build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 18-Jul-2012 at 11:56
Значи вака гледам дека ги мешате брзините, mirakuliks мисли на подземната улица што е од илинден булеварот до кузман јосифовски питу, а не на подзмената што треба да е сервисна за зградата. Е вака Dexter26, подземната улица што требаше да ја гради инвеститорот, сега е избришана и ќе биде надзмена, значи не се работи за одредени луѓе кои ќе ја градат кога ке профитираат, него воопшто нема да ја градат за да можат полесно да профитираат. Значи кејот ке биде затворен со една надземна улица која ќе ги услужува катната гаража и оваа зграда, а под кејот ке биде другиот урбан булевар со две ленти кој ќе ги поврзува билевар илинден (кај гоце делчев мостот) и Кузман кај НБРМ.
Back to Top
vmx View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Jul-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vmx Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 19-Jul-2012 at 16:00
Кога веќе решиле да ја прават сервисната улица надземна, се надевам ќе биде изведена како улицата Никола Вапцаров, а не како класична улица. А и по пат ќе има 2 моста. Класична улица не одговара овде.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 19-Jul-2012 at 16:17
a stvarno sega mi tekna proagas most i odma si na ulica bravo

Edited by xnx - 19-Jul-2012 at 16:17
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 12-Sep-2012 at 18:27
od SSC -photo by By Marc Morell


Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 14-Sep-2012 at 12:15
добро е зградава барем навечер добро изгледа. Туку што станува со досегашните згради на t-home и t-mobile ?
Back to Top
lion View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lion Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 14-Sep-2012 at 12:21
Originally posted by Djole88

добро е зградава барем навечер добро изгледа. Туку што станува со досегашните згради на t-home и t-mobile ?


Навечер и стара баба добро ќе изгледа,нашминкана . џиџи-миџи..  Објектов е катастрофа,за таа локација.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 961
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 14-Sep-2012 at 13:33
Јас како што знам, сите досегашни згради на Телеком ќе ги продадат на сопственикот на новиот објект, плус нешто требаше и да доплатат.
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 14-Sep-2012 at 15:30
Да, во право си. Во некој од дневните веснеци имаше и оглас за тоа од Телеком - ако добро се сеќавам T-mobile ја дава постојната зграда до пошта на инвеститорот (проценета на 2,5 милиони евра) а T-home (македонски телеком) другите плус доплата од 17,5 милиони евра. Бројќите беа нешто во овие граници но најдобро ако некој има стар весник од оваа недела да провери.

А со текстов подоле и официјално Телеком е преселен на кеј
(извор: http://telekom.mk/mk/news_record.asp?newsid=1348)

"Собрание на Македонски Tелеком АД-Скопје

07.09.2012
Собранието на Македонски Телеком АД-Скопје на седницата одржана на 07.09.2012 година донесе одлука за избор на PricewaterhouseCoopers РЕВИЗИЈА д.о.о.Скопје за овластен ревизор за ревидирање на консолидираните Финансиски извештаи и на Финансиските извештаи на Друштвото за 2012 година, подготвени во согласност со Меѓународните стандарди за финансиско известување и општо прифатените сметководствени принципи во Република Македонија.

На седницата, Собранието ја одобри и измената на досегашното седиште и Дирекција на Друштвото кое се наоѓа во Скопје, на улица „ Орце Николов“ бб, општина Центар.
Новото седиште и Дирекција на Друштвото почнувајќи од 10.09.2012 год. е во Скопје, на улица „Кеј 13-ти Ноември“, број 6, општина Центар.

Истовремено, Собранието донесе одлука за измена на Статутот, како резултат на промена на седиштето на Друштвотo и го усвои пречистениот интегрален текст на Статутот."
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 961
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 14-Sep-2012 at 15:41
Previous Токму како што кажа, патем го најдов официјалното соопштение на Македонски телеком за купопродажбата со договор од 29.07.2011.

http://www.telekom.mk/mk/news_record.asp?newsid=1110
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 23-Sep-2012 at 16:33

This is mine...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 24-Sep-2012 at 01:21
Баш ОК целина ми прави со Метропол (кој за жал ќе го „барокизираат“) и Стопанска банка позади.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 05-Oct-2012 at 19:19


mkd.mk
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 12-Oct-2012 at 11:13
vcera slucajno preku eden prijatel doznav deka na mnogu luge im se dopaga zgradava. toa me potseti deka seuste ocenuvanjeto ne e otvoreno. dali moze da se otvori, zatoasto veke nema da ima nikakvi promeni ocigledno?
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 12-Oct-2012 at 15:40
Т-хоум и Т-мобиле се веќе сместени во зградата. Бев на состанок пред некој ден. Значи готова е и треба гласањето да се отвори.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 13-Oct-2012 at 15:30
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 14-Oct-2012 at 03:34
По мое, не е лоша но тоа што е на кровот не оди. Да се извадат сите стакла горе и само да остане рамката многу поубаво ќе заличи, па можеми и зеленило на кров да се посади.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 14-Oct-2012 at 23:18
Originally posted by shyes

По мое, не е лоша но тоа што е на кровот не оди. Да се извадат сите стакла горе и само да остане рамката многу поубаво ќе заличи, па можеми и зеленило на кров да се посади.
за мене, поголем проблем се исфрлените рефлектирачки стакла подоле, за кои не се ни погрижиле да бидат рамни... како и да е, се работи за лошо склопен објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 15-Oct-2012 at 09:50
И внатре објектот ми се виде чудно конфузен. Има мал ходник со два лифта и скали, како да се работи за мала станбена зграда не за толкава деловна зграда. Внатре канцеларискиот простор е од океански тип. Се на се, ништо посебно. Вероватно би и дал максимум 4 од 10 на зградава, иако кога ќе ја земам во предвид и одличната локација, а потпросечноста на објектот би можел да се симнам и на 2.


Edited by UrbanFreak - 15-Oct-2012 at 09:50
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 15-Oct-2012 at 15:43
Еве каква зграда гради T-Mobile во Австрија.

1.


2.


Со оглед дека сликиве се од почетокot на јули, можеби зградата и да е готова.
23ka.wordpress.com
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 16-Oct-2012 at 09:49
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.