build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Расадник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Расадник
    Posted: 14-Dec-2007 at 02:03

Дали некој знае да ми каже до каде е проектот "населба расадник"? Нели беа планирани неколку стотици станбени единици, црква, трговски, школо и што уште не.... Ако имате на лагер слики ептен би било супер....а може и нов тред за тоа да се отвори...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jan-2008 at 18:20
Ваму доста се гради. Има објекти во најразлични фази на изградба, од околчени парцели, до вселени згради.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10

Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jan-2008 at 18:30
Pa to be druze! Tolku vreme cekav da stavi nekoj sliki od rasadnik....navistina brzo se odviva se, so ogled na toa deka se raboti za eden golem stanben kompleks. Imas mozda info kolku im e zaednickiot kapacitet?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jan-2008 at 18:34


За жал не знам никакви детали околу расадников.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jan-2008 at 18:36
Тешко е и да се дознае... не се работи за еден изведувач секоја зграда е приказна за себе. Ме интересира дали општината ќе ја следи оваа изградба со навремено оспособување на инфраструктурата или ќе имаме реприза на реонски центар. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Jan-2008 at 18:44


Кој знае...


Јас само да си го кажам моето мислење дека расадник не ми се свиѓа. Хаос од форми и бои наредени една до друга, исто како и на други места во Кисева Вода. Како да не се работи за една единствена населба, туку за некаква изложба... Знам дека тој тренд за жал преовладува низ цело Скопје, ама тука имаа празен простор и почнаа да градат еден поголем комплекс. Можеа барем малце подобро да го обмислат. Еве да го земеме за споредба Реонски Центар во Аеродром. Реонски не е ништо посебно, ама барем има било каков концепт околу надворешниот изглед.


Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 19:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Jan-2008 at 18:51
се сложувам. Еве сличен мој коментар за Расадник од пред некое време

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=2443#2443
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Feb-2008 at 02:14

ПОДЗЕМНАТА ИНФРАСТРУКТУРА ИЗГРАДЕНА, ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА НАДЗЕМНАТА


Расадник конечно со струја, парно и улици


Општината деновиве започна со поставување на топлификациона мрежа, што велат е и последна фаза од изградба на подземната инфраструктура. Од Градот, пак, стартуваат со активности за изградба на улиците. Веќе за два до три месеци ќе продолжи и издавање на градежни дозволи за нови станбени објекти


Во населбата Расадник викендов почна изградбата на топлификационата мрежа. Според надлежните во Општината, ова е и последната фаза од потребната подземна инфраструктура за неколкуте згради што веќе се изградени, но и за оние кои допрва ќе се градат. Од Градот, пак, велат дека се започнати и активностите за изградба на улиците, така што за два до три месеци општинските власти ќе можат да продолжат и со издавање на градежни дозволи за изградба на нови станбени објекти.

-Пред две години во оваа населба затекнавме неколку веќе изградени и вселени згради кои немаа ниту приклучоци за вода и струја, ниту пак асфалтирани пристапни улици. Затоа стопиравме издавање на нови градежни дозволи и почнавме со изградба на инфраструктурна мрежа. Притоа беше договорено Општината да ја изгради подземната, а Градот надземната инфраструктура, односно улици и паркиралишта. Нашата интенција е инвеститорите кои ќе градат таму да имаат пристапен пат и потребна улична мрежа, а становите сите потребни приклучоци, а не станарите допрва да чекаат да се градат улици, паркиралишта или водоводна и канализациона мрежа, вели Тони Чуповски, портпарол на Општина Кисела Вода. Тој додава дека во план е годинава да биде завршена и гасификационата мрежа.

И од Општината и од Градот, велат дека решавањето на спорните имотно-правни односи беа главната причина за одолговлекување на градежните работи за оваа населба. Инаку, за да може во моментот од веќе вселените згради да се изнесува сметот, општината финансираше изградба на пристапен пат кој е тампониран.

- За дел од улиците, предвидени со ДУП и за кои се решени имотно-правните односи, односно е извршена експропријација на земјиштето по кое ќе минуваат, отпочнаа активности за изградба. Веќе се расчистува просторот каде што ќе се градат улиците 1 и 2. За останатите пристапни сообраќајници во овој комплекс се води постапка во подрачните единици на Министерството за финансии и таа е веќе при крај. Штом ќе заврши веднаш ќе отпочне нивна изградба, велат во Град Скопје. Инаку, во Расадник, е предвидено станбеното прашање да го решат околу 10 илјади жители, а се предвидува изградба на нови 15 згради, клинички центар, аква парк и студентски град, но и на хотел за спортисти, трговско деловни објекти и црква.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F8F411CB5931794DBD3A1B37A6798B6F
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Feb-2008 at 19:15
Не знам многу околу активностите во Расадник (освен за мојата зграда, која треба да се заврши наскоро), но од што гледам стварно е хаос! Згради лево и десно, а нови улици не видов никаде.. сега се најавува дека ќе се прошири Сава Ковачевиќ, да се надеваме..
Речиси секоја зграда таму имаше проблеми со неплатени комуналии, рушење (симболично) итн. Но активностите продолжуваат, и нема никаков план.
Еве слика од мојата зграда. Колку што знам јас, нема паркинг простор во план, и не знам каде ќе ја оставам колата!! Се наоѓаме на главна улица, а околните тротоари ниту нудат доволно место за паркирање, а ниту пак е дозволено тоа!

Поглед кон центар


Од надвор
Дадете коментари (околу бојата итн )
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Feb-2008 at 19:22
Originally posted by ProMKD


Дадете коментари (околу бојата итн )Бојата и зградата не е лоша. Мене кај Расадник не ми сметаат толку многу поединачни згради, туку првенствено ми смета генералната шареноликост (не само боја, туку големини, облици, концепти...). Поентата ми беше дека кога се гради цела една населба од нула, логично е да се има некој базичен концепт кој барем донекаде ќе ги хармонизира работите. А не онаква турли-тава како во Расадник.


Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 19:23
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Feb-2008 at 21:11
Originally posted by Cloverstack


Бојата и зградата не е лоша. Мене кај Расадник не ми сметаат толку многу поединачни згради, туку првенствено ми смета генералната шареноликост (не само боја, туку големини, облици, концепти...). Поентата ми беше дека кога се гради цела една населба од нула, логично е да се има некој базичен концепт кој барем донекаде ќе ги хармонизира работите. А не онаква турли-тава како во Расадник.


    Ново Лисиче е така градено, како и Реонски центар. Расадник е тотална утка во тој поглед.
    @ProMKD Ми се допаѓа првата зграда повеќе, боите не се нападни исто и целокупниот изглед... За разлика од оваа, ја нема на сликите што сте ги постирале, една-две згради со многу и интензивна жолто-зелена боја, мислам знаете за која зборувам,  и мислам дека е најгадната зграда од сите таму.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Feb-2008 at 22:39
Не ми текнува точно за која мислиш, но знам дека постои една таква. Ептен чудна работа, не знам само кој би избрал таква боја! Многу дречи и воопшто не изгледа убаво
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-May-2008 at 18:04
Луѓе ајде видете дали некој може да го отвори фајлов. PDF е, изгледа со слоеви како што имаме и за Сончев град но кај мене го заглавува неможам да го отворам. Се работи (ваљда) за инфраструктурен план за објектите на Бортас во Расадник

http://www.build.com.mk/docs/Bortas-infrastuktura.pdf
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-May-2008 at 18:11
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-May-2008 at 18:39
Кои се овие Бортас?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-May-2008 at 18:48
Originally posted by Cloverstack

Кои се овие Бортас?


www.bortas.com.mk

Го градат пола Расадник. Нонстоп имаат реклами во огласникот што иде со весниците на ВАЦ
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Jun-2008 at 07:38
Originally posted by CloverstackКој знае...


Јас само да си го кажам моето мислење дека расадник не ми се свиѓа. Хаос од форми и бои наредени една до друга, исто како и на други места во Кисева Вода. Како да не се работи за една единствена населба, туку за некаква изложба... Знам дека тој тренд за жал преовладува низ цело Скопје, ама тука имаа празен простор и почнаа да градат еден поголем комплекс. Можеа барем малце подобро да го обмислат. Еве да го земеме за споредба Реонски Центар во Аеродром. Реонски не е ништо посебно, ама барем има било каков концепт околу надворешниот изглед.Yes

Абе треба малку да се тргнеме од овај дизајн никаква креативност на 90 % од нив. Барем да се градат по модерни згрди барем во неизгредените ерии. Сега ако тоа не може да се направи поради немање пари незнам, но не мислам дека е од тоа.

Barem neшto vakvo da izgradea, 

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Jun-2008 at 21:50
    Нашиве архитекти, со чест на исклучоците, оставаат впечаток како да им е многу тешко да ги следат последните трендови во архитектурата. Само филхаромонијата успеа да ме остави без било какви забелешки, се други е застарено, демоде или кич.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Jun-2008 at 22:06
Веројатно и инвеститорите се прилично виновни за она што се случува. Не само со својот невкус, туку и со желбата они да се наметнат и да изиграваат архитекти. Тоа ни се случува дури и кога државата е инвеститор.

Секоја чест на исклучоците. Затоа на форумов треба да ги охрабриме и да го поздравиме секој чекор напред, секоја посветла точка...


Edited by Cloverstack - 02-Jun-2008 at 22:08
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Sep-2009 at 02:39

Асфалт за новите улици во Расадник

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ од вчера почнаа да ги асфалтираат новите улици во новоизградената населба Расадник во Кисела Вода. Прва ќе се асфалтира улицата Новопроектирана 2, во вкупна должина од 162 метра, а потоа ќе се работи и на останатите три улици во населбата.

Од Градот информираат дека во Расадник, како дел од завршните работи за уредување на просторот, останува уште да се наредат павер-елементите на тротоарите, со површина од 300 квадратни метри и да се наместат рабниците и решетките за атмосферската канализација.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5B1D2DB03D1A8E4DB63388439981FB3D

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.