build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 08-Aug-2013 at 14:39
      
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 06-Jun-2014 at 23:08
Ваквите чирови од летни тераси, кои повеќе не се ни летни тераси, туку кафе барови на отворено, веќе станаа стандардна пракса кај речиси секој нов трговски или деловен објект. Bash
 
А веднаш до кафе барот на отворено детската вртелешка, односно каруселот. Мислам дека навистина си одговараат еден на друг, исто како деца да ги донеле ДУП - от и законите и сите останати постапки кои го доведоа урбаното планирање до ова дереџе.
 

 

 

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 07-Jun-2014 at 09:04
Телеком си направи еден кат плус во висина во стилот на архитектура ала Мала Речица, а овде правиме дискусија за узурпација на просторот. Како да објаснам, оваа зграда нема решено некои основни функции, како што е сообраќаен проект за начинот на пристап до зградата. Фактичката состојба е таква што автомобилите го узурпираат Кејот на Вардар.

Ако се прашувам јас, не треба да се урне летната тераса, туку целата зграда на Телеком е одвишок-чир што отвора НОВИ проблеми за центарот на Скопје, и покрај оние што веќе ги имаме со Скопје 2014!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 07-Jun-2014 at 10:38
Има сообраќајно решение-подземната улица што ЌЕ се гради
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 09-Jun-2014 at 14:12
Таа улица (подземна) што ЌЕ се гради одамна е избришана од дупот за мал ринг. На нејзино место (нај сигурно) ЌЕ се гради надземна улица, по кеј се разбира

Edited by Baze - 09-Jun-2014 at 14:14
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 09-Jun-2014 at 17:46
Општо познато во нашата ни убава РМ
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1995
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 09-Jun-2014 at 18:01
Браво за Коце
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 09-Jun-2014 at 18:01
Originally posted by Baze

Таа улица (подземна) што ЌЕ се гради одамна е избришана од дупот за мал ринг. На нејзино место (нај сигурно) ЌЕ се гради надземна улица, по кеј се разбира


Јас како што гледам сеуште стои подземна сервисна улица во ДУП-от.Дај да ги видиме новите планови..
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 11-Jun-2014 at 21:12
www.centar.gov.mk/DUpMalRing12-17.aspx

Ова е дупот на мал ринг таа подземна улица е подземната сообраќајница Илинденска-К.Ј.П додека надземната улица за гаражата и овој објект лесно е воочлива по трасата на шеталиштето на кеј покрај влезот на кафичите, не тој кај шеталиштето покрај ѕидот на кејот сега што се користи за пристап до објектот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.424 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.