build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Географија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Географија
    Posted: 02-Aug-2012 at 11:03

Луѓето имаат малку разбирање за Географијата како наука, причина за тоа е бидејќи претежно истата е сведена на описно градиво и негова синтеза. Ако се земе предвид дека климатологијата, демографијата, геологијата и сл. научни дисциплини всушност се гранки на географијата, па така генерално на и на неа може да се гледа како наука!
пример ако демографијата се разбере како социолошка дисциплина, геологијата како засебна наука итн. тогаш географијата претставува нешто налик интердисциплинарна спојница меѓу повеќе науки. географите имаат навика на се и сешто да закачат гео суфикс со поврзување со просторот и било која релевантна појава, па така има гранки како социогеографија, антропогеографија,  биогеографија, па дури и медицинска географија итн. [1]


корисно

ИГЕО-Портал - http://www.igeografija.mk/Portal/ [1]

ГЕО-Речник(пр. впишете први две букви) - http://stanko.mfhinc.net/recnik/

единствен комшиски форум - http://www.mycity.rs/Geografija/

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Aug-2012 at 18:51Картографија - http://www.gis.unbc.ca/courses/geog205/lectures/historyofcart/index.php [1]

мапи - корисна работа ако чоек патува, во сегашноста 1] па и во минатото 2] а зошто не и во иднината [3]

прецизна наука но она што ја прави оваа област мистична е појавата на османлиската морнаричка мапа од 16-ти век составена на база на антички мапи позната како мапата Пири Реис наречена по османлискиот адмирал Пири Ибне Хаџи Мухамед на чиј сочуван остаток е прикажан Антартик заедно со Америка па капак и прецизно [1][2][3] осум од тие мапи се од времето на локалнио ни ерој[5]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Aug-2012 at 00:24

Македонски Атлас - http://commons.wikimedia.org/wiki/Atlas_of_the_Republic_of_Macedonia  [1]

Tематски Mапи - Македонија - [1][2][3][4][5][6][7][8][9][10]

Топографски Карти на Македонија - http://volanskopje.blogspot.com/2009/05/blog-post_5488.html

Edited by Max - 02-Oct-2015 at 23:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Aug-2012 at 16:11

она што ја приближи ова наука блиску до обичниот човек е Google Earth како алтернативен sdi сервер [1] платформа на која секој може да тимари сопствени проекции преку kml фајлови кои потоа може да ги користи како интерактивни GE презентации [2][3]

предноста во однос на останатите гис платформи е во интуитивноста и едноставноста, постојано се вадат нови плагини, плус можноста да се интегрира со разни апликации како sketchUp [1], garmin [1][2] дури и за прелет [1][2] а може да се користи и за следење [1]10 Amazing Google Earth Add-Ons - http://www.pcworld.com/article/150409/10_amazing_google_earth_addons.html [1]

GE Geographic web layer - http://support.google.com/earth/bin/answer.py?hl=en&answer=2395280

Edited by Max - 08-Aug-2012 at 16:11
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Aug-2012 at 17:41негови претходници ако може така да се каже се постарите ГИС платформи [1] меѓу кои најизвикани се програмите ESRI-ArchGIS [1][2][3][4][5][6][7][8] и ERDAS-Apollo [1][2]но секојдневно се зголемува и интеграцијата меѓу arcgis и GE - [1] со оглед дека и професионалниве платформи имат потреба од гугл, всушност тие претежно се користат како бизнис или институционални гео-портали - истражувачки, катастарски, индустриски итн. [1] пр. катастарски гис портали од еу (стр.16) [1] или регионалните катастарски гис портали

Македонија - http://webgis.katastar.gov.mk/arec/
Србија - http://www.geosrbija.rs/rga/default.aspx?gui=1&lang=1
Грција - http://geodata.gov.gr/maps/

Edited by Max - 07-Aug-2012 at 17:51
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Aug-2012 at 08:32
да се вратиме на гугл рт, би било корисно тематските мапи во иднина да се израборуваат паралелно и во гугл'рт, пример ко пописите низ историјата кај америте ко што е анимирано тоа на линков [1] а е дел и од видео презентацијата на линкот 2 во цитатот доле, односно се може да се претстави интерактивно во леери пример во однос на историјата ко што имал обид Владимир но во случајов интегрирано и анимирано такво нешто во 'рт-от, а зо што да не истурка и некој леер build.mk преку тајфата од виртуелна македонија пр. урбанистички планови на скопје од турско па навака, истите можат да се најдат во икомос а потоа на тие основи само да се извадат контурите од објектите, јасно сето тоа на крај спакувано во kml фајл, или може да се оди на попрости тематски мапи спакувани во ексел а потоа повикани во 'рт-от ко што е наведено во видеото за E2G плагинот на крај од постов...    ГЕОГРАФСКИ ИНФОРМАЦИСКИ СИСТЕМИ – ВИЗА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ! - http://www.igeografija.mk/Portal/?p=2672

Originally posted by Max

сопствени проекции преку kml фајлови кои потоа може да ги користи како интерактивни GE презентации [2][3]
Edited by Max - 08-Aug-2012 at 19:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Aug-2012 at 17:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Aug-2012 at 19:08     


Edited by Max - 09-Aug-2012 at 08:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Aug-2012 at 22:05

Хидрографија е географска дисциплина, која се занимава со евиденција и опишување на хидрографските објекти, како што се: океани, мориња, езера, реки, канали, мочуришта, извори, бунари и сл.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1373&PID=129070

http://www.iugg.org/associations/iahs.php [1]

http://www.smhi.se/en/2.575/Hydrology/european-hydrological-predictions-for-the-environment-1.12711

http://www.aleksandargospic.com/gallery.php?gallery=4e3ec714a3da7

        

   
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Aug-2012 at 22:39
ех,Плитвице,сум бил само еднаш во далечната `86 и од све во тоа време најмногу ги пампам езерата,а посебно како пастрмки од по 5-6 кг си пливаат покрај брегот
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Aug-2012 at 00:07

тоа на ескурзија си бил ил си се самоорганизирал, бидејќи нема поента пошто-пото ради-реда да се прошета вакво место, штета за утепанио пат, она одиш гладен во фурна и сркнеш само троа кисело млеко та пак кинисаш до следната итн...

друг проблем е што на нив се гледа ко изолирана појава а всушност тоа е Лика која со Далмација ти е пакет аранжман од реки, езера, брда, планини, долини и јасно на крај корнати, всушност исто и кај нас пример Пелистер се набљудува како еден а Галичица како друг резерват а всушност се една целина, ех кога се клоцнале тоа трите раседи во преспанско-охридскио басен да имале абер колку ограничено некој би ги тимарел утре нивните џумки сигурно ќе се попишманиле!

ајт тро демагогија, се согласувам дека донекаде можеби неопходна појава ова "националниве" заштитени паркови на природата, а како би се фокусирало повеќе внимание, енергија и средства на одредена област, сепак ваквите етикети прават од таа локална географијата односно природа елитистичка појава, а всушност секое едно место е уникатно на безброј начини земено географски итн. така да греота е кога три четири крукчиња се фрлаат ко парадни мис пратиљи а останатото нели може да се преора, та уште кога сето тоа ќе го залепиш ко промо на црна позадина и ето ти географска сегрегацијаEdited by Max - 11-Apr-2020 at 18:12
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Aug-2012 at 15:55
екскурзија нормално,јас сум титов ученик,не било каков
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Aug-2012 at 20:12

добро бар си бил помлад пионир, те закачи и тебе авнојскиот пат во Босна(јајце,бихаќ,дрвар) или тоа само на ју-гео-екскурзија ве терале, она плитвице,блед,постојна итн., интересно ве носеа во Смиљан кога бевте Лика, она да видите родното место на Тесла та да добиете инспирација за упис по технички средни училишта или одма на море!?

незнам денес кај и како ги носат децата претпоставувам ги шеткаат по локални излети ко вруток,радика,биљанини извори,асамати,мечкин-камен итн., бар и Егејска и Пиринска Македонија да ги прошетаат кога ги носат на гео-екскурзии ако воопшто постои ваков пакет аранжман, а и денес ова децава заради интернет сигурно се и' ненаситни та претпоставувам со коктели ги ранат од типот на природно-историско-научни екскурзии, кои за жал го дефокусираат впечатокот од патувањето!

најпрво нека им направат некое гео-списание за млади по урнекот на екологија [1] пример ко што имат братја Словенци [1] та нека ги подготвуваат преку него за вакви гео-средби, и јасно на крај наизменично генерациски нека ги наградуваат со есенска, зимска и летна еднонеделна гео-екскурзија, ајде 5-то оделение додека се колку толку прибрани нека ги однесат и до Света Гора (девојчињата Метеори) та да видат токму нечепната природа, а и историја на православна вера,смирение,уметност чим Веронаука им уникаа ето тро и алтернативна компензација...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Aug-2012 at 23:29
вероватно има политика во начинот на одлучување на директорите,ама како што сум слушнал центарот на Скопје со спомениците е во обавезните места на сегашните екскурзии од школите од внатрешниоста
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Aug-2012 at 23:38

да ко за гео-њу-ејџ тура низ скопје, може на ова да се надоврзи таман потегот чаршија и кале а потоа преку влада до градски и на крај золошка, јасно што ќе им е да ги носат егеј пирин итн. кога ете може се тоа во три четири згради да го видат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Aug-2012 at 00:49
тоа е реалноста,чинело или не,тоа е тоа
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Aug-2012 at 13:34
реалноста е дека никого не го боли глава за тие деца, евентуално за процентот од ќарот на туристичката агенција која засегантиот ја навршил на директорот! но ајде утеха е дека од скоро бар веќе немора активен интернет за чоек некаде да киниса...

http://voices.yahoo.com/the-smartphone-navigation-showdown-google-maps-vs-11635026.html [1]
Edited by Max - 21-Aug-2012 at 13:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Aug-2012 at 10:30

google maps Utility Library [1][2] - ова идеална релаксакција за програмери - http://code.google.com/p/google-maps-utility-library-v3/ [1]

A CanvasLayer library has been added to the Google Maps Utility Libraries. The library allows Google Maps API developers to easily add a canvas layer as an overlay on Google Maps.

Using canvas with Google Maps can have many advantages. http://googlemapsmania.blogspot.com/2012_07_01_archive.html

Edited by Max - 23-Aug-2012 at 10:45
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Aug-2012 at 15:45


Најубавите топли извори во светот - http://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/najubavite-topli-izvori-vo-svetot/

World hottest water by far is hot water spring in Vranjska Banja (111°C) - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_hot_springs#Europe

Banje su lečilišta koje su bogate lekovitom vodom, blatom, vazduhom ili drugim svojstvima koja pomažu, ili olakšavaju tegobe, ubrzavaju lečenje ili zarastanje, ili pak na neki drugi način pomažu procesu ozdravljenja.
Smatra se da Srbija leži na jezerima termomineralnih voda. Postoji preko 1000 izvora mineralnih voda i na njima je napravljeno preko 40 Banja

Termalni izvori - izvori koji imaju temperaturu višu od srednje godišnje temperature vazduha određenog mjesta. Voda termalnih izvora može biti juvenilnog porijekla (nova ili mlada voda - nastala kondenzacijom iz magme) ili vodoznog (od atmosferske vode koja je dospijela na dubinu, zagrijala se i vratila na površinu). Sve te vode obično su bogate mineralnim materijama, pa se koriste kao lječilišta - banje. Srbija je veoma bogata termalnim vodama što svjedoči o jakoj vulkanskoj aktivnosti u prošlosti. Po visokoj temperaturi poznate su Vranjska Banja 92º, Sijarinska Banja 71º, Jošanička Banja 78º i dr.

Naš sused Mađarska svojim iskustvom pokazuje šta sve mi možemo dobiti, a propuštamo: iako u Mađarskoj ima samo deset izvora tople vode, u ovoj zemlji je, bušotinama, napravljeno 120 banja, od kojih Mađari ostvaruju godišnji prihod od oko tri milijarde dolara, a mi u našim banjama samo 20 odsto od toga.

http://www.youtube.com/watch?v=zVhDVZMgOuo

Apart from the rare landscapes and special natural beauties, nature also endowed Macedonia with springs with important therapeutic properties. Macedonia spreads over a vast amount of geothermal waters and the spas are part of the Macedonian national wealth, while their therapeutic properties were already known in ancient times.
Inexhaustible underground lakes of this wealth of natural energy are located through the country. There are more than 60 thermal springs tapped at several spas:

Spa resorts in Macedonia
* Katlanovo spa / Skopje
ABOUT THE SUN, THE WATER AND THE REBIRTH
http://www.katlanovskaspa.com    
* Banjsko / Strumica
Profile of the Institute for Health Care and Rehabilitation
http://www.zavodbansko.com.mk    
* Negorci / Gevgelija
Sun,Healt,Rest,Relaxation
http://www.negorskibanji.com.mk
* Istibanja / Kocani
* Kezovica / Stip
* Banjiste / Debar
* Kosovrasti / Debar and
* Proevce / Kumanovo
http://www.macedonia.eu.mk/index_files/Spa%20Tourism.html
They offer facilities for treatment, rehabilitation, recreation and accommodation as well. Another important one are the Proevce spa near Kumanovo and Kezovica near Kocani.
Highest is the temperature of the water in Banjsko (73ºC), then in Istibanja (55ºC), Kežovica (54ºC), Katlanovo (40.5ºC), Debar (38.6ºC), Negorci (38ºC), Kumanovo (31ºC).
Spa Tourism
The territory of the country is characterized by high geothermal activity, mostly with low-enthalpy geothermal energy. The country is situated along the very favourable geothermal zone that starts in Hungary to the North and Italy to the West and stretches through Greece down to Turkey. However, there has not been a systematic measurement of terrestrial heat flow neither organised use of the natural resource for medical/tourist purposes. Even with a long tradition in medical use of thermal waters, the country has a limited number of active thermal spas. It is evident from the potential of the thermal resources that the approach to this economy sector should be changed in order to reach possible benefits.
http://travel2macedonia.com.mk/travel-to-macedonia/tourism-in-macedonia/spa-tourism
Катлановска Бања / Скопје
Бања Кежовица / Штип
Негорски Бањи / Гевгелија
Истибања / Кочани
Бањиште / Дебар
Косоврасти / Дебар
Проевце / Куманово
Бања Банско / Струмица

THERMAL SPAS IN MACEDONIA
Geothermal Association of Macedonia MAGA
http://www.kingmarkoland.com/Upload/Content/Documents/Thermal%20spas%20in%20Macedonia.pdf

[url=http://www.tkm.org.mk/spa-tourism.html]http://www.tkm.org.mk/spa-tourism.html[/url]

http://www.youtube.com/watch?v=aDtCVUPtGK8Edited by Max - 26-Aug-2012 at 17:45
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Aug-2012 at 10:51


The Blue Eye (Syri i Kalter) - Saranda, Ionian Coast, Albania Sights › Spring, geyser

The Blue Eye Spring is a hypnotic pool of deep-blue water surrounded by electric-blue edges like the iris of an eye. It feeds the Bistrica River and its depth is still unknown. This is the perfect picnic spot, under the shade of the oak trees.

You can also check out the 12th-century monastery of Mesopotami en route, perched on a little hill by the Bistrica. http://www.lonelyplanet.com/europe/sights/spring-geyser


letovo bev vo selo bistrica (google maps search bistrice albania) se naogja blizu grcko albanskata granica. Prasuvam eden lokalen zitel na grcki zosto se vika seloto bistrice mi vika neznam! A pokraj nas tece kristalno cista bistra reka!!! Ima naucen trud za slovenski (Makedonski) iminja na naseleni mesto vo albanija no za zal toa e napraveno od strana na ruski profesor (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/1464307) za potrebite na bugarskata propaganda. Granicite na Makedonija vo periodot na car Samuil bile do denesniot grcki ostrov Lefkada sto znaci selo Bistrica i ne bilo tolku na pariferijata na togasna Makedonija. Ponatamu ima sela Sveti Vasilij, Lukovo, Panteleimon, itn itn Ima Manastir Sveti Georgija na bregot na Jonskoto More bo blizina na Saranda koj sto e kopija na Sveti Naum od Ohrid.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.