build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 27-Jan-2008 at 23:17
Во утрешен Вест има објава за ова. Најверојатно дотурот на материјали ќе иде преку Кеј 13 Ноември. Паралелно со изградбата на зградата ќе се градела и подземна улица под целата должина на кејот која понатаму ќе била единствен пристап до зградава. За да биде контрадикторен новинарот и без врска објавата веднаш потоа вели дека таква улица веќе постои QuestionNutsCrazy? Рокот на изградба (т.е. на користење на кејот за дотур на материјали) ќе бил година ипол. Тоа е од прилка резимето, утре целата објава. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 26-Jan-2008 at 20:14

Повторно актуелна парцелата на скопскиот плоштад

Предраг Петровиќ  
26.01.2008 19:24
Горан Минчев

 

Градежната парцела на скопскиот плоштад станува повторно актуелна. СДСМ покажа документи кои, според нив, упатуваат дека сопственик е Орце Камчев, и покрај демантот во октомври минатата година.

Според партијата, во имотниот лист за градежната парцела на плоштадот во Скопје како сопственици се јавуваат фирмите „Дивелоп груп“ и „Латис“.

Како управител на втората фирма, „Латис“, е запишан извесен Васко Арсовски, кој се појавува и како сопственик на фирмата „Македонски спорт“, заедно со таткото на Орце Камчев, Илија Камчев.

„Очигледно Орце Камчев и со оваа градежна парцела ја направил истата шема како хотелската „ОКТА“. Ја прашуваме Владата на ВМРО-ДПМНЕ кога Антикорупциската комисија и УЈП ќе го испитаат потеклото на имот на бизнис пријателите на Орце Камчев“, изјави Горан Минчев, потпретседател на СДСМ.

„На чија штета ќе оди сообраќајното решение за пристап до овој објект што треба да никне на плоштадот Македонија?“, запраша Минчев.

СДСМ пред три месеци го нарече скандалозно менувањето на урбанистичкиот план за Центар, со што оваа парцела стана поголема за речиси 1.200 метри квадратни.

Александар Бичиклиски

 

На објектот му беше зголемена и висината од 22 на 29 метри, со што стана повредна за четири милиони евра. Заслугата за измените му ја препишаа на првиот човек на Советот на општина Центар, Владимир Здравев од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во 1997 година во општината Центар градоначалник е господинот Мирослав Грчев од СДСМ, во чиј мандат е донесена одлуката за споменатата парцела. Во исто време во Советот на општина Центар мнозинство се советниците на СДСМ, на чело со Јани Макрадули, кој со поддршката на криминалот на Грчев станува негов непосреден соучесник“, рече Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Пред четири години парцелата во четири очи на Орце Камчев му ја продаде тогашниот министер за транспорт и врски Агрон Буџаку за само 25 евра за квадратен метар.



Извор: А1
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 26-Jan-2008 at 04:36
Прво не ми е јасно како може да има „идентичен“ изглед, кога маркицата и површината не е иста. Старата банка била на поголема површина (денеска кејот е поширок) и имала две крила. Веројатно ќе биде нешто налик на старатата банка спрема плоштад и Вардар, ама идентична е прејак збор. Ни останува да се молиме дека ова естетски добро ќе го изведат - сепак се работи за локација со огромна важност.

Јас лично сметам дека оваа маркица е едно од најлошите решенија во ДУП Мал Ринг. Не ми се допаѓа соодносот на маркицава ни спрема кејот, ни спрема соседната зграда (Типо или Метропол, што е тоа таму?).

Кога ќе се земе во предвид и каква банда на чело со Камчев стои зад ова и какви скандали ја пратеа локацијава, почнувајќи од самата коруптивна продажба, има причини да сме загрижени што ќе се изроди... Во меѓувреме ни останува само да се надеваме дека нема да има дополнителни непријатни изненадувања.

Веројатно во нормална ситуација би бил и многу покритичен, ама со оглед на се друго што се случува (куполи, лавови, мајка тереза и пред се црквата), ова веќе ми доаѓа како „ситница“ и не ме замара премногу Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 26-Jan-2008 at 03:58
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=146514&idg=8&idb=2281&rubrika=Skopje


ГРАДОТ НАПЛАТИ МИЛИОН ЕВРА ЗА КОМУНАЛИИ
Шесткатница никнува покрај Камени мост
Инвеститорите планираат со градба да почнат во март - април, до кога заедно со Градот и со Општина Центар ќе работат на сообраќајно решение за објектот



На местото на некогашна Народна банка на плоштад Македонија, во близина на Камени Мост, ќе се гради шесткатница, а сопствениците на земјиштето веќе уплатиле милион евра за комуналии. Од секторот за урбанизам во Градот велат дека пред околу еден месец кај нив стигнал предметот за изградба на нов објект на местото на некогашна Народна банка и дека фирмите "Дивелоп" и Латис" веќе го платиле надоместокот за уредување градежно земјиште, кој изнесува околу милион евра. Од Градот објаснуваат дека се уште не дале согласност Општина Центар да издаде градежна дозвола за овој објект, бидејќи инвеститорите треба да подготват сообраќајно решение за влез на возилата и машините до парцелата, која се наоѓа меѓу управната зграда на некогашен "Метропол" и Кејот на Вардар. Кога ќе го достават сообраќајното решение од Градот велат дека нема да има пречка да добијат и одобрение за градење бидејќи објектот го има во важечкиот Детален урбанистички план Мал ринг.

Александар Ивановски, управител на "Дивелоп", вели дека планираат со градба да почнат во март - април, а дотогаш ќе настојуваат да најдат заедничко сообраќајно решение со Градот и со Општина Центар. Тој вели дека во новата зграда на Плоштад ќе се сместат банка и осигурителна компанија.
Објектот кој ќе се гради треба надворешно да има идентичен изглед со некогашната Народна банка бидејќи Советот на Општина Центар во 2006 година донесе одлука објектите кои ќе се градат на местата на Офицерски дом, Народен театар, Народна банка да го задржат стариот изглед.
Иако со години наназад Општина Центар ветуваше дека ќе ја избрише маркичката за изградба на објект на местото на Народна банка за да не се задушува плоштадот со градби, во моментот кога се носеше нов ДУП Мал ринг, маркичката беше само препишана од стариот план. Градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова пред пет години дури бараше средба со претставници од Градот и од Министерството за транспорт да се вклучат во осмислувањето на Малиот ринг и од планот да се избришат не само Народна банка туку и ред други маркички околу Плоштадот. Но таква средба не се случи и сите маркички за градење околу Плоштадот останаа неизбришани. Парцелата на Народна банка од Министерството за транспорт и врски во 2002 година ја купи бизнисменот Орце Камчев, а сега како сопственици се јавуваат фирмите "Дивелоп" и "Латис". (Е.А.)



Edited by pbanks - 02-Nov-2008 at 20:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 24-Jan-2008 at 23:22


За локацијата кај стара банка уште од сам почеток се почна со цкандали. Прво беше очигледната корупциска продажба во четири очи кога Агрон Буџаку како надлежен министер му ја продаде на Орце Камчев. После тука некако се заплеткаа и Трифун со ќерка му Nuts. Сега господ знае како сето тоа ќе финишира.

Воопшто не ми фаќа око целата таа работа. Таму од сам почеток не е добро решена маркицата. Мислам дека тоа е една од поголемите слабости на ДУП-от. За ова сме збореле и порано. И сега како капак на лошо зацртаното решение ќе добиеме и објект кој е изроден од матни коруптивни игри Bash


А Камчев би го стрељав по кратка постапка. Тој има ли било што легално и чисто направено во својот живот? Ohno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 24-Jan-2008 at 23:11
@La Linea

не ме фаќај за збор но скоро имаше муабети дека тој простор сепак му припаѓа на Камчев (Народна банка) и дека веќе е пребацен од фирма на фирма на фирма. Сето тоа помина прилично глатко по медиумите. Се зборуваше дека инвеститор е газдата на Теранова (истиот што го споменуваат во врска со ТИПО). Незнам колку и што од сето ова е вистина. 


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 24-Jan-2008 at 21:59
Веста би била добра ако не беше ова Македонија... Таму одавна не мириса на добро работата. Дури и да немаше скандали за локацијата, самиот факт за анонимус фирми е доволен да му пројдат на човек морници. Кој знае што ќе се насади таму сега... Ни останува да чекаме и да се молиме. Штета што не е изградена црквата пред Лумикс - ќе можевме таму во близина да се молиме па можеби ќе имаше повеќе ефект Nuts


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:15
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 24-Jan-2008 at 21:57
Од каде сега ова со Народната банка? Како што памтам имаше „скандал“ со Орце Камчев и Владата, а се планираше... не знам што.... Од кај ти е оваа вест?


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:14
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 24-Jan-2008 at 21:52
Во Април/Мај почнува да се гради на плоштад на локацијата на Народна банка (карши Офицерски). Фалело уште само сообраќајно решение (Question) за да се добие дозвола се друго било наредено сосе комуналии. Инвеститори се некои анонимус фирми, надворешниот изглед би требало да биде како народна банка а зградата ќе била седиште за осигурителна куќа и банка (Question). Повеќе во утрешен вест


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:13
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.