build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автоматика и роботика

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Mar-2016 at 16:01


што може да испринта цнц знам, a дека тоа можат да бидат и сложени механизми веќе е јасно, но кога сето тоа ќе го впрегнат како биолошка закрпа, не е далеку денот кога ќе штанцаме куќни помошнички или градинарски помошници, и тоа сериски [1]

aит веќе сме на добар пат кон гоуст ин шел идила [1]https://www.rt.com/news/323494-russian-3d-printed-thyroid/ [1]

https://www.rt.com/usa/332547-bioprinter-makes-working-organs/+

http://aktuelno24.mk:80/јапонците-развија-поевтин-метод-за-3д-принт

додека да дојдеме до тоа (ghost ins hell) ќе не изненадуваат јапонците и со наменски тенекиња, искрено пардон утре до сите освестени, пример ко тоа првиот емоционален ропот Пепер кој и сами можете да го програмирате [1][2][3]~

последно што ме изненади дека на јапонците им требало цели три години за да склепаат подобен влекач, а потем и ровер, за да почнат да навлегуваат во фукушима, отпорен на екстра радијација и спретен за екстра маневрирање http://www.neimagazine.com/features/featuremeet-meister---fukushimas-latest-robot-4184879/

http://www.engadget.com/2016/03/11/even-robots-cant-survive-fukushimas-ground-zero/

мада ќе им треба по уште некој слој алуминиум за да преживејат, а може ако ги прават стаклени и да потрајат

http://www.sciencealert.com/the-robots-sent-into-fukushima-have-died
Edited by +Protagorist - 15-Apr-2017 at 20:20
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.