build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Асеизмичка градба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Sep-2014 at 08:32
Originally posted by medo

И ред други.....дилемиве може се на место, но факт е дека промени се потребни, а како и кај секоја промена времето ќе покаже колку била иста неопходна, мое мислење е дека изиис не е вечно предетерминирана ко научна институција, напротив научноста е одреден гарант дека нејзиното административно институционализирање нема да прејде во капиталистички монопол туку во законски монопол со што би се осигурала спроведбата на стандардите

добро е што вака изиис би полнел си буџетот, а без да зависи од милостињата на власта, со што пак ќе се отвори простор да се сервисира се она што го наброја ко минус, од истражувања па се до опрема, прашање е кој и како ќе контролира нивното финансиско работење и дали ова ќе се регулира некако законски, може на крај да излезе дека арачот ќе си го прибере во добар дел државата

а што велиш изиис ќе давал мислење а негови вработени, па сигурно дека некој ќе се потпише ко ревидент, а изиис е авторитетот кој стои зад него, ова е повеќе формално прашање кое може да се регулира и со подзаконски акт
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Oct-2014 at 06:22
ИЗИИС е научно-истражувачки институт. Точка!
Не треба да се бави со контрола (ревизија) на проектна документација. Тоа е исто како CERN да прави контрола дали сте земале F=m*a.

А како ги трошат парите од вакви егзибиции во законот за градење? Ееее, добро прашање. Па, еве на пример, си тераат ќеиф и ќе прават прослава од постоење на институцијата со крстарење на крузер во Северно море. www.iziis50.mk
Па видете сега за што плаќаат инвеститорите....

Edited by medo - 08-Oct-2014 at 06:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Jul-2020 at 22:33

веројатно општините би требало да се некаков асеизмичен амортизер ако не изиис, бар во однос Микролокацијата и потребата од поздраво темелење, но знаејќи колку е корумпиран систем кај нас тешко дека ќе се подобри ситуација на терен, тоа постојно дури и во однос Употребна Дозвола се прави за многу работи превид, а не пак во однос Проекти и Дозвола за Градење, а не пак да земат да испитуваат земјиште и утврдуваат Геомеханика на Тло! незнам како е ова уредено во однос ДУП-овите, дали имаат некакви Мапи од ИЗИИС каде какви се геолошките услови во секоја Општина, дефакто постојат Геолошки Карти за Скопје каде се определени (зонирани) генерално типовите на Почва, стратумите одоздола, но дали во однос сите раседи (поголеми и помали) е асеизмички гарант истата стандардизација од ’64-та тоа благо речено не мириса дека ќе ет така, бар какви ефекти имал земјотресот во Кобе каде имаат испопаѓано згради кренати токму по истиот стандард [1]

интереснa е следнава фотка, каде Дрвени Куќи куртулиле в Скопје ’63-та, а донив Камена е срушена!

http://www.meseisforum.net:80/1963_skopje.pdf


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.