build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 09-May-2016 at 00:23


вака изџвакани информациите делуваат колку толку разбирливи, но кога истите се само математичко астрофизички премерени ојде интересот за космологија во петици лизгајки се од употребна до неупотребна теорија на бројки и претпоставки ~ речиси ко елитна спејс пазл игра за математичари ~ ем што кога е тренд по радио станици те блек те вајт хол сигурно утре и мулти колор холои, а зошто не и дворои ... туку ниваму нитаму та за сите да е информативно ...

http://www.thestargarden.co.uk/Supermassive-black-holes.html

http://news.discovery.com/space/astronomy/measuring-a-teeny-tiny-massive-black-hole-111202.htm

а знаат и научниците да изненадат со аналогиите, пред некој ден на CF [1][2] имаа доловено супер објаснување за тоа зошто околу црните дупки се јавуваат искривени енергии споредувајки ги со пиц-мајстор кој додека го шири тестото вртејки го на рака со прстите прави вортекс од под пицата, нормално после следува заклучок дека сите ние тука сме ко зачин на маслинка у пицерија впрочем и нишкава доколку е сувопарна без егзибиционизам, паралелили и шаренила, нормално ем по некоја спунт и офсајт дигресија, сигурно ќе биде далеку од разбирлива како популарна научна тема, туку ќе тилтаа тука само оверклокирани истражувачи наместо којстигне ем опуштено, а и доста не разбираат дека само преку нивно рециклирање информации теоретски би стигнале до некој еурека момент у глава, слично како кога математичар медитира врз неоја равенка со екстра релации, пресликување и на свест и на броеви врз колективно изведена согласност од комбинации на симболи ... навистина се за почит оние кои нурнале и се загубиле во милијардите ѕвездени слоеви, претпоставки и броеви ... веројатно ко такви се спуштаат назад на земја со некој средношколски пбс елаборат ...HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 09-May-2016 at 13:55


кога раскажувачов би имал тро пердуви, кожуфче и нешто боја по образи,народ со леснотија ќе ја сконта оваa астрофизичка лекција, чинам колективно потсвесно им верува на античките астрономи та и астронати шала на страна но и тие ко денешние астрофизичари имале свој систем на верувања нагодувања и обзервација, дури и побетер од денешниов со оглед дека паралелно истражувале и со очите и со срцето ... еве некое рафинирано разбирање за она што ко усно предание ни е денес останато бар од западните мистицизми Hunab KU а кои нели и самите велат дека истото по чун од исток им е донесено ...

интересно е пример како толтеците гледале на посмртниот премин на душите од таа страна и тоа повеќе од симболично, каде велат дека само освестените можат да му скубнат на орелот од клунот и клизнувајки поред да заминат онаму каде срцето им посакува, та добра аналогија би било дека црната дупка на косиот-мост е орелот кој се храни со свеста на сите живи битија и објекти иако и они се живи но на сосем друга фреквенција, муабетот за сајматикс и планетата како свесен жив организам, цела среќа ко Христијани имаме веќе укотвено спасителни бродови инаку и ние тука ќе требаше да ојме по паметот на некои егејски адепти или амерички нагуали, иако грото по инерција тераме по акалот на некои релативни нови дечки   

[1][2][3] http://vvattsupwiththat.blogspot.mk/2015/07/only-watermelons-believe-in-redshift.html [1][2][3][4]
Edited by +Protagorist - 09-May-2016 at 14:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 09-May-2016 at 20:30

za da seto ova bide i poeticno, kako teorii, dobro bi bilo istite da se reckliraat i ko audi-ovideo zarzavat, a koj potencijalno bi ja opushtil atmosferata do neozbilnost, duri i koga samite umetnici se ozbilni pr. kraftwerk il iasos [1][2] no i site newage trenseteri [3] iako otsekogas pofokusirani bile progresivnite rokeri ko can ili floyd no nim uste odma mesto na kraj im se otvorile to rupite niz koi istekla tro ednina od ovaa strana

eve tribjut na LazaRistovski prepean od Tijana a na video kolaz so pozajmena predozba od videa, kako kuraz za sekoj istrazuvac ~ koj najnapred gi spoznava nebesnite pojavi analogno, setne so teleskopi digitalno, a posetne so srce trinitarno ...


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 10-May-2016 at 12:12


дефакто митолошки димензионирана, астрономијата во минатото била токму (тоа/ова) античка уметничка експресија, та без приговор им симнувам капа на оштроумноста инвентивноста и еланот со кој фрактално ги живееле и рафинирале разбирања за сите појави околу себе тоа старите народи, а ако се мериме според поривот со кој ние денес ја тераме би излегло дека ние сме на некое рудиентирано ниво во однос на нив, доколку на совреминиов век гледаме како затегната релација помеѓу понудата [1] и побарувачката [2] на идеалнa вистинa ... hey kids where are u, nobody told u what to do итн. ... особено ако знаеме дека многу се повикани а малку и' ќе и скубнат на постојнава гравитација од егзотични енергии, што би рекле индијанците сред посесивниов индивидуализам и да има од кого човек да се поучи со недоверба ќе гледа на кругоите околиски преку кои би требало да извојува дадена слобода - материјална, душевна и конечно духовна ...
Indians’ teaching says that independent emancipation without the help of a group and a leader, nagual is impossible, because the system Eagle-Earth is so powerful that it traps every individualist.
Ordinary people, who have only one lifetime energy are not capable of gaining the second level of consciousness, because it demands a great amount of personal energy that protect themselves after opening our own small personal world to the other worlds. If one has opened his symbolic doors of personal energy he is capable to perceive the energy fields of others, but at the same time strange and powerful energy fields invade into yours. If a person has energy for one lifetime then he is not capable to stand against the alien pressure and the consequence would be death, heavy illness or madness.

http://rationalwiki.org/wiki/Religious_leaders

водството разберете го подобно на темава како капетан на вселенски брод, реално тој би требало навистина да има абер како да управува со истиот, та и разбирливо е кога народ се одвраќа од нечие раководство и давање доверба кога ќе види дека капетанот заминал у визба а бродот го оставил на рибарите да го сервисираат, иако нели затоа секогаш е тука првиот офицер, хе што би праел Кирк без Спок у екипа, арно ама не секој е за у вселена, а уште помалку за член на екипаж, затоа и неопходно е, да штом некој и се одважи на ваков подвиг да биде свесен дека упатствата навистина се неопходни за да не го стрефи некоја функција ко ај-фел-ин-лов-вит-ан-ејлиен > затоа и фокусот повеќе од потребен, бидејки и со мали зицери се прават ненадоместливи грешки, што не дека не се простливи [1] напротив преку нив и растеме и се усовршуваме, но бар целта да ни е секогаш пред себе [2] ко Христијани преку Љубов кон Спасение до Осмото Небо [3]

патем во овој правец за секој технократ како инспирација би било интересно да знае дека нема ништо страшно ако човек е продуховен макар живеел сред атеизам макар во истиот го избрале и за прв космонаут во свет
... Still I as a teacher of cosmonauts continued to take them to monasteries ... [1][1][1]
колку за поука ние за постарите браќа сме ко деца со боички у ташна [1] додека тие веќе колонизираат нови хоризонти и димензии, не дека нема да дојде ден и ние да се надрастеме некогаш [2] но дали и колку истиот ќе потрае тоа нит признатите пророци не се на чисто ...


Edited by +Protagorist - 10-May-2016 at 12:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 10-May-2016 at 16:16

додека муабетов е тро пооф. од постојните меинстрим трендови, да фрлам и малку твајлајт дигресија ко амортизер за следните абери во нишкава ...

него за пророците, колку било лесно порано да се биде пророк дали, додека денес треба навистина озбилна уверливост, а и тогаш скепсата ќе биде голема особено ако пророштвото е од друга димензија, се работи за Џон Титор и неговите зарзавати [1][2][3] инаку велат чоекот освен разни пророштва предложил неколку линка како интересни за ТТ думање [1][2][3]

замислете го Ѓорѓи Сугарев ко универзален терминатор сред Илинденско востание нели со паралелно знаење ги поучува востаниците како да ја сотрат феудалната аждаја ... а во сето тоа имал и денес помош од еден македонец [1][2] кој мораа институционално да го спастрат [u">3] за да не крева џева и пoнатака

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 10-May-2016 at 18:28

ете и без продуховеност утре ќе можело да се скита наваму натаму, само што така успат ќе заскитуваат нели и разни биологии ил технологии, додека духовно освен културна размена а евентуално ко во случајот со Tесла и по некое знаење како космополитска мотивација воглавном не би требало да имаме кабает

инаку освен аберот на жичарите [1][2][3][4]
[5] http://www.nature.com/news/scientific-method-defend-the-integrity-of-physics-1.16535
еве уште еден кој потенцијално би не довел до ТТ скитање

Originally posted by Max

Epic study confirms Einstein on space-time vortex around Earth - http://earthsky.org/space/epic-study-confirms-einstein-on-space-time

Then if space time can be twisted and folded then the thin layer of the fold could be breached.If breached where would you come out at?

Time travel has just been proven to be possible. [1][2]
   

уште повеќе по оваа логика во дадени услови секој може да се протне од онаа страна, каде и да завршил, само треба да знае како да ја згусне аурата (ем да се одврзе од сиџимите на овој свет) та да направи вортекс околу себе

http://www.andersoninstitute.com/time-warped-fields.html

нејсе, теорија е едно а пракса сосем друго, иако и самите теории постојано можат да се надградуваат или продлабочуваат зависно колку фрактално раскрилил нечиј мозок од утринското кафе или чај
As Einstein (and later Karl Popper) frequently pointed out, it is a basic tenet of the scientific method that no experiment can ‘prove’ a theory right. An experiment can offer supporting evidence but the case is never closed, because we do not know what new evidence may emerge in the future to cast doubt on other predictions of the theory [1]Edited by +Protagorist - 10-May-2016 at 18:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 11-May-2016 at 10:01

оние кои неможат утре да скубнат од вртлогот на матната, пр. вертикално на повисоко посветло ниво, немаат друго него да баркаат процеп хоризонтално во некој паралелен свет, ако воопшто ги пуштат да поминат на патарина а не пак да се распостелат во таа пустелија!?
... ова со вортексите како процеп иако звучи филмски, духовно можам да потврдам дека и навистина е така, неопходно е само да се погоди фреквенцијата, а потем ако ништо друго бар мирис ќе влета од друго небо од друг свет, ко сеќавање некогаш пренесуван и во елементи од сакралната архитектура ... ова успеваат да го направат церемонијално монасите в православието најчесто фрактално преку Исон-от, а особено кога се заскитани по скитои каде нема што да ги дефокусира, пример некоја ортодкс манекенка или милозвучна тетка ... не дека мирјаните неможат, напротив со оглед дека ним никој не им досаѓа ко на лиценцирано продуховените, кои и само низ лична молитва можат да се озарат ко ни Владика што не би имал простор за тоа, нели гајлиња администрација економија итн. нормално доколку како мирјани успеваат да живејат изворно и ги следат озбилно упатствата на Светите Отци ако воопшто и рзбрале зошто и како е формирана таа флота поуки некогаш ... како велат само во мирно срце разгорува молитва, она кое успеало да ги смири мислите и се фокусира што поусрдно на прозбите ...

знам, СФ муабет за повеќето, но зар и астрофизиката не е тоа научно за секој што не е физички и математички поткован, та пак може да и се радува на убавината по фотографиите или теориите!?

еве во контекст порталите уште по некоја

Originally posted by +Protagoristдополнување на пост 174 погорe
Magnetic Portals Connect Earth to the Sun
...
There are many unanswered questions: Why do the portals form every 8 minutes? How do magnetic fields inside the cylinder twist and coil? "We're doing some heavy thinking about this at the Workshop," says Sibeck. Meanwhile, high above your head, a new portal is opening, connecting your planet to the sun.
...
http://science1.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2008/30oct_ftes/


оваа следнава ко дума во контекст на претходниот цитат, иако срочена за сосем друга работа, та да опипаме пулс кому за какво знаење му дошло времето
...

Lets talk about the subject of the 12 vile vortices. The whole theory about "everything in nature is chaos"...how would you explain a snow flake....isn't is symmetrical? Thus, one must arrive to the conclusion that there are forces in nature that are capable of creating perfectly symmetrical shapes, it would be premature to say that the symmetrical formation of Isotope Aluminum 26 is the creation of a force not of this earth. There is not enough evidence supporting this theory. Dr. Spencer's theory suggests that the atmosphere is being held in place by the magnetosphere or magnetic forces generated by friction created by the rotational speed differential of earth's internal magma layers. Well, that is interesting because when you think of an object standing on earth's crust and why that object is capable of standing on the earth's crust, the force of gravity comes to mind. And according to Minkowski (one of Einstein's tutors) gravity is a distortion of space-time rather than a force and it is explained in detail in the General Relativity Theory.

Some say that the rotation of earth is due to "momentum" dating back to the creation of earth...As supernova dust gather, it creates planets which will maintain rotation due to momentum inherited through the supernova's dust. This theory maintains that earth's rotation has been slowing down since earth's creation and that some day will eventually stop as this momentum dissipates.

Now, my personal opinion is that nature itself created these vortices, symmetrical or not. I also believe that although they do have something to do with earth's rotation, I think that are a natural rotation regulator keeping earth's crust rotating at a slower speed than the internal layers and the core. Therefore I must conclude that messing with these natural regulators can be detrimental to all life on earth.

Lets just leave it alone! but at the same time, lets keep an eye on it to better understand what it is that keeps us alive in our beautiful planet EARTH.

...


https://disqus.com/home/discussion/reticentearth/12_vile_vortices_revealed/#comment-1697117991


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 11-May-2016 at 11:01

и се додека човек набљудува е убаво,но дури кога ќе земеозбилно учество во науката,билотоа станува збор за астрофизика или духовност,дури тогашстанува интересно, само давнимава ко полуписмен да не се залетува од прва да бркатешка математика, иако и самите генијалци знаат да кажат опуштено оти крајот гокраси делото ... битна е нели целта како награда па кому за што и колку му сече не лепи и одлепува по мозаикот ... некој од досада а некој заради некаква корист од сето тоа ... знам само едно одлуката е сосем наша дали ќе се одважиме за истражување или ќе се препуштиме на заборавот, мада ако имате сонце за три светови не треба многу да му берете гајле
Citizen scientists are looking for displaced vertices by eye in ATLAS event data. Find out more or try identifying some yourself at the official site.
...
http://syymmetries.blogspot.mk/2015_02_01_archive.html


~

патем последната констатација од постот понапред е наполно точна, сите работи на ова небо имаат две спротивставени теории, а онаа која ги обединува, е за неа бидејки нели по својот акал неможат да си ја докажат па ја отфрлаат, претежно релативно нафураните физичари, но зошто потреба од мерење мускули зар тежок чоек би можел да се испентари по јаже, или да скокне повисоко, но затоа може да фрла, префрла, отфрла - ако до нешто се дофати, пр. моливот или пенкалото на минковски ... интересен е неговиот некрлог како научна поезија
нашата наука, што ние ја сакавме над сè друго, не спои; тоа нам ни изгледаше како градина полна со цвеќиња. Во неа, ние уживавме во потрага по скриените патишта и откривме многу нови перспективи кои апелираа до нашето чувство на убавина, а кога еден од нас ќе му го покажеше тоа на другиот му се восхитувавме заедно, нашата радост беше целосна... [1]HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 14-May-2016 at 00:30


посекако сето ова за  повеќето ќе остане во доменот на мистично и сеуште научно неразбирливо, бидејки она што за едни е рамно за други е заоблено и обратно, но  ... time will tell ... As Rene Guenon wrote, time is cyclical, and errors and heresies that have always existed throughout a cycle albeit in a small way gain undue prominence as disorder reigns before the close of a cycle at which point restitution is accomplished as there is nothing covered which shall not be uncovered. [1

интересна е забелешката на Рене за Истокот и Симболизмот [2] јазикот на кој говори метафизиката, бидејки она што неможе да се објасни со зборови пробуваме да го дофатиме со симболи,  но тоа е така бидејки ние зборовите ги разбираме и составуваме линеарно, а во зависност од општествените прилики ги возиме строго површно често ниту чувствувајки го она што го изговараме небаре комуникацијата е формула од симболи која само мозокот ја дешифрира кога ја восприемаме

од овој аспект би укажал на еден куриозитет, како синтаксичка еволуција ние сами сме си го ограничиле пристапот до повисок колективен прелет ... пред некое време одомакинет пријател в Јапонија ми објасни просто зошто јапонците се склони кон традицијата честа и духовноста,  а со тоа и фокусиран живот, во случајов склоност кон научност, вели самиот јазик им е од старт подреден така да предметот е секогаш на почеток на реченицата него на крајот со што се избегнуваат сите оние наши комплицирани епитети и придавки за да се стигне до смислата на она што треба да се дофати, та самата симплифицирана комуникација од старт ги решава дотичните земјани од инфо-оверирање за сметка на што, вели, како растат така мозокот не им се зголемува но затоа неоптоварени имаат простор за  мозокот и срцата во право време да им се отворат ... но мене ми се чини дека и ним со таквиот табиет не им е лесно сред денешниве околности, та што има полошо од продуховен чоек да заглави пред телевизор или на интернет, можеби полесно би прошол да заглаел у казино него вака, не ме ни чуди што имаат денес и најсуптилна сцена на хорор ил порно филмографија, затоа пак фестивалите за цвеќе им се искрена поезија ... но ова нашево чинам е без конкуренција, ем ги правиме децата тенеке џанаци уште од пелени ем ги мачиме да бркаат метузалемска синтакса

не дека ним им било лесно особено како и кога ги закачувале разни мистични теории и како истите се рекомбинирале во нови системи [3] на верувања, суеверија  и претпоставки, хм многу слично ко и постојнава атрофизика што вози денеска, реално она што кај нив е задржано апропо сета оваа коктелијада е дисциплината и фокусот, а кои особено сред последниве времиња доколку човек ги нема ето склет наука, хм изгледа затоа јас дремам пред тенекево наместо во лабосот ...


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 14-May-2016 at 10:01да не излезе дека некако ја клеветам астрофизиката за суевeрна, напротив истата е прилично егзактна, само што суеверно конзервативни се астрофизичарите кога некој ќе им брцне у конзервата со кутлача,  а не пак да почне да им мати по равенките, но зар сите во се' што владееме не сме терсене вообразени, тука е и замката  за научниците кои како луѓе се додека се склони кон attention bias се до тогаш не ни можат да дојдат до одредена еуреканска среќа надминувајки ја својата сфера а не пак да дофатат друга, иако некој не ни сака да се мрдне подалеку од својот лабос а не пак својот двор, нормално штом акне во некој поозбилен ендек нема инспирација ни за сервисирање на својата а не пак да најде простор за туѓа наука или знаеење!

едно е јасно, ако наскоро капитализмот не го замени социјализам на светско ниво, сета наука воопшто под притисок на идните војни за ресурси напросто ќе атрофира, иако секогаш ќе има гаражни бендови кои нешто таму ќе свират ... кој би рекол дека тоа се случило некогаш со духовноста од минатиот паднат век  на акадските, египетските и егејските култови чие знаење за среќа испарило само во митовите 
[1][2][3][4][5] за на негово место да се изнедри ко во чиста средина  прочистен монотеизам, растеретен од милионите комбинации на теории, а многу веројатно тоа ќе се случи и со науката  утре, особено астрофизиката, бидејки ако некаде почне да одмотуваат виша математика научниците, тоа ќе биде токму таму, иако паралелно  ако не и во костец со генетиката и оптоелектрониката, хм нови универзуми на крилата од пеперутките и бумбарите, до тогаш се што е во бункер сигуно и' нема да види бел ден, но што ако  случајно не' испохова некоја соларна бура, е тек тогаш ќе  дотераме и до духовно-материјалистички амалгам во науките, а можеби и повеќе ... дури тогаш би можеле да се понадеваме дека земнава наука потпрена врз паднатиот човечки разум нема да не фрли во ќорсокак,  да се надеваме, а до тогаш среќно ќе живееме посреди фактот дека сме ко  палави дечиња со кибритчиња, кога експериментираме соона штоне го разбираме, и на индивидуално и на колективно ниво!

их што е уникатна астрофизичкава белетристика, а за разлика од метафизичката бидејки изобилува со дигитални предожби неможам да и се изначудам како во народ крчка со задоволство, ко на еди да му сркаат од мозок додека во туристички киоск го распродаваат на почеток од гтц  та кој е кој не  е ни битно, колку што кој од кој позајмува свест и енергија,  јасно и на која порта ја внесува во нашава градина пардон градинка или можеби градинче ... туку да не ни закачат уште по некое сонце тоа кумовите, та да си чукаме екстра глата од глобално затоплување, заладување,  а преку нив и размлачување на вољата за интергалактичко  тимарење со телескопите по видливиов универзум ...  

http://www.space.com/4115-quadruple-sunsets-worlds.html

http://www.cosmosup.com/tatooine-like-planets-with-twin-sunsets-may-be-common-in-universe/

http://2sun.cc/full.htm


Edited by +Protagorist - 14-May-2016 at 10:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 14-May-2016 at 22:44

ваквата теза за две сонца в нашиот двор научно ја бркаат од поодамна, но после скенирањата со wise телескопот ја демистифицираа и официјално како недоносена [1] иако некои велат дека со овој телескоп во овој контекст пред се би можело да бркаат односно потврдат или порекнат појава како Тише бидејки wise имал послаб паралактичен фокус/резолуција за да брка некое скриено сонце ... но што ако истото не нашло нас само недошол сеуште часот да си ja покаже ставата шала на страна ко такво и да постоело веќе го нема, можеби некогаш било одвлечено од некоја поголема гостинка на поминување во кајперовиот појас на крајот од сончевиов систем, каде денес потенцијално ја бараат деветата планета [2][3] а всушност тамошните загатки да се ехо од некогашниот сончев партнер, иако многумина ги препакуваа ко оправдување за некоја си фантастична нибиру наместо копнеж по немезис ... да не е без ич, секогаш ќе има простор за романтика во иднина штом стигнат за во орбита поуникатни прилики и огледала [4][5] ...

дефинитивно како геолошки предетерминирана, немезис тезава доведува до недоносени резултати, што незначи дека не е и намерно така поставена, а веројатно во иднина врз други (можеби духовни) претпоставки и' навистина би излегол близнакот на виделина, но до тогаш нашето Сонце официјално ќе си остане самец макар некогаш било сијамец ...
Over 80% of all solar systems have multiple suns, so is it possible that we live in a binary solar system with two suns as well? Recent discoveries point to the existence of an old brown dwarf. Our solar system is surrounded by a vast collection of icy bodies called the Oort Cloud. If our Sun were a part of a binary system in which two gravitationally-bound stars orbit a common center of mass, this interaction could disturb the Oort Cloud on a periodic basis, sending comets whizzing towards us. The Oort Cloud is thought to extend about 1 light year from the Sun. The closest known star to the Sun is Proxima Centauri, located 4.2 light years away.

...

Nemesis is a hypothetical red dwarf or brown dwarf star, orbiting the Sun at a distance of about 50,000 to 100,000 AU. This object was originally postulated to exist as part of a hypothesis to explain a perceived cycle of mass extinctions in the geological record.

Neither a red dwarf nor brown dwarf companion has ever been detected for our Sun, even though IR surveys have detected brown dwarf stars as far away as 20 light years.

Nemesis is a classic example of a compelling hypothesis designed to fit data, which later turned out to be all in error.

Originally, the concept of "regular" mass extinctions could not be satisfactorily explained by biologists, so palentolgists Raup and Sepkoski, seeing a 26 Million year period, suggested that the cause be "non-terrestrial".

After this, some astronomers, assuming that Raup and Sepkoski knew what they were talking about, merely connected the dots, plotting an estimated orbit for Sol's "undetected companion", hypothesizing that if the last extinction was 5 million years ago, then "Nemesis" would have to be "out there" some 1-1.5 light years away ... or eventually was there back then ...HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 15-May-2016 at 00:22интересно според исламското пророштво за поделена месечина бар за миг земјава @ имала две месечини % сепак ова е повеќе пророчка отколку космичка појава [1][2][3]

додека токму космичка поука за @% може да се бара во ведското пророштво за Калки [1][2] та метафизички би констатирал дека ако на почетокот од својот век земјата имала две сонца на крајот ќе има две месечини

~

а посекако ќе бидеме дел и од две галаксии [1] ако не и повеќе зависно кој како гледа на дружбата [2]

а воедно и веќе сме биле, односно сме, доколку BM теоријата ја занемариме
...
The heretical idea that gravity's strength is not the same everywhere was proposed back in the 1980s as an alternative to dark matter. Known as MOND for "modified Newtonian dynamics", the idea was floated by Mordechai Milgrom, then at Princeton University in New Jersey.

He found that the rotation of galaxies could be almost perfectly described if, in situations where the gravitational field is comparatively weak, its strength did not continue to decline with the square of distance, but flattens out. In such environments, for example in the outer reaches of galaxies, gravity will be stronger than expected (image far above).

In 2014, Hongsheng Zhao of the University of St Andrews, UK, working with Kroupa and others, showed that such a subtle change allowed for an interaction between the Milky Way and Andromeda between 7 and 11 billion years ago.
"Simply speaking, MONDian dynamics demands that there was a past interaction between the two," says Pawlowski

But MOND is not exactly flavor of the month among physicists.
...
https://www.newscientist.com/article/mg23030670-300-how-a-galactic-smashup-could-force-a-rethink-of-gravitys-laws/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 15-May-2016 at 00:44

How would MOND influence the rest of physics?

MOND is the idea that Gravity either behaves differently at extremely large scales or that our understanding of acceleration must be modified for extremely low acceleration rates. Some versions of MOND propose that at extremely large scales Gravity does not follow an inverse square law but instead follows something more like an inverse law, while others propose that at extremely low accelerations our equations for acceleration break down and need to be modified.

How would MOND affect Gravitational Waves for instance? If the equations involving acceleration were modified for low acceleration rates would this influence the equations involving momentum?
MOND has to be designed so that it affects virtually nothing else than the motion at very low accelerations etc. in the galaxies - simply because the existing theories have been tested at all the sub-galactic scales and higher-than-galactic accelerations. So it would be extremely hard to see a MOND effect in the lab. If such effects existed and were accessible to experiments, we would have probably already seen them.

The effect on gravitational waves depend on the precise MOND theory one considers. There are MOND theories trying hard to be modern extensions of general relativity. Jacob Bekenstein, who recently died, kickstarted the TeVeS MOND theories with extra vectors and scalars. So they still have gravitational waves and the extra effects of MOND would probably be too tiny to measure. Grav. waves come from some astrophysical events which are much more dramatic but shorter-scale than the galactic rotation, so the effect of MOND has to be small.
But MOND is a somewhat more general phrase that also includes models and their proponents that deny general relativity at a much deeper way than just by adding new scalars and vectors. Some of the MOND proponents almost certainly believe that GR is so wrong that the prediction of gravitational waves is wrong, too. This particular possibility is somewhat alive now - the waves have been seen indirectly (the pulsar) but not directly - but it's likely that those claims will look ludicrous in a year or two. There are different degrees of "denial of GR".

http://physics.stackexchange.com/questions/222040/how-would-mond-influence-the-rest-of-physics

“modified Newtonian dynamics,” or MOND. As the name suggests, it’s a change to Newton’s law of gravity rather than general relativity, and it does very well at describing the motion of stars and gas in spiral galaxies without the need for dark matter. However, MOND fails for some other types of galaxies, galaxy clusters, and—because it isn’t compatible with relativity—it cannot explain the “classic tests” of GR, much less the evolution of the universe as a whole.
...
While light and matter still move along paths dictated by the curvature of spacetime, just as they do in GR, in Moffat’s theory, that curvature is shaped by something called a vector field, that itself carries mass.
...
Few astrophysicists doubt that black holes exist: We know of a large number of very massive, very dense objects in the cosmos, for which the black hole hypothesis is the only one that fits. However, we have yet to “see” the event horizon, the boundary separating the exterior of a black hole from its interior—where nothing can escape back into the outside Universe. That’s the goal of the Event Horizon Telescope (EHT)
...
The ultimate arbiter of a theory, after all, is nature. If one of the dark matter experiments found particles with the right properties, then the motive to modify GR would diminish; if more and more experiments fail to find dark matter, then researchers are likely to pay more attention to alternative theories, perhaps even ones that are unorthodox or complex.

http://www.pbs.org/wgbh/nova/blogs/physics/2015/06/do-we-need-to-rewrite-general-relativity

Could Dark Matter Not Exist At All?
...
Dark matter can explain these rotation curves, but it doesn’t do it as well as MOND.
...
MOND does have a big victory over dark matter: it explains the rotation curves of galaxies better than dark matter ever has, including all the way up to the present day. But it is not yet a physical theory, and it is not consistent
...
"Dark matter supposedly makes up 80-85% of the Universe's mass, yet we've never directly detected it. What if it doesn't exist at all?"
...
http://www.forbes.com/sites/startswithabang/2016/03/24/could-dark-matter-not-exist-at-all/


Edited by +Protagorist - 15-May-2016 at 02:44
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 15-May-2016 at 11:22
ова како врват теориите во научниот свет е налик евровизија, баш убава споредба, во даден момент грото научници се завозуваат на она што е тренд, а јасно заради вакви или онакви интереси нобеловата награда оди во раце на оној преку кого ќе се испрати некаква порака, иако понекогаш знаат да ја пуштат во лер, но големи отстапувања од шемата нема на повидок, па дури излегле револуционерни гласови и мелодии како австралиската e-химна [1][2][3] која ако не ја изигнорираат посекако ќе ја потапшаат по рамо колку да се знае кој е стопан в куќата, нели не ни е дојдено времето за ЕУ шифт кон нови хоризонти ... хм кој да патува со мислите далеку од бришел и вашингтон таму негде околу азија ... иако може да се каже дека до Стринг теоријата стигнавме преку шведската еуфорија [1] но ете не префрливме и понатака ...

а зошто тоа е така само ќе нагаѓаме, можеби навистина транс а не пак изворна музика не се подобна работа за масите во овие околности, нели ко на робови ним им треба доволно нашминкан медиокритет за да си задоволат празнината, но не и револуционерна едноставност како би се просветлиле, она идејата за контролирана или планирана иноватиност [1] како системот и елитите и понатака стабилно би владееле со рајата, макар во меѓувреме постојано излегуваат суперумови како Никола Тесла а кои ко изворни ќе ги пуштат (дозволат) да ранатн само гулаби за народ да не се осоколи кон материјална и духовна слобода ... инаку во претходниот пост MOND претпоставката ја образложив посебно, не за да нафрлам нова теорија, туку за да укажам на недоносеноста на онаа која веќе некое време е меинстрим, ја искривија од верглање плочата, додека ова мп3-кава и ним добро им е дојдена ко за промена а особено што е во ист стил само со нешто поразличен ритам, мада има и мп4ки кои со се спотои порпилично можат да ја испеглаат постојната накршеност [1][2][3][4]

инаку оваа равенка (за сега mond тоа и е) е само убава можност сите фино да олабавиме од исклучивоста и вообразеноста на астрофизичирате, која е истопорена и во однос на своите колеги од својот двор, а не пак абери ко духовните и некаква толеранција кон нив кога веќе неможат да се нафураат на комприс, а и која поента е пр. Пеце Атанасовски да им отфикараше сред евровизија некогаш некое исконско оро за кое ај што немаат слух трендсетерите туку немаат нит акал за октавите подобно да ги озарат ... иако знаат да срочат во последно време разни етно кросовери но сето та е далеку од универзална теорија ... хм може требаше глишот да им го пуштиме со тоа самовилска свадба пред една деценија :} а може утре да им пуштиме некоја медена преработкаHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 15-May-2016 at 14:22


навистина зар е можно до толку да е се' наместена работа, дури да не беше ова заврзламата со синоќешниов пример на џаровизија, немаше да можам ни од блиску да го доловам моментот околу колективната превара апропо астрофизиката, а благодарение на вакви аналогии бар малку од малку би можело народ да почне да се фокусира кон поиздржани теории наместо да глави постојано по тоа релативните ќорсокаци, иако кои ко полу-вистина се добредојдени но да ни се наметнуваат како конечни и единствени тоа благоречено е научна ерес

дури ова австралискава е-балада и лирично ем мелозвучно дрма трансцедентно, налик моето срце бие за тебе дури и во тишината ... навистина време е да се прекине научниов молк ако не и превара, доколку сакаме да и се измолкнеме на постојнава феудалистичка безидејност на капитализмот, и да знам дека претерувам со конспиративност, но се водам по онаа романтичарската за најголемата лага на нечестивиот, види под антиотанизација 3 ...

I like the concept of electric universe due to two reasons: firstly – it doubts about current concepts and it might contribute to shift of old paradigms which to some extent limit our further thoughts of nature of our world; and secondly – to me as great admirer of Nikola Tesla, the concept is very similar to what Nikola Tesla already proposed more than 100 years ago: Electromagnetic energy fills all space; gravity is not the most important force in universe; time is just mere man-made reference (Motion through space produces the “illusion of time”; aether (plasma) which feels the whole universe (ultimate medium – without it there wouldn’t be any electromagnetic force), …

On the other hand the whole concept of aether which is necessary for EM force is in Eastern philosophy named Akasha, 5th physical element which can not be percived, essence of all things, the source that everything exists. So maybe the shift in paradigm could bring closer science and old philosophical knowledge, and narrow the gap between dualistic and holistic thinking.I am always amazed how genius Tesla was. How different world would be today if they were listened him more. And his interest in vedic phylosophy is deeply visible in his brilliant work. As early as 1891 Tesla described the universe as a kinetic system filled with energy which could be harnessed at any location.  [1]

во овој контекст би требало повторно да се завози одредена научна отвореност кон разбирање за недофатливото на посуптилен начин него само строго дедуктивно, пример преку мека односно еластична / флексибилна логика нешто што би не извадило од ќорсокак не само астрофизички туку и енергетски, а според кој думале во минатото умови ко Тесла, Вернaдски или пак Фјодоров ...

лесно е да се биде еластичен во техниките кога се поставени догмите, но нели проблемот е што современата наука сеуште е заглавена токму околу основата, а зошто, многу веројатно ваквиот медиокритет е оправдан заради виши интереси, можеби како цивилизација не сме сеуште дораснати и спремни да се соочиме со поспецифични космички абери, бидејки по инерција би можеле истите да ги ползуваме за отфрлање на авторитетите, а со тоа и декомпонирање на системот, што секако не им одовра на постојните елити и јасно нивните мецени, а можеби по инерција детерминистите пуштаат онолку абер во светот колку да се подготви терен за нивниот еугеничарски рај, хм на ова едноставен одговор нема, слично како кога два вљубени ентитета се плашат да превземат иницијатива бидејки не се сигурни каков ќе биде резултатот, па откривањето на вистината да не предизвика дополнителен ќорсокак, арно ама штом е очигледно дека приликите за колективна среќа посекако ќе испарат, во случајов налетот на неконтролираниот еко-футпринт [1][2][3][4][5] сигурно дека знаењето и само по себе ќе се официјализира, дали под притисок на потчинетите или пак заради безидејноста на елитите!

но не е проблемот дали ние ќе ги познаеме работите во полно светло туку што потоа, дали сме спремни пример за колективно да се продуховиме, морализираме, социјализираме, знаејки дека доста време тераме по паметот на индивидуализмот, самодоволноста и посесивниот капиталистички ум, дури смешно ми е колку во време на технолошки напредок ние сме супер-несреќни, но затоа се тешиме со можноста дека некогаш некако ќе успееме да колонизираме друго камче во сончевиов систем, а дури потем да тргнеме кон похумана иднина, но нас чинам и во рај да не стават пак ќе најдеме мана бидејки ова мамонизмов како не има корумпирано се плашам ни со ангелски крила не би му скубнале со леснотија!?
Edited by +Protagorist - 15-May-2016 at 14:44
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 15-May-2016 at 16:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 15-May-2016 at 19:22

Saturn’s Largest Moons - Titan and Rhea

Ask any photographer, and they will tell you that sometimes a great image comes down to being in the right place at the right time. In this case, NASA’s Cassini spacecraft, orbiting around Saturn, was in just such a situation and captured this profile of Saturn’s two largest moons in alignment ... [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 15-May-2016 at 19:44

Titan, Said To Have Seas Of Methane ... [1]

Titan, in ultraviolet and infrared wavelengths

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 16-May-2016 at 20:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 23-May-2016 at 21:22

http://www.dlr.de/saturn/en/Portaldata/1/Resources/portal_news/newsarchiv2010_1/SaturnSats_masstaeblich.jpg

http://www.dlr.de/saturn/en/desktopdefault.aspx/tabid-307/7425_read-22029/не само како месечина туку и како појава Титанкава зачудува дали, можеби највредна од сите што ги има на лагер Сатурн а како оправдување за ваквото чудење еве едно форумско думање ...

Is Titan's atmosphere 10X taller than Earth's because it's less than 1/10th its mass?

I know this sounds crazy, but there is merit to it. According to the Axiomatic Equation, if Newton's G rises at the rate of about 1G per AU, its commensurate mass is its square, if taking the proton mass equivalence. For example:

EARTH: (@ E=9.0E+16 J) proton mass= 1.67E-27 kg, for G=6.67E-11
SATURN: (@ E=0.1004E+16J) proton mass= 1.498E-25kg, for G'=68.5E-11

Vs.

Earth's mass is 5.97E+24 kg

Titan's mass is 1.35E+23 kg

These are both in Earth kilograms, but the Saturn mass (roughly 10 AU, so 10 G equivalent to Earth's) is about 100 times equivalent mass for proton, for that orbital region (though Titan is so much smaller mass). Now look at Titan (moon), with an atmosphere similar to Earth's, largely nitrogen, the atmosphere is nearly 10 times taller than here. But the mass of Titan is less than 1/10th of Earth's! In fact, it is less than the total mass of Mars (all figured in Earth's kg at 1G). How can that be?

The only possible answer is that, same as for the proton mass equivalence, the 'effective' atmospheric mass at 10 G for a body 1/10th of Earth is 10X Earth's, if proton mass is 100X here. Then it makes sense, since the smaller body of Titan can support an atmosphere so much larger than Earth's. The extreme cold is another factor, but that should condense the atmosphere into a smaller volume, if the ideal gas law is to be considered (per this article it's four times more dense than Earth's). So the fact that at Saturn's orbit G is an order of magnitude greater than on Earth, and its proton-mass equivalent is two orders of magnitude greater than here, for a body one order of magnitude smaller than Earth, the atmospheric mass equivalent is one order of magnitude greater than Earth's. Now, is that something to consider? Does this also explain why all the gas giants from Jupiter to Neptune sport such large atmospheres?... Somehow it fits.

Also see: Why gas giants' atmospheres...

http://www.humancafe.com/discus/messages/88/475.html#POST4696

if 1 kg in 10 G (at 10 AU, per Axiomatic Eq.) is 10 kg, then it makes sense that 10 kg in 10 G is 100 kg.

So on Earth if 1 kg is on Mars, which is 1.5 AU the same as 1.5 kg Earth's, then 1.5 kg would be equivalent on Mars of 2.25 Earth's kg. And this explains rather handily why the soil inside the Mars Phoenix robot arm was 'sticky'. It acted as if it were in a gravity that was over two times that of Earth's, so particles of shaved dirt and ice tended to stick together by the 'gravitational' effect not ever experienced on Earth. And on Titan? On this Saturn moon it must be immense, at 100 Earth's equivalent kg, for 10 kg here, where water ice is like rock!

http://www.humancafe.com/discus/messages/88/475.html#POST4823

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.