build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада на Министерството за правда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нова фасада на Министерството за правда
    Posted: 10-Dec-2011 at 22:42
На 2 декември беше објавен оглас за изведувач на градежни работи (реконструкција на фасадата и доградба на Министерството за правда).
https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=850fe3e6-6e0c-49aa-96a8-00651370882a&Level=2

Бидејќи проектот по обичај е државна тајна од највисок ранг и не знаеме што намислиле, еве да ја имаме архивирано сегашната состојба:
(се надевам не ја згрешив зградата)

1


2


Edited by Cloverstack - 10-Dec-2011 at 22:45
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Dec-2011 at 22:54
PreviousObjektot e OK, ne e tolku star ili skapan pa da se renovira! Renoviranjeto na zgradata ja gledam kako obid na vlasta sto povekje objekti da gi oblece so sk2014 stil... mislam deka ima 100 drugi administativni zgradi sto se zanikade no sepak nikoj ne gi cepka...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Dec-2011 at 22:55
Дали конечно во Македонија ќе се најде некој изумител што ќе измисли климатизирање на зградите, без притоа климата да биде закачена за фасадата. Каква фасада да стават ако климите ги закачат врз нејзе мислам дека нема потреба од нови фасади туку од поубави клима уреди.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Dec-2011 at 22:56
Originally posted by my Macedonia

PreviousObjektot e OK, ne e tolku star ili skapan pa da se renovira! Renoviranjeto na zgradata ja gledam kako obid na vlasta sto povekje objekti da gi oblece so sk2014 stil... mislam deka ima 100 drugi administativni zgradi sto se zanikade no sepak nikoj ne gi cepka...


Зграда која во секој случај треба да биде приоритет за ентериерно уредување е зградата на МРТВ која внатрешно е во катастрофална состојба а полна е со администрација и тоа админстрација која активно работи со клиенти.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Dec-2011 at 02:28
А што ќе доградуваат на Министертво-во за правда. Јас колку што гледам венецот на зградата е во линија со останатите... И дека се еднакво високи... Со евентуална доградба, објектот на министертвото би штрчело во однос на соседните згради.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Mar-2012 at 17:18
Originally posted by Cloverstack


На 2 декември беше објавен оглас за изведувач на градежни работи (реконструкција на фасадата и доградба на Министерството за правда.
https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=850fe3e6-6e0c-49aa-96a8-00651370882a&Level=2.
Бидејќи проектот по обичај е државна тајна од највисок ранг и не знаеме што намислиле, еве да ја имаме архивирано сегашната состојба: слики

Очигледно тој тендер бил неуспешен, распишан е нов кој трае до 6 април:

Изведување на градежни работи - реконструкција и адаптација на северна фасада и реконструкција и доградба на дел од просториите на објектот на Министерство за правда во Скопје,локација Центар КП 11952, КО Центар 1

https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=81971568-8a0c-4de8-bfcb-caaab9981bf9&Level=2
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Sep-2012 at 19:27
И Правда нео - класична
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=55043&page=
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Sep-2012 at 10:51
Министерството за правда стигна на ред на барокната агенда
По одобрувањето на решението за новата барокна фасада на владината зграда, и новото барокно решение за фасадата на Министерството за правда доби зелено светло од Општина Центар.Засега, не е прецизирано времето кога ќе почне реконструкцијата на министерството, а и не е изнесена цената колку ќе чини новата барокна фасада, но се знае дека по реконструкцијата на владиниот објект следно на барокната агедна ќе биде Министерството за правда.
Колку за потсетување, барокното идејно решение за владината зграда го одбраа граѓаните преку гласањето на анкетата на сајтот на Владата. За барокна фасада гласаа 9.122 граѓани.
http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1092596875/ministerstvoto-za-pravda-stigna-na-red-na-baroknata-agenda
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Sep-2012 at 11:31
Не бе ненормални пари се испраа со ова и тоа е тоа! Притоа на тотално вулгарен, дрзок, агресивен и бесвкусен начин. Ќе цитирам изјава на хрватскиот новинар од прилог правен за Скопје од страна на ХРТ пред неколку дена:

Скопје е град каде што спомениците се поважни од живите луѓе Ohno
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lion View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lion Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Sep-2012 at 13:45
Originally posted by Andrej_LJ

Не бе ненормални пари се испраа со ова и тоа е тоа! Притоа на тотално вулгарен, дрзок, агресивен и бесвкусен начин. Ќе цитирам изјава на хрватскиот новинар од прилог правен за Скопје од страна на ХРТ пред неколку дена:

Скопје е град каде што спомениците се поважни од живите луѓе Ohno


Истиот ли што дробеше и за 20 години независност ? Добар извор,нема што.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Sep-2012 at 14:01
Незнам кој и што дробел, но треба да признаеш дека ХРТ е најдобрата државна телевизија во регионов. Така што изворот според мене и многумина е целосно компетентен. Пак и изворот не е толку важен, важна е мислата, со која јас целосно се сложувам, а и секој нормален би се. И ова најодговорно го тврдам!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lion View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lion Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Sep-2012 at 14:33
Originally posted by Andrej_LJ

Незнам кој и што дробел, но треба да признаеш дека ХРТ е најдобрата државна телевизија во регионов. Така што изворот според мене и многумина е целосно компетентен. Пак и изворот не е толку важен, важна е мислата, со која јас целосно се сложувам, а и секој нормален би се. И ова најодговорно го тврдам!


Дека ќе се менува фасадава од поодамна се знаеше,стилот исто така..незнам што се чудиш..Многу глави,многу мисли..секој со својата,незнам кој е тој хрватски новинар,ама ако е истиот,никако не се слагам со него,таква црна агенда одработи лани,што ни грците не би му биле на ниво..
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Sep-2012 at 22:20
hehe ima tamu edna nishka prijateli na g-dinot B.Jovanov i komp.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Sep-2012 at 22:21
Andrej ne soli pamet tuku nudi predlozi i resenija.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Sep-2012 at 23:32
Originally posted by maks

Andrej ne soli pamet tuku nudi predlozi i resenija.


Многу, многу ме нервира ваквиот однос. Всушност ова е однос на игнорантство и базично незнаење!

Не го сфаќам лично, туку би одговорил од името на сите. Јас или 99% од луѓето на форумов а и пошироката јавност не сме задолжени да нудиме решенија. Ниту имаме техничко и стручно знаење, ниту некој ветува дека дел од тие решенија би се земале во предвид во идниот процес на одлучување, ниту пак некој не плаќа или стимулира за одвоеното време, средства и нерви! Впрочем затоа е тука државата и институциите, кои преку процесот наречен стручна и јавна расправа и објективен тендер ги стимулира компетентните лица да нудат свои решениј, за што од своја страна им ветува парични и други награди.

Престанете да барате и очекувате решенија од луѓе кои не се стручни во некаква област, за таа цел си има компетентни органи и цели институции. Никој не е должен бесплатно да изработи верзија на имбецилниот Ск2014 просто затоа што државата не му ветува апсолутно никакви награди за положениот труд, знаење и време.

Пак ќе кажам државата е таа која мора преку постоечките механизми да стимулира добри и разновидни решенија од стручната јавност, преку објективни тендери, критериуми и нивно оценување. До сега нашата криминална држава не успева да се справи со ниту еден од овие критериуми и резултатите допрва излегуваат на јаве преку невидениот кич и штети на секое поле.

Инаку лично јас не сум нити аматерски стручен во темата за фасади, како што би можело да се каже за јавниот превоз или пак автопатите, теми за кои сум се информирал и читал многу во текот на годините.

Edited by Andrej_LJ - 17-Sep-2012 at 23:33
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Sep-2012 at 23:45
А ти се чудам, зарем треба некакво особено решение за фасадата на министерството за правда? Решението е многу просто: малку подобро одржување на зградата. Зградата си е одлична и не и треба никаква промена на фасадата, посебно не со онаква повраќаница од проект (стварно ми се повраќа од сликана што е поставена и сигурен сум дека не сум единствен)

Така да остајте го новинарот од ХРТ, пошто знаеме дека нас сите не мразат и ни завидуваат на велелепниот проект Скопје 2014   
Наместо тоа нека ми објасни некој зошто воопшто се менува оваа фасада, која е потребата од тоа и зарем нема некој попаметен начин да се вложат тие пари?
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Sep-2012 at 16:47
Originally posted by lion


Originally posted by Andrej_LJ

Незнам кој и што дробел, но треба да признаеш дека ХРТ е најдобрата државна телевизија во регионов. Така што изворот според мене и многумина е целосно компетентен. Пак и изворот не е толку важен, важна е мислата, со која јас целосно се сложувам, а и секој нормален би се. И ова најодговорно го тврдам!

Дека ќе се менува фасадава од поодамна се знаеше,стилот исто така..незнам што се чудиш..Многу глави,многу мисли..секој со својата,незнам кој е тој хрватски новинар,ама ако е истиот,никако не се слагам со него,таква црна агенда одработи лани,што ни грците не би му биле на ниво..

Ama treba da priznaes deka ova sto se pravi e pogresno
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Sep-2012 at 11:03
Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Sep-2012 at 11:14
Јас те прашувам која е потребата по нови фасади на секој објект во центарот на градот? Има ли некаква анализа позади сето тоа? Какви се придобивките и зошто не сме чуле за такви? Немаме ли буквално стотици други приоритети од ова? Ајде изнеси ми го твојот став, а јас веќе ти објаснив зошто останатиот дел од стручната јавност не се вклучува во однапред наместени и ограничени (нпр. условот мора да биде барокна фасада) тендери!

Edited by Andrej_LJ - 20-Sep-2012 at 11:14
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Sep-2012 at 11:40
абе Макс, ти од кој месен комитет си ?

Мислам не ти е убав пристапот. Секоја направена зграда, да се ремоделира, надворешно... во земја со ваков степен на невработеност и сиромаштија, мислам стварно нема смисла нели?

Јас не видов да се направи автопат (или поправи постоечки), не гледам инвестиција во скијачките центри (кои се државни), ниту пак посебна раздвиженост во економските зони.

Ама затоа се утепавме со барок и ренесанса во 21 век. НЕМА СМИСОЛ!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.