build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Географија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 08-Sep-2014 at 14:29


Разновидноста на Македонија во геологијата, пејзажите, климатските типови и почвите, и нејзинатапозиција на Балканскиот Полуостров, создава услови за развој на многу различни биодиверзитети.

Топлата континентална област ги зафаќа долните делови надолините помеѓу 600 и 900 m надморска височина. Во оваа климатско зонска област доминантно растение е заедницата на италијанска и турска дабова шумска заедница (Quercetum frainetto-cerris macedonicum Oberd.Emend. ХТ). Во западниот дел на Македонија, континенталната суб-медитеранска област се шири во текот наклисурите на реката Црн Дрим. Климатските зонска заедница во оваа област е шумата од источниот габар инежен даб (Querco-Carpinetum orientalis macedonicum RUD. Apud ХТ). Овие две зони се поклопуваат со биом насуб-медитеранска, претежно листопадни шуми и грмушки.

Студената континентална област ги зафаќа повисоките делови на планините, над топлоконтиненталната област, меѓу 900 и 1.100 метри надморска височина. Климатските зонски заедница се дабовишуми (Orno-Quercetum petraeae Ем). Оваа зона се преклопува со биом на Југоисточна Европа, претежнолистопадни шуми. Вегетацијата се движи од топла преку широколисните листопадни (дабови и букови) изимзелени шуми ("Молика" бор) до суви под-алпски пасишта, како и крајбрежни тревести заедници и водниживеалишта. [1]


http://earthobservatory.nasa.gov/Experiments/Biome/

http://www.thewildclassroom.com/biomes/In agricultural land, by far most of the carbon is stored below ground (see Table 1-1). Losses of carbon from terrestrial systems during the past 200 years, particularly until the middle of the 20th century, were mostly the result of the establishment of agriculture on grassland and land that was previously covered by forests. Regular plowing, planting, and harvesting led to enhanced oxidation of organic matter in the soils, which has been emitted into the atmosphere as carbon dioxide. Today, agricultural lands are major sources of CO2 in many countries as a result of past land-use changes
http://www.ipcc.ch/ipccreports/sres/land_use/index.php?idp=25HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 03-Nov-2014 at 21:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 26-Nov-2014 at 22:35

до сега не ми се укажа прилика за Сибир но чисто заради виза а сега бидејки имам право на годишна почнав и да прибирам дестинации јасно Омск е неодминлива иако скоро на ИГП читнав за Томск па посекако би скокнал и до таму иако едно 700 км се разлика но битно да има манастири ил каучук-сурфери во околина (варм'шоверс тнко) та да не се арчи екстра камен по хостели и ето добро патешествие, е сега прашање е дали зима или лето е таман тура, иако најверојатно пролет е најидеално со оглед дека сеупте е се снежно и заледено но сепак температурно поподносливо, но едно е есапот пред комп а сосем инаков на пат, неретко во од се менуваат комбинации кога се тера во приватна режија, лани пример имав тргнато во еден правец односно со цел да втасам до Бајкал а завршив на Ладога, просто еден нов миграциски закон и ето калабалак со оглед дека пролетна тура долж Русија со тромесечна виза ни со воз не се врви [1] а не па авантуристички, добро карикирам но не е битно само да се пројде патот ами и да се ужива успат во секое место каде може да се потскитне лево десно, идеално доколку се тера со точак па со возоите се префрлува чоек од точка А до точка Б додека потем врти на вертикални дијагонали околу трансибирската железница, иако претпоставувам најлезет е во лето да се турира опуштено бицклистички по тајгата, сепак со тој памет до камчатка за три години

Томск - http://www.igeografija.mk/Portal/?p=5245 а еве и плус мотив за ергени [1]

Ultimate Challenge - http://www.bikemap.net/en/route/2532635-siberia/

Felt Mountain Bike by the Tomsk River Bridge, Siberia - [1]
Edited by Max - 26-Nov-2014 at 22:38
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 26-Nov-2014 at 23:56

да не излезе ко песна муабетов, но не си прајте леснобајрам на памет кога е во прашање туринг по азија макар тоа било во полициски скоцкана земја ко Русија иако и таму заради екстра присутната корупција може да се вртите у круг пр. ако останете попат без пасош ил слично, просто од старт набавете си заверена фотокопија од истиот, потем имајте на ум резерва кредитна по сендвичи и сл., настрана што корисно е да знаете колку толку руски бар да разбирате ако не можете да вратите, иако тоа цс-сурферите се екстра помош за локална навигација капак речиси ситезнаат англиски од младите во најмала рака доволно за да се обезбеди човек со инфо каде се не смее да стапне, вклучително и хостели бреј какви се ги нема, затоа најбезбедни преноќишта или дестинации се манастирите в Русија јасно зависно од манастирот та најчесто оние во европскиот дел се туристички расположени со оглед дека од цела земја им гостуваат поклоници...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=110733#110733

и настрана сите ризици и екстреми, Русија за нас е идеална авантуристичка дестинација, и не само заради кирилицата туку бидејќи не е толку густо населена, капак кога ќе ве видат на точак локалци за нив сте како вонземјанин нели та неретко и ќе завршите каде и најмалку сте очекувале, но сето тоа е дел од вожња без страв од смрт та и компас просто за тоа доказ е Дејан

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 28-Nov-2014 at 19:57

интересно е што денес со ова gps навигацијава и на сон да замине чоек негде лесно ќе се ориентира, единствено што е проблем е струја а доколку човек скита подолго в природа, та корисно е да има или динамо чарџер на точак или евентуално соларен, таман додека да извадат во малопродажба тоа новите пиезоелктрични и ова е повеќе од доволно...

него беше фора кога ми замрзна телефонот лани, та не чарџер та не карти, просто вожња во празно со оглед дека крстосници и рачви по регионалните патишта скоро на секои 10-15 км та оди избери кој пат да го фатиш, за среќа освен еднаш другиот дел од рутата тој ден не го промашив...

затоа секогаш оставете луфта околу роковите и договорите заради непредвидени ситуации...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Dec-2014 at 02:10

кога можат елегатно пополнети невести да турираат по азија зошто не и било koj друг!? само треба добра организација, и подготвеност за импровизација, но најголем ризик имаат луѓе кои скитнуаат вон патните коридори а сакајќи да истражат локални крстосници - е тука е весело~

доколку за континентални трипои немате волја, бар локално градски ил планински турирајте

cycle geography
http://www.newgeography.com/content/002879-how-to-build-a-culture-bike-safety

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=105977#105977
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=105793#105793

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=144195#144195


~

за локален туринг еве и добра рурална мотивација

http://pathlesspedaled.com/2011/08/economics-of-bike-touring/

http://bikeportland.org/2011/08/08/guest-infographic-how-bike-touring-could-save-rural-economies-57428

Edited by Max - 17-Dec-2014 at 09:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 31-Dec-2014 at 23:02

ako turing mi e best of opcija za site vreminja, najshkart pojava od druga strana mi e festivalsko slavenje nova godina, iako si priznavam deka ni na svadba taka ne sum otkacil ko za vreme dadeni proslavi na ng, bitno ova vecer nije moj den no dokolku coek neznae za drugo slavje poarno i ova neka si go tera samo da ima pricina za veseli sretenija... so bliski ubavi ili mili lugje, dali!?

me chudi ako bolshevicite bile do koska originalni zoshto gi prifatile nasledenite internacionalni kodeksi vkluchitelno i gregorijanskiot kalendar, da e pocudno NG im bila eden od pospektakularnite praznici

http://www.npr.org/blogs/thesalt/2011/12/27/144326826/for-russians-new-years-eve-remains-the-super-holidayhttp://siberiantimes.com/other/others/features/f0038-s-novym-godom-in-pictures-how-the-ussr-marked-the-happy-times-at-new-year/

~

http://www.cafepress.co.uk/+soviet-propaganda+bumper-stickers
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 25-Jun-2015 at 11:41
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3189&PID=197057#197057

+ добра комбинација за пензионери

http://www.bicyclekingdom.com/tours/index_hike.html
Edited by Max - 27-Jun-2015 at 14:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 27-Jun-2015 at 14:08
за оние кои им е далеку Кина на располагање ја имаат секогаш Словенија

[1] http://www.geopedia.si/#T1044_x499072_y112072_s9_b4

http://www.bicikel.com/forum/?forum_id=20Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 27-Aug-2015 at 19:57

слична на природата во Словенија од екс-ју е природата на Киргистан во однос на екс-ссср, а идентична е онаа кавкаската Осетија, Чеченија ил Дагестан итн. но тука не секој се одважува на туринг, евентуално Краснодар или Ставропол ко попитома замена [1]

http://travellingtwo.com/resources/kyrgyzstan [1]

http://www.ecotour.kg/Mountain_bike_tour  [1]Edited by Max - 02-Oct-2015 at 22:26
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 28-Aug-2015 at 11:00

дел од географија е антропологија а дел од оваа е етнологија (културна антропологија) но со оглед дека ритуалите ретко кого го пленат односно етното најчесто фаќа прашина по музеите, или што побрзо се заобиколува во својата природна средина, претпоставувам останува само физичката антропологија ко интересна за нишкава особено феминистичката [1]

http://top-antropos.com/rating/item/339-samye-krasivye-kirgizki

локален етно анти-феминизам
Norwegian Helsinki Committee found Kyrgyzstan has the highest rate of teen pregnancy in Central Asia, and the fifth highest in the 35 countries of Eurasia [1]

"I really don't want to be kidnapped. I don't want to get married," she said she screamed at them. "Please let me go," she begged.
     They didn't. Few men here take a woman's pleading seriously because girls playing hard-to-get is par-for-the-course during the ritual of bride kidnapping in Kyrgyzstan
...
Approximately one third of Kyrgyz women marry by means of non-consensual kidnapping [1]Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 29-May-2016 at 11:55


ето откраднаа и 360 атмосфера од азиските висои 

http://project360.mammut.ch/#route/mount-everest/south-route/1/details

https://gearjunkie.com/explore-mount-everest-360-degree-view

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 02-Jun-2016 at 10:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 08-Jun-2016 at 09:55


мислам дека во светов има само неколку места ко Хималаите кои како недопирливи ја поместуваат мислата вонвременски, а меѓу нив посекако предничи Антартикот, нашиот јужен камп за геолошки, географски и гравитациски мистерии

http://www.livescience.com/48099-antarctica-melting-earth-gravity-changes.html

~

http://blog.therainforestsite.com/antarctica-ocean-currents/место кое сред глобалното загревање елиптично ќе се наврати на своето шумовито минато, прашање е само дали во некое слично империјалистичката свита [1][2] ќе преживее правовремено

http://www.bbc.com/news/science-environment-12378934

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3552
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 26-Sep-2016 at 06:09
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 331
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 26-Sep-2016 at 07:30
Сепак, нема боље од ArcGIS
ಠ_ಠ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.092 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.