build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада на Министерството за правда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 29-Mar-2015 at 17:40
Originally posted by Џоле

...За овој зафат во духот на „Скопје 2014“ беа потрошени над 3,3 милиони евра, ако се земат во предвид објавените договори на веб – страницата на Бирото за јавни набавки. Градежните активности ги вршеа италијанската компанија „Ламоне Мореда“ и „Неимар инженеринг“, додека стручниот надзор над работите го реализираше Градежниот институт „Македонија“.

http://www.build.mk/?p=43872

 
Добра вест е тоа што не ги уништуваат фасадите целосно, туку само од предна страна.
 
Добро е бидејќи старата фасада останува жива од задната страна, а со неа останува жива и надежта дека еден ден фасадите на сите овие објекти ќе бидат обновени со современи материјали како што и требаше да биде од самиот почеток, а не да бидат вака нагрдувани.
 
Секако, нова обнова дополнително ќе чини пари, но обновување со современи материјали, наместо со гипс и слични глупости - кои и самите не се толку скапи како што е во случајот со овој бел слон наречен проект Скопје 2014, односно проект Македонија 2017 - е многу поевтина и поисплатлива инвестиција наспроти ваквото нагрдување на овие објекти.


Edited by Dexter26 - 29-Mar-2015 at 17:42
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 29-Mar-2015 at 18:46
Ете, и така во недоглед...

Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 30-Mar-2015 at 17:28
Денешна... Долниот дел е уште незавршен, како и едниот од столбовите.

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 30-Mar-2015 at 18:55
прашање за било кој што мисли дека објектот таков каков што беше, беше ужас невиден... што мислите за тоа како изгледа задната страна на објектот вака убав осредена и префарбана? сеуште е ужасно сивило?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 30-Mar-2015 at 19:04
Тоа е вистински доказ дека со мало освежување на фасадите овие "комунистички" објекти ќе изгледаат супер. А вака се фрлаат до милион евра за фасада од гипс и тоа само на едната страна, додека од позади објектите остануваат нечепнати и се распаѓаат. Ама на кого да му докажеш...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 01-Apr-2015 at 19:12
На 100 метри се овие згради и `нарачателите` на овие фасади жестоко се расправаат која фасада е погрда и која претставува кич и незнам какви све употребени зборови.


затоа еве направив еден колаж па кој сака како сака нека ги коментира

[/IMG]
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 01-Apr-2015 at 19:23
Dobra komparacija i pokazatel deka instituciite ne rabotaat veke 25 godini! Glasame za partii koi ne rabotat za narodot samo za svoeto potesno clenstvo. Neznam samo koga ke ni dojde pamet ili rakovodstvo koe navistina ke raboti za interesite na graganinot. Mora rabotite od koren da se prmenat dosta e veke!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 01-Apr-2015 at 19:39
Море луѓе, свесни сте дека да се префарба една зграда и да се редат гипсани украси на неа не е исто?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 01-Apr-2015 at 19:42
Еве уште една компарација: левата чини 3.5 милиони евра, десната 30.000 евра.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 716
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 01-Apr-2015 at 21:14
Зградата "Папагал" е на маркца од 10 на 20м и има 10 корисни катови. што значи вкупна бруто површина од 2000 квадрати. Доколку ново градба на НОВ објект со 10 ката и површина од 2000 квадрати би била неверојатни 1000 евра квадрат, добиваме цена од 2 милиони евра за градба. Ако 50% од цената на градба чинат комуналиите, маркицата и останатите трошоци, се добива резултат дека за 3 милиони евра (нека се и 3,3 колку фасадата на министерството), папагал на ново можеше да се изгради на истата локација, во каков сакаме стил, а не за 30 илјади евра да смениме само фасада. За напомена, цените се напумпани!

Е сега, види која е поубава фасада?   

Edited by stratus - 01-Apr-2015 at 21:15
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1684
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 02-Apr-2015 at 16:29
Originally posted by fichot

Еве уште една компарација: левата чини 3.5 милиони евра, десната 30.000 евра.
+ Едната кога се градела мислеле дека прават нешто модерно, другава кога се правела се труделе да копираат нешто што пред 200 години било модерно!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 11-Apr-2015 at 17:28
DSC07992 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 15-Apr-2015 at 16:19
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 15-Apr-2015 at 22:12
ОД фасадава многу ме нервира статуата, односно лепенката од десната страна, да ја нема неја, односно да ставиле уште еден дел прозорци мислам дека подобро би било.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 15-Apr-2015 at 22:32
Originally posted by JovanOdGjorche

ОД фасадава многу ме нервира статуата, односно лепенката од десната страна, да ја нема неја, односно да ставиле уште еден дел прозорци мислам дека подобро би било.

Значи таму каде што имаше прозорци, пола ги запечатија со фасадава, ама ваму каде што нема прозорци, треба да се стават некои лажни декоративни прозорци на фасадата. Идејата е апсолутно во склад со критериумите и правилата на Ск-2014 архитектонската школа и ме чуди како не им текнало зградата да ја направаат баш таква. А на Јустиција, место да ја шибнат на фасада, можеле да и направат споменик, уште од нејзе ни фали...

Big%20smile
Edited by Cloverstack - 15-Apr-2015 at 22:34
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 15-Apr-2015 at 22:39
Originally posted by Cloverstack


Значи таму каде што имаше прозорци, пола ги запечатија со фасадава, ама ваму каде што нема прозорци, треба да се стават некои лажни декоративни прозорци на фасадата. Идејата е апсолутно во склад со критериумите и правилата на Ск-2014 архитектонската школа и ме чуди како не им текнало зградата да ја направаат баш таква. А на Јустиција, место да ја шибнат на фасада, можеле да и направат споменик, уште од нејзе ни фали...

Big%20smile


Секогаш можеш да ставиш и лажни прозорци што не гледаат никаде. И онака е лажна зграда, се е дозволено
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 15-Apr-2015 at 22:54
Вака би било покул.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 17-Apr-2015 at 01:05
Originally posted by JovanOdGjorche

ОД фасадава многу ме нервира статуата, односно лепенката од десната страна, да ја нема неја, односно да ставиле уште еден дел прозорци мислам дека подобро би било.
аааа... добре дојде во светот на „физички е невозможно да примениш класицистичка фасада на било каков објект, затоа што објектов и класицизмот се физички сосема различни светови“

штета што преродбенициве тоа го увидуваат дури отако ќе се спакува целата идеја за промена на фасада, па фалинките ги покриваат со неписмени крпеници
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 17-Apr-2015 at 14:01
Кога започнаа овие "реконструкции" на фасадиве, идејата ја прифатив сосема позитивно бидејќи мислев дека конечно им текна да го модернизираат главниот град и дека конечно барем за нијанса ќе се доближиме до модерниот свет. Но ова тотално излезе од контрола и од секоја смисла на архитектура. Многу ме нервира фактот дека упорно сакаат да наметнат некоја си историја и да изградат стара Европска нација за помалку од пет години, мислам невозможно е. Само ние од целиот свет сакаме да ја избришеме секоја дамка од комунистичкото време, никаде во светот тоа не се случва! Ова што го правиме ние е исто како на пример да земат србите и да ја сменат секоја фасада во Нови Београд, жално и тоа многу.
Лани бев на пракса во Франција и имав колега архитект. Му реков за проектот и за тоа што се случува и човекот ме погледна со некоја жална фаца и ништо не ми рече..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 17-Apr-2015 at 16:01
Originally posted by JovanOdGjorche

Кога започнаа овие "реконструкции" на фасадиве, идејата ја прифатив сосема позитивно бидејќи мислев дека конечно им текна да го модернизираат главниот град и дека конечно барем за нијанса ќе се доближиме до модерниот свет. Но ова тотално излезе од контрола и од секоја смисла на архитектура. Многу ме нервира фактот дека упорно сакаат да наметнат некоја си историја и да изградат стара Европска нација за помалку од пет години, мислам невозможно е. Само ние од целиот свет сакаме да ја избришеме секоја дамка од комунистичкото време, никаде во светот тоа не се случва! Ова што го правиме ние е исто како на пример да земат србите и да ја сменат секоја фасада во Нови Београд, жално и тоа многу.
Лани бев на пракса во Франција и имав колега архитект. Му реков за проектот и за тоа што се случува и човекот ме погледна со некоја жална фаца и ништо не ми рече..


Жалната фаца доволно кажала

Edited by Џоле - 17-Apr-2015 at 16:01
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.