build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 21-Mar-2012 at 14:36


Порано тука беше сместено Price Waterhouse Coopers, ако помага податоков

На ул. „Македонија“.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 21-Mar-2012 at 16:37
сите зборат за „убавината“ на зградава, никој не примети дека е импровизирана, предниот дел кој беше единствен што барем малку асоцираше на оригиналната банка, го заменија со ефтино транзициско решение на цилиндар со обични прозорски рамки 
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 21-Mar-2012 at 17:02
Го сменив насловот на темата во "Деловен објект на местото на старата Народна Банка". Овој објект воопшто не е никаква обнова.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 22-Mar-2012 at 11:46
mozese samo da go stavis obnova vo navodnici, ne si trebal da se macis)
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 22-Mar-2012 at 16:52

1. Имаше процес на размонтирање на скаливе

2.

3. Очајно грдо

4.


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 22-Mar-2012 at 17:02
Доколку и врвот беше со плочки наместо со алуминиумски профили, може ќе беше малку подобро.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2441
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 26-Mar-2012 at 01:11
И како сега ќе опстојува оваа каква-таква модерна фасада помеѓу сите транзит-барокни наоколу.
Доколку не се оствари промената на Метропол-Типо-Лумикс-Евн-ГТЦ во „барок“ може да се гледа како на една модерна целина, ама инаку...

Edited by fichot - 26-Mar-2012 at 01:11
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 26-Mar-2012 at 09:04
ne se sekiraj, za nekoja godina ke se raspise konkurs i za ovaa fasada poradi prozorite sto ne duhtuvaat
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 29-Mar-2012 at 11:15
Заради ова зградиште кејот со години беше затворен.. да излезеше убаво да не ми е криво..вака ми иде.. BashBash
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 29-Mar-2012 at 18:50
Originally posted by antiuser

Заради ова зградиште кејот со години беше затворен.. да излезеше убаво да не ми е криво..вака ми иде.. BashBash


А со најавите за подземната сообраќјница правото лице на кејот нема да можеме да го видиме уште неколку години.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 29-Mar-2012 at 19:23
Originally posted by mirakuliks

Originally posted by antiuser

Заради ова зградиште кејот со години беше затворен.. да излезеше убаво да не ми е криво..вака ми иде.. BashBash


А со најавите за подземната сообраќјница правото лице на кејот нема да можеме да го видиме уште неколку години.
јас сум малку збунет, ќе се гради сега подземната сервисна уличка или ќе биде надземна???
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 29-Mar-2012 at 22:18
Originally posted by mirakuliks

А со најавите за подземната сообраќјница правото лице на кејот нема да можеме да го видиме уште неколку години.
Всушност под кејот беа предвидени две подземни сообраќајници:
- Едната беше градска транзитна сообраќајница со голем капацитет која требаше да оди подлабоко под земја
- Другата беше пристапна и сервисна уличка до овој објект и до катната гаража која треба да се гради „зад“ објектов (41°59'44.06"N  21°25'58.24"E) и која требаше да оди веднаш под површината, а обврска за нејзина изградба имаше приватниот инвеститор.

Со измените во урбанистичкиот план, сервисната уличка магично се претвори во надземна и доколку се реализира таквото решение, од кејот ќе се збогуваме перманентно, а не само неколку години.


Всушност фаворизирањето на инвеститорите на овој објект не е ништо ново, би ги издвоил следниве интересни моменти:

- Им се дозволи да почнат да го градат објектот без претходно да ја изградат сервисната улучка, а со тоа кејот требаше да биде заграден подолго отколку што мораше, дури и доколку инвеститорите се држеа до останатите обврски.

- На долго и на широко ги пречекорија сите рокови, а со тоа и обврската да го вратат кејот во првобитна состојба. На почеток ни беше сервирана оваа верзија:
Кејот за пристап на механизацијата и камионите, според најавите, треба да се користи само една и пол година, бидејќи во овој рок инвеститорите се обврзани да изградат подземна сообраќајница под Кејот

Кејот го заградија во октомври 2008, па рачунајте...

- Додека властите не бираат средства ниту штедат пари за целиот центар да го преслечат во „барок“, вклучувајки веќе и еден куп постојни објекти, дури и такви како МЕПСО, овде имаме случај каде што на една од најударните 4 локации во градов никнува сосема нов, неверојатно грд „современ“ објект, кој над плоштадот ќе се извишува со нешто налик на летечка чинија „украсена“ со некакви ефтини и шабански алуминиумски профили и панели. Ако некој може да најде НЗС, би сакал да чујам.

- Се разбира како капак (барем досега) тука е дешавката со подземната сервисна улица, која одеднаш ете стана надземна... Прво се прашував каде им е границата и до каде ќе одат со овие очигледни мега-корупциски маневри. Но сфатив дека ќе продолжат да си прават што сакаат... Самите сигурно нема да се запрат бидејќи не поседуваат ниту најелементарен морал и човечки вредности, а од друга страна нема ни кој друг да ги запре - не наидоа ниту на најмал отпор, бидејќи овој народ е експерт кога станува збор за држење на главата во песок.

Епа нека ни е наздравје!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 13-Apr-2012 at 12:01
Luge, zgradava e neverojatno grda, podobro ke bese da ja nemase.
Uste eden od nizata objekti sto mislam deka podobro ke bese da gi nemase, kako sto e GTC, Zeleznicka...
Kako mozea samo tolku grd da go napravat, onakov mermer, staklata ne se site crni reflektiracki, tuku imaat stavano i poeftini, ama strasno izgleda
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 24-Apr-2012 at 14:23
1.


2.
23ka.wordpress.com
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 24-Apr-2012 at 20:27
Strasno i grozno zdanie
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 24-Apr-2012 at 20:44
Навистина фасадата на објектов е невидена „РУЖНОЌА“
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 24-Apr-2012 at 23:36
можеби некој ќе речи дека е забегано,но вакви мермери(гранити) редат само на надгробни споменици
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 25-Apr-2012 at 00:01
И после некој ќе каже зошто барок или класично..па луѓе,ја незнам една ''модерна'' зграда во Скопје која навистина изгледа уникатно и убаво и без разлика што сум љубител на класични згради,мислам дека е така..едниствено моментално на што ми текнува и што вреди е Сан Марко..другото е се под просек..можам само да замислам какви ќе беа музејот или Судот или театарот да се градеа од стакло и челик налик оваа.. сигурно ќе беа тешки утки. Имав  некоја надеж дека ќе биде нешто барем просечно убаво од зградава,али дефинитивно излезе 360 степени обратноEeek3
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 25-Apr-2012 at 10:58
vo pravo si... za uspesno moderno izdanie treba dobar proekt i negovo celosno pocituvanje, a ne kratenje na cena i grabanje po kvadratura... zatoa nemame i nema ni da imame...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 25-Apr-2012 at 11:48
Originally posted by antiuser

И после некој ќе каже зошто барок или класично..па луѓе,ја незнам една ''модерна'' зграда во Скопје која навистина изгледа уникатно и убаво и без разлика што сум љубител на класични згради,мислам дека е така..едниствено моментално на што ми текнува и што вреди е Сан Марко..другото е се под просек..можам само да замислам какви ќе беа музејот или Судот или театарот да се градеа од стакло и челик налик оваа.. сигурно ќе беа тешки утки. Имав  некоја надеж дека ќе биде нешто барем просечно убаво од зградава,али дефинитивно излезе 360 степени обратноEeek3


360 степени обратно е повторно истата насока LOL Претпоставувам мислиш 180?

Ах, како можеа од 3те објекти од фамозното "старо Скопје", едниот да го превртат и зголемат (театарот), вториот вака да го уништат (народна банка), а третиот можеби и нема да се гради (офицерски). Затоа оправданието на СК2014 дека го враќа "старо Скопје" е ФЕЈЛ.

Можеби сум кажал досега, меѓутоа со сите расфрлени пари наоколу досега, тотално би оправдал купување на грдосијава од страна на Владата, нејзино рушење и градење на нешто што навистина ќе личи на старата Народна Банка.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.