build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада на Министерството за правда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Mar-2013 at 21:02
Originally posted by gjoko

сликата од утрински
Ke gi ima nasite omileni prozorci
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Mar-2013 at 21:23
МНР број 2... очигледно не е битно колку спрата има оригиналниот објект и како се распоредени тие спратови и просториите во нив, битно е само дека некој лично сакал вакви да бидат прозорите... и плус ќе си лупнат онакви стакла и рамки кои последен пат беа прифатливи за времето на раната македонска транзиција
и некој ќе си ги задоволува своите нагони за класика, мислејќи дека сето она на кое што призволно ќе му лупнеме декорирани столбови и лајсни (и во од ќе ги занемариме сите други аспекти на еден објект) магично станува подобро...

и како што кажа и кловер погоре, не е проблемот самиот изглед, туку целиот насилнички процес и детски пристап кон објективе


Edited by zabegan - 04-Mar-2013 at 21:25
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Mar-2013 at 05:35
Токму поради соседите на овој објект, не е пожелно окрупнување на самите етажи. Дискутабилна е пропорцијата на самите фасадни површини, како и апсолутно непотребниот псеудо фриз, кој што носи тежина на потенцирање на негаторството кон соседите. Повторно ме збунува зошто е избран објект кој веќе има свој карактер, а многу повеќе од неговите лепенки.!!!!? Мултипликацијата на кралското животно и апликацијата на дамата која правда носи, дополнително и даваат тежина на целава замисла, просто човек да се замисли....а можеби и не треба!!!?
.....   .......
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Apr-2013 at 00:28
Почна заѕидувањето на објектов. Уште еден еклатантен пример за нашата деволуција. Гордо и самоуверено чекориме наназад  Thumbs%20Up

1


2

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Apr-2013 at 00:44
Почнато е од пред 3-4 дена само сум заборавил да напишам , иначе нека ни е на здравје бричење ..
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-Apr-2013 at 09:27
Originally posted by Cloverstack

Почна заѕидувањето на објектов. Уште еден еклатантен пример за нашата деволуција. Гордо и самоуверено чекориме наназад  Thumbs%20Up

 
Немој со такви осуди. Big%20smile
 
Од 0:00 до 0:50.
 
http://www.youtube.com/watch?v=k8hbSv7uAAs
 
Rollin
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11904
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-May-2013 at 11:23
Еве една слика од неделата, преземена од 365.com.mk. Може да се види до каде е стигнато со новата фасада.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11904
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-May-2013 at 14:47
Денес


. by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Watson View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Mar-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Watson Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Oct-2013 at 08:12
дали има некои нови слики за оваа фасада,пошто мислам дека е завршена.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Oct-2013 at 08:57
Не е завршена ,односно мислам дека и воопшто не се работеше во последниве месеци бидејќи често поминувам од тука и никогаш не сум видел луѓе да работат или возила од некоја фирма која би работела на оваа зграда.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 01-Jan-2014 at 19:13
И до каде стигнаа овде, кога треба да заврши изведбата на фасадата?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Jan-2014 at 22:50
Никој не знае до каде е ,најверојатно до никаде бидејќи јас не сум видел да се работи, а од тие заштитните фолии не се гледа. За датум не би знаел да ти кажам но мислам дека е некаде до средина на годинава.
едит:
Моја грешка ,рокот бил 10 месеци ,а денот од кој се важи е 15 или 18 декември 2012 година, значи рокот е одамна надминат (веќе неколку месеци).


Edited by daci92 - 01-Jan-2014 at 22:56
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Jan-2014 at 01:28


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:01
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11904
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Jan-2014 at 10:55
Фотографија од први јануари, на Dee Dee

За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Jan-2014 at 22:53

Нигде ни ѕирка ни проѕирка
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Jan-2014 at 22:58
Денес видов дека има некоја црвена конструкција (каква што поставуваа ај владата) но колку што забележав таа не влијае директно врз фасадата ,инаку во другиот дел од тоа што можев да видам нема никакво поместување.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Feb-2014 at 14:07
Изолацијата на фасадата е поставена и прозорите се поставени ,не успеав да видам дали сите но мислам дека се сите. Не се гледа од тие прекривките дали е започнато со фасадирање но би требало да е.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11904
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 28-May-2014 at 07:15
ДОЖДОВИТЕ ГО ЗАДОЦНИЈА БАРОКОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА

Доцни стилската фасада и проширувањето на старо-новиот објект на Министерството за правда на Рекорд. Уште пред неколку месеци тој требаше да стане функционален, но временските услови се причина за пробивањето на терминот, тврдат надлежните. Пролетните дождови на моменти биле причина целосно да запрат градежните активности. Подновата продолжила неодамна и проценето е дека се потребни три месеци за да се доврши зградата.

„Точно е дека рокот за изведба е пробиен, но од оправдани причини. Временските услови на терен не беа соодветни за предвидените градежни работи. Тоа беше единствената причина за одлагање на проектот. Инаку, сакаме да потенцираме дека сето ова нема да предизвика дополнителни трошоци за изведба на зафатите на објектот“, велат од Министерството за правда.

Инаку, тоа е едно од малкуте министерства кое не доби комплетно нов објектот во налетот на „Скопје 2014“. Зградата која е сопственост на Министерството само ќе добие нова фасада, а во делови ќе биде проширено. Конкретно, се доградува и проширува дел од приземјето, а северната фасада се адаптира во барокен стил. Градежните работи ги изведува италијанската фирма „Ламоне мореда“, која беше ангажирана како изведувач на неколку зданија од владиниот проект. Во случајов, објектот на Правда го подновува за три милиони евра.

(Не)очекувано, и оваа зграда се најде на листата стилски објекти за кои се потпишаа анекси. За нецел месец, од Правда потпишаа два договора вредни речиси 450.000 евра поради „непредвидени работи при изведба на градежни работи“.

Инаку, дури објектот го добие конечниот лик, вработените привремено користат канцеларии во зградата на Министерството за економија.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=05FD378E3738BD408EF7EE2A744AB5E3
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 28-May-2014 at 09:18
ос задна страна објектот е само префарбан,нема никакви други `додатоци`.фасадата е само освежена
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Jun-2014 at 02:00
Тоа е тоа реновирање. Као да возиш мерцедес, со мотор од Југо.

23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.