build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 02-Mar-2012 at 21:49
Како не му лупнаа на ова барок/класицизам (а најубаво стариот оригинален објект да беше ама ај...). Најдоа на МЕПСО да ја мењаат фасадата.

Нема да се помирам со објектов па колку сака „убав“ нека искочи.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 02-Mar-2012 at 21:55
Originally posted by alexgizh

Како не му лупнаа на ова барок/класицизам (а најубаво стариот оригинален објект да беше ама ај...). Најдоа на МЕПСО да ја мењаат фасадата.

Нема да се помирам со објектов па колку сака „убав“ нека искочи.
оригиналниот објект не можеше да се искористи поради ограничениот простор, но сепак, можеа да употребат дизајн-елементи од стариот објект, колку за споредба, нешто слично како „обновата“ на стариот театар (која иронично, не ја оправдувам баш поради тоа)
инаку имам спомнато и порано, стилот во кој е изградена банката е еден од моите омилени
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 03-Mar-2012 at 03:28
Originally posted by zabegan

Originally posted by alexgizh

Како не му лупнаа на ова барок/класицизам (а најубаво стариот оригинален објект да беше ама ај...). Најдоа на МЕПСО да ја мењаат фасадата.

Нема да се помирам со објектов па колку сака „убав“ нека искочи.
оригиналниот објект не можеше да се искористи поради ограничениот простор, но сепак, можеа да употребат дизајн-елементи од стариот објект, колку за споредба, нешто слично како „обновата“ на стариот театар (која иронично, не ја оправдувам баш поради тоа)
инаку имам спомнато и порано, стилот во кој е изградена банката е еден од моите омилени


Па токму така. Исто како што го свртеа за 180° театарот и го зголемија, можеа и овде да додадат спрат по аналогија на долните спратови, но да биде задржан стилот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 03-Mar-2012 at 05:39
овој објект е навистина огромен, има да доминира на плоштадот. Баш ме интересира како ова на крај ќе испадне со плоштадот опколен со толку високи згради
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 05-Mar-2012 at 03:07
1


2

Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 06-Mar-2012 at 18:45
bravo za zgradava steta sto ne bese na mestoto na Marriot
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 06-Mar-2012 at 21:44
Нешто поприкладно за оваа локација
http://architecturelab.net/2010/03/building-designed-by-world-leading-classicist-architect-is-new-landmark-for-beirut/
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 06-Mar-2012 at 23:01
interesno, ova e najprikladno za administrativen objekt mesto crkva na plostadot!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 15-Mar-2012 at 17:54
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 15-Mar-2012 at 19:30
како секоја од `модерните` згради во секоја метропола,мермер,стакло и челик,само формата и бојата е различна
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 16-Mar-2012 at 17:04
Колку одвратно изгледа ова на кровот.
Еве што направив јас:
П+6=24м=9500м2И сега интересното.На слики не изгледа убаво но сигурен сум дека во живо би било одлично.Овие „триаголниците“ се 3D.

Повелете.


Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 16-Mar-2012 at 17:16
Малце си задоцнил брат : ))) Концептот е интересен.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 16-Mar-2012 at 19:30
Неверојатно грд објект.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 20-Mar-2012 at 18:48
Задната фасада е готова:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 20-Mar-2012 at 19:53
немав приметено дека десната страна не е вертикална туку со негативен агол
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 21-Mar-2012 at 12:39
Da se gradese vo pocetokot na devedesetite ke bese prostojna zgrada,me potsetuva na Palata Makedonija koja za svoeto vreme ne bese losa.No 20 godini pokasno na vakvo mesto da nemas ideja za nesto pokreativno navistina e zalno.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 21-Mar-2012 at 12:58
Originally posted by ovaj_stariov

Da se gradese vo pocetokot na devedesetite ke bese prostojna zgrada,me potsetuva na Palata Makedonija koja za svoeto vreme ne bese losa.No 20 godini pokasno na vakvo mesto da nemas ideja za nesto pokreativno navistina e zalno.


Јас сметам дека Палата Македонија е сосема солидна зграда, и воопшто не би ја споредувал со оваа грдотија.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 21-Mar-2012 at 13:09
Originally posted by alexgizh


Originally posted by ovaj_stariov

Da se gradese vo pocetokot na devedesetite ke bese prostojna zgrada,me potsetuva na Palata Makedonija koja za svoeto vreme ne bese losa.No 20 godini pokasno na vakvo mesto da nemas ideja za nesto pokreativno navistina e zalno.
Јас сметам дека Палата Македонија е сосема солидна зграда, и воопшто не би ја споредувал со оваа грдотија.


Sporedbata mi bese poveke vo materijalite od koi se dvete zgradi,inaku vo sekoj slucaj Palata Makedonija e daleku podobra od ova "cudoviste"
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 21-Mar-2012 at 13:24
А која е палата Македонија?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 21-Mar-2012 at 13:29
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.