build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Feb-2008 at 19:52
Класичен тунел е кога бушиш под земја и е многу поскап и покомплициран

Dig & Cover е кога копаш ров па го покриваш, ама може да се изведе само ако условите го дозволуваат тоа (на пример да е плитко и да нема нешто на површина што ќе смета).

Инаку улицата ќе биде влез за планираните паркинзи кои инаку се непристапни.


Edited by Cloverstack - 10-Feb-2008 at 19:54
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Feb-2008 at 21:16
fala za objasnuvanjata jasno mi e sea
kaj nas najverojatno ke ide poeftinava varijanta kako i uvek
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Feb-2008 at 21:29
Нема ништо лошо во тоа да се иде на поевтина варијанта ако условите го дозволуваат тоа. Тоа е баш пожелно.

Ама како што реков, судејќи според цената тоа ќе биде скап, класичен тунел... Веројатно ради кејот (кој и не е нешто посебно) и кафанџиите...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Apr-2008 at 23:33
изгледа рендеров сме го имале веќе 2 години на ССЦ Nuts. Сум го ископал од Порта 3 но сум напишал дека се работи за зграда на BMW за Македонија. Всушност ми текнува на статијата, беше презентација за некое архитектонско студио и во текстот пишуваше како моментално најголем проект им е седиштето на BMW и во тој контекст беше поставена сликава така да претпоставив дека се работи за еден ист комплекс. Но очигледно само левава сликичка е BMW а рендеров десно иако се разликува малку од оние кои веќе ги постиравме во нишкава е очигледно тој за Народна банка.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Apr-2008 at 01:11
Originally posted by pbanks

изгледа рендеров сме го имале веќе 2 години на ССЦ Nuts.


LOL

Па зарем од тогаш била планирана изградбата на објектов?!
Мислам дека изгледа одвратно, невкусно, како да сакале да направат нешто да изгледа футуристички а  го добиле ова. Премногу стакла и непотребни детали, а да се збори за вклопување во околината со Камениот мост, Типо, Ристиќева палата, театарот се разбира е надвор од здравиот разум.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Apr-2008 at 07:49
Ако е ова реконструкција на народната банка, тогаш Лумикс е реконструкција на црквата Св. Константин и Елена Nuts

Да биде работава уште поинтересна, по веснициве имам сретнато информација дека има одлука на советот на општина центар од 2006 со која изгледот на објектов треба да биде идентичен со старата Народна Банка. Ако е тоа вистина, тогаш не зборуваме само за вкусови и семантика, туку за криминал.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Apr-2008 at 16:39
Mena od strana mi izgleda dobro, no vlezot ne mi se dopaga bas.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Apr-2008 at 00:03
Originally posted by shyes

Mena od strana mi izgleda dobro, no vlezot ne mi se dopaga bas.


кога мислев дека ова е дел од комплексот на БМВ и дека ќе се гради некаде на периферијата на Скопје објектов ми изгледаше сосема на место... но на централниот плоштад... хммм

инаку се сложувам страната му е многу подобра од предницата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Oct-2008 at 00:44

ВЧЕРА ДО СТОКОВНАТА СЕ поставуваа огради

Почна изградбата на хотелот на Кејот

Фирмата „Еван пропертис“ ДООЕЛ ќе гради трговски центар, кој ќе има приземје и два ката, а ХЛЛХ МАЦ ЛЛП- ДОЕЛ има дозвола и почна со подготовки за изградба на хотел од 5 ката и потпокрив


За локацијата зад Стоковната куќа се шпекулираше дека е незаконски продадена од поранешниот министер за транспорт и врски, Агрон Буџаку, на бизнисменот Орце Камчев

Еден трговски центар и еден хотел, ќе се градат зад Стоковната куќа, на градскиот плоштад, потврдија од Општината Центар. Вчера се оградуваше просторот на кој ќе се гради. За оваа локација се шпекулираше дека е незаконски продадена од поранешниот министер за транспорт и врски, Агрон Буџаку, на бизнисменот Орце Камчев. Милан Пижула, главен градежен инспектор во Општината вели дека фирмата „Еван пропертис“ ДОЕЛ ќе гради трговски центар од приземје и два ката, а ХЛЛХ МАЦ ЛЛП- ДООЕЛ има дозвола и почнала со подготовки за градба на хотел од 5 ката и потпокрив.

- Двете фирми имаат уредна документација, нема ништо спорно. Можам само да им посакам среќа побрзо да го завршат почнатото, ни изјави Пижула. Општината Центар ветуваше дека ќе ја избрише маркичката за изградба на објект на местото на поранешната Народна банка за да не се задушува плоштадот со градби. Но, во новиот детален урбанистички план за Мал ринг повторно беше предвидена маркичката за градба. Парцелата на некогашна Народна банка од Министерството за транспорт и врски во 2002 година ја купи Камчев.
Од Општината потврдуваат дека сопствениците на земјиштето веќе уплатиле еден милион евра за комуналии, по што им е издадена градежна дозвола бидејќи инвеститорите треба да подготват сообраќајно решение за влез на возилата и машините до парцелата, која се наоѓа меѓу управната зграда на некогашен „Метропол“ и Кејот на Вардар.

Пред пет години, Центар бараше еден од условите за градба на објекти во овој реон да биде зачувување на идентичен надворешен изглед со некогашните знаменитости на градот, урнати од земјотресот. Советот на Општината во 2006 за ова донесе и одлука, па објектите што ќе никнат треба да личат на поранешните Офицерски дом, Народен театар и Народна банка. Од Општината Центар не можеа да ни потврдат како ќе изгледаат објектите и дали се' уште е во сила таквата одлука на Советот.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=772FA1A706CD27468FBDD4B9B30E0990


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Oct-2008 at 01:05


Па нели беше деловен објект и катна гаража??? Плус и фирмите се различни! Ништо ново во врска со овој објект... Уште од самата продажба на земјиштето па на секој чекор понатака се некакви манипулации.
Bash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Oct-2008 at 14:08
Еве го извадокот од последната верзија на ДУП Мал Ринг со која располагаме.Убаво си стои паркиралиште освен ако не е новинарско глупирање па не ја пренесуваат убаво информацијата (да речеме можеби зградата на Народна банка ќе биде 50/50 хотел/трговски а паркиралиштето ќе биде паркиралиште).

Ако новинарот пак не греши веројатно на повидок имаме уште еден криминал од типот на кинески ѕид (и потенцијално NLB HQ и Тинекс Парк Центар).

Е сега... имам уште една дилема.... Дали е потребно простор на толку скапа локација да го претвораме во паркиралиште. Можеби паркингот за мал ринг треба да се реши во рамките на голем ринг нема и нас ништо да ни фали ако малку пешачиме. Сепак зборуваме за прилично ексклузивна локација.


Edited by pbanks - 04-Oct-2008 at 14:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Oct-2008 at 14:25
Originally posted by pbanks


Е сега... имам уште една дилема.... Дали е потребно простор на толку скапа локација да го претвораме во паркиралиште. Можеби паркингот за мал ринг треба да се реши во рамките на голем ринг нема и нас ништо да ни фали ако малку пешачиме. Сепак зборуваме за прилично ексклузивна локација.


Тоа што го велиш е сосема во ред. Може и со други опции да се решава паркингот во мал ринг, како на пример планираните подземни паркинзи токму на тој простор под и околу плоштад.
Но, тоа е работа на планирање, на некој вид дурбанистичка доктрина... Ако се прави, треба да се прави како принцип, а не како исклучоци за да се задоволат приватните интереси на разноразни паразити, кои со своите матни релации во одредени моменти можат да „избоксуваат“ вакви гомнарии.

Добро викаш - ако е вистина, ќе се рангира таму некаде со кинескиот зид... Премногу срања имаше околу оваа локација. Ваква злоупотреба ептен би ја прелеала чашата! Можда еден ден и ќе заврши како кинески зид.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Oct-2008 at 14:44
Originally posted by Cloverstack


Тоа што го велиш е сосема во ред. Може и со други опции да се решава паркингот во мал ринг, како на пример планираните подземни паркинзи токму на тој простор под и околу плоштад.
Но, тоа е работа на планирање, на некој вид дурбанистичка доктрина... Ако се прави, треба да се прави како принцип, а не како исклучоци за да се задоволат приватните интереси на разноразни паразити, кои со своите матни релации во одредени моменти можат да „избоксуваат“ вакви гомнарии.

Добро викаш - ако е вистина, ќе се рангира таму некаде со кинескиот зид... Премногу срања имаше околу оваа локација. Ваква злоупотреба ептен би ја прелеала чашата! Можда еден ден и ќе заврши како кинески зид.


Да да, се сложувам 100% воопшто не го зборував тоа во прилог на паразитите за кои зборуваш. Чисто беше едно размисување околу тоа дали треба или не треба да има паркинг простор на 20м од главниот плоштад.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Oct-2008 at 15:01
Чекајте ова се гради одма до излезот од Техно маркет во Сити галери??

Ова е „реконструкција“ на Народна банка??

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Oct-2008 at 19:01
Реконструкција на народна банка

Фирмата „Еван пропертис“ ДООЕЛ ќе гради трговски центар, кој ќе има приземје и два ката, а ХЛЛХ МАЦ ЛЛП- ДОЕЛ има дозвола и почна со подготовки за изградба на хотел од 5 ката и потпокрив

Резидор

Купувачите на двете локации „Елан пропертис“, дел од англиската групација „Еквест Балкан пропертис ПЛЦ“, која треба да го гради трговскиот центар и ХЛХ МАК ЛЛП, избраниот инвеститор на хотелот, се' уште го немаат потпишано договорот за отуѓување на градежното земјиште.

BTW дали го приметивте овој момент? И двете локации до сега беа вмешани во афера која се поврзуваше со Орце Камчев кој пак се поврзуваше токму за овие фирми. 

Еве со каква информација почнува нишкава во месец Јануари

Парцелата на Народна банка од Министерството за транспорт и врски во 2002 година ја купи бизнисменот Орце Камчев, а сега како сопственици се јавуваат фирмите "Дивелоп" и "Латис".Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7231
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Oct-2008 at 23:04
поарно да не се заебаваат со оваа локација и да ја сфатат озбилно BashGunz
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Oct-2008 at 11:29
ЗАРАДИ КАМИОНИТЕ ШТО ЌЕ ЈА ГРАДАТ НЕКОГАШНА НАРОДНА БАНКА НА ПЛОШТАД
Кеј 13 Ноември пак ќе се раскопува
Ќе се раскопа патеката покрај sидот од Кејот на Вардар за да не се оштетеле плочките кои ќе се вратат на место откако ќе заврши изградбата на шесткатницата

Кеј 13 Ноември пак ќе се раскопува. Скопјани ќе мораат уште еднаш да минат низ ужасот низ кој минуваа од 2000 до 2002 година кога тој беше раскопан поради реновирањето. Овој пат плочките ќе се вадат за да може преку шеталиштето да поминуваат камиони и машини кои ќе го градат објектот на местото на некогашната Народна банка. Тој ќе биде на шест ката, а ќе никне на просторот меѓу некогашен "Метропол" и коритото на Вардар.
Инвеститорите, односно скопските фирми "Дивелоп" и Латис", според првичниот договор со градските власти, за да добијат одобрение за градење требаше да изградат подземна сообраќајница на Кејот која ќе служи не само за пристап на градежната механизација, туку и воопшто за влез во новиот објект. Градските власти со месеци на инвеститорите не им даваа одобрение за градба и на скопјани им ветуваа дека нема да се загрози шеталиштето. Сега, без објаснување, преку ноќ ја сменија одлуката и дозволија да се копа Кејот.
"За пристап на механизацијата ќе се раскопа дел од Кејот, односно патеката покрај sидот, каде согласно Деталниот урбанистички план треба да се гради подземната улица. Инвеститорите сега ќе ги извадат плочките за да не се оштетат и по тој дел од Кејот ќе влегува механизацијата. Откако ќе го изградат објектот, Кејот треба да го вратат во првобитна положба и да ја изградат подземната улица под Кејот, преку која ќе се влегува во нивниот објект", вели Јован Христовски, раководител на секторот за сообраќај на Градот.
Александар Ивановски, управител на "Дивелоп", вчера беше презафатен за да каже кога ќе почне да ја гради подземната улица.
"На службен пат сум во Италија, не можам да објаснувам сега за градбата на плоштад", кусо рече Ивановски.
Во петокот, просторот на кој ќе се гради шесткатницата почна да се оградува.
Со проектот е предвидено на првиот кат од новата зграда да има дуќани, а на катовите деловни канцеларии. Надворешно, шестактницата треба да биде идентична на некогашна Народна банка. (Е.А.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=157861&idg=8&idb=2491&rubrika=Skopje

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 06-Oct-2008 at 11:39
хах сега пак Дивепол и Латис се вратија во игра Nuts чудо е македонсково новинарство.

туку нема да биде була ако се уништат плочките... таа бескрајна бехатонска површина воопшто не ми се допаѓа, широките тераси на кафаните дури и ја затскриваат таа грдотија. Таква централна локација заслужуваше подобри материјали и троа поголема креативност. незнам дали сте приметиле колку се рандом редени елементите, како без врска има некакви линии и текстури без никаква логика.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Oct-2008 at 23:20
Нов текст каде инвеститорите и намената на зградата пак си доаѓаат на место. Читајќи го овој текст (и неколкуте други претходни) почнува да ми делува дека првичната објава од Дневник која ја постираше lslcrew пред неколку дена која и внесе забуна дека се работи за трговски + хотел чии инвеститори се истите како и на улица железничка е всушност хибрид кој ги спојува парцелата на плоштад со Equest и Rezidor Crazy. Мислам дека овој пат се надмашија самите себеси во неодговорното и произволно информирање.

Кејот се раскопува за изградба на деловна зграда

Инвеститорите ќе треба да ја изградат и подземната сообраќајница под кејот

Деспина Трајковска

Градскиот плоштад дефинитивно станува градилиште, иако веќе сезоната на градба е речиси на самиот залез. Од викендов интензивно почна да се раскопува кејот на просторот меѓу некогашен „Метропол“ и коритото на Вардар, каде на површина од 1.100 квадратни метри е предвидена изградба на осумкатен административно деловен објект. Со очекува да почне и трасирањето на патот по кој ќе минува градежна механизација што ќе го гради објектот.

Со дозвола од Градот, камионите ќе поминуваат по кејот, влегувајќи од кај мостот кај „Холидеј ин“. Инвеститори на објектот се скопските фирми „Латис“ и „Дивелоп“ кои одобрението за градба го добиле пред повеќе од половина година. Неофицијално, со градба стартуваат неколку месеци подоцна, бидејќи чекале градските власти да го сменат својот став и конечно да им издадат сообраќајна согласност за проектот.

Според Детаљниот урбанистички план, таму е предвидена изградба на административно-деловен објект со максимална дозволена висина од 29 метри, односно приземје, седум ката и потпокрив.

Александар Ивановски, управител на „Дивелоп“, кој истовремено е и сопственик на фирмата-претставник на италијанските газди што го купија некогашен „Типо“ и ја отворија „Сити галери“, вчера не можеше подетаљно да информира за проектот. Непознато е и кој, всушност, е сопственик на плацот кој пак во 2004 година беше предмет на еден од најголемите скандали со продажбата на државно градежно неизградено земјиште. Само за 25 евра за квадрат тогашниот министер за транспорт и врски, Агрон Буџаку, ја продаде парцелата, наводно на бизнисменот Орце Камчев.

„На службен пат сум, ќе се чуеме деновиве“, накусо ни изјави Ивановски.

Инаку, од Градот потврдуваат дека издале сообраќајна согласност на инвеститорот, но со напомена откако ќе го изгради објектот, кејот да го врати во првобитна положба. Наедно, инвеститорите ќе треба да ја изградат и подземната сообраќајница под кејот која е планирана како единствена врска до објектот.

„Неопходно е за пристапот на механизацијата да се раскопа дел од кејот, односно патеката покрај ѕидот. Таму, согласно со Детаљниот урбанистички план, треба да се гради подземната улица која ќе биде единствената врска со објектот и планираните подземни паркиралишта. Инвеститорот веднаш почна со вадење на плочите за да не се оштетат, а потоа ќе треба да ги врати во првобитна положба“, објаснува Јован Христовски, раководител на Секторот за сообраќај на Градот. Тој посочи дека инвеститорот е должен да го огради делот по кој ќе минуваат камионите, односно просторот на кејот до ѕидот, од киоскот кај мостот, па се до предвиденото место за градба.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=63ECD80AC021C742A73E770920E8CF5A
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Oct-2008 at 21:30
Еве поасални рендери од утрешен утрински можеби во електронското издание на полноќ ќе успееме да извлечеме и уште поквалитетни слики. За жал (иако според очекувањата) поквалитетниве рендери не ми го поправија впечатокот за зградава кој го имав од оние понеквалитетните од пред тоа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.