build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Органска хемија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Oct-2018 at 22:44
Originally posted by Zelenikovo


вистина биологијата е закон но физиката е устав ... иако уште долго ќе им треба на двете за да се продуховат научно, колку и да успеат да нурнат кон недофатливото од оваа а не пак онаа страна ...


ако во нешто нурнале во однос духовноста хемичарите за сега тоа е пред се' нејзино сплеткарење, што може во однос сладострастието да се каже дека биле лост за озбилно заробување на чувствата виа бел шекер односно неговите вештачки алтернативи како сахарин, та ако англичаните ја завозеле шекерната трска т.е. Сахароза како слатко задоволство кое овошјето ќе го фрли во заборав како сласт [1][2] и го востоличи шекерот како парексаланс земна радост која како седостапна за сите генерации е побетер и од секс или алкохол та соврено и од дрога, дефакто таквиот пиедестал ос спунт може да им се припише на русите како прва и уникѐтна индустриска опција без алтернатива за мас-уживање на вештачка Балгодат за непцата јазикот и стомакот во форма на Сахарин

Constantin Fahlberg, inventor of saccharin, the first artificial sweetener [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Saccharin#History

инспиративно да се знае газираните пијалици со што се засладуваат и како таквиот засладувач се добива [1] или во стомак може да крчка [2] кој It is 300 to 500 times as sweet as sugar - https://en.wikipedia.org/wiki/Sugar_substitute#Saccharin
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.