijama (odnosno svojstvima, kao što su Dobro, Premudrost, Veličina/Proviđenje). Svaka energija i sve energije su sam Bog, mada sam Bog nije njegova energija, ni posebna, ni svezajedno.
Tako su isihasti dobili čitav niz antinomija među kojima je, pre svega, antinomija Bivstva i Energije, a zatim antinomija energije božije i tvari. Bivstvo je ne razdeljivo, nesaznatljivo, neraščlanjivo; energije su deljive, raščlanjive, saopštive.
Bivstvo kao takvo je ne-energijsko, ne pojavljuje se i ne saopštava se, a bivstvo kao dato u svojim energijama jeste energijno, pojavljujuće, saopštljivo. Bivstvo Božije je sam Bog; energija bivstva je neodeljiva od bivstva, a iz tog sledi da je Energija Božija sam Bog. Ali, s druge strane, Bog sam u sebi je odvojen od svojih energija/manifestacija/ što opet znači da Bog nije njegova energija. Isto tako osvećivanje i preobražavanje tvari (molitveno uzdizanje, teurgijsko delovanje) moguće je samo stoga što postoji Netvarna Energija Božija koja oformljuje i osmišljava tvarnu prirodu (jer u protivnom slučaju tvar se ne bi mogla uspinjati već bi ostajala za sebe i po sebi); osvećivanje(ozarivanje) i uzdizanje moguće je samo stoga što tvar, na svoj rizik, svojim snagama nastoji da se približi Bogu (jer Božija Energija, saopštena čoveku, postaje svojstvo samog čoveka). Ĉovek je tvar a iz toga sledi da on po svojoj biti nije bog i ne može postati bog. Ali, čoveku je saopštiva Božija Energija koja je sam Bog. Iz toga sledi da čovek jeste Bog po pričešću i pomoću milosti, ali ne po suštini; čovek može i treba da postane Bog, tj. može se energijno poistovetiti s Njim po smislu, a da se od Boga razlikuje s obzirom na bivstvo, supstanciju, biće.
...
http://www.scribd.com/doc/54646453/3IstorijaFilozofije1
Света Троица + Еден е Бог но во три ипостаси + Отец, Син и Свет Дух - да објаснам ипостасите се нешто отприлика лица или начини на кој се пројавува Бог.[1]

Како што сонцето има сончева топка, светлина и топлина; и сонцето не можеш да го замислиш без топката, ниту без светлината, ниту без топлината, така и Бога(тоа е сонцето, по аналогија) не можеш да го замислиш ниту без Отецот(топката), ниту без Синот(светлината), ниту без Светиот Дух(топлината).
...
http://forum.kajgana.com/threads/Свето-тројство.11038/#post-1652507Edited by Max - 11-Jun-2013 at 15:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Aug-2012 at 09:40

иако жичарите(стрингерите) барале различност добиле сличност
"Well, firstly, Susskind was absolutely explicit in his book that he was producing a multiverse as an alternative to theism." [1]
та различните погледи околу Вистината денес се испеглани од теоријата на струните т.е. string theory, а на која се надоврзуваат и современи мистици односно се оправдуваат со векови рафинираните разбирања за духовноста како реалност т.е. посовршена реалност или друг свет/ови [1][2][3][4] пример со стринг теоријата се оправдуваат разбирања на поранешни мислители како Дионисиј Ареопагит
The Еllenic concept of the world as "order" and "hierarchy," the strict Platonic division between the "intelligible" and "sensible" worlds, and the Neoplatonic grouping of beings into "triads" reappear in the famous writings of a mysterious early-sixth-century writer who wrote under the pseudonym of Dionysius the Areopagite.
Furthermore, the comparison of the celestial with the earthly breaks down if one takes into account modern science, which tells us of a fourth category of matter and a very debatable number of dimensions (see w:String Theory if interested) [5]


доколку мислата е разбрана како вонвременска апликација чија цел не е ловење во матно нечии грешки или недостатоци туку ологосување на идеали [1], што и баш не е пракса денес кон која се стреми современиов свет полн арогатна самобендисаност до степен на омраза кон оној што размислува спротивно од трендовите или нечија лична фиксација за одредена појава во физиката [1][2][3]

да е уште почудно тоа е најизразено во самите научни кругови, каде постојано се губи време на препирања, дури и далеку повеќе него во однос на оние со различен пристап на истражување или делување како што се теолозите, кои сепак во иста мера се научници по професија со оглед дека сите Вистини со време мораат и да си ги потврдат, единствено што имаат поинакви методи, механизми и мецени во својата област на делување [1]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Aug-2012 at 17:44

всушност не станува збор само за согласност туку и за можност за попрефинето разбирање на недофатливото, кое јасно дури и да го дофатил чоек незначи и дека го владее или потполно разбрал! ех пример кој би рекол дека има толку многу нагласени сличности во многу системи кои ги познаваме, за повеќето од нив бројот 8 е нивен заеднички зенит што воопшто и не е случајно!во контекст на претходниот пост веднаш би посочил на Христијанството кое учи дека постанокот е 7 дена а 8-от ден се смета дека ќе биде Царството Небесно односно тајната на осмиот ден кога во осмиот ден, со силата на подоброто дејство, настапува Божјото Царство. Оваа сила на Божествениот Дух, под чие дејство оние кои се достојни го созерцуваат Царството [1] а ваквата мистичност постои и во стариот завет [2][3] потоа се вели дека Свети Апостол Павле бил Вознесен до Трето Небо односно рајот, иако многу го сметаат истото за конечно [1] a сепак ретко кој од нив тоа го соѕерцал туку попрво дедуктивно го извел/е ко заклучок, што и не треба да претставува сопка со оглед дека поентата е постоење на други посовршени светови т.е. дека душата исто како и се друго евулуира од понизок кон повисок стадиум [1] и суштински и буквално [2][3] но овој процес е и обратно-пропорционален та некогаш сме биле на повисока положба кон која сега тежнееме да се вратиме но и уште повисоко да се искачиме...

јасно на ова денес се надоврзуваат димензиите на стринг теоријата http://en.wikipedia.org/wiki/Eight-dimensional_space [1] односно хипер-простор или мултиверзум со 8 димензии кои кај релативетот се 4 односно пола абер ако може така да се каже!

потоа во музиката како форма на ологосување на звуците, се изобразуваат нотни т.е. тонски скали во основа составени од осум тона, а во кои перфектен интервал е/се Октава-ите http://en.wikipedia.org/wiki/Octave After a study of ancient main cultural music, mainly Chinese and Indian, I realized how universal the concept of the octave was in every musical culture. According to Helmholtz, the Arabic and Persian scales, and the Japanese and the Pacific scales are also within an octave. However, the division of the octave differs from culture to culture... [1] итн. [2][3]

нормално ете го и Сончевиот систем кој се состои од 8 планети [1] на кои се надоврзуваат и други појави но основата е 8+4 останатите четири не се планети туку астероидни објекти би рекол т.е камења кои заглаиле во нашиот двор

8 херци е земјината резонанца - [1][2][3]


тука е и Бајт-от како прва целина од 8 Битои кои потоа фрактално растат [1]

исто идеалната природна кристална форма на дијамантот е октаедар [1][2][3]

во хемијата 8 електрона прават стабилна врска кај основните елементи [1] а периодниот систем се состои од 8 групи [1] т.е. 7+1 со оглед дека официјално сеуште чекаат на елемент за 8та група

и јасно на крај тука е и сакралната геометрија која на о'сум-ката и придава основно или бесконечно значење [1][2][3][4][5]

Edited by Max - 22-Oct-2015 at 15:24
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Aug-2012 at 04:00

The Holographic Universe: Is Our 3D World Just an Illusion? - http://www.technewsworld.com/story/72804.html [1]

како што се вели и во нашата духовна традиција: Оставете ги мртовците да ги закопуваат мртовците! односно оној кој разбрал дека овој свет е минливо ехо иако реално за набљудувачот т.е. заспаниот, ко сонот за сонувачот, најдобро е веднаш да престане да се сплеткува и понатака во истиот, а како би продолжил да се искачува/избавува од ваквиот матрикс! поентата е дека подражувајќи го материјализмот особено исполнувајќи ниски страсти сесрдно, чоек не може ни да насети а не па вкуси дека постои друг свет, просто сладољубието,среброљубието,славољубието [1] делуваат по него како црна дупка или во најдобар случај ко земјина гравитација, но сето тоа е помал гајрет ако се има предвид дека слепилото читај неверието не остава простор човек да почне воопшто и да се буди, та да се запраша кој,што,зошто е, та се испраи и да му ја скубне, затоа и велат Вера без дела бадијала, јасно освен слободоумноста потребно е и посветеност, бидејќи резултатот следува само ако математичарот го примени своето знаење, поентата е > сега знам дека ништо незнам, па така прост може нешто и утре да научам!? ко што велат Исихастите преку тишината(мирот и смирението) ќе чуеш кај те води Срцето(душата)! [1]

Edited by Max - 11-Jun-2013 at 15:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.