build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада на Министерството за правда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 19-Jun-2014 at 08:17
ova zavrseno e od pozadi ili skeleto uste go nemaat staveno ?Question
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 19-Jun-2014 at 09:49
Камо така цела да ја реновираја
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 19-Jun-2014 at 23:40
tipicna makedonska rabota sve do polaBonk 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 12-Jul-2014 at 18:42
Не знам која будала го смислувала ова, ама јас денеска поминав по подолго време кај зградава, и од позади не планираат иста фасада ко од напред. Па дали е нормално? Мислам можеле до половина и од напред да ја направат, останатото да го остават старо. Инаку фасадата од напред уште не е ни почнато да се прави.


Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 13-Jul-2014 at 03:02


Значи и ова ќе се влечка којзнае до кога, како и се друго што се прави во државава
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 22-Jul-2014 at 13:18
cekaj zadniot del ( fasada )go osvezija ili mene taka mi nalikuva Question
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Jul-2014 at 20:51
Го освежија, што требаше да се стори и со предниот дел. Ама не, мора да биде „барок“, што и да значи тоа во годината господова 2014.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 23-Jul-2014 at 11:05
super e fasadava pozadi, vaka da gi sredea i postata i toj domot goce delcev i sve ostanato sto se raspagja i da gi osvetlea ubavo ke zalicea.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 23-Jul-2014 at 16:09
Мене уште не ми е јасно каде на друго место на оваа планета може да се види вакво нешто? Оригиналната фасада на еден архитект позади, друга фасада на сосема друг архитект на предна страна. А двете по ништо не се поврзуваат, при што прашање е дали воопшто изворниот автор на архитектонскиот труд дал дозвола за реконструкцијата.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 23-Jul-2014 at 16:17
Previous
 
Тоа е делумно и добра вест, бидејќи доколку има било какви остатоци од старата фасада, во иднина, со некои поасални власти, ќе може да се обноват фасадите на објектите во оригиналните стилови со кои биле изградени, но со современи материјали, како што и требаше да биде, ако имавме асални власти, се разбира.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 23-Jul-2014 at 20:23
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Тоа е делумно и добра вест, бидејќи доколку има било какви остатоци од старата фасада, во иднина, со некои поасални власти, ќе може да се обноват фасадите на објектите во оригиналните стилови со кои биле изградени, но со современи материјали, како што и требаше да биде, ако имавме асални власти, се разбира.
колку и да ги мразам овие нови фасади, морам да кажам дека повторно менување на истите од некоја наредна власт би било сосема еднаква глупост (а најверојатно ќе се случи со оглед на популистичките потези на нашава политика)... мора прво да се исчистат приоритетите, а тоа се инфраструктурата, јавниот превоз, запуштените простори во урбаните подрачја, екологијата и зеленилото, квалитетни пешачки и велосипедски простори и т.н.
се разбира, обнова на останатите фасади низ градов нема да биде на одмет, за тоа треба само боја и крпење
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 23-Jul-2014 at 21:51
Previous
 
Е па под асална власт, јас лично подразбирам токму таква власт - која би се фокусирала првично на поважните проблеми од типот на инфраструктурата, јавниот превоз, запустените простори во урбаните подрачја, а најмногу на екологијата, зеленилото, пешачките и велосипедските патеки, а во втор, ако не и последен план би ги ставила фасадите, кои сепак би биле обновени со современи материјали, а не со некакви кичерајски и мегаломански илузии на луѓе кои лекуваат комплекси со народни пари.
 
Но таква власт - асална власт - тешко дека ќе дочекаме во блиска иднина во Скопје и во Македонија.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 24-Jul-2014 at 09:01
Ќе има и таква власт еден ден, само Македонци нема да има во неа.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 24-Jul-2014 at 22:34
Originally posted by fichot

Ќе има и таква власт еден ден, само Македонци нема да има во неа.

QFT
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 17-Mar-2015 at 13:10
Фасадата е при крај.
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 18-Mar-2015 at 14:02


фасадава изгледа одлично!!! :-) се надевам што поише фасади што се прават ќе го имаат истиот квалитет и боите т.е да не се бели него како мин. за финансии и како оваа. штета што не се направија поише црвени згради...ги има секаде низ светот и изгледаат супер особено ако се од црвена цигла...
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 18-Mar-2015 at 16:09
eve za sto e crvena cigla
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 18-Mar-2015 at 16:18
Многу ми се допаѓа фасадата. Се надевам дека ќе продолжат и оо останатите фасади на оваа улица зошто оваа што се гледа од лево не заслужова да се наоѓа во централното градско подрачје.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 18-Mar-2015 at 16:36
Фасадата е грозна и се надевам дека некогаш во наредните години ќе си се врати во првичната состојба. Покрај тоа што го кажувам моето лично мислење (грозота), треба да се каже дека нема никаква архитектонска логика на предната страна на објектот да се направи нов надворешен изглед, додека задната страна од објектот единствено да се префарба.Вакво лудило има само во Скопје!
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 18-Mar-2015 at 17:25
Ако не се земе предвид фактот што позади е една, а напред друга фасада и не земајќи во обзир што во моментов не се совпаѓа со околината... од ова што го гледам, фасадава ми делува сосем коректно, ми се допаѓа што е црвена и се разликува од досегашните бои што ги форсираа на новите фасади. Мислам дека кога ќе се завршат и другите фасади во околината интересно ќе изгледа овој дел.

Edited by mackomk - 18-Mar-2015 at 17:26
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.