build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Деловен објект на местото на старата Народна банка
    Posted: 11-Jun-2014 at 21:12
www.centar.gov.mk/DUpMalRing12-17.aspx

Ова е дупот на мал ринг таа подземна улица е подземната сообраќајница Илинденска-К.Ј.П додека надземната улица за гаражата и овој објект лесно е воочлива по трасата на шеталиштето на кеј покрај влезот на кафичите, не тој кај шеталиштето покрај ѕидот на кејот сега што се користи за пристап до објектот.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Jun-2014 at 18:01
Originally posted by Baze

Таа улица (подземна) што ЌЕ се гради одамна е избришана од дупот за мал ринг. На нејзино место (нај сигурно) ЌЕ се гради надземна улица, по кеј се разбира


Јас како што гледам сеуште стои подземна сервисна улица во ДУП-от.Дај да ги видиме новите планови..
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jun-2014 at 18:01
Браво за Коце
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Jun-2014 at 17:46
Општо познато во нашата ни убава РМ
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jun-2014 at 14:12
Таа улица (подземна) што ЌЕ се гради одамна е избришана од дупот за мал ринг. На нејзино место (нај сигурно) ЌЕ се гради надземна улица, по кеј се разбира

Edited by Baze - 09-Jun-2014 at 14:14
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Jun-2014 at 10:38
Има сообраќајно решение-подземната улица што ЌЕ се гради
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Jun-2014 at 09:04
Телеком си направи еден кат плус во висина во стилот на архитектура ала Мала Речица, а овде правиме дискусија за узурпација на просторот. Како да објаснам, оваа зграда нема решено некои основни функции, како што е сообраќаен проект за начинот на пристап до зградата. Фактичката состојба е таква што автомобилите го узурпираат Кејот на Вардар.

Ако се прашувам јас, не треба да се урне летната тераса, туку целата зграда на Телеком е одвишок-чир што отвора НОВИ проблеми за центарот на Скопје, и покрај оние што веќе ги имаме со Скопје 2014!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Jun-2014 at 23:08
Ваквите чирови од летни тераси, кои повеќе не се ни летни тераси, туку кафе барови на отворено, веќе станаа стандардна пракса кај речиси секој нов трговски или деловен објект. Bash
 
А веднаш до кафе барот на отворено детската вртелешка, односно каруселот. Мислам дека навистина си одговараат еден на друг, исто како деца да ги донеле ДУП - от и законите и сите останати постапки кои го доведоа урбаното планирање до ова дереџе.
 

 

 

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Aug-2013 at 14:39
      
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jul-2013 at 11:18
Имало две подземни нивоа за паркирање од кое долното било целосно потопено и нефункционално, имало едно метро вода.
Според кажувањата на мој близок пријател кој работи како геодет чија фирма била ангажирана за објектов. За најдолното ниво не можеле да земат мерки од горенаведените причини па истите ги напишале произволно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Mar-2013 at 14:37
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Mar-2013 at 02:31
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Feb-2013 at 08:33
prvata slika, shto ne me iritira, od objektov:
http://xmkd.com/xsport/antonio-fravski-s/

Edited by damjan4o - 17-Feb-2013 at 08:36
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Nov-2012 at 21:31
ја па не знам зошто воопшто споредувате проекти кои немаат врска еден со друг... нема никогаш да му дадам повисока оценка на некој објект затоа што имало полошо од него, и обратно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Nov-2012 at 12:34
mislam deka MNR(bez skuplturite) e daleku podobro resenie od ovaa vo sekoj pogled, pa duri i edna od poubavite(bez skuplturite) od sk 2014

ne znam zosto site gi sporeduvate koga od MNR ke ima uste eden kup polosi zdanija vo idnina

Edited by xnx - 13-Nov-2012 at 12:40
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Nov-2012 at 09:42
Јас дадов 2ка, но не требаше. Единствено зошто тука дадов 2ка наместо единица беше фактот што таа ја дадов на монструозната зграда на МНР, но изумив како што рече Пбенкс дека ова е модерна верзија на барокното Скопје. Требаше 1ца, но сега е касно.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Nov-2012 at 09:24
Originally posted by pbanks

Јас дадов тројка но мислам дека згрешив бидејќи изумив за катастрофалното сообраќајно решение на објектов кое ќе го узрупира кејот. Реална оценка ќе беше двојка. 1. Немам ништо против маркичката, но имам против висината (пред се оној алукобонд израсток најгоре)2. Квалитетот на дизајнот е од прилика модерен клон на „барокно Скопје“. Страшно, страшно под просек. 3. Пристапот. Без да навлегувам во тоа кој е крив за ова (градот, инвеститорот или купувачот) факт е дека поради овој објект ќе добиеме улица на кејот. Жално е што компанија како Т-Хоме која како глобален бренд треба со себе да носи и општествена одговорност и генерално да ги подига стандардите се реши еден ваков објект да биде нивно седиште за Македонија.+1 за муабетот.

И ја за жал бев преблаг тука не осврнувајќи се на нешто повеќе од изгледот.. 4-ка.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Nov-2012 at 04:07
Originally posted by stratus

А дека од кејот ќе се добие улица и не би се согласил. Околу ново реконтруираниот дел на Сквер Јадран (како многумина милуваат да го кажуваат) има мноугу повеќе сервисни улци а собраќајна гужва речиси и да нема. Тоа не е за оправдување што не се одеше спрема договорот, но мислам дека нема да е крај на светот.

За мене лично, таквата дрска окупација на јавен простор (и тоа првокласен јавен простор) за приватни интереси е една од најлошите работи што можат да се случат, затоа сум толку жесток во осудата.

Влечење на паралела со уличките околу Сквер Јадран мислам дека е несоодветно. Тие улички отсекогаш биле улички отворени за сообраќај, а кога станува збор за кејот, таму имавме воспоставено пешачка зона која беше огромно јавно добро и требаше да ја сочуваме, а не да ја прокоцкаме.

Исто така, не би го потценувал нивото на сообраќај кој ќе се одвива по улицата на кејот, затоа што таа нема да ја поврзува само подземната гаража на објектов, туку и планираната катна гаража зад него, а сигурно ќе се накалемат и куп други корисници, кога веќе преку нејзе толку лесно ќе се пристапува до плоштадот и редица други објекти за кои требаше да има стриктно ограничен режим.

Сепак во целава работа очигледно има криминали на секој чекор, па се надевам дека во иднина ќе постои воља за да се исправи оваа голема гршка и едноставно да се затвори површинската улица. А тие што сакаат директен сообраќаен пристап, самите нека си финансираат подземна уличка, баш како што беше договорено уште на самиот старт.Edited by Cloverstack - 13-Nov-2012 at 04:07
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Nov-2012 at 15:06
Originally posted by Tony Martin

Originally posted by stratus

Дека зградата е лоша и грда не е дискутабилно, но за единица, на секакви други глупости што се градат во СК, и не е. Ако оваа добие единица што ќе остане на пример за панорамското тркало .
Potpolno se soglasuvam so oznacenoto vo postot...

jas ne se slozuvam deka treba da se dava povisoka ocenka od toa sto zasluzuva samo zaradi najaveno panoramsko trkalo. si ima tocno definirani kriteriumi, ne moze sekogas da se sporeduvame so nekoj drug objekt. utre mozebi ke se izgradi go*no pa ne znaci deka radi toa treba trkaloto da dobie 2. od druga strana, ako se izgradi najubavoto nesto vo svetot ne znaci deka ubavite (retki) primeri kaj nas treba da gi ocenime so 9 namesto 10.

jas za proektov stvarno ne mozam da najdam nisto pozitivno, osven mozebi markicata, no koga ke mi tekne deka kejot bese 3 godini zatvoren i deka sega e re-otvoren vo ulica sve toa paga vo voda
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Nov-2012 at 12:56

Edited by Tony Martin - 09-Nov-2012 at 13:02
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.