build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови Сад, Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Aug-2012 at 21:59
Имаш право
но Нови Сад е град на ниво има некоја култура и тоа се чувствува за разлика од Скопје.И тука централното подрачје е класи над нашето...и тоа го зборам пред се како концепт на не само архитектура.
Скопје како целина е поголемо но и попровинцијално,што јужније то тужнија,пусто турско,не за џабе се измислени тие термини.

Ниш е тежок балкан,и тое не баш добар пример од балканското,не ми се свиѓа,ќе направам некој ден нишка и за него.


Edited by Block - 25-Aug-2012 at 22:04
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Aug-2012 at 00:49
како и обично, правите непотребни и неадекватни споредби...

инаку, го имам посетено Нови Сад ама само на кратско за жал... според тоа што го имам видено можам да кажам дека е град на опасни контрасти, од една страна имаш неверојатно уредни простори, а од друга страна крш и пропаднатост
се гледа дека се грижат за деталите пријатни за око, како чистотата, прекрасното зеленило, урбаната опрема и пешачките зони, ама сето тоа ми личи како естетска шминка
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Aug-2012 at 01:13
Сум бил во ЈНА 1 година во Ниш, и освен реката Нишава и трвдината ништо друго не заслужува да се прикаже.нека не замеруваат тие што мислат поинаку,но се согласувам со Блок за овој коментар
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Aug-2012 at 17:37
Originally posted by BlockИмаш право но Нови Сад е град на ниво има некоја култура и тоа се чувствува за разлика од Скопје.И тука централното подрачје е класи над нашето...и тоа го зборам пред се како концепт на не само архитектура.Скопје како целина е поголемо но и попровинцијално,што јужније то тужнија,пусто турско,не за џабе се измислени тие термини.Ниш е тежок балкан,и тое не баш добар пример од балканското,не ми се свиѓа,ќе направам некој ден нишка и за него.

I Istanbul e tursko no ne mozeme da se sporeduva so nego, znaci problemot e kaj nas ne kaj "turskoto".
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Aug-2012 at 18:07
Originally posted by TIM

Originally posted by BlockИмаш право но Нови Сад е град на ниво има некоја култура и тоа се чувствува за разлика од Скопје.И тука централното подрачје е класи над нашето...и тоа го зборам пред се како концепт на не само архитектура.Скопје како целина е поголемо но и попровинцијално,што јужније то тужнија,пусто турско,не за џабе се измислени тие термини.Ниш е тежок балкан,и тое не баш добар пример од балканското,не ми се свиѓа,ќе направам некој ден нишка и за него.

I Istanbul e tursko no ne mozeme da se sporeduva so nego, znaci problemot e kaj nas ne kaj "turskoto".


Проблемот е итекако во турското
Не за џабе кога идеме во Турција се фрапираме колку сме слични, и од сериите луѓе викаат колку е сличен менталитетот

90% во Истанбул што има од стари градби,туристички атракции е оставштина од латинското и византиското царство.
Од турците се изградени само џамиите,ништо друго а да има и една железничка станица за ориент експресот,но таа е почната да се гради во 19 век.
Целиот среден век е преспан во секој аспект а највеќе во архитектонски.
Можеме да ги земеме за пример и другите турски градови,освен Измир другите немаат ништо.А Измир и тоа што го има е 99% градено од грци и ерменци кои биле мнозинство во градот-и тоа овие два народа не граделе затоа што биле потикнати од државата туку поради тоа што имале кликер и биле познати по тоа што биле трговци.

Исто како на балканот,освен џамии друго ништо не граделе.
Нема административни згради,театри,фонтани,паркови,плоштади.

Но тоа е друга тема која е сепак поврзана со дискусајава но ајде да не испадне дека забегуваме.


Edited by Block - 26-Aug-2012 at 18:22
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Aug-2012 at 19:03
турците се познати по лезетот и раатот а не по градби.се сеќавам на еден поранешен глумец од старата гарда после снимањето на филм во Истамбул даде изјава дека доколку во животот не ја посетел Турција,немало да знае што е уживање во животот.

да се потсетиме од нашите филмови:подај ми го наргилето и сетне да ми ја спремиш баклавата.

градби од типот на Цвингерот и слични барајте на друго место

ПС.малку е офтопик ова,ама не е лошо малку да се разговара и на вакви теми
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Aug-2012 at 20:59
Originally posted by Block

Originally posted by TIM

Originally posted by BlockИмаш право но Нови Сад е град на ниво има некоја култура и тоа се чувствува за разлика од Скопје.И тука централното подрачје е класи над нашето...и тоа го зборам пред се како концепт на не само архитектура.Скопје како целина е поголемо но и попровинцијално,што јужније то тужнија,пусто турско,не за џабе се измислени тие термини.Ниш е тежок балкан,и тое не баш добар пример од балканското,не ми се свиѓа,ќе направам некој ден нишка и за него.

I Istanbul e tursko no ne mozeme da se sporeduva so nego, znaci problemot e kaj nas ne kaj "turskoto".
Проблемот е итекако во турскотоНе за џабе кога идеме во Турција се фрапираме колку сме слични, и од сериите луѓе викаат колку е сличен менталитетот90% во Истанбул што има од стари градби,туристички атракции е оставштина од латинското и византиското царство.Од турците се изградени само џамиите,ништо друго а да има и една железничка станица за ориент експресот,но таа е почната да се гради во 19 век.Целиот среден век е преспан во секој аспект а највеќе во архитектонски.Можеме да ги земеме за пример и другите турски градови,освен Измир другите немаат ништо.А Измир и тоа што го има е 99% градено од грци и ерменци кои биле мнозинство во градот-и тоа овие два народа не граделе затоа што биле потикнати од државата туку поради тоа што имале кликер и биле познати по тоа што биле трговци.Исто како на балканот,освен џамии друго ништо не граделе.Нема административни згради,театри,фонтани,паркови,плоштади.Но тоа е друга тема која е сепак поврзана со дискусајава но ајде да не испадне дека забегуваме.

Njagolemite atrakci vo Istanbul se cisto Otomanska arhitektura- Topkapi palace, Sultanahmet dzamija, Suleymanie Dzamija, Kapali carsija, Galata tower i mnogu drugi. A osven toa i bizantinskata arhietkura e tursko ne zaboravaj, znaci vo tursko mislam se sto se gradelo vo minatoto kaj nas. A osven dzamii vo MK se gradea i hamami, anovi, cifligi, fontani, ucilista, mostovi, trgovski centri, no tolku ne opkruzuva ova arhitektura sto veke ne ni e interesna posto niv gi gledame sekoj den , no dzamiite ni se najvidlivi.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Aug-2012 at 21:05
абе аргентин па кај си ти до сега бре чоек се утепав од пишување на оваа тема последниве две три години овде, надевајќи се дека може и навистина да се дрзне државата да го крене скопје 2014 во изворни т.е. автохтони стилои како македонска куќа и византиска или отоманска архитектура, но комшо ова бре све дилетанти! о'изгубени архитекти, урбанисти и политичари, немате вие кабает што ве носеле многу ко деца во луна парк!  
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Aug-2012 at 21:06
Најголемата атракција на Истанбул си е Агиа Софија или Света Софија/. Тоа е типична величевствена Византијска архитектура, на која османската не може да и се фати и покрај тоа што дел од градбите се градени и по 500-800 години подоцна (во однос на Византија).

Да те запрашам нешто: кои фонтани, мостови, училишта и трговски центри се градени тогаш? И сега не ми давај примери од Истанбул, а од провинцијата! Затоа што ако го споредуваме Цариград, ќе треба да ги споредуваме со други столици како Виена, Париз или Петроград!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Aug-2012 at 21:22
Originally posted by TIM


Njagolemite atrakci vo Istanbul se cisto Otomanska arhitektura- Topkapi palace, Sultanahmet dzamija, Suleymanie Dzamija, Kapali carsija, Galata tower i mnogu drugi. A osven toa i bizantinskata arhietkura e tursko ne zaboravaj, znaci vo tursko mislam se sto se gradelo vo minatoto kaj nas. A osven dzamii vo MK se gradea i hamami, anovi, cifligi, fontani, ucilista, mostovi, trgovski centri, no tolku ne opkruzuva ova arhitektura sto veke ne ni e interesna posto niv gi gledame sekoj den , no dzamiite ni se najvidlivi.


Ај повторно види од кого е градена кулата Галата бидејќи не е од турците.

Значи тие џамии не се османска архитектура туку Византијска.
Со доаѓањето на турците во Мала Азија и Европа тие не носат своја архитектура туку градат по византијски урнек.

Зарем не гледаш дека џамиите во Истанбул се градени по концептот на Аја Софија.

Еве ти ја Аја СофијаЕве ја сулејмановата џамијагледаш некаква разлика во концептот освен тоа што шминката е направена за да се прилагодени со исламските традиции?


Edited by Block - 26-Aug-2012 at 21:30
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Aug-2012 at 22:09
Аја Софија има издржано неколку страшни земјотреси и према тоа заслужува највисок респект од градителска гледна точка.за убавината е веќе нашироко позната
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Aug-2012 at 22:17


Момци, темава за муабет си е супер ама да не ги узурпираме нишкиве за Нови Сад и Сомбор, ако сакате да продолжите слободно отверете нишка во Останати теми или пак користете ја оваа нишка а јас ќе ги префрлам постовиве каде и да продолжите.
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Aug-2012 at 22:52
Originally posted by Andrej_LJ

Најголемата атракција на Истанбул си е Агиа Софија или Света Софија/. Тоа е типична величевствена Византијска архитектура, на која османската не може да и се фати и покрај тоа што дел од градбите се градени и по 500-800 години подоцна (во однос на Византија). Да те запрашам нешто: кои фонтани, мостови, училишта и трговски центри се градени тогаш? И сега не ми давај примери од Истанбул, а од провинцијата! Затоа што ако го споредуваме Цариград, ќе треба да ги споредуваме со други столици како Виена, Париз или Петроград!


ne negiram i se znae deka Agia Sofia e simbol na Istanbul, no taa si e bizantiski stil. A za toa deka vo MK nema nisto osmanlisko osven Dzamii, ti predlagam koga setas po Skopskata carsija da prasas malku sto se tie objekti vo okolina i sto bile , ne samo da gledas.
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Aug-2012 at 23:00
Originally posted by Block


Originally posted by TIM

Njagolemite atrakci vo Istanbul se cisto Otomanska arhitektura- Topkapi palace, Sultanahmet dzamija, Suleymanie Dzamija, Kapali carsija, Galata tower i mnogu drugi. A osven toa i bizantinskata arhietkura e tursko ne zaboravaj, znaci vo tursko mislam se sto se gradelo vo minatoto kaj nas. A osven dzamii vo MK se gradea i hamami, anovi, cifligi, fontani, ucilista, mostovi, trgovski centri, no tolku ne opkruzuva ova arhitektura sto veke ne ni e interesna posto niv gi gledame sekoj den , no dzamiite ni se najvidlivi.
Ај повторно види од кого е градена кулата Галата бидејќи не е од турците.Значи тие џамии не се османска архитектура туку Византијска.Со доаѓањето на турците во Мала Азија и Европа тие не носат своја архитектура туку градат по византијски урнек.Зарем не гледаш дека џамиите во Истанбул се градени по концептот на Аја Софија.Еве ти ја Аја СофијаЕве ја сулејмановата џамијагледаш некаква разлика во концептот освен тоа што шминката е направена за да се прилагодени со исламските традиции?


Agia Sofia e totalno nesto novo vo arkitekturata i navistina cudo na svetot vo arhitektonski a najmnogu i vo staticki aspekt, so upotreba na polu-kupoli i nekoi drugi elementi, taa statika pocnuva da se upotrebuva vo site dzamii izgradeni po Agia Sofia, no estetskite elementi se tie koi najmnogu ja oformuvaat eden stil a tie estetski elementi postojat vo ovie ebjekti koi se karakteristiki samo sa osmanliskata arhitektura koja se razlikuva od islamskata arhitektura, no fakt e deka postojat dvete stila.
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Aug-2012 at 23:10
Originally posted by Max

абе аргентин па кај си ти до сега бре чоек се утепав од пишување на оваа тема последниве две три години овде, надевајќи се дека може и навистина да се дрзне државата да го крене скопје 2014 во изворни т.е. автохтони стилои како македонска куќа и византиска или отоманска архитектура, но комшо ова бре све дилетанти! о'изгубени архитекти, урбанисти и политичари, немате вие кабает што ве носеле многу ко деца во луна парк!  


MaX i jas 3 godini tuka sum bil , no kako spektator
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.