build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 08-Oct-2008 at 22:48
Cheers

Новата зграда во Скопје само ќе личи на Народната банка

Деловниот објект со приземје и шест ката се гради на едно од најскапите места во Македонија

Сања Наумовска

Новата деловна зграда што се гради во срцето на Скопје, на аголот на кејот „13 Ноември“ и плоштадот „Македонија“, само ќе заличува на некогашната Народна банка која постоела на просторот меѓу некогашниот „Метропол“ и реката Вардар до земјотресот во 1963 година, но нема да биде нејзина копија. Новата зграда има изменета маркичка со поголем габарит и различна форма од онаа на банката.

Според проектот, фасадите кои ќе гледаат кон Вардар и кон плоштадот „Македонија“ ќе задржат многу елементи со кои ќе потсетуваат на изгледот на поранешната банка. Се задржуваат столбовите и полукругот и некои други детали со кои главната фасада ќе ја задржи мемориската нишка на Народната банка, како одредница на тој простор.

Според авторот на проектот, архитектот Јовица Стефановски, од студиото за архитектура „Јасива“, во проектот нема аспирации за целосна реплика на Народната банка, бидејќи и самата маркичка не го дозволува тоа. Новиот објект е во габарит што го дозволува новиот Детален урбанистички план и одобрението за градба, но со вметнување детали кои ќе потсетуваат на некогашната банка.

„Ова ќе биде современ објект чија ултрамодерност во надворешниот изглед ја занемаруваме заради почитување на таа мемориска нишка на Народната банка. Ќе бидат искористени најубавите делови на предните фасади кои се свртени кон реката и кон плоштадот“, вели Стефановски.

Новиот деловен објект ќе има приземје и шест ката со две галерии на врвот, во кои ќе има и ресторан. На приземјето, дел од деловните простории веројатно ќе ги закупи една од домашните банки, а дел голема компанија. Шесте ката ќе бидат опремени како административен простор кој ќе се приспособува на потребите на потенцијалните клиенти кои ќе изразат заинтересираност во текот на изградбата на објектот.

Инвеститори на административно-деловниот објект се фирмите „Латис“ и „Дивелоп“, кои пред половина година добиле одобрение за градење од Општината Центар. Според Детаљниот план, максималната дозволена висина на објектот е 29 метри, а ќе се гради на површина од 1.100 квадратни метри.http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=4048432E7DF51C4B886B49D49DB3C216
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 08-Oct-2008 at 23:03
Ke bidam kratok: ne ni treba zgradava.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 08-Oct-2008 at 23:05
Originally posted by evolutionary

Ke bidam kratok: ne ni treba zgradava.


LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 08-Oct-2008 at 23:11
Некако од увек овој објект ми бил некоја симетрија со офицерскиот. Доколку сега овој објетк добе модернистичка копија, тогаш сметам дека и офицерскиот треба да биде во склад па и кај него да се примени доза на модернизам.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 08-Oct-2008 at 23:16
Originally posted by evolutionary

Ke bidam kratok: ne ni treba zgradava.


Се е кажано LOL
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 08-Oct-2008 at 23:32
добро доколку е хотел претпоставувам дека ќе остават простор некогаш да се поврзат со подземниот тунел што ќе минува под плоштадвака, па и за деловна зграда некако ми изгледа смешно плус без авто пристап и прилично чудно симетрична предна фасада, но бар нема многу да одскокнува од околината како боја а и висина, уште ложи или екслклузивни апартмани да постават за посматрање на дешавки на плоштад и дефинитивно ќе стане амбасадорско сврталиште за на кафе муабет... Question 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 08-Oct-2008 at 23:50
Самото тоа што ја градат оваа зграда на маркичка со различна форма, па и со комплетно различен изглед на Народната банка е, како што вика кловер, криминал. Советот има донесено одлука да се РЕКОНСТРУИРА народна банка - т.е. да не се забегува со некакви ***УЛТРАМОДЕРНИ*** реинкарнации на стар објект, особено не во најскапиот и најексклузивниот простор во цела Македонија. Барем архитектот можел да направи нешто многу поедноставно и минималистички, така што нема да штрчи во околината на Камени мост(15 век), Ристиќева палата(19 или 20 век), и идниот реконструиран Офицерски дом.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 09-Oct-2008 at 10:03
потполно те подржувам La Linea мислам дека оваа зграда веќе ако треба да се гради нека се изгради како што била пред пред земјотресот со афтентична градба потполна да наликува на некогашната Народна банка,а некои модернистички градби не ни требаат,баш на ова место.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 09-Oct-2008 at 10:40
Originally posted by La Linea

Самото тоа што ја градат оваа зграда на маркичка со различна форма, па и со комплетно различен изглед на Народната банка е, како што вика кловер, криминал. Советот има донесено одлука да се РЕКОНСТРУИРА народна банка - т.е. да не се забегува со некакви ***УЛТРАМОДЕРНИ*** реинкарнации на стар објект, особено не во најскапиот и најексклузивниот простор во цела Македонија. Барем архитектот можел да направи нешто многу поедноставно и минималистички, така што нема да штрчи во околината на Камени мост(15 век), Ристиќева палата(19 или 20 век), и идниот реконструиран Офицерски дом.
Kameni e dovolno unakazen u prethodnata rekonstrukcija da ne lici na sebe, a mozebi i Oficerski ke bide ULTRAMODEREN. Crazy


Edited by evolutionary - 09-Oct-2008 at 10:40
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 09-Oct-2008 at 13:35

sto ke gradat sega?? narodna banka  ili deloven objekt??DunnoDunno

Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 09-Oct-2008 at 13:58
I za oficerskiot se prasuvam dali ke gradat Dom na ARM ili muzej.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 09-Oct-2008 at 14:01
EEEEEE сега стварно више у пичку матер!!! Дајте бе луѓе читајте малку што се дешава по форумов!!!!!!!

Изволте!!!!!:::: http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=91

p.s. Еволушанери и другите извинете за изливот на емоции , ама .........


Edited by lslcrew - 09-Oct-2008 at 14:04
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 09-Oct-2008 at 20:59
најмногу ме нервира што ако го градат и официрски, зградава нема воопшто да се вклопува на плоштадот, мислам дека ако сакаа да направат старо во ново скопје барем да ги реконструираа како што треба објектите, или обратно да идеа со модернистички решенија за сите објекти, не вака, прават турлитава од веќе искасапениов центар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 09-Oct-2008 at 21:47
Има интересен текст за овој објект во утрешен Утрински, ама они го ставаат новиот број на полноќ, па ќе го ставам утре, или ако некој го посети во меѓувреме нека го стави.

Инаку ми се допаѓа изгледот на реконструкцијата, а и архитектите го поздравувале ова!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 09-Oct-2008 at 23:36
Originally posted by maestro13


Инаку ми се допаѓа изгледот на реконструкцијата, а и архитектите го поздравувале ова!


Mакедонските архитекти и македонските новинари се практично идентични кога станува збор за вршењето на нивната работа.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Oct-2008 at 09:14


а еве ги и дотичните размисли кои ги најави маестро

Архитектите ја поздравуваат новата градба на плоштадот „Македонија“

Новите објекти треба да бидат белег на новото време, а не реплика на минатото, велат архитектите

Деспина Трајковска

Со изградбата на новата деловна зграда на аголот меѓу кејот „13 Ноември“ и плоштадот „Македонија“, на срцето на Скопје ќе му се дополнат урбанистичките контури и ќе се дообликува физиономијата на плоштадот. Сепак, со дозволената максимална висина од 29 метри, објектот ќе го наруши постојниот урбанистички лик. Генерално, ова се оцените на дел од стручната јавност за тоа како ќе се вклопи новата деловна зграда во сегашниот амбиент на централното градско јадро. Архитектите се речиси согласни дека е непотребно новиот објект да ја задржи автентичноста на некогашната Народна банка, објект кој на истата локација се наоѓал до катастрофалниот земјотрес.

За архитектот Минас Бакалчев репликата дури е и неизводлива, бидејќи во основа новата зграда има изменета маркичка со поголем габарит. Но, пред се', смета Бакалчев, изразот и стилот вграден во деловниот објект не треба да се повикува на Скопје некогаш.

„Секој објект треба да има идентификација на своето време. Пред се', секој од нив има свој автор, така што сметам дека правење копии, реплики или хибриди на некогашни објекти, во случајов на зградата на Народна банка, е неблагодарно“, вели Бакалчев, за кого сеќавањата за некогашната банка е доволно да останат врежани во мислите на тогашните генерации и како разгледници од времето до 1963 години.

Со изградбата на деловниот објект, смета Бакалчев, ќе се дополни физиономијата на плоштадот, кој според архитектот, никогаш, па ни сега не е оформен во целина.

„Добро е што се гради, но, сепак, сметам дека на одредени делови на локацијата има задушување во просторот, а и објектот ќе биде доста повисок од тоа што некогаш беше дозволено, што не ми се допаѓа мене лично“, дополнува Бакалчев.

И неговиот колега Владимир Пота ја поздравува изградбата на овој, но и на другите најавени објекти во околината на плоштадот. Сепак, до надлежните и до инвеститорите предупредува дека е неопходно истовремено со нивната изградба, односно отворање да бидат функционални и сообраќајните решенија во околината.

„Проектот, конкретно за оваа зграда, мора да предвидува јасен, технички остварлив и економски оправдан пристап до објектот. Сметам дека само така објектот ќе заживее. Истовремено, многу е битно партерното уредување на зградата. Таа ќе има придонес во постојниот амбиент доколку биде отворена за широките маси“, смета архитектот Пота, за кого изградба на објект на аголот на кејот и плоштадот е неопходно.

Тој посочува дека не само што ќе се реализира Детаљниот урбанистички план, туку сега деловната зграда ќе даде приоденес за заокружување на маркантната локација на аголот од плоштадот, ќе даде придонес за кејот, Камениот мост, визурите кон Кале, а истовремено зградата ќе ги скрие и грдите фасади кои гледаат кон задната страна на планираниот објект. Инаку, и Пота не се согласува објектите што ќе се градат на локациите на некогашна Народна банка и Офицерскиот дом да бидат нивна реплика или, пак, асоцијација. „На крајот на краиштата, оваа деловна зграда единствено може да личи на Народна банка во високите столбови и длабоки тремови“, дополнува Пота.

Архитектот Мирко Андовски, пак, воопшто не се согласува новата деловна зграда, како и објектот што ќе се гради на местото на некогашниот Офицерски дом да асоцира на урнатите објекти во земјотресот.

„Во случај планирањето на целиот реон да се води по тој терк, да се зачувува автентичноста на целото градско јадро, тогаш сметам дека би имало логика. Меѓутоа, само поединечни објекти да ја имаат некогашната нишка, мислам дека е неоправдано. Во Скопје може и мора да се гради по теркот на современото, што ќе остане како белег на времето кое сега го живееме“, додава Андовски.

Современ објект, но, сепак, со пресликани столбови и полукруг од некогашната банка ќе никне на атрактивната локација на аголот од плоштадот и кејот. Според проектот, чиј автор е Јовица Стефановски, објектот, сепак, нема да има ултрамодерен надворешен изглед поради почитување на мемориската нишка. Деловната зграда ќе има приземје и шест ката со две галерии на врвот. Од скалите на кејот ќе биде оддалечена 11 метри, а ќе се гради на површина од 1.100 квадратни метри.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BF4E7C2E369FB246815557EB145B2553
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Oct-2008 at 09:44
http://62.162.103.242/-wvhttp-01-/GetStillImage?camera_id=1&v=768&p=-9&t=-8&z=200&b=OFF&option=skip_on_error&seq=0.1319197820238771

Еве real-time слика од објектот. Џуро можеш ли покрај Магос и оваа зграда да ја пуштиш да се слика. Оваа барем од почеток ќе ја фатиме.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Oct-2008 at 09:46
Ау воопшто не ми текна на ова, браво лсл Cheers

после ќе конфигурирам дома и ова да го собира пошто домашниот компјутер ја брка таа работа Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 10-Oct-2008 at 15:58


Еве за почеток една слика!

Кога ќе се изградат овој објект и градската куќа, оние жардињерите само ќе сметаат за проток на пешаци.


Edited by lslcrew - 10-Oct-2008 at 15:59
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-Oct-2008 at 16:24
Да прашам нешто околу онаа подземна улица која се спомнува низ вестите. Дали е тоа посебна уличка од оној булевар кој го знаеме дека треба да се гради? Зашто не би можело да се оствари пристап до катната гаража преку подземниот паркинг во трговски? Каде точно треба да проаѓа оваа уличка? Каде точно ќе се влага во таа уличка?! Кловер ти си поупатен, ај те молам!!!


Edited by lslcrew - 10-Oct-2008 at 16:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.