build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 03-Jan-2009 at 09:04
da ova e vistina, posle ce jadat g*mna ce kazat deka mu trebaat 2 god. i 3 meseci
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 03-Jan-2009 at 15:48
Искрено, додека не нагласи вардар не бев ни свесен дека веќе поминале 3 месеци со заграден кеј, а инвеститорот уште не мрднал од нула. Не би ме зачудило на крај оправдание да биде пикапот на Велија Crazy
BTW што стана со тоа, Велија уште ли се паркира таму??
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 03-Jan-2009 at 15:51

чекаат сите на честитка од уставен! за да не им биде бадијала арч материјалот! дури им одговара ваквата ситуација на девелопериве! а и велија екстра рејтинг си тамани за пред избори! 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 03-Jan-2009 at 15:53
Каква честитка од уставен?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 03-Jan-2009 at 16:04

Originally posted by Cloverstack

Каква честитка од уставен?

новогодишна!    



Edited by beTon - 05-Jan-2009 at 21:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 03-Jan-2009 at 16:06
Нема ваљда пак да го водиме истиот празен муабет што еднаш го водевме... Зградава, то ест нејзината маркица е вцртана уште од Грчев, така да и да падне спорната ревизија на Мал Ринг, зградава си останува.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 03-Jan-2009 at 16:18

Originally posted by Cloverstack

така да и да падне спорната ревизија на Мал Ринг, зградава си останува.
да но заради измените во габаритот, ќе треба нов проект, нова  дозвола,  а сигурно ќе носат и нов план итн.



Edited by beTon - 03-Jan-2009 at 16:19
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 03-Jan-2009 at 16:27
Кои измени во габаритот, каков нов план и каква нова дозвола Question

Маркицата си е таа, дури и висината е иста, така да не држи ова со габаритот. Единствено што мислам дека измајмунисаа е тоа што им дозволија да прават глупости на кровот наместо елементите што ги мал вцртано Грчев, но далеку се они од кровот и ова сигурно не е причината што ги „кочи“, а плус тоа за такви „ситни“ работи веројатно ќе се обидат да ги протнат и на мала врата.
Нов план? Мислиш на нов ДУП? Зошто? Во меѓувреме едноставно се враќа во важност претходниот.
Нова дозвола? А дали имаш сигурна информација кога ја добиле старата и дали таа е врзана за проблематичната ревизија на Мал Ринг? Но дури и да е така, инвеститорите очигледно многу добро „соработуваат“ со надлежните и вадење дозволи за се и сешто не им претставува некој проблем.

Господата инвеститори уво не ги боли што ќе бидне на уставен. Единствено би можеле тоа да го искористат за сеење магла и мачкање очи, не гледам друг контекст како таа приказна би станала дел од оваа приказна. А висинските причини поради кои уште стојат во место тешко дека ќе ги дознаеме.


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 03-Jan-2009 at 16:46

види многу е лесно да нагаѓаме, факт е дека имаше измени во габаритот на објектов и по тие измени т.е. според новиот дуп за мал ринг тие обезбедиле и нова дозвола, а сега доколку паднат на уставен измените не ми се верува дека ретроактивно ќе си важи старата дозвола! а баш бидејќи си го имаат муабетот инвеститорите со институциите, логично е да бидат во лер за навистина доколку уставен пресече во полза на грчев да бидат без главоболки, бидејќи повеќе од сигурно е дека после локалните ДПМНЕ во краен случај ќе го стопира издавањето дозволи се додека не се направи нов ГУП и на културен начин не си ги легализира постојниве измени!

од градот и досега на повеќе пати кажаа дека нема да имаат против доколку централната власт финансира ревидирање на ГУП каде ќе влезат сите постојни измени околу ДУПовите во СК! но на Грујо му се брзаше па истрча на мала врата да ги вметне измените, неочекувајќи дека некој ќе се дрзне да му оспори некоја идеја! она што е повеќе од сигурно како што реков е дека ваквата ситуација им одговара на девелоп и латис, се додека не видат чист институционален простор за да можат на раат да си работат, овој пристап можеби е и потврда дека станува збор за инвеститори од надвор кои гледаат т.е. бараат да инвестираат во здраво ткиво... повеќе од сигурно е  доколку вадат нова дозвола дека ќе мора истата да ја добијат врз основа на подземната услужна улица, што значи многу наивно е да верува човек дека тие од разонода дремат...!   

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 03-Jan-2009 at 17:01
Originally posted by beTon

види многу е лесно да нагаѓаме

Точно. Но зошто тогаш цел пост го состави од нагаѓања??? Сето ова што го кажуваш се темели на твои произволни согледувања (не велам дека мора да се неточни, но дефинитивно се сведува на нагаѓања). Дури и тоа што викаш дека е факт, дека имало промени во габаритот, е многу релативно. Површината е иста, висината е иста, различно е само тоа како треба да изгледа покривот... Тоа е многу релативно, а кај нас и многу понерелативни работи биле протуркани, па што останува за нешто вакво.

Ботом лајн - ако некој од инвеститорите, за застојот излезе да се правда со процедурата во уставен суд, едноставно нема да му верувам.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 03-Jan-2009 at 17:14

Originally posted by Cloverstack

А вистинските причини поради кои уште стојат во место тешко дека ќе ги дознаеме.

па тоа и го велам, дека е лесно да нагаѓаме! бидејќи има основ на што да ги врзуваме нашите тези. затоа и реков дека многу е наивно да веруваме  дека инвеститорите од разонода дремат! 

види колку и врски да имаш доколку го кренеш кровот и за пола метар ти тре да добиеш за тоа дозвола, што значи посекако ќе мора да вадат нова дозвола но во случајов заради измени виша сила а не по своја вина, а на тоа кога ќе се надоврзе  и волјата на Грујо да се среди прво подземната улица па сетне да се гради, многу е реално дека инвеститорите кога веќе чекаа година дена дека ќе причекаат ако треба уште толку само да немаат проблеми! 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 03-Jan-2009 at 18:00
Бетон од ова постојано скокање навака-натака веќе не ми е ни јасно за што почнавме да збориме и каде завршивме... Кој рече дека инвеститорите дремат од разонода? Јасно дека тие дремат од свој интерес, а кога требаше да се узурпира кејот беа ко молњи... тоа е проблемот. И сега имаме ситуација каде не само што имаме узурпиран кеј, туку на виновниците не им се ни брза побргу да завршат, и работата си ја подесуваат комплетно на нивниот личен интерес, каков и да е тој.
Забелешката на вардар беше добра индикација дека и роковите што ни ги пласираа се тука само за украс и дека човек треба да биде будала да се надева дека макар тој минимум ќе биде испочитуван.
Не знам ти од кај ја знаеш вољата на Грујо... Ниту од каде заклучи дека инвеститорите навистина до сега чекале не по своја вина, а најмалку зошто чекаат сега...
Едноставно нема кој да ги натера да се однесуваат одговорно, па може да чекаат ако тоа им одговара. Зошто им одговара не знам. Којзнае можеби едноставно не се ни спремни да почнат (само побрзале да си „одбележат територија“ кога им се пружила шанса), затоа што ако се способни сегде да подмачкаат не значи автоматски дека се и добри менаџери.

Но и јас забегав во нагаѓања... Да се вратам на фактите:
- кејот е заграден (што и само по себе е направено на недозволив начин) веќе цели три месеци, а на терен уште ништо не се работи
- процедурата на уставен суд реално не пречи да се одвиваат работи во оваа фаза на изградбата, а за задкулисните игри не знам, но не знаеш ни ти туку само развиваш лабави непоткрепени теории, а ги промовираш како нешто сигурно и проверено.


Edited by Cloverstack - 03-Jan-2009 at 18:04
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 03-Jan-2009 at 18:31

никаде нереков дека моите тези (а не теории) се издржани но имам мотив а и подлога, за истите да ги изнесам! логиката вели дека најдобро е да помине вревата околу уставен и во однос на таа одлука веќе ќе знаеме и поконкретно што на терен ќе се случува! инаку моите коментари се повеќе од агол дека мошне веројатно е на уставен да паднат измените на дупот и во однос на таква ситуација пробувам да дадам можна проекција како би се одвивале настаните!

гледано  и практично ваквата ситуација на граѓаните ќе им одговара бидејќи доколку мора да вадат нова дозвола, овој пат нема да можат да  го заобиколат сообраќајното решение со подземна улица, кое нормално е услов за добивање градежна дозвола...   

значи на сите им одговара ваквата ситуација, бар ќе се знае што може а што неможе да се прави, ем потенцијално за да ги оствари своите решенија ДПМНЕ ќе мора да предложи и подржи ревидирање на ГУПот за да се внесат постојниве  таканаречени легалистички упади! ова сето ќе биде возможно само доколку уставен испорача потврдна новогодишна честитка!      

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 03-Jan-2009 at 19:12
Бетон, прочитај си ги уште еднаш постовите па ќе видиш каков ти е настапот во однос на тоа колку резерва оставаш дали тоа што го изнесуваш е издржано. А теории/тези (како сакаш наречи ги) разви безброј и тоа ги надоврзуваш на претходно развиенте лабави теории, па ете стигна дури и до таков апсурден заклучок дека моменталната состојба на кеј им одговарала на сите. Епа блазе си ни Roll%20eyes

Јас мислам дека пласирање на такви тези/теории комбинирани со таков безрезервен настап е крајно неодговорно, па колку и да сум уморен од ваквите наши преписки, сепак не можам да премолчам кога нешто такво ќе биде промовирано од твоја страна.


Да се вратам на фактите, овој пат и со дообјаснување ако веќе минатиот пат беа нејасни:

- Кејот е заграден (што и само по себе е направено на недозволив начин) веќе цели три месеци, а на терен уште ништо не се работи. Не знам како ова може да им биде од интерес на граѓаните, дури и ако твоите предвидувања се остварат и накнадно се наметне поповолно сообраќајно решение. Во меѓувреме поминало многу дополнително време со заграден кеј, а без никаква завршена работа на терен. Па дури и да мора прво да се гради подземната улица, за време на нејзината изградба кејот ќе биде узурпиран, а единствено (којзнае кога) ќе куртулиме од оние сини скали.

- Процедурата на уставен суд реално не пречи да се одвиваат работи во оваа фаза на изградбата. Без разлика на исходот, инвеститорите можат да почнат да копаат и тоа нема ништо да им поремети ниту во врска со ДУП-от ниту во врска со евентуално идно ново сообраќајно решение. Очигледно со работа не се почнува од сосема други причини, но сигурно нема да се впуштам во развивање теории кога немам ни најмали индикации ниту вистински логично објаснување кои се тие причини. Можам само да исклучам дека вистинскиот проблем е во постапката пред уставен суд и дека ако чујам такво оправдување немам намера да паднам на него, па колку и да би го шминкале.


Edited by Cloverstack - 03-Jan-2009 at 19:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 03-Jan-2009 at 19:46

кло ептен си буквалиста и реалиста човеку ти имаш проблем изгледа со мојот пристап кој во многу случаи да истиот е обид за некакви комбинирани анализи кои би довеле еве буквално до издржана теза, но за теорија треба да имам аргументи! сепак се обидуваш да кажеш дека на форумов има место само за новинарски репортажи кои исклучиво се засноваат на коментар од засегнатите страни! во тој случај нема потреба да постои форумов во ваква форма!

ај пак гледано од твој агол нема логика ова да им одговара на сите, абе ај, ова ако тебе не ти одговара, лично мене ми одговара,  бидејќи подобро два -три месеца затворен поглед одколку две години затворен поглед, ем улицата откако ќе ја пуштат сигурно истата ќе биде покриена одозгора!!! значи процедурата на сите им е во корист! само тебе изгледа воден од легалистичко-рационални побуди не ти одговара ваквиот развој на настаните, незнам само дали е тоа заради времево или по природа си таков! проштевај но мислам дека пробуваш својот филм да го наметнеш како дефинитивен, но истиот е добар само за на фестивал за документарци, сепак и таму даваат награди!

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 03-Jan-2009 at 21:27
Да бетон, имам проблем со пристапот форумов да се претвори во еквивалент на жолатиот печат. Тие твои „комбинирани анализи“ се сведуваат на редовни дезинформации, а понатака исто така редовно преминуваат во игнорирање на фактите и бескрајно млатење празна слама.

А што се однесува до твоите излагања во тој манир, иако му штетат на кредибилитетот на форумов, мислам ќе се сложиш дека е многу покоректно кон тебе да бидат аргументирано побиени, наместо да ти биде ограничен просторот за излагање (изборот на секој сериозен форум во крајна линија се сведува на тие две опции). Цената за тоа за жал е премногу нишки излетани вон колосек, што работава веќе почнува да личи на злоупотреба од твоја страна. Па редно е веќе да ја прифатиш концепцијата на форумов, затоа што тука учествуваш единствено по своја воља и никако поинаку.

Семантичката диверзија што ја изведе нема врска со темата, но да не остане неодговорена:
thesis - а proposition that is maintained by argument.
И за теза треба аргументи, не само за теорија. Аргумент не значи доказ, ама не значи ни рандом муабети кои ги игнорираат фактите и останатите изнесени аргументи.



А еве и поконкретна рачуница, поврзана со темата (иако работата наивно ја сведуваш на квалитетот на погледот):

3 месеци веќе узурпиран кеј без никаква градежна активност
плус неодредено време до донесувањето на одлука на уставен суд
плус време кое ќе помине од донесување на одлуката до сите последователни ефекти од нејзе
плус време кое ќе помине во изградба на подземната улица (пласираниот рок за изградба е 1,5 година)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
= многу повеќе од твојата рачуница:
Originally posted by beTon

подобро два -три месеца затворен поглед одколку две години затворен поглед
значи имаш огромна дупка во „математиката“...


а имаш дупка и во елементарната логика:
значи процедурата на сите им е во корист! само тебе изгледа воден од легалистичко-рационални побуди не ти одговара ваквиот развој на настаните, незнам само дали е тоа заради времево или по природа си таков!
„Сите“ значи баш сите, па макар јас бил и единствениот што не ми одговарало (што секако не е случај, не знам како можеш да веруваш во нешто такво... којзнае колку големо мнозинство граѓани би се сложило дека моменталната ситуацијата не е во нивни интерес), па макар тоа било и ради времето или сум бил таков по природа (мене лично не ме погодува твоето етикетирање, но избегнувај вакви испади према другите членови!).
Патем благодарам што моите побуди сепак ги окарактеризира како легалистичко-рационални. Ти тоа очигледно го толкуваш ако нешто лошо, но јас не знам какви поинакви треба да бидат...



И повторно нешто слично:
кло ептен си буквалиста и реалиста човеку
А каков би требало да бидам??? Навистина не можам да ги сватам твоите метафори ниту да ја игнорирам реалноста, но не гледам нешто лошо во тоа. На крајот на краиштата не претендирам да бидам писател или поет, туку едноставно партиципирам на форум чија тематика е градежништво, урбанизам и сл. За вакво место тој е единствениот правилен пристап.


Edited by Cloverstack - 03-Jan-2009 at 21:32
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 03-Jan-2009 at 22:22

зошто имам чувство дека само ти на сите им пушташ вода и им фрлаш ракавици кои повеќе звучат како его  трип него како дебата! па јас како слеп за стап се фаќам за истите мислејќи дека некому може човек нешто на културен начин да му претстви некому како  сопствено видување или став.

што е до семантиката имаш погоре од мене линкови кои кажуваат дека теза е став, а теорија аргументиран став!

инаку она со два-три месеци аналогијата се однесува на одлуката на уставен гледано од денес натака, значи после оваа одлука која е конечна (не постои никаква инстанца  како жалба по истата) работите многу побрзо ќе се одвиваат!

инаку во случај да падне дупот (ти би преферирал буквално измените на дупот) за мал ринг, како што реков ќе мора нова дозвола да вадат инвеститорите, која овој пат не верувам дека ќе се добие со вакво заобиколно сообраќајно решение! ќе  мора да се оди со тунелот т.е. подземната улица која во краен случај дупло помалку време ќе ги задржи горе тарабите на кеј13н.  значи во секој поглед подобра опција, а во однос на несогласувањата на граѓаните!

инаку може јас млатам празна слама, но ти пробуваш да најдеш клечки во истата кои ќе ги кршиш само за да докажеш дека моите муабети се ветер и магла, како прво невидов никаде дека си нашол некоја клечка а уште помалку дека си искршил, па ќе заклучам дека твојот пристап дури и повеќе е млатење слама и натрупување на секакви прашалници кои само тебе ти се познати зошто постојат! кратко и јасно јас пробувам од некаква моја анализа да извлечам некаков мој заклучок, кој очигледно тебе доколку истиот не е поткрепен со нечија официјална изјава или е недоречен или ти изгледа како штета за кредибилитетот на форумов. хм, можеби треба некој да се види прво во огледало ,па сертне да носи заклучоци за другите!

да не ме разбереш погрешно но форум е јавен форум, а не место каде некој ќе прави кариера, малтене ти си толку загрижен што ќе кажам како форумов да е фирма која ти носи леб дома, а јас сум портпарол на истиот! за да нема константни преписки или дообјаснување за нечиј став т.е. моите ставови еве по незнам кој пат Те молам не ме перцепирај и нема да има загушени нишки и оглушени луѓе!

сепак заради конкуренција  и провокација ќе продолжам да одговарам на твоите недоумици од легалистичко-реалистички аспект (бар додека не се уморам) е да бе ше се така розево како на хартија сега немаше потреба да имаме од форум!   

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 03-Jan-2009 at 23:06
Гледам дека си решил ова тотално да го претвориш во лична пресметка, затоа што најголем дел од постот ти се сведува на тоа (а неповрзано со темата).
Она пак што се однесува на темата е дополнително извртување и релативизирање на работите, игнорирање на фактите и твои произволни толкувања кои немам намера бескрајно да ги коментирам на штета на нишкава - веќе доволно самиот си ги дискредитираше ставовите.

Те молам не ме перцепирај и нема да има загушени нишки и оглушени луѓе
Како администратор/модератор ќе морам да те перципирам, без разлика дали тоа го сакам јас или ти. Некои работи ти се 1000 пати повторени (од цел модераторски тим), ама ти си одбрал да тераш инает. Терај колку сакаш ама концепцијата на форумот ќе остане таква каква што е и нема да се менува по твој ќејф. И не го барај проблемот во други. Проблемот барај го во себе - те уверувам, со исклучок на неколку изолирани испади, ти си единствениот член на форумов со кого модераторскиот тим (а не јас лично) има проблеми, а нашата добра воља секогаш да бидеме отворени кон тебе упорно ја злоупотребуваш. И обратно - ти си и единствениот член кој стално има проблем со концепцијата на форумот и со модерацијата.

Те молам во иднина да престанеш свесно и намерно да ја рушиш таа концепција, па макар колку и да не ти се допаѓа тебе лично.


Edited by Cloverstack - 03-Jan-2009 at 23:07
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 05-Jan-2009 at 20:02
Tuka pominav deneska, i nisto ne rabotat, kako sto znaeme samo go zafatija prostorot za dzabe.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 05-Jan-2009 at 20:10
Previous
PreviousОва можда треба да се номинира на ГЛУПОСТ НА ГОДИНАТА

П.С. Можда таква листа треба да се направи
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.300 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.