build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Географија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Jan-2013 at 20:40
Originally posted by +Protagorist


Географски центар на Р.Македонија http://webs.schule.at/website/europa/Europa_centre_en.htm#Macedonia србите нешто погоре го поместиле во прва светска војна што укажува на тоа дека и косовска Гора ја имале во предвид како територија на вардарската бановина [1] пред официјално да го позиционираме ние денес јужно од Велес во општина Чашка,каде имаме за маркација надреална сцена од чакал,знаме и буре [1] најверојатно последново не е веќе со барут,но нема ни вино во него,ајде да не е без ич ова е за нафта или чоек да си запали зиме оган!

Географски центар на Македонискиот регион е Кожуф-от на Мариово,каде и Сонцето го плунало тоа лорандитот [1] околу кој се вртеле и античките и средновековните а и современите македонци,буквално првите таму правеле штитови,вторите пишувале книги,а последниве снимаат филмои!


два лапсуза во цитатов,првиот ненамерен за бурето кај ГЦ на РМ а вториот чунки Кожуф според Миленко не е ами Чепигово да ти бил ГЦ на МР

но повторно сметам дека на Мариово е вистинскиот со оглед дека ко таков не гиба ич околу Сердика ко што му врви радарот на теренџијава


   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Jan-2013 at 23:13
имам слушнато дека нашата граница со Грција е поставена точно на половина на пругата Белград -Атина.Кога се делел овој простор помеѓу земјите учеснички,неможеле да се договорат србите и грците,па паднал компромисен предлог тоа да биди на половина од пругата(како што имаше вицеви за Милошевиќ и Мицитакис кога се договориле да се сретнат на граница)
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 08-Feb-2013 at 18:29

WHY End Day Light Saving Time ? - http://www.standardtime.com/Medvedev said 'no' to time change

MOSCOW, Feb. 8 (UPI) -- Russian Prime Minister Dmitri Medvedev discouraged reinstating daylight saving time even though lucrative broadcast rights for the Olympics are at stake.

While he was president, Medvedev decided Russia should abandon daylight saving time, meaning that during the winter many people wake up, go to school and work and return home, all in the dark, The New York Times reported Friday.

If daylight time is not reinstated, the airing of the 2014 Sochi Winter Olympics would be off by at least an additional hour compared to the rest of the world. This is a particularly significant difference for much of the rest of Europe, which would be either 2 or 3 hours behind Russia during the Games, the report said.

The closer the two times, the better for broadcast rights in Europe worth billions of dollars if the Games are broadcast during prime time, the Times reported.

"The government finds a new correction of time in the current period unadvisable," Medvedev said, preferring to preserve the change he made in 2011.

The International Olympic Committee said it has not officially asked President Vladimir Putin to reinstate daylight saving time, but did ask Russia's Olympics planning team to consider the issue.

http://www.upi.com/Sports_News/2013/02/08/Medvedev-said-no-to-time-change/UPI-59441360330150/#ixzz2KKUbuvCF


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Aug-2013 at 20:49
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Aug-2013 at 21:232050 - How Soon Is Now - http://www.youtube.com/watch?v=eJUmAbg2Kb8
Edited by +Protagorist - 27-Aug-2013 at 21:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Aug-2013 at 13:51ако некому треба незаборавен престој во Буратија нека ме контактира по ППEdited by +Protagorist - 01-Nov-2013 at 05:27
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Aug-2013 at 19:25
Ова е во Русија, така? Автономната област Буратија, а некаде се среќава и како Бурјатија...
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-Aug-2013 at 21:02

да да, Православие и Будизам,сибирскo шабански митои и азиски минимализам инаку точно тие велат Бурјатиа и Бурјати што мене ми звучи ептен руски наместо монголски   

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3059&PID=186177#186177Like the other Mongol peoples, they are courageous in battle and love hunting and horses. Their feudal customs have undergone inevitable changes in this century. But their tradition is still alive in the shelter of the huge mountain ranges, such as Barguzin Krebet, the probable point for the emergence of the Asian Vertex of the Soul of the World.

The arrival of the Buryats in Transbaikal took place in the 13th century. Like the Tungus tribe or the Yakuts, they were nomads who came from the valleys of the Amur River in China. Anthropologists believe that the first colonizers of America also set out from those valleys. From Kamchatka and across the Aleutians, they spread out all across America, creating tribes and cultures all the way to the southern limits of the continent. It is not too far-fetched to think that the distant origin of the Buryats may be the same as that of the people of its antipode, Tierra del Fuego, the Yaghans or Fuegians. http://www.souloftheworld.com/baikal.html


http://www.mad-mongolia.com/news/mongolia-news/mongolia-to-become-a-part-of-russia-11421/ + 336 rivers empties into Lake Baikal, but it has only one flows (Angara)
Edited by +Protagorist - 15-Sep-2015 at 18:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Sep-2013 at 11:48

во контекст #41 првиот пост од странава еве и освежување,го урочи Миленко тоа бурето в крива круша

Длабок дол, а не Крива Круша е геогрaфскиот центар на Македонија

Македонија го доби географскиот центар, средиштето на земјата кој се наоѓа во месноста Длабок Дол, еден и пол километар северно од селото Долно Врановци велешко.

По долги и опсежни истражувања, стручњаците по посочија ова место за центарот на Македонија, тоа се географските координати 41 35 59.98N и 21 42 17.74E, тристотини метри надморска височина. Така од неодамна и нашата земја влезе во листата на држави кои ги имаат официјално определено своите географки центри. Кај месното население пак дилема каде е центарот на земјава, ако до неодамна се тврдеше дека е кај селото Крива Круша.

Определувањето на географскиот центар на Македонија е извршено според строга аналитичка метода, а самото решение всушност претставува геометриско тежиште на државната територија. За таа цел е извршено аналитичко дефинирање на државната граница со низа од околу дваесет илјади точки, кои беа определени со нивните правоаголни координати во државната Гаус-Кригерова проекција. Врз основа на координатите на наведените точки и одредени сложени математички модели, добиено е решението во вид на координати за централната точка на државната територија – вели професор д-р Златко Србиноски од Градежниот факултет во Скопје, кој го водеше истражувањето за потребите на Државниот завод за геодетски работи, популарниот катастар.

Професорот објаснува дека по традиција се користи терминот ,,географски центар,, иако реално локацијата се дефинира како геометриски центар тежиште на дадената територија. За определување на центрите на државните територии се користат различни методи, кои дават различни резултати, што можеби е причина за досега користената локација за центар на Македонија, кај селото Крива Круша, да се помести пет километри југоисточно, во реонот на селото Долно Врановци.

Со тогашниот степен на развој на картографските подлоги, геодетската мерна технологија, како и непостоењето на компјутерската техника за обработка на масовните податоци, не било можно прецизно определување на геометриското тежиште на државната територија – вели д-р Србиноски. Малкумината живи луѓе, старци, од сега веќе раселеното село Крива Круша тврдеа дека таму е центарот на Македонија. При посетата на ова село пред пет години, најстариот жител Трајче Здравевски гордо зборуваше тека таму е срцето на земјава.

По осамостојувањето на Македонија, доаѓаа стручњаци, мереа нешто и пресметале дека тука во селото е центарот на земјава. Не обележаа точно каде е местото, но велеа дека тука се сечат сите линии од север, исток, запад и југ – објаснуваше тогаш дедо Трајче Здравевски. За професорот Србиновски добро е овие приказни да останат и да се негуваат како дел од фолклорот на месното население, но математички центарот на Македонија е Длабок Дол, кај селото Долно Врановци .      


Општина Чашка ќе прави од местото туристичка атракција

Географскиот центар на Македонија се наоѓа во еколошки најчистиот предел на државата, покрај реката Бабуна, недалеку од Мелничка планина и врвот Вртешка. До него се стигнува по тешко прооден пат.

Од локацијата, општината ќе се обиде да направи туристичка атракција. Додека да го асфалтираме приодот до местото, времено ќе го постелеме со тампон за да можат сите посетители да доаѓаат со автомобили, до ова место - вели Горан Пановски, градоначалник на општина Чашка, каде е местото Длабок Дол.

Центарот на Европа од 1989 година е лоциран во Литванија кај селото Пурнушкеш, 26 км северно од главниот град Вилнус. Центарот за прв пат се обидел да го најде уште пред 200 години Наполеон Бонапарта. Во соседството центарот на Србија е селото Драча близу Крагуевац, на Грција е гратчето Кардица, на Бугарија е месноста Узана на Стара Планина.

http://tirekovmirece.com/Novost/Длабок-дол,-а-не-Крива-Круша-е-географскиот-центар-на-Македонија
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-Sep-2013 at 14:25


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 01-Oct-2013 at 01:20
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Oct-2013 at 01:53
Кај се наоѓа географскиот центар на Хрватска?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Oct-2013 at 04:01

nema,isto ko sto nema ni somalija, sepak iako nema geografski centar ima krajbrezen centar - Biograd

There's no real geographical centre in Croatia due to the "weird" shape of the country. There is a place which was declared the centre of the coast, but none for the whole country. The way geographers measure the centre, would actually define a place in Bosnia, and that's not logical. What I actually found out is that in the so-called "Flower Square" in the capital - Zagreb - a huge globe was put up, which is supposed to be the exact spot of the 16th Meridian, and this is somehow considered a kind of geographical centre.


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Oct-2013 at 15:56
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-Oct-2013 at 07:48
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Nov-2013 at 04:40

   Edited by +Protagorist - 01-Nov-2013 at 04:41
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Nov-2013 at 05:00   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 02-Nov-2013 at 18:50
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Nov-2013 at 22:56

Evidence Noah's Biblical Flood Happened - http://abcnews.go.com/Technology/evidence-suggests-biblical-great-flood-noahs-time-happened/story?id=17884533

http://www.cgdev.org/page/mapping-impacts-climate-change
Five of the world’s 10 cities most at risk of flooding as climate change causes sea levels to rise are in the United States.

In terms of the overall cost of damages, they are: Miami, which is at greatest risk, followed by New York, New Orleans, Tampa and Boston.

The other five are: Guangzhou, China; Mumbai, India; Nagoya, Japan; Shenzen, China; Osaka, Japan.

><

The study lists the 10 most vulnerable cities when measured as percentage of GDP as: 1) Guangzhou; 2) New Orleans; 3) Guayaquil, Ecuador; 4) Ho Chi Minh City; 5) Abidjan; 6) Zhanjing; 7) Mumbai; 8) Khulna, Bangladesh; 9) Palembang, Indonesia; and 10) Shenzen.

<>

http://ens-newswire.com/2013/09/03/10-coastal-cities-at-greatest-flood-risk-as-sea-levels-rise/
Edited by +Protagorist - 05-Dec-2014 at 09:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Dec-2013 at 11:45
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.