build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 22-Sep-2013 at 10:08

патем извинете за дигресииве што се протнуваат низ постои ко палачинки со конспиративен зарзават, иако лично истите се повеќе аналогии пр. последното видео горе е ем невообичаен ем субјективен поглед ем на туѓи фотки, што укажува колку креативен може да биде чоек доколку му се сака, бреј ова сф-драматургијава е ко сред снег расцветана градина што не дека е невозможна но е малку невообичаена појава ако нема стакларник посреди!

ајде бар музиката му е ок, а и чоек може да се запраша што е се она наведено попат во видеото, та и да си освежи брзо абер на тенекелогија пр. за зион конспирација иако знам на што алудира сепак ми звучеше библиски а всушност е масонска фатаморгана (вистинита ил подметната) a koja kaпак ја декодира и нумеролошки, ах мозок!

но ако бар ќе имат повод и демистификаторите што да работат ко за промена

Debunking Comet ISON Conspiracy Theories (No, ISON is Not Nibiru)- http://www.universetoday.com/101798/debunking-comet-ison-conspiracy-theories-no-ison-is-not-nibiru/#ixzz2fX0nB0zX

...

once ISON’s orbit was determined, astronomers realized the comet would pass only 1.1 million miles from center of the Sun (680,000 miles above its surface) on November 28, 2013

Comet ISON belongs to a special category of comets called sungrazers. As the comet performs a hairpin turn around the Sun on that date, its ices will vaporize furiously in the intense solar heat. Assuming it defies death by evaporation, ISON is expected to become a brilliant object perhaps 10 times brighter than Venus, or maybe even brighter. But that would only occur for a brief time around at perihelion (closest approach to the Sun).

In the end, Comet ISON may put on a good show, but don’t believe the hype.

Comets are notoriously unpredictable when it comes to brightness estimations. To quote comet-hunter David Levy, “Comets are like cats… they have tails, and they do exactly what they want.” But they cannot, however, violate the laws of orbital mechanics!


Let the Sun stand Still [1]


Edited by +Protagorist - 15-Sep-2015 at 08:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 01-Oct-2013 at 10:52

malo elektro-intermeco vo kontekst post #74 od ovaa nishka i post #4 od Elektronikavo osnova i nie sme na baterii kako i se ostanato pr. i srceto generira struja odnosno vo naseto srce postoi prirodna baterija t.e. dve baterii av-čvor(atrioventricular junction) i sa-čvor (pqst-zapci na ekg dijagramot) inaku edniot cvor emitira 0,4v a drugiot emitira 0,7v struja, a i raspolagaat so natrium i kalium kako i sekoja baterija, taka da celo nase telo emitira struja (protok na nasocenih elektroni kako AC ili DC preku srcevi zalistoci) sto bi rekol mamoru oshi avalonski ghost in shell


Edited by +Protagorist - 15-Sep-2015 at 09:36
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2395
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 01-Oct-2013 at 11:31
Што бидна со онаа комета што требаше да се појави есенва? Знае ли некој дали ќе биде видлива набргу и со која магнитуда?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 01-Oct-2013 at 12:57

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2395
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 01-Oct-2013 at 20:50
Дајте еден практичен совет. За набљудување на ѕвезди, комети, метеори и пејзажи дали е добар овој двоглед:

Praktica Zoom 8-20x50


Praktica%20Zoom%208-20x50


Или сепак да си купам телескоп. Имам еден, но ич не сум задоволен од него. Се работи за Tele-Science 30/60x50mm. Додуше, што рекле, колку пари - толку музика.

Што мислите за овој:

Celestron PowerSeeker 50AZ


Highest Useful Magnification 118 x
Lowest Useful Magnification 7.14 x
Weight 0.91 kg
http://anhoch.com/shopCart/vpasp/images/full/Celestron%20PowerSeeker%2050AZ.jpg


Овој ми се допаѓа зашто е многу лесен, но ниската цена не ми влева голема доверба. 


Или сепак, да го купам овој:

Telescope Celestron AstroMaster 70AZ 


Highest Useful Magnification 165 x
Lowest Useful Magnification 10 x
Tripod Aluminum
Weight 3.63 kg


http://anhoch.com/shopCart/vpasp/images/full/Celestron%20AstroMaster%2070AZ.jpg
Edited by phenomenon - 01-Oct-2013 at 20:51
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 01-Oct-2013 at 22:20
колку пари се?

само да не се изненадиш,телескопите даваат извртена слика.ако гледаш дрво во далечина,врвот ќе го гледаш долу,не горе9вероватно го знаеш ова,ама ај)

квалитетот на секоја оптика најмногу се оценува во хомогеноста на лиењето на леќата,т.е. да не се јавува искривување на светлината како кога гледаме низ домашно стакло малку одкосо,па се јавуваат некои бранови низ видикот.

нормално и другите работи се битни,но ако некоја светлина што патува милиони светлосни години,влезе во леќата и тука се искриви,ништо не е направено
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 02-Oct-2013 at 00:35


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 02-Oct-2013 at 07:24

еј што и да земеш нема да згрешиш особено бидејќи сега е релативно кој е најдобар него од она најдоброто што е најдостапно и колку истото ќе го пазиш ко очите свои, нејсе некој купува нова кола некој нов телескоп а се вози со јавен превоз, а некој или самиот е или сам си праи телескопи [1] кому како му пресекле то вијугите

мое мислење е дека секое огледалце е добредојдено единствено прашање е што и како ќе имаш од додатна опрема, јас би предочил дека прилично корисно е да си набавиш о.со моторизиран сталак - http://www.opticsplanet.com/howto/how-to-choose-buy-a-telescope.html?section=34

глеј ако начекаш нешто на попуст http://www.telescopes.com/telescopes/catadioptric-telescopes/celestronnexstar4se.cfm?alt=results но секогаш споредувај [1][2] бидејќи не се јаде се што лета по добро спакуваи рекламиHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2395
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 02-Oct-2013 at 18:38
Благодарам за информациите. Убаво прочитав сѐ плус најдов уште еден доста корисен сајт:

http://www.scopemaking.net/hrv/prviscope.htm

Туку, од она што ми го постираше, ми падна в очи овој двоглед:


Barska 25-125x80 Gladiator Zoom Binoculars

         Barska%2025-125x80%20Gladiator%20Zoom%20Binoculars%20AB10594


Barska Gladiator 25-125 x 80 Binoculars are the powerful zoom binoculars with different magnifications. Barska 25-128x80 Gladiator Zoom Binoculars AB10594 offer imagethe added advantage of enjoying multiple magnifications in a single binocular. Barska 25-125x80mm Gladiator Zoom Binoculars feature multi-coated optics for sharper and crisp images and rugged design with improved traction holding. Large 80mm objective lenses of Barska Gladiator Binoculars AB10594 for increased light transmission allow viewing under the darkest conditions.
Barska 25-125 x 80mm Gladiator Binocular is tripod adaptable to fit for a steady view. With Barska Gladiator Zoom Binoculars 25-125 x 80 mm you can capture a panoramic view at low power, target in on your object and then zoom in to a higher power to capture the finer details. The zoom mechanism on Barska 25-125x 80mm Gladiator Binocular is smooth and easy to operate with a flick of the lever. It?s like having many binoculars in one! Gladiator Zoom Binoculars by Barska are the perfect companion for all outdoor activities and sporting events.

A може и овој:

Celestron SkyMaster 25-125x80

Celestron%20SkyMaster%2025-125x80%20Zoom%20Binocular%2071020

The Celestron SkyMaster 25-125x80 Zoom Binocular 71020 is a phenomenal value for high performance binoculars.image The SkyMaster 25-10x 80mm Zoom Binocular by Celestron is an ideal astronomy binocular for astronomical viewing, and also for terrestrial (land) use. The Binocular 's 25x-125x Zoom Magnification makes it great for viewing objects over short and long distances. These Celestron SkyMaster Binoculars feature high quality BAK-4 prisms and multi-coated optics for enhanced contrast. Celestron has designed and engineered the Celestron SkyMaster 25-125x80 Zoom Binocular 71020 to meet the special demands of extended astronomical or terrestrial viewing sessions.Каде може да се набавaт вакви двогледи во Македонија?

И дали кај нас воопшто постои двоглед со зголемување поголемо од 21х, а да е бинокуларен двоглед, да не е дневен телескоп?


Edited by phenomenon - 02-Oct-2013 at 18:50
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 06-Oct-2013 at 11:23

да не рекламирам, но посекако ќе најдеш иако мое мислење е да пазариш на старо по нет со оглед дека има супер ефтини работи а претходно и да се информираш добро со оглед дека ко што посочуваш има и нови а ефтини ем добри за тие пари [1][2] плус нема да те боли срце ко за џилитка ново огледалце!

туку налетав на супер информативни видеа апропо ЕУ-теоријатаbelieved or not
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 12-Oct-2013 at 20:12едноставно објаснување за астероидната месечина - http://holographicgalaxy.blogspot.com/2013/09/moons-like-titan-orbit-by.html

+ едноставно објаснување за Примитивни Астероиди - “Primitive” in regard to asteroids means original material formed at the beginning of the solar system that’s been little altered by heat or pressure - http://astrobob.areavoices.com/2013/08/20/why-you-should-care-about-asteroid-101955-bennu/HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 13-Oct-2013 at 08:24


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 10-Nov-2013 at 17:13

велат чудно мене ми личи многу нормално

- http://theskylive.com/ison-tracker [1]

http://www.isoncampaign.org/mmk/what-might-happen

- http://astronomia.udea.edu.co/cometspage/index.html#5._CONCLUSIONS...
ISON & EMP: No, there’s no threat, at all. Despite what nutters will insist on telling you about how comets are “electric bodies” that can “spark off the Sun” and create solar flares because of their iron content, we know for a fact – a FACT – that ISON is just a big chunk of ice, dirty mucky ice, just a few km across. So when it flies past the Sun, at a distance of many millions of miles still, it will either get hot and just melt away, or it will get ripped to bits by the Sun’s gravitational stresses, or it will whizz around it and come out the other side intact. What it won’t do, and can’t do, is form any kind of “electrical circuit” with the Sun, triggering any kind of solar activity. Throw an ice cube into a fire – does it spark? Does it send a shock wave across your room? No. So don’t worry about any EMPs being caused by ISON. There won’t be any.
'''
http://waitingforison.wordpress.com/comet-ison-whats-the-big-deal/#comment-7138
Edited by +Protagorist - 11-Nov-2013 at 00:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 11-Nov-2013 at 01:48

Russian's Report: Comet ISON Acts Like Intelligently Controlled Alien Spacecraft - /http://www.educatinghumanity.com/2013/09/comet-alien-ufo-spacecraft.html


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 18-Nov-2013 at 22:21

Comet Ison: where to see the galactic firework display

As Comet Ison continues to hurtle toward the sun it has finally become visible to the naked eye, but where and when is it best to try and see the galactic firework display?

Comet Ison has been exciting astronomers since it was first spotted in September last year, and as it brightens as it gets closer to the sun amateurs may finally be able to catch a glimpse of the celestial event.
As with all stargazing, it is best to get as far away from the city and any light pollution as possible if you want to see it. Clear skies and no moon also help.

Comet Ison will be visible in the predawn sky for the next few days and is best viewed with a pair of binoculars.
But you might need to be quick, as experts are still uncertain whether the comet will survive or disintegrate in the skies above us.
Dr Robert Massey, spokesperson for the Royal Astronomical Society, said: “At the moment we can see it in the predawn skies, significantly before sunrise.”

He said that it was best to use a pair of binoculars, but warned against using them after sunrise as they could damage the eyes.
A bright moon, which was full last night, could also hamper efforts, as although the comet it has brightened in recent days it is still fairly faint.
Spots such as Galloway Forest Park, which is one of only four "Dark Sky Parks" in the western world, are said to be perfect places to watch such a spectacle.

However, experts are still unclear on how long the comet might be visible for.
They are most uncertain on whether it will survive its perihelion, its closest brush with the sun, on November 28, when it is expected to pass 720,000 miles from the solar surface and heat up to 2,760C (5,000F).
Dr Massey said: “If it survives that more or less intact then it will be more spectacular, and may be visible in the evening skies.
“But the problem is at the moment that we simply don’t know what will happen, there are already some hints that it is starting to break up a bit, but everybody is being really cautious about it. Comets are naturally very unpredictable.”

Karl Battams, of Nasa’s Comet ISON Observing Campaign, said that “we are still none the wiser as to how the situation might play out”.
At the end of last week Comet Ison’s brightness increased dramatically, but the researchers have no idea why.
Mr Battams said: “Although this new development is tremendously exciting, it still doesn’t help us answer either of the questions that everyone wants to know: namely, how bright will comet ISON be, and will it survive perihelion?”
If the comet survives its scrape with the sun it is predicted it will reach its most brilliant in early December.

Robin Scagell, vice president of the Society for Popular Astronomy, is sceptical as to whether Comet Ison deserves its hype and believes other comets in recent years will be proven more spectacular.
The society have produced finders charts for those looking for the comet and the best time to see it will be after its perihelion
Mr Scagell said: “Around the 28 November if you look to the east just before the sunrises you might see traces of it on either side of the sun.
“If it does survive people will have the best chance of seeing it if they look to the south west just after sunset in early December.
“You might need binoculars to find it and people should remember that it doesn’t move through the sky as you are watching it. If you see something moving it is not the comet.”

http://www.telegraph.co.uk/science/space/10457348/Comet-Ison-where-to-see-the-galactic-firework-display.html

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 18-Nov-2013 at 22:37
додека сме на оваа тема

ДАЛИ КОМЕТАТА ISON Е ПОСЛЕДИЦА НА ДЕНЕШНИВЕ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО НИЗА ??

Кометата одеднаш се “запалила“ и нејзината светлина е зголемена, иако ѝ претстојат уште две недели на патот до Сонцето

Нејзината светлина на почетокот на оваа недела како да беше во фаза на мирување, за одеднаш да блесне, пренесува порталот “Space”.

111700-kisa-meteora-reuters-xАстрономите ја мерат светлината на објектите на ноќното небо, а според пресметките, колку некој одреден објект е посветол, толку е помала неговата магнитуда. Човечкото око може да ги види објектите со магнитуда до +6,5.

ISON во понеделникот на 11 ноември блескаше со магнитуда +8,5, што значи дека кометата беше премногу слаба за да се види со голо око. Меѓутоа, до средата наутро, осветленоста се зголемила на +7,3, вчера наутро “скокна” на 5.4.

За само 72 часа, светлината на кометата ISON се зголемила за речиси 16 пати.

“ISON драматично ја зголеми својата светлина во последните неколку дена. Според најновите согледувања нејзината осветленост е со магнитуда 5,7-6,1 . Ја набљудував утрото со двоглед, беше во форма на шекерче, со сино-зелена глава и долга, тесна опашка. Опашката беше со должина повеќе од еден степен. Нејзината светлина уште ќе зајакнува, ова е сѐ уште рана фаза”, истакна во соопштението за “Space” Karl Hergenroter, координаторот на Секторот за комети при Здружението на лунарните и планетарните набљудувачи.

Кукурику.мк
     


http://mkd-news.com/dali-kometata-ison-e-posleditsa-na-deneshnive-zemjotresi-vo-niza/
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 19-Nov-2013 at 14:00

http://waitingforison.wordpress.com/november-2013/Следните денови не пропуштајте фантастична глетка кон кометата Исон

Иако сите предвидувања од почетокот на оваа година укажуваа дека кометата Исон (С/2012 Ѕ1) ќе претставува навистина спектакуларна појава на небото кон крајот на годината (повпечатлива и од Халеевата комета), сепак до тоа најверојатно нема да дојде. Имено, до пред неколку дена, оваа комета беше видлива само со добра оптичка опрема поради што ги разочара сите астрономи кои очекуваа нешто посебно. Меѓутоа, од почетокот на ноември, Исон нагло ја зголеми својата јонска опашка и општата сјајност. Од небесна појава со визуелна магнитуда 11 (едвај видлива со аматерски телескопи), овие денови веќе има магнитуда 8-9, а во наредните десетина дена се очекува таа да достигне 5-6, односно да биде видлива со голо око. И од Македонија деновиве Исон се поубаво се гледа. Може да се забележи ниско на источниот хоризонт – во соѕвездието Вирго (Девица), непосредно ISON-mapпред изгревање на Сонцето (4.30-5.30 часот), со обичен двоглед. Во следните денови, особено околу 20 ноември, очекуваме кометата да биде видлива и со голо око, особено доколку се добри временските услови. Најдобар период за набљудување ќе биде од 12 до 22 ноември и тоа од 4.30 до 5.30 часот наутро.

Инаку, на 28 ноември, Исон ќе се приближи на само 1,2 милиони км од површината на Сонцето, па поради таквата близина, има можност оваа комета со пречник на јадрото од само 4 км, целосно да се распадне. Доколку се случи тоа, ќе бидеме сведоци на вистинска спектакуларна појава. Во меѓувреме, доколку сте во можност, следните денови одвоите неколку минути и погледнете ја „зелената комета“ (поради зелената јонска опашка) на источниот хоризонт.

д-р Ивица Милевски - http://www.igeografija.mk/Portal/?p=4577

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 20-Nov-2013 at 12:21

http://spaceweathergallery.com/index.php?title=ison

по инерција се закачив за цела фама околу кометава, иако на крај гледам да не се насадам на избегани теории од фиоката на дизни и компанија [1][2][3] сепак помалку ме зачешува можноста бар во живо да видиме величествен огномет од сончеви виножита та фино да воздивнеме со визуелно задоволство на почетокот од овој век, кој најверојатно уште многу што ќе донесе во блиска иднина а што ќе биде доволно космолошки фрагментирано за да и ни брцне троа поздраво во нашево сесветско политичко бунило, кое не држи турбо дури и кога сме излезени во природа, а заради што погрешно го читаме и уживаме небото, иако многу често не сме ни свесни дека постои заради нас истото...

како и да ја вртиме, макар и марвеловски, кометава сеуште нема потенцијал ни на челобјанскиот болид а не па некоја повесела мистерија, иако преку последниве десетина видеа комотно може да се искали материјал за некоја интергалактичка сказна со универзални димензии! само треба креативен пристап и некој што ќе го турка институционално истиот [1]

http://stateofthenation2012.com/?p=2257Edited by +Protagorist - 20-Nov-2013 at 12:22
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 21-Nov-2013 at 10:51

впрочем оваа комета и сите претпоставки околу неа денес најверојатно будат доста сети-носталгичари кои на готово чекаат да се наситат од спознанија дремејки пред компјутер и сркајки овошни муабети со голема лајца, зар!? и ним и себе и секому би дофрлил - да пазиме да не се заскрниме во заборав, алтернатива која не е далеку од својата перипетија [1] сепак доколку е каменов НЛО тогаш е неверојатно спор модел, а единствена логична претпоставка во тој правец би била дека истиот е абер кој би посеал поздрав со својта опашка, во случај да го преживее рандевуто со нашата соларна печка и остане на ист курс кон нас!

но како велат иако си го бараме со боринче, многу сметаат дека и одамна си го имаме најдено само што не е искомерцијализирано истото, колку да не избега сценариото по анархистичко-авантуристички серии

In Russia, especially, the near unanimous consensus among radio astronomers in favor of METI is apparently founded upon a quaint doctrine -- first promulgated by Trofim Denisovich Lysenko, in the 1930s -- maintaining that all advanced civilizations must naturally and automatically be both altruistic and socialist! This Soviet Era dogma -- held over today as a reflexively unquestioned axiom -- dismisses all thought that technologically adept aliens could be motivated by anything other than Universal Altruism (UA). The Russian METI group, among the most eager to commence broadcasting into space, dismisses any other concept as childishly apprehensive "science fiction."

(This is not the place to analyze the logical faults of this assumption. I have a whack at it in a different article: Let me just offer one thought here. If aliens are so advanced and altruistic... and yet are choosing to remain silent... should we not consider following their example and doing likewise? At least for a little while? Is it possible that they are silent because they know something we don't know?)

For the record, let me make clear that the most famous, core SETI group, at the Seti Institute -- led by Dr. Jill Tarter and Dr. Seth Shostak -- has officially denied having any intention of engaging in Active Seti, or beaming messages outward from the Paul Allen Array. On the other hand, individual leaders of the Seti Institute have made clear that they are friendly to these "Active SETI" efforts in Russia and elsewhere. (As clear leaders of the movement, their approval carries great weight.) Moreover, they firmly reject any notion of even asking those groups -- politely -- to pause for a moratorium, eschewing broadcasts long enough to "talk it over" with other scientists.
http://www.science20.com/brinstorming/meti_should_we_be_shouting_cosmos-114283


како и да е, додека едни чекаат, други дочекуваат, прашање е само што ќе дочекаме од ова камче кон кое случајно или не сите земјини телескопи се свртениNew Alien Life Claim Far from Convincing - http://www.space.com/22875-alien-life-claim-space-microbes.html

Extremophiles, Comets, and Alien Organisms: How did life on Earth Begin - http://www.fromquarkstoquasars.com/extremophiles-comets-and-alien-organisms-how-did-life-on-earth-begin/


Edited by +Protagorist - 15-Sep-2015 at 09:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 21-Nov-2013 at 11:55колку интерактивно-дигитален може да бидне еден астероид, а колку интерактивно-аналогни може да бидеме ние додека го набљудуваме

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.