build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сомбор, Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Aug-2012 at 19:46
Originally posted by TIM


Sulejman ostavil mnogu vo MK, i toa sto ostavil ne prestavuva nas, ne moze Viena da se gradi vo MK posto nema da go custvuvame vo srce, Skopje, Bitola, Krusevo, Ohrid- site se biseri od minatoto sto Osmanliskoto carstvo ni go ostavi. Covek ne moze da bide ubav ako ne se odrzuva, pa i Sombor nema de bese vaka ako ne se odrzuvase. Samislete ako mu postavivme pogolemo vnimanie na Skopskata carsija, koja ne moze da se najde nikade, ama nie se sto e od "tursko" go negirame, epa aj sea da gradime nesto evropsko- Skopje 2014.


Крајно невкусни ти се споредувањава

Скоро се што гледаш на широк сокак во Битола е градено после турското.
А и тоа што е градено пред и тоа после е приватна сопственост не државна.

Во Крушево и Охрид доминираат приватните куќи-приватна сопственост.
Крушево освен куќите и влашката црква друго од градби со вредност нема.
Охрид исто,куќите кои се приватна сопственост,црквите градени уште во средниот век и тоа што го знаеме од античкиот период.

А само зградата на театарот во Загреб-оставштина на Австро-Унгарија вреди барем колку 3 скопски чаршии,и на мене искрено колку и да биде во лоша состојба фасадата на театаров секогаш ќе ми биде поубав од елитно средена чаршија.

Малку попластично да ја направам поентава а вие сами проценете

Австро-Унгарско наследство









Турско наследство-инаку ова во Скопје е и најголемата чаршија на балканот и се смета како врв на овој вид градби.




Edited by Block - 26-Aug-2012 at 20:09
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Aug-2012 at 20:38
Originally posted by Block








Originally posted by TIM

Sulejman ostavil mnogu vo MK, i toa sto ostavil ne prestavuva nas, ne moze Viena da se gradi vo MK posto nema da go custvuvame vo srce, Skopje, Bitola, Krusevo, Ohrid- site se biseri od minatoto sto Osmanliskoto carstvo ni go ostavi. Covek ne moze da bide ubav ako ne se odrzuva, pa i Sombor nema de bese vaka ako ne se odrzuvase. Samislete ako mu postavivme pogolemo vnimanie na Skopskata carsija, koja ne moze da se najde nikade, ama nie se sto e od "tursko" go negirame, epa aj sea da gradime nesto evropsko- Skopje 2014.
Крајно невкусни ти се споредувањаваСе што гледаш на широк сокак во Битола е градено после турското.А и тоа што е градено пред и тоа после е приватна сопственост не државна.Во Крушево и Охрид доминираат приватните куќи-приватна сопственост. Крушево освен куќите и влашката црква друго од градби со вредност нема.Охрид исто,куќите кои се приватна сопственост и црквите градени уште во средниот век.А Само зградата на театарот во Загреб-оставштина на Австро-Унгарија вреди колку 5 скопски чаршии,и на мене искрено колку и да биде во лоша состојба фасадата на театаров секогаш ќе ми биде поубав од елитно средена чаршија.Малку попластично да ја направам поентава а вие сами преценетеАвстро-Унгарско наследствоТурско наследство-инаку ова во Скопје е и најголемата чаршија на балканот и се смета како врв на овој вид градби.

Jas ne zboruvam i ne me interesira dali gradbite vo Ohrid, Bitola ,Skopje ili neznam kade se vo sopstvenost na drzavata ili privatni. Zboruvam za arhitektonskite vrednosti na otomanskata arhitektura koi se postari od neoklasicizmot na teatarot vo Zagreb. Ako ne ti se dopagja Osmanliskata arhitektura toa e tvoj vkus, no ne moze da se ofrluva toa, i ako sporeduvas objek od visoka kategorija kako teatarot vo zagreb togash toa ne se pravi so stanbeni ili mali dukjani na carsijata , tuku zemaj kako primer Suleymeniye djamijata, Blue mosque ili Topkapi Palace, ili poblisku- Sultan Muratovata dzamija,Sarena dzamija, cifte amam i dr. Ne sum protiv nikoj stil vo arhitekturata, no treba da ja branime toa sto go imame i sto nalikuva na nas.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Oct-2012 at 06:55
Originally posted by Tiveriopol

Виедете едно вакво градче како изгледа може да замислам како изгледат другите градови Австро Унгарија каде што владеела посебно Австрија.
А кај нас бре Сулејман што оставил кај е не сме го одржувале или што е проблемот


Да се потсетиме дека кај нас после првата и втората светска војна се што беше срушено не беше обнорено/реконструирано, а за жал и за тие малку остатоци што ги има не се води грижа за нив, и плус дури се рушеле многу и без никакв причина, затоа што Македонија се уште нема закон за заштита на старите градски јадра, со исклучок на Битола за среќа значи ако тргнеме од точката дека ние немаме да, но немаме денес, затоа што не сме знаеле да го сочуваме и да го негуваме, така да во Сомбор е се сочувано и се негува до ден денес како што треба, а пролистете овде на форумот и ќе наидете на многу стари фотографии што нема да ви се верува дека истото го имало и овде. А не само денеска да кукаме како некој има а ние немаме! Ете на пример објектите на Илинденска што се стварно од вредност никој не ги реставрира, а некој од нив се унаказени, исто така и во Струмица многу објекти се уништија! Зошто!? Е па многу јасно дека после ќе немаме, е па ќе немаме !!!


Edited by milena - 21-Oct-2012 at 07:06
Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Oct-2012 at 09:38
за Сомбор ли беше нишкава?

Во Сомбор не сум била никогаш (иако имам малку шетано низ Војводина), но од други имам слушано за градов, а башка и во песните.. У тем Сомбору..
Сликите што ги постираше членот на почетокот се навистина прекрасни, да посака човек да го прошета местото.
Дефинитвно Војводина си е поинаква од остатокот на Србија, што е и разбирливо ако се има в предвид дека се мешани средини од Маџари, Аромани, Романци и др. како и влијанието на Австро-Унгарското владеење.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.