build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Избегнување административни такси

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Избегнување административни такси
    Posted: 18-Sep-2012 at 11:19
Немаше доволно место во насловот, но се работи за начини за избегнување на административни такси и давачки кои нискобуџетните компании ги наметнуваат и кои неретко знаат да бидат повисоки и од цената на летот. Јас еве ќе споделам искуство со Ryan Air

Сосема случајно налетав на Master Card Pre Paid картичка, во Полска, со која пробав да резервирам лет и на мое изненадување работеше и ги избегнав овие додатни трошоци.Летот ми беше 5еур, таксите требаа да бидат 10еур. Е сега прашањето ми е следно, дали некој знае на кој начин може да се дојде до овие картички од Мастер Кард, преку Македонските банки, зошто за жал мојата истекува за месец дена, беше платежно средство за на музички фестивал и ја даваа бесплатно(со вклучен кредит), ама само на 2 месеци важност

Кај Wizz Air, гледам дека нормално таа такса изнесува 8еур ако се плаќа со картичка, а преку банкарски трансфер само 4еур. Не е голема разлика, но ме интересира дали некој резервирал со банкарски трансфер и дали некоја македонска банка нуди можност преку нејзината веб страна да се оствари трансфер ? Пример во Полска преку мојата банка успеав преку интернет да направам трансфер

Прашувам зошто скоро се враќам во Македонија, а често патувам па секое евро ми е битно
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.