build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Расадник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Apr-2011 at 11:35
Зградите во Расадник не се премногу збиени, особено не како во Дебар маало. Претходно живеев во зградите кај бараките на Општината и имав зграда пред мене на приближно исто растојание како што се сега зградите во Расадник. Тие згради се изградени во 60тите години од минатиот век. Така, не држат многу муабетите за збиеност. Ќе повторам - особено компарацијата со Дебар маало е тотално неиздржана. Генерално, ако некој сака пространство - нека си побара плац за куќа во субурбаните делови на Скопје. Тоа е така: или сакаш да си во центар и да се лишиш од погледи од прозорецот што завршуваат 10 килиметри подолу, или купи си куќа надвор од Скопје и патувај 10 километри до центар.

За квалитетот на градба може да се дикутира. Има недостатоци, од кои некои беа прифатени од инвеститорот (Дабар, во мојот случај), додека некои беа отфрлени со образложение дека не му се исплати да инвестира во тоа.

Што се однесува до муабетот дека летно време во Расадник врие од жештитна и дека нема провев - пак ќе кажам: ако некој очекува дека на 50 степени Целзиусови во урбана средина ќе му "пирка" ветерче, најдоброто што може да го направи за себе е да се врати во родната грутка. Таму сигурно ќе го доживее тоа и ќе биде задоволен. Но, не и во Скопје. Не памтам ни во детството некое лето во Скопје да било свежо, да нема жештина.

Најбитно од се е да се избаре добар стан. Оној што јас го избрав има одлична изолација. Зимно време не се греам со парно, повремено некогаш пуштам клима или греалка (севкупно 10-тина дена во сезоната по неколку (2-3) часа дневно - обично навечер). Летно време исто - ретко кога пуштам клима за ладење.

Што се однесува до погледот, станот е насочен кон запад и гледа кон детската градинка. Мали се шансите дека тука некогаш ќе никне објект од типот на зграда за домување. Така, јас го немам тој проблем со гледање во соседната зграда.

Пак ќе кажам, се е до изборот на станот. Кога имаш одредена сума пари и решен си да купиш стан - не се купува првото нешто што си го видел. Треба внимателно да се разгледа пред да се избере.

Сепак, Расадник има потреба од паркови, зелени површини за шетање, пешачење, одмор. Со години Општината се жали дека има нерешени сопственички прашања за одредени делови, а сепак никако да се решат. Решавањето на овие отворени прашања се важни за понатамошниот развој на населбата. Генерално, впечатокот ми е дека една од најголемите општини во земјата има претерано трома администрација и тоа е тоа што го блокира развојот.
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Apr-2011 at 12:55
Originally posted by tonikostov


Што се однесува до муабетот дека летно време во Расадник врие од жештитна и дека нема провев - пак ќе кажам: ако некој очекува дека на 50 степени Целзиусови во урбана средина ќе му "пирка" ветерче, најдоброто што може да го направи за себе е да се врати во родната грутка. Таму сигурно ќе го доживее тоа и ќе биде задоволен. Но, не и во Скопје. Не памтам ни во детството некое лето во Скопје да било свежо, да нема жештина.

Rock  добро речено.
Originally posted by tonikostov

Најбитно од се е да се избаре добар стан. Оној што јас го избрав има одлична изолација. Зимно време не се греам со парно, повремено некогаш пуштам клима или греалка (севкупно 10-тина дена во сезоната по неколку (2-3) часа дневно - обично навечер). Летно време исто - ретко кога пуштам клима за ладење.

најверојатно си избрал и одлична греалка чим грееш само 10 дена годишно.Big%20smile

Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-May-2011 at 08:52
Пред некое време мојте бараа да си купат стан во Кисела Вода поточно Расадник новите згради,по подолго разгледување на населбата и зградите добив впечаток дека сите овие тези дека е загушливо и дека зградите се збиени според мене паѓаат во вода.

Расадник според мене е доста убава,модерна населба со нови станбени згради како и станови кој се нови.

Околу цената за становите се движи негде околу 800-950 еур зависи кај кој како.Кој според мене ЗА НОВ стан е реална и прифатлива бидејки како што реков збориме за НОВ СТАН -без потребни реконструкции.

Додека за споредба становите во Ново Лисиче и Аеродром бидејки во тој реон сум запознаен со цените за становите достигнуваат астрономски и нереални цени.

Почнувајки од 1,000 па се до 1,200 за м2 за НЕРЕНОВИРАН СТАН.Стан за кој треба детална реконструкција (тоалет,ламинат,врати,прозорци,кујна) со што овие работи дополнително станот ќе достигне цена на пр.Стан од 75 м2 во Аеродром по (1,000*м2) достигнува 75,000 еур за тој стан  ПЛУС  агенции,данок,нотар и ред други давачки.Кога ќе земе се вкупно за 75 м2 стан треба да се плати 77,000 илјади евра што е превисоко а да не збориме за останатите цени.

Исто така ја живеам во Ново Лисиче факт е дека има најголеми паркови во градот,но исто така реално е дека како и во Аеродром така и овде зградите се пред распаѓање,со распукани фасади и стари станови.

Со што мора и тоа под хитно да се намалат цените на становите бидејки неможе стар стан да се продава како нов.


Edited by dule - 22-May-2011 at 08:53
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-May-2011 at 01:15
Секаде се рипнати нереално цените. Пример Тафталиџе стари станови одат од и до 1150е/м2. А нови се 1200. Сега, колку и да е знак прашање квалитетот на новите, сепак ново си е ново.

Работава е продавам, ама не ми се дава.
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Aug-2011 at 17:11
pozdrav do gradonacalnikov na kisela voda i redno e da se angazira malku poveke, nekako mu begaat drugive skopski opstini. PRASANJE : znae li nekoj dali ke se renoviraat fasadi na zgradi vo kisela voda , konkretno kulite rasadnik izgledaat dosta grdo otkako napravia eden kup movi zgradi okolu niv dali deka se najvisoki vo okolinata neznam sepak treba da se renoviraat da zalici barem toj del na edna nova celina
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3792
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Aug-2011 at 18:46
Slikite se od Srdjan Adamovic SSC

Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 11-Aug-2011 at 15:34
Огромен напредок во изградбата на зградите во населбата Расадник ,што е за поздравување.Само мана е тоа што треба повеќе околу хигиената да се поработи и на уредување на зеленилото останатото е супер.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3633
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 21-Oct-2011 at 12:46

Расадник сè уште е далеку од елитна населба


http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/10/20/rasadnik.jpg

Елитната станбена населба Расадник, како што беше најавено на почетокот, сè уште е далеку од просечните стандарди на домување, а камо ли од луксузот што им беше ветен на граѓаните кога ги купуваа становите.
Иако, според Деталниот урбанистички план, визијата за уредување на овој дел од градот е навистина привлечна, засега освен издигнати станбени блокови и веќе функционални комерцијални и угостителски објекти, друго нема. Уличната инфраструктура сè уште не е комплетно решена, особено не е гламурозен делот кога возилата од внатрешноста на станбениот комплекс поминуваат низ тесни и нерамни премини за да се приклучат до главната улица Сава Ковачевиќ.
Пробивањето на улиците е условено и од решавањето на повеќе имотно-правни односи, но и од изградбата на нови згради кои според планот треба да се дел од населбата. Од општина Кисела Вода велат дека до сега се изградение околу 70 отсто од станбено-деловниот комлекс, а за другиот дел во тек е изработка на техничка документација.


- Според ДУП-от, се предвидува изградба на уште неколку станбени објекти за колективно домување, градинка, спортски комплекс, спортска сала, црква и бензиска пумпа. Со ДУП-от е предвидена доградба и надградба на постојната градина во локалитет Расадник (градинката „8-ми Март“) за која се изрботува техничка документација. Локалитетот Расадник сообраќајно се поврзува кон улицата Првомајска со две улици, кон Сава Ковачевиќ со три улици и кон улица Народни харои со две улици - велат од општината.
За црквата која ќе се наоѓа во непосредна близина на „СП маркет“, во моментов се изработува проектно–техничка документцација која е во завршна фаза, а потоа ќе се премине на изградба на објектот. 
ГМВ/БИ

http://plusinfo.cfd.mk/medium_gal/2011/10/20/rasadnik2.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik2.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik3.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik4.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik5.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik6.jpg
http://www.plusinfo.mk/vest/19650/-Rasadnik-s-ushte-e-daleku-od-elitna-naselba
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Nov-2011 at 20:53
Znae li nekoj nesto poveke za Monteco Company gradat na parcela 1.7 kaj benziskata vo kisela voda.Nemozam da najdam nikakvi informacii za firmata od koja treba da pazaram stan osven ubavo nasminkan sajt na koj nema nikakvi informacii za sopstvenicite nitu referenci za firmata. Pa ako znae nekoj sto kako gradele bujrum cekam info
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Nov-2011 at 21:45
Eden kup zgradi ,nisto poveke, kvalitet na zivot nula,zeleniloto nema nikogas da se napravi se ke se pokrsi pred da se prevzemat merki .Izskrtano segde, beton ispukan uste ne nareden.Klimite obeseni, grda slika.Balkoni se zatvarat sekoj koj kako sto si saka ,obesena obleka, gaki na izlozba.Parabolski anteni moze covek da utepa.Grafiti segde ima vo svetot no sto me grizi e sto lujge dale golemi pari i voopsto ne se sekiraat.Neresen problem so gjubreto ,kontenjeri parkirani cekaat samo macki i kucinja da go rastrgaat ili da se zapali pa cela naselba da korne od smrdja.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 09-Nov-2011 at 11:51
Хахаха каква елитна населба ЛоЛ
Спикале згради, за елитна зборуваат.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Kupec View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Kupec Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Nov-2011 at 01:04
Koj znae povekje informacii za MONTEKO company go molam da gi spodeli. Koj zivee potkrovje kisela voda isto ako moze info, kako e so izolacija, dali e mnogu losa klimata?

Fala
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Nov-2011 at 10:47
Елитна? ЛОЛ. Абе кибритчињата во Карпош 3-4 се рајска градина за Расадник. Минимален сооб, зеленило колку ти душа сака, инфраструктура, комерцијални/деловни/образовни/здравствени/ватевер објекти на кило, милина.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Nov-2011 at 08:06
Според мене Расадник е многу убава населба во Скопје.Секако дека има уште работа и досредување на населбата околу издигнување на нови зелени површини,клупи и корпи за отпадоци ,како и подобрување на хигиената кој се надеваме според кажувањата на општинарите би се средиле наредниот период.

Исто така зградите во Расадник не се премногу збиени како што велат некој,напротив има доволно простор за вегетација на воздухот.

Околу цените  на становите во Расадник се реални и се движат од (800-900 еур м2) бидејки сум запознаен во областа на градежништвото е реална цена ВО СПОРЕДБА со станови кој се продаваат во Аеродром,Центар,Карпош каде што цената достигнува до 1,100 , 1,200 па и нагоре ЗА СТАР СТАН,(значи нереновиран,во стара зграда и слично) ШТО Е ТОТАЛНО ЛУДНИЧАВО И СПОРЕД МЕНЕ ЛЕТАЊЕ ВО ОБЛАЦИ.Затоа статистиките говорат дека тие станови поспоро се продаваат за разлика од новите.

Затоа многу од граѓаните одлучуваат да купат нов стан.Бидејки разликата е голема.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Nov-2011 at 12:45
Како може Расадник да го споредуваш со Карпош..
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Nov-2011 at 18:36
rasadnik i karposh i aerodrom e nesto nesporedlivo a da nezboram za centar...!
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Nov-2011 at 19:11
Mnogu pisnim vaka izfarbani sve razlicni boji ...
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Feb-2012 at 17:29
Во близина на Супер Тинекс на Првомајска и на уште едно место во расадникот се припрема изградба на нови објекти.

Првиот објект (црвено) се наоѓа веднаш до Супер Тинекс, веќе е започнато поставувањето на заштитните огради, а на локацијата има градежна механизација. Парцелата според ГУП е во сервисната зона - каде пак според ДУП на општината мислам дека се предвидуваа Големи трговски едници.

На другата парцела (жолто) исечени се дрвата и се примпрема теренот иако не се знае конкретно за што се работи.
Според ГУП на Скопје локацијата е наменета за “Спортски центри, објекти и терени“.Edited by vlatko.mk - 22-Feb-2012 at 17:30
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Jun-2013 at 09:05
Слики од неколку објекти кој се во градба во Расадник (се извинувам ама од една што е на Бортас не направив слики иако од нејзе ги сликав кулите Џеваир).

Кај Тедико.
Позади оваа зграда се почнува нејзината лепенка.

И уште еден комплекс од три или четири лепенки од кој само една е готова од претходно а останатите се во изградба.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Dec-2014 at 15:38
DSC06658 by george k. 1981, on Flickr

DSC06659 by george k. 1981, on Flickr

DSC06661 by george k. 1981, on Flickr

DSC06662 by george k. 1981, on Flickr

DSC06663 by george k. 1981, on Flickr

DSC06665 by george k. 1981, on FlickrEdited by Џоле - 18-Dec-2014 at 15:38
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.