build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 13-Dec-2011 at 21:04
Originally posted by spaceman091

toa e, zalna makedonija !
ke kazam pak nemame "dobri" arhitekti vo makedonija pa za vakvi projekti trebase od stranstvo da se angaziraat luge sto si go znaat zanaetot i ke napravea nesto sto dolikuva za ova mesto(strog centar na glaven grad)
a objektov bash lici na nekoja zgrada vo kazahstan ili uzbekistan...
уште едно беспотребно генерализирање на општество од аспект на фасада...  Sleepy
фактот дека зградава (фасадата) на најголем дел од општеството не му се допадна, не значи дека сите македонски архитекти по дифолт се ужасни во својата професија
покрај тоа
и пак ќе повторам, фасадата не е најголем проблем на еден објект, иако најголем дел од случајните минувачи тоа го гледаат, ниту пак фасадава е катастрофа како што се дочекува и оценува од народов (само е заостаната една деценија)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 14-Dec-2011 at 00:19
За жал, крајната оценка ми е дека повеќе би сакал да си беше старата зграда отколку ова говедо. Пред се бидејќи ова само по себе е катастрофа, а второ бидејќи поубаво ќе одговара(ше) со околината. Претпоставувам дека власта пробала да се договори со инвеститорот (оттаму и малиот застој), но дека не вродило со плод.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 14-Dec-2011 at 01:06
Originally posted by zabegan


Originally posted by spaceman091

toa e, zalna makedonija !
ke kazam pak nemame "dobri" arhitekti vo makedonija pa za vakvi projekti trebase od stranstvo da se angaziraat luge sto si go znaat zanaetot i ke napravea nesto sto dolikuva za ova mesto(strog centar na glaven grad)
a objektov bash lici na nekoja zgrada vo kazahstan ili uzbekistan...
уште едно беспотребно генерализирање на општество од аспект на фасада...  Sleepyфактот дека зградава (фасадата) на најголем дел од општеството не му се допадна, не значи дека сите македонски архитекти по дифолт се ужасни во својата професијапокрај тоа и пак ќе повторам, фасадата не е најголем проблем на еден објект, иако најголем дел од случајните минувачи тоа го гледаат, ниту пак фасадава е катастрофа како што се дочекува и оценува од народов (само е заостаната една деценија)


prijatele pak ke kazam NEMA
ima sigurno makedonski arhitekti vo stranstvo kade sto si ja studirale strukata, no vo makedonija nema !
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 14-Dec-2011 at 01:28
нема логика едни инвеститори да се форсираат на класични стилови ( хотелите на плоштад), а од друга страна еден централен објект на плоштад да си гради наједонставна стаклена фасада. Барем да беше некоја иновативна модерна градба, ова ставрно нема смисла.
Ке биде интересна турлитава центарот на градот
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 17-Dec-2011 at 02:11
Старата народна банка е многу погрдо здание од ова. Исто ко собрание да го гледам само повисоко и троа поразиграно.

Не дека ова сега што се прави нешто ме бендисува, премногу чудна ми е основата, горниот кат сосе тоа „пентхаусот“ на врвот ми некако шабански, сепак ми е на повисоко ниво од тортине преку река. А во опкружувањето (Стопанска, Метропол/СитиГалери - за кои немало најави за „барок шминка“) не гледам како не одговара???
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 17-Dec-2011 at 20:57
Originally posted by makonix

нема логика едни инвеститори да се форсираат на класични стилови ( хотелите на плоштад), а од друга страна еден централен објект на плоштад да си гради наједонставна стаклена фасада. Барем да беше некоја иновативна модерна градба, ова ставрно нема смисла.
Ке биде интересна турлитава центарот на градот
зошто да нема логика, каде пишува такво правило?
може било какви стилови од различни времиња и светови да стојат еден до друг, па да бидат совршено вклопени... кај нас проблемот не е во стиловите, туку во урбаното планирање во кое долго време владее безредието, па се справуваме со утки без разлика дали се тоа бароци или заостанати стакленки
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 17-Dec-2011 at 22:56
На ова место требаше да стои објектот "Сан Марко", ако веќе сакавме нешто модерно и убаво истовремено. "Фасадно" гледан објектов ептен е грд, за во некоја населба или у поширок радиус на Центарот би ми бил објект со "средно скромен" изглед, но на вака ударно место е тотална грдосија.
Дури се молам да ја сменат у некое барокно или класично издание, сé ми е подобро од моменталниов изглед што е прикажан на рендерот, најважната фронтална фасада што гледа кон плоштадот наликува на "решетка" од некоја улична канализација.

Edited by HugoGoulding - 17-Dec-2011 at 23:01
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 14-Jan-2012 at 18:19

Абер нема од подземната кај плоштад

Ова е втор случај инвеститор да добие обврска да изгради подземна сообраќајница. Слично и „Дивелоп груп“, кој ја гради зградата на местото на некогашна Народна банка, требаше да изгради подземен пристап до објектот. Но, и по три години откако стартуваше со изградба на деловната зграда, од улицата нема абер. Неколкупати досега инвеститорите изјавуваа дека поседуваат готов проект, но се правдаа дека имаат потреба од дотур на стока до градилиштето, па од тие причини не можеле да отворат ново градилиште за улицата. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D4FE5BB3BCBB15489CD71415926591F5
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 15-Jan-2012 at 19:25
Originally posted by zabegan

Originally posted by makonix

нема логика едни инвеститори да се форсираат на класични стилови ( хотелите на плоштад), а од друга страна еден централен објект на плоштад да си гради наједонставна стаклена фасада. Барем да беше некоја иновативна модерна градба, ова ставрно нема смисла.
Ке биде интересна турлитава центарот на градот
зошто да нема логика, каде пишува такво правило?
може било какви стилови од различни времиња и светови да стојат еден до друг, па да бидат совршено вклопени... кај нас проблемот не е во стиловите, туку во урбаното планирање во кое долго време владее безредието, па се справуваме со утки без разлика дали се тоа бароци или заостанати стакленки


nema vrska deka samo edni se forsiraat za klasicni stilovi a drugite ne. ovoj objekt vleze vo poslednite sto se "spasija" od barokot zatoasto malku porano pocnaa da se gradat.

i za san marko imase golemi pritisoci stranicnite platna da bidat barokni(zamislete na sto ke licese toa) megutoa fasadata bese veke naracana i se "progleda niz prsti". istoto se sluci so ovoj objekt (zosto inaku nekoj bi dozvolil vakov objekt do metropol koj ke se barokizira i voedno nasproti oficerskiot dom koj e isto taka barok???)


Edited by xnx - 15-Jan-2012 at 19:26
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 15-Jan-2012 at 20:49
Originally posted by xnx

Originally posted by zabegan

Originally posted by makonix

нема логика едни инвеститори да се форсираат на класични стилови ( хотелите на плоштад), а од друга страна еден централен објект на плоштад да си гради наједонставна стаклена фасада. Барем да беше некоја иновативна модерна градба, ова ставрно нема смисла.
Ке биде интересна турлитава центарот на градот
зошто да нема логика, каде пишува такво правило?
може било какви стилови од различни времиња и светови да стојат еден до друг, па да бидат совршено вклопени... кај нас проблемот не е во стиловите, туку во урбаното планирање во кое долго време владее безредието, па се справуваме со утки без разлика дали се тоа бароци или заостанати стакленки


nema vrska deka samo edni se forsiraat za klasicni stilovi a drugite ne. ovoj objekt vleze vo poslednite sto se "spasija" od barokot zatoasto malku porano pocnaa da se gradat.

i za san marko imase golemi pritisoci stranicnite platna da bidat barokni(zamislete na sto ke licese toa) megutoa fasadata bese veke naracana i se "progleda niz prsti". istoto se sluci so ovoj objekt (zosto inaku nekoj bi dozvolil vakov objekt do metropol koj ke se barokizira i voedno nasproti oficerskiot dom koj e isto taka barok???)
ама нема врска дали метропол ќе се барокизирал или ќе се градел Офицерскиот... тоа баш го објаснувам, нема никаква причина еден регион да биде стилски унифициран, особено кога во него е градено во најразлични периоди
кај нас грешка е урбаното планирање, затоа и не ви се совпаѓаат објектите, па ајде сега на некој му текна, по дифолт ќе избереме класицистички стилови и ќе ги лупнеме на секоја фасада во градов...
тоа е едноставно покривање на грешка, ништо друго

не значи дека ако некој изградил (каков и да е стилот) на едната страна на плоштадот, дека дугата страна треба да го следи... тоа што го следи другата страна треба да се линии, форми и бои, како и намената и начинот на користење на објектот... а после тоа, најмалку е битно од кој архитектонски стил ќе се бира
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 15-Jan-2012 at 21:38
Originally posted by zabegan

Originally posted by xnx

Originally posted by zabegan

Originally posted by makonix

нема логика едни инвеститори да се форсираат на класични стилови ( хотелите на плоштад), а од друга страна еден централен објект на плоштад да си гради наједонставна стаклена фасада. Барем да беше некоја иновативна модерна градба, ова ставрно нема смисла.
Ке биде интересна турлитава центарот на градот
зошто да нема логика, каде пишува такво правило?
може било какви стилови од различни времиња и светови да стојат еден до друг, па да бидат совршено вклопени... кај нас проблемот не е во стиловите, туку во урбаното планирање во кое долго време владее безредието, па се справуваме со утки без разлика дали се тоа бароци или заостанати стакленки


nema vrska deka samo edni se forsiraat za klasicni stilovi a drugite ne. ovoj objekt vleze vo poslednite sto se "spasija" od barokot zatoasto malku porano pocnaa da se gradat.

i za san marko imase golemi pritisoci stranicnite platna da bidat barokni(zamislete na sto ke licese toa) megutoa fasadata bese veke naracana i se "progleda niz prsti". istoto se sluci so ovoj objekt (zosto inaku nekoj bi dozvolil vakov objekt do metropol koj ke se barokizira i voedno nasproti oficerskiot dom koj e isto taka barok???)
ама нема врска дали метропол ќе се барокизирал или ќе се градел Офицерскиот... тоа баш го објаснувам, нема никаква причина еден регион да биде стилски унифициран, особено кога во него е градено во најразлични периоди
кај нас грешка е урбаното планирање, затоа и не ви се совпаѓаат објектите, па ајде сега на некој му текна, по дифолт ќе избереме класицистички стилови и ќе ги лупнеме на секоја фасада во градов...
тоа е едноставно покривање на грешка, ништо друго

не значи дека ако некој изградил (каков и да е стилот) на едната страна на плоштадот, дека дугата страна треба да го следи... тоа што го следи другата страна треба да се линии, форми и бои, како и намената и начинот на користење на објектот... а после тоа, најмалку е битно од кој архитектонски стил ќе се бира


potpolno se slagam so ova i sum go kazal i porano. toa sto go napisav (zosto inaku nekoj bi dozvolil vakov objekt do metropol koj ke se barokizira i voedno nasproti oficerskiot dom koj e isto taka barok???) e napisano od aspekt na kako razmisluvaat tie sto go sozdadoa sk 2014... veruvaj nikogas ne bi se soglasile so toa sto go pisa, objektov siguren sum zivi ke se izedat sto im izbegal od race...
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 16-Jan-2012 at 01:55
Абе сите за барокот и фасадата на обијектот сте се фатиле, таа веќе се прави каква ќе биде ќе видиме, дали ни се свиѓа или не веќе касно е за неа, за бадијала не си удирајте глава. Треба повеќе да си удираме глава за тоа што следува да се прави и ќе биде голем хендикеп за нас и сите жители генерално, ало поважно ни е пешачката зона на кејот да остане пежачка зона отколку да прерасне во сообраќајница. Зае*и восхитување на фасадата кога ќе треба да чекориш по улица и релаксирањето покрај вардар или локален кафич да ти се претвори во кошмар од бучава и издувни гасови. Уште не ми е јасно како може овој проблем да не ве тангира.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 30-Jan-2012 at 02:06
Ништо не е случајно. Уништи го кеј(ф)от таму за да ти ојдат луѓето на плажа/сплав. Проста математика.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 06-Feb-2012 at 23:23

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3768
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 27-Feb-2012 at 08:39
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 02-Mar-2012 at 21:17
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 02-Mar-2012 at 21:20

Јас мислам дека сепак на крај нема да испадне толку лошо. Додека беше во карабина беше катастрофа, секако некако имам подобар впечаток. Но ај да почекам да ги тргнат скелињата и да видам дали се лажам или не.

Во секој случај не е нешто посебно...

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 02-Mar-2012 at 21:23
Originally posted by FoSsiL

Јас мислам дека сепак на крај нема да испадне толку лошо. Додека беше во карабина беше катастрофа, секако некако имам подобар впечаток. Но ај да почекам да ги тргнат скелињата и да видам дали се лажам или не.

Во секој случај не е нешто посебно...

објектот и да испадне убаво на лик, дизајнот пак ќе му биде катастрофален поради уназаденоста на стилот, за драгоцена локација како онаа која му е доделена, сето ова искомбинирано со целата позадина на објектот, го прави многу одбивен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 02-Mar-2012 at 21:25
Точно. Плус целата приказна околу подземната улица, итн...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 02-Mar-2012 at 21:26
Originally posted by FoSsiL

Точно. Плус целата приказна околу подземната улица, итн...
па да де, за таа позадина зборев, не за онаа физичката Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.