build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Расадник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Sep-2009 at 03:51
Незнам зашто сеуште се чека, а не е голема инвестиција да се пробие главната улица која почнува од Сава Ковачевиќ, веднаш после кулите (41°58'22.48"N 21°26'41.09"E) се до Првомајска (41°58'36.06"N 21°27'1.55"E). Драстично ќе се растеретат низа раскрници во околината што преку ден се буквално закрчени и тое не само поради сообраќајот од новите згради туку и ќе се скрати патот за оние кои транзитираат низ населбава. Бул. Србија што ќе се изгради сега тачно дека ќе превземе дел од тој сообраќај, но овие маалски улици треба што поскоро да се пробијат. по целата должина.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Sep-2009 at 12:13


Сосема си во право за потребата и ефектите. Зошто се чека, којзнае... можеби од истата причина зошто необјасниво се чека за милион други работи кај нас.

Сепак, има шанси некоја од спомнатите улици во претходната вест да е бар сегмент од оваа сообраќајница?
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Sep-2009 at 08:20
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Sep-2009 at 16:25
A inace koj od vas ima informacija za proektov.....do kade se so realizacijata, odnosno uste kolku objekti ostanaa da se izgradat?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Sep-2009 at 16:40
kire ова не е некаков проект, повеќе се работи за реализација на ДУП, само фактот дека доста објекти се градат паралелно делува дека се работи за некаков 'организиран настап'.

инаку немам скршнато до сега во внатрешноста и како и тебе, немам точна претстава колкав дел е урбанизиран и уште колку простор преостанува.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 16-Sep-2009 at 10:36

Кисела Вода гради улици на приватно земјиште

Од Градот и од Општината признаваат дека постојат неколку спорни улици со нерешени имотно-правни односи и велат дека додека тече постапката за денационализација, тие нема да се асфалтираат

Општината Кисела Вода и Градот Скопје без да се консултираат и без да водат сметка дека е во тек постапка за денационализација на земјиште, градат улици во новоизградената населба Расадник на место што припаѓа на нашето семејство, тврди скопјанката Добринка Јанковска.

- Новопроектираните улици во Расадник се градат иако се' уште е во тек постапката за денационализација, односно за враќање на имотот што јас и моите браќа и сестри го наследивме од нашите татко и дедо. Според Законот за денационализацијата не е дозволено располагање со имотот што е предмет на денационализација, како и искористување на таквиот имот. На ваков начин општината врши бесправна градба, без претходно да се консултира со наследниците - обвинува Јанковска.

Нејзината реакција следува откако во печатот го прочитала известувањето од градските власти дека екипи на „Улици и патишта“ деновиве почнаа да ги асфалтираат новите улици во населбата Расадник во Кисела Вода. Во информацијата се велеше дека прва ќе се асфалтира улицата Новопроектирана 2, со вкупна должина од 162 метра, а потоа ќе се работи и на другите три улици во населбата.

Спорот за враќање на земјиштето Јанковска, со своите браќа и сестри, го води од 1998 година. Тие имаат и судско решение дека се наследници на имотот. Јанковска вели дека повеќепати се обратила до Општината Кисела Вода, но и до Градот, но оттаму не презеле ништо, иако и' ветиле дека ќе добие обесштетување.

- Бидејќи постапката е во тек, јас не очекувам додека да бидам обесштетена додека не заврши. Го очекувам конечното решение за денационализација и нема да дозволам некој да ми го одземе тоа што е мое. Градските и општинските власти нека ми покажат документи со кои ќе потврдат дека легално ми го одземаат земјиштето, па нека градат улици. Исто така, кај раскрсницата меѓу Првомајска и Народни херои, спроти „Тинексот“ еднаш веќе ми одзедоа земјиште, за кое до ден-денес не ми е дадено обесштетување - огорчена е Јанковска.

Таа во февруари годинава се обратила и до Државниот инспекторат за градежништво, каде што ги запознала надлежните со случајот. Инспекторатот и' наложил на Општината Кисела Вода во рок од три дена да му одговори на подносителот на барањето и да достави копија со одговор до Инспекторатот. Но, досега Општината Кисела Вода не се изјаснила, иако Јанковска вели дека се обратила и до сегашниот градоначалник Марјан Ѓорчев.

Од Градот велат дека асфалтирањето е заостаната обврска, договарана уште од претходниот градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, и на Општина Кисела Вода, Џорџе Арсов, и додаваат дека нема да се задира во спорниот дел.

- Не се гради во тој дел што е спорен. Спорен е делот пред салата, каде што не се чепка. Се работи на спротивната страна. Ние не можеме да одиме против Законот и не сакаме да навлегуваме во спорови. Се асфалтира во делот каде што се решени имотно-правните односи и каде е извршена комплетна експропријација на имотите. Кога ќе се заврши постапката и кога ќе се изврши експропријација, општината Кисела Вода и во тој дел ќе може да го реализира урбанистичкиот план - вели Неделчо Крстевски, портпарол во Градот.

Од Општина Кисела Вода признаваат дека има неколку спорни улици, но велат дека додека тече постапката за денационализација, тие нема да се асфалтираат.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=35D0000B37DB0F4D95B3523AA2E774CD

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-May-2010 at 15:36
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-May-2010 at 18:33
WOW браво Кловер. само на овие стариве стамбени блокови да им се смени фасадата добор ќе изгледа во комбинација со новиве Thumbs%20UpThumbs%20Up
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-May-2010 at 21:32
Фантастична сликава Кловер, како макета изгледа населбава. Од каде поточно е сликано ова (координати)?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-May-2010 at 21:38
41°58'8.95"N  21°26'4.41"E
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-May-2010 at 22:41
можеби не е некоја голема забелешка, ама зградиве во расадник ми се многу начичкани блиску една до друга, споредете на пример со постарите згради најдоле
Back to Top
acearm View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote acearm Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Sep-2010 at 22:07
Sakam da kupam stan vo zelenata zgrada vo rasadnik na IPP, ako moze nekoj da mi kaze nesto za zgradata, kakva e, cini necini , kvalitet i sl????
Back to Top
acearm View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote acearm Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Sep-2010 at 22:11
Sakam dakupam stan vo zelenata zgrada na IPP vo Rasadnik, ako moze da mi kaze nekoj sto zgrada e, kvalitetna gradaba i slicno
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 21-Sep-2010 at 00:50
acearm, ova vazi za site novi zgradi vo KV, vklucuvajki go rasadnik, pa i "tvojava" na IPP.
Sto poveke navlagash vo zgradata tolku poveke go primetuvash fushot. Ako si koregirash nesto sam ili ako e renoviran stanot, da tocno citash iako e novogradba ako ne si renovirash kako sam, kako da si zel  poloven, samo obelen.
NE znam kako vo celina ja zamisluvaat ovaa naselba, ama mislam deka ke ima dovolno funkcii za edno kulturno urbano ziveenje, pogotovo sto planiraat i nekoj park, akva li bese...
.....   .......
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 21-Sep-2010 at 15:45
Originally posted by zabegan

можеби не е некоја голема забелешка, ама зградиве во расадник ми се многу начичкани блиску една до друга, споредете на пример со постарите згради најдоле


Токму така. Премногу блиску една до друга. Сите можеме да видиме колку тоа гадно изгледа во Буњаковец, Д Маало кога на местото на куќички изградија големи згради па сега комотно од прозор можеш да гледаш и ТВ кај комшијата. Овде барем почнувале од ново и имлао место убаво да распоредат. Ама тоа е, се за профит па што е можно повеќе згради да се упикаат.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Jan-2011 at 13:47
ПРОСТОРОТ СО ЗГРАДИ НИКАКО ДА ПРЕРАСНЕ ВО НАСЕЛБА
Во Расадник ни трговски центар ни студентски град

Роза Петкова

Десетината станбени згради начичкани една до друга се единствената содржина која се изгради последниве години во стариот расадник во Кисела Вода, иако досега ова место требаше да прерасне во вистинска населба. Жителите што ги населија новите згради велат дека во Расадник не е изграден ниту еден парк, постојат само неколку кафулиња и филијали на банки, а нема ни мал трговски центар со продавници. Тие се жалат дека имаат потреба од нова градинка бидејќи доселените жители се претежно млади брачни парови, а единствената градинка во околината веќе е полна. Пред да почне изградбата, се најавуваше населба која ќе вдоми 10.000 жители, клинички центар, аквапарк, студентски град, хотел за спортисти, трговско-деловни објекти, црква, а ништо од тоа не се изгради, разочарано велат тие.
- Направени се повеќе од десетина згради во последните неколку години. Но, треба уште да се гради и да се направи пристап од страната на Првомајска. Исто така, паркинг-просторот не е предвиден како што треба. На пример, пред мојата зграда има паркиралиште, а на приземјето се отворени кафуле и банка, па луѓето што доаѓаат по работа се паркираат на местата на станарите. Не е далеку времето кога и ние ќе го имаме истиот проблем со паркирањето како што го има и Центар - вели Мирјана П. жител од Расадник. Проблем е и такси-станицата која го отежнува влезот во станбените згради и создава метеж во сообраќајот. Граѓаните велат дека во сервисната уличка се паркираат по неколку такси-возила, па нема простор каде да се разминат два автомобила кога се движат во спротивна насока.
- Добро е да имаме такси-станица, тоа секако најмногу ни користи нам, но треба некако да се организира. Да се најде соодветна локација, а надлежните треба да се погрижат за тоа - велат жителите. Во општина Кисела Вода не одговорија уште колку станбени згради треба да се градат на поранешното земјоделско земјиште, ниту дали има инвеститори за другите предвидени објекти.
- Освен станбени објекти, со ДУП „Расадник“ се предвидени и содржини со намена образование (основно и средно училиште и факултет), студентски и ученички домови, здравствен дом и објекти за спорт и рекреација. Инаку, секоја зграда во тој дел, според Правилникот, има планирано соодветен број паркинг-места во градежна парцела, но практиката и навиката на граѓаните е да не ги користат подземните гаражи, со што предизвикуваат проблем со паркинг-местата. Како и да е, Општина Кисела Вода во иднина ќе се потруди при измената на ДУП, во делот на спорт и рекреација да предвиди и простор за јавно паркиралиште - вели Марјан Спасески, портпарол на Општината.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=2208&ArticleID=154137
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Jan-2011 at 18:39
Алооо бре кои се тие места на станарите? Не постојат такви, на сите се местата. Кога се вселувале во зградава свесни биле дека има дуќани, што сега да ги затвориме дуќанитве. Кои се овие понашања да се нема грам свесност за живеење во град, себично до даска.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 10-Jan-2011 at 15:47
Измена на ДУП за Расадник. Објавен е денес на веб.

http://kiselavoda.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=949
http://kiselavoda.gov.mk/Uploadedimages//SINTEZEN.jpg
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Feb-2011 at 14:05
Спорна доурбанизацијата на просторот околу „Расадник“

     
Делот каде што се сечат улиците Народни херои и Правомајска и каде што се сместени ресторанот „Ексклузив“ и уште неколку објекти се изградени на национализиран имот. За него сопственичката нема добиено обесштетување, а од Кисела Вода тврдат дека таа нема имотен лист


     
     
Колективно домување, надградба на постојната детска градинка за уште еден кат, изградба на црква, бензинска пумпа,терени за спорт и рекреација, како и сервисни дејности, се дел новините што ги предвидува нацрт-верзијата на деталниот урбанистички план „Расадник“.

- Со овие измени на ДУП „Расадник“ ќе се дефинираат урбанистичките парцели, и тоа врз основа на сопственост на градежното земјиште. Откако ќе се допрецизираат и усогласат сопственичките односи, ќе може да почне реализацијата на планот што го изработи планерската куќа „Билд“ – изјави Марјан Спасески, портпарол на општината Кисела Вода.

Се работи за просторот од 10,60 хектари кај базенот „Расадник“, што ги опфаќа улиците Народни херои, Сава Ковачевиќ и Новопроектирана 1 и Новопроектирана 3. Станува збор за 75 отсто изграден простор, кој сега треба да се доурбанизира.

Целото земјиште што го опфаќа ДУП „Расадник“ не е сопственост на општината, вели скопјанката Добринка Јанковска. Делот каде што се сечат улиците Народни херои и Правомајска и каде што се сместени ресторанот „Ексклузив“, Заводот за овоштарство, паркиралиштето, како и дел од новопроектираните улици се изградени на нејзин имот, за кој таа нема добиено обесштетување.
-Кога се прошируваше Првомајска ништо не добив, поднесував жалби и барања да не се гради ресторанот „Ексклузив“, но никој ништо не презеде. И постепено земаат дел по дел од мојот плац. Направија улица, паркиралиште, Заводот за овоштарство си изгради нов објект. Не знам сега што следува и што планираат, но јас не сум и во планот. Мене не ми остана ништо од парцелата од 9-10 илјади квадратни метри – раскажува Јанковска.

Таа вели дека сите институции каде што се пожалила се на нејзина страна, но општината е глува на нејзините барања.

- Поднесов жалба уште во 1998 година и, еве, од тогаш се влечам по судови, адвокати, и ништо не добив. Ги имам сите документи, имам докази дека овие парцели ми припаѓаат мене. Земјиштето ми е наследство од татко ми, не сакам така да ми го земат и да ми пропадне сé во вода. Или нека ми платат или нека ми го вратат земјиштето – додаде Јанковска.

Од општината Кисела Вода велат дека Добринка Јанковска нема имотен лист за ова земјиште и дека од Секторот за урбанизам во општината на повеќе наврати и е укажано дека тие парцели се државни, јавни. Ресторанот „Ексклузив“, пак, има валидно одобрение за градење издадено во 1995 година, односно пред стапување во сила на Законот за денационализација.

http://www.novamakedonija.mk/NewsDetal.asp?vest=2911103558&id=14&prilog=0&setIzdanie=22202
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Apr-2011 at 11:06
Во Расадник се живее како во Сахара



Поради збиените згради, нема струење на воздухот, а нема ни паркови, па во лето нема ни ладење на вжештениот бетон

Снежана Калабакова



И по пет години откако се изгради населбата Расадник во Кисела Вода, останаа неасфалтирани и полуасфалтирани улици, додека изградени тротоари се мислена именка. Жителите се жалат дека нема каде да ги прошетаат децата, нема ни паркови ни игралишта со реквизити каде што би се забавувале и дружеле. Нема ниту урбана опрема и недостасуваат многу нешта.

Станарите од новоизградените згради во населбата сметаат дека објектите се преблиску еден до друг и не се сигурни дали меѓу нив го има пропишаното растојание од најмалку 12 метри. Луѓето реагираат дека нема струење на воздухот, а во лето нема ниту ладење на вжештените бетонски платоа, па на високите летни температури живеат како во казан. И она малку зеленило до бетонските површини го подигнале и го одржуваат станарите, а тие сами го чистат и од ѓубре. Зад станбените објекти кои се' уште не се комплетно вселени се наоѓа огромна запуштена површина со исушена трева и трње која завршува зад „Супер Тинекс“ на „Првомајска“.

Граѓаните револтирано посочуваат дека Општината малку се грижи за уредување на оваа нова населба. Некои жители се надеваат дека голем дел од работите ќе се решат откако сега споредната сообраќајница покрај населбата ќе се пробие и поврзе со „Првомајска“.

Од Општина Кисела Вода признаваат дека населбата треба уште да се уредува и најавуваат нови содржини. Велат дека во наредниот период ќе градат јавно паркиралиште со капацитет за 150 возила, со што ќе обезбедат дополнителни паркинг-места за посетителите на населбата. Но, дел од сервисните улици се' уште не можат да ги асфалтираат поради нерешени имотноправни односи.

„Во состав на населбата е предвидено да се изгради парк, а веќе со следната акција за поставување урбана опрема низ целата територија на општината, нема да биде изоставен и Расадник, иако таму на неколку локации веќе има таква опрема во функција е паркот ’Срце‘, кој се изгради минатата година. За подобрување на социјалниот живот во овој дел, веќе идниот месец ќе се отвори и шаховската школа ’Ристо Ничевски‘, со што сметаме дека населбата Расадник ќе стане расадник на млади, талентирани шахисти“, вели Марјан Спасески, портпарол на Општина Кисела Вода.

Ратко и Благородна Јончевски, жители од населбата, велат дека единствена зелена парковска површина имаат на главната улица „Сава Ковачевиќ“. И не е проблем само тоа што нема катчиња за одмор на повозрасните и простори на кои ќе се забавуваат и рекреираат децата. Сметаат дека овој дел на градот веќе станува пренаселен и не е доволен само еден градски автобус. И онака ретката линијата со број „24“ не ги задоволува потребите на граѓаните, па затоа тие бараат дека ЈСП треба да активира уште една автобуска линија.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BDD9A0C42D464E48A26486AFF4D60ABC
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.