build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада на Министерството за правда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Sep-2012 at 23:42
Originally posted by maks

Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
проблемот е што вака може да си ја вртиме дискусијата цел ден
ти ќе викаш „е зошто па да не се смени?“, а јас ќе ти викам „е зошто па да се смени?“... и тоа не е ништо друго освен отсуство на стручна јавност
како што кажа андреј, никогаш досега никој не излезе со одреден став за тоа како се појавила потреба за такво нешто и зошто е толку приоритетно да се извиде такво нешто

и уште нешто, не ми е јасно како може да се бара решение за нешто што воопшто не е проблем и потреба Question


Edited by zabegan - 20-Sep-2012 at 23:43
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lion View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lion Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Sep-2012 at 23:47
Originally posted by zabegan

Originally posted by maks

Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
проблемот е што вака може да си ја вртиме дискусијата цел ден
ти ќе викаш „е зошто па да не се смени?“, а јас ќе ти викам „е зошто па да се смени?“... и тоа не е ништо друго освен отсуство на стручна јавност
како што кажа андреј, никогаш досега никој не излезе со одреден став за тоа како се појавила потреба за такво нешто и зошто е толку приоритетно да се извиде такво нештоНиз сите теми се врти истото..без отсуство на стучна јавност,нема стручна јавност и сл.. па каде е по ѓавола таа стручна јавност,ја има  ли воопшто? Каде се да излезат јавно па да видиме што бараат и што им е планот. Освен политички спинови секој ден,нема ништо друго,нити еден стручњак не видов да излезе со конкретен план за или против,а камо ли поголема група.. чат-пат по некој залутан по медиумиве,како црна овца.ама една ластовица не прави пролет..
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Sep-2012 at 00:13
Originally posted by lion

Originally posted by zabegan

Originally posted by maks

Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
проблемот е што вака може да си ја вртиме дискусијата цел ден
ти ќе викаш „е зошто па да не се смени?“, а јас ќе ти викам „е зошто па да се смени?“... и тоа не е ништо друго освен отсуство на стручна јавност
како што кажа андреј, никогаш досега никој не излезе со одреден став за тоа како се појавила потреба за такво нешто и зошто е толку приоритетно да се извиде такво нештоНиз сите теми се врти истото..без отсуство на стучна јавност,нема стручна јавност и сл.. па каде е по ѓавола таа стручна јавност,ја има  ли воопшто? Каде се да излезат јавно па да видиме што бараат и што им е планот. Освен политички спинови секој ден,нема ништо друго,нити еден стручњак не видов да излезе со конкретен план за или против,а камо ли поголема група.. чат-пат по некој залутан по медиумиве,како црна овца.ама една ластовица не прави пролет..
причините зошто и како го немало тоа стручно учество се широка тема која е и несоодветна за нишкава... проблемот е дека ја нема, тоа е факт, и се додека ја нема, ќе си реализираме проекти по нечиј кеиф...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Oct-2012 at 22:05

Нови 2,9 милиони евра за неокласичен амбиент во Скопје

Новата неокласична фасада и доградбата на зградата на Министерството за Правда ќе чини околу 2,9 милиони евра. Бирото за јавни набавки денеска го објави договорот склучен пред месец и половина меѓу ресорот што го води министерот Беџети и изведувачот - италијанската компанија Ламоне Мореда. Од известувањето може само уште да се прочита дека за тендерот се натпреварувале уште три фирми, покрај добитникот. 

Според идејното решение, кое досега се појави само во црно- бела копија пред советниците во општина Центар, ќе се реконструира само северната фасада. Освен столбови, објектот ќе го краси и неколкуметарски релјеф од римската божица на правдата Јустиција. 

А.Д.

Има и видео на линкот:

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=56967
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Oct-2012 at 03:50
Може ли некој архитект да ми каже, кој е архитектонскиот резон вака да се заѕидаат прозорците? Настрана стилот, не сакам воопшто да го коментирам, ама нели е ова правење од готово вересија во смислол на функционалноста? Која е поентата еден објект со сила да се прави бункер со тоа што ќе му се забарикадираат прозорците? Има ли некој друг пример на планетава каде што на современи објекти им се шлапнува ретро-фасада врз прозорците?


Архитектонски талибанци   Bash
Back to Top
starosk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Oct-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote starosk Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Oct-2012 at 08:21
Се е во главите на Тие во власта,  Всушност имам впечаток дека комплетно се ремоделира централиот дел на градот, човекот сака да го запаметат како некој кој изградил во буквална смисла се , дека се почнало од него, само не сфатил дека не е многу далеку кога не само што нема да го слават, туку и ќе нема кој да го слави. Сите ќе бидат побегнати или изумрени за леб. Кој ќе им ги враќа милијардите потрошени на камења (фигуративно) на банките,....Само не е грешка на еден човек туку грешка е и на тие што го слават , величаат и му аплаудираат на секоја глупост искажана.(надевајќи се на провизии и профит) Само тие неколкумина што ги знам се жалат, не им плаќа, да почекаат , долговите им се трупаат и почнуваат да шуткаат како утки и бладаат за славните времиња.
Насилници што газат преку све живо за да му го направат сеирот на лидерот им. Талибанци затоа што рушат паркови , сечат дрва , уништуваат поради некава детска желба да ...
Три милиони евра за фасада на зграда (натур бетон) која нема ни 40 години, Жал за парите и во слава на глупоста.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Oct-2012 at 13:22
Aj да беше за она блокчено лево, и за 300К евра, а не за 3 милиони некако и ќе проголтав. Ама што по ѓаволите и фали на фасадава!? Само да се тргнат климите и да се стави централна климатизација (која сигурно ја има ама не работи).
На северна фасада да затвараш прозори, тоа само дебил може да го смисли.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Mar-2013 at 00:55

Нова барокна фасада за старата зграда на Министерството за правда


Теренските работи веќе се почнати. Објектот е испразнет, а вработените привремено се преселени во Министерството за економија


ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Зградата на Министерството за правда до крајот на годинава ќе се прошири во делот на приземјето, а фасадата ќе добие нов изглед, и тоа во стилот на „Скопје 2014“. Работите на терен веќе се почнати. Италијанската фирма „Ламоне мореда“, која досега беше ангажирана како изведувач на неколку зданија од владиниот проект, за три милиони евра ќе треба да ја поднови зградата. Вработените од Министерството веќе се привремено иселени за изградбата да се одвива непречено. Заграден е и дел од јавниот премин до објектот, кој очигледно ќе се адаптира за предвиденото проширување на приземјето. Според договорот со изведувачот, градежните работи треба да завршат до крајот на годинава.

„Министерство за правда го има добиено одобрението за градење што го издаде Министерство за транспорт и врски и е правосилно од 18.12.2012 година. Изведувачот на градежните работи веќе почна со изградбата. Ќе се работи на доградба на дел од приземјето и адаптација на северната фасада во барокен стил. Фирмата има обврска во рок од 10 месеци од денот на почнување на градежните активности да заврши со предвидените работи“, велат од Министерството за правда.

Додека објектот го добие конечниот лик, вработените привремено користат канцеларии во зградата на Министерството за економија. Инаку, Правда е едно од министерствата кое во рамки на „Скопје 2014“ нема да добие нова зграда, туку само ќе се поднови постојната. Надлежните одлучиле вака, оти објектот е во сопственост на Министерството за разлика од другите ресори, како на пример за надворешни работи и за финансии.

Новата фасада на зградата на Правда е само една од десетиците на „Рекорд“ што ќе добијат стилски изглед. Наскоро се очекува да почне обновата и на уште неколку згради, како дел од обврската на градските власти во проектот „Скопје 2014“.

Се бараат градежници за новиот лик на владата

Владината служба за општи и заеднички работи вчера требаше да ги разгледува понудите на фирмите кои се подготвени да ја реконструираат зградата на Владата. Директорот на Службата, Васе Доневски, вчера не беше достапен да каже дали и колку компании доставиле понуди и кога е крајниот рок за да се изврши конечен избор.

Инаку, ова е втор обид на владината Служба да најде фирма која ќе ја реконструира и осветли нејзината административна зграда во стилот на „Скопје 2014“. Првиот избор што требаше да заврши до Нова година беше неуспешен бидејќи, наводно, никој не доставил понуда на тендерот. Ако надлежните имаат среќа во овој втор обид, проценето е дека почетокот на градежните работи би почнале најдоцна до летото. За колку пари зградата ќе се прошири и ќе добие нов лик, ќе се знае дури по завршување на тендерот за избор на изведувач.

Препознатливата стаклена зграда ќе се реконструира по идејно решение на архитектите Жарко Чаушевски и Филип Богатинов што го одбраа граѓаните, кои во онлајн-анкета одлучија објектот да се претопи со „Скопје 2014“. (Дс.Т.) 


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=AD95775552A88B489CA01F999797B667


Има и доста квалитететн рендер на линкот. Ако има некој време нека го симне.Edited by kultuzin - 04-Mar-2013 at 00:57
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Mar-2013 at 01:27
mene me nervira, primetiv na renderot, deka prolazot sto bese pod zdradata e prepoloven so novata fasada, znaci sve ke napravat za nekoj kvadrav plus. baska visinata na prolazot e isto taka prepolovena so istata cel

zalno, na kraj ke dobieme nekoe prolazche ala paleta, so sirina od 4 a visina od 2,5 metra

Edited by xnx - 04-Mar-2013 at 01:28
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Mar-2013 at 01:40
сликата од утрински
Back to Top
DIMITAR View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote DIMITAR Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Mar-2013 at 01:47
немам коментар освен
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 04-Mar-2013 at 01:57
имам кажано и претходно многу пати, и ќе кажам пак... како некој може воопшто да си го замисли ова најпрво како идеја, а потоа и да го изведе и во реалност? ... настрана од стилот, зборам за чистите физички особености на објективе

видовме каква импровизирана катастрофа испадна објектот кај Лондон паб, најмногу поради различната висина на прозорите кај двата објекти... зошто и покрај таквите катастрофални утки, некој би продолжил да ја применува истата неандарталска доктрина врз сите објекти кои буквално ќе му паднат на памет пред спиење???

капаче е и тоа што објективе буквално се барикадираат и прозорската површина се преполовува и наместо неа се користи некаков материјал, кој нема никаква допирна точка со ефикасност на објектот и удобна работна средина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 04-Mar-2013 at 02:28
wooooow KOLKU E UBAVOOOO!!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1588
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Mar-2013 at 04:00
Sustinskata tema tuka ne e dali proektot e dobar pa strucnata javnost da dava ocenki, tuku od kade ispadna potrebata za stilskoto menuvanje na fasadite vo Centar? Bidejki vakvata pojava na menuvanje na originalot vo nekoja si kopija dosega ne e zabelezan vo civiliziraniot svet, baram nekoj umen da mi kaze vo koja nauka da go baram odgovorot na pojavata "stilsko menuvanje na fasadite"?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Mar-2013 at 11:09
pozitivna rabota za fasadava mi e bojata. veke preku glava mi dojde od belo-rozevkast mermer kako sve sto napravija.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Mar-2013 at 11:32
Зградава не би изгледала толку лошо ако не е на нејзе божицата на правдата. Мислам дека неа треба да ја тргнат од финалната изведба, мноооооогу глупаво изгледа. Ако изостане, ова би била една убава приказна од Скопје 2014. Ако можам да забележам, ова е прва зграда што вклучува некаква форма-цветен аранжман кој прилично добро се склопува со фасадата. Тоа мислам дека треба и за идните вакви зданија. Скопје речиси и да нема згради, куќи со раскошни цветни аранмжани на балконите, тоа недостига.
Back to Top
oxia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oxia Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Mar-2013 at 17:02
Фасадава ми е ОК,да речеме,бојата исто..божицата на правдата е за аут..смешно изгледа. Него друго е прашањето..Цел овој блок на згради би требало да се смени во класика,ако остане само зградава со таква фасада,ќе штрчи како црна овца у бело стадо. 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Mar-2013 at 17:28
Originally posted by oxia

Фасадава ми е ОК,да речеме,бојата исто..божицата на правдата е за аут..смешно изгледа. Него друго е прашањето..Цел овој блок на згради би требало да се смени во класика,ако остане само зградава со таква фасада,ќе штрчи како црна овца у бело стадо. Не се секирај, Град Скопје веќе избра идејни решенија за сите тие згради во околината. Годинава ќе почне реализацијата на неокласицистичките фасади.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Mar-2013 at 17:51

Според мене ок е по цела должина на Димитрија Чуповски да се реновират зградите  во нео класичен стил. Сепак се работи за центар. Но мислам дека реновирањето ќе нема ефект ако не се затвори Димитрија Чуповски и да се направи пешачка зона. 


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Mar-2013 at 18:33
Originally posted by fichot

Aj да беше за она блокчено лево, и за 300К евра, а не за 3 милиони некако и ќе проголтав. Ама што по ѓаволите и фали на фасадава!? Само да се тргнат климите и да се стави централна климатизација (која сигурно ја има ама не работи).
На северна фасада да затвараш прозори, тоа само дебил може да го смисли.
Потпис

Originally posted by Denko

Sustinskata tema tuka ne e dali proektot e dobar pa strucnata javnost da dava ocenki
Потпис


Не ми е јасно зошто толку многу луѓе паѓаат во замка да коментираат тотално небитни детали во однос на она главното и она каде што лежи суштината - кој е воопшто резонот за менувањето на фасадава? Особено кој е резонот да се менува на ваков начин што од чисто функционален аспект претставува голем чекор назад и правење од готово вересија. Проектов е уште во корен многу погрешен, ваква или онаква шминка нема да направи никаква битна разлика.

Повторно прашувам: има ли некој друг пример на планетава каде што на современи објекти им се шлапнува ретро-фасада врз прозорците? Па макар и во Туркменистан!


Edited by Cloverstack - 04-Mar-2013 at 18:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.