build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ИКЕА доаѓа во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ИКЕА доаѓа во Македонија
    Posted: 19-Sep-2012 at 21:59
Икеа доаѓа во Македонија преку турска компанија, објави денеска МТВ. Влезот на Туркмол на Скопски саем, ја отвара можноста шведскиот бренд, за кој е застапник за овој дел од Европа, да дојде во Македонија. МТВ објави дека Туркмол влегува во проектот на Ера „Град во град“ на Скопскиот саем. Ера веќе ги уди темелите но поради кризата, градежните работи беа стопирани. 
Туркмол, компанија која е лидер во регионот во изградбата на трговски центри во регионот, во неколку земји во Европа веќе го внесе брендот Икеа.
Од Ера за МТВ велат дека деталите набрзо ќе бидат објавени на прес конференција. 
http://press24.mk/story/ikea/ikea-konechno-doagja-vo-skopje?fb_action_ids=4218846623598&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map={%224218846623598%22:355650284519102}&action_type_map={%224218846623598%22:%22og.recommends%22}&action_ref_map=[]
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Sep-2012 at 23:03
Да и jас слушнав, многу ќе биде jако доколку ова се оствари : )))
ಠ_ಠ
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Sep-2012 at 01:56
 Ако Туркмол стварно влегува во Скопски Саем сигурен сум дека Икеа нема кај да ни бегаBig%20smile
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Sep-2012 at 08:32
Не брзајте и се улетувајте во наивни заклучоци. Влезот на ТуркМол е многу позитивен бидејќи ќе го заживи проектот на Саемот кој е огромна, срамна дупка. Всушност таа дупка никогаш не била наменета за ИКЕА, а влезот на туркава компанија која е патем застапник на ИКЕА не значи дека по автоматизам во секој проект ќе вклучат по една. После тоа локацијата на Саемот не е како за ИКЕА бидејќи е премногу во град, а и незнам дали е доволно голема. Скептик сум  и заради фактот што од скоро имаме 2 ИКЕИ во најблискиот регион (Солун и Софија), изградбата на ИКЕА во Загреб е стопирана а во Белград ја нема ниту на повидок. А тоа се се поголеми градови со повисока куповна моќ од нас.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Sep-2012 at 10:57
Од презентацијата на турската компанија, разбирам дека таа држи франшизата за Турција и Бугарија. Тоа ме озадачава, бидејќи во Бугарија правата се држат од една грчка компанија (Fourlis). Во Романија ако не греша па операциите на ИКЕА беа преземени директно од шведската компанија која откупи франшизата си. Остана Турција.
Може ли некој да ми каже повеќе за проектот за кој се зборува. Ако не греша беше за офиси и трговски центар на територијата на Скопскиот саем. Словенците имаат финансиски тешкотии и продадоа проектот, така?
Има ли податоци колку простор ќе има трговскиот центар или се уште ништо не се знае?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Sep-2012 at 12:41
И јас сум скептик за доаѓањето на ИКЕА во Македонија, но дефинитивно сакам да ја снема онаа дупка кај Континентал и се надевам дека конечно нешто ќе се изгради таму.
 
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/ikea-doagja-i-vo-makedonija
 

"Икеа" доаѓа и во Македонија

 
20.09.2012 - 13:16
 
Светскиот бренд Икеа доаѓа во Македонија преку турска компанија. Гигантот кој е лидер во регионот во изградба на трговски центри, и која веќе во неколку земји од Европа го пласираше шведскиот бренд Икеа, влегвува во проектот на Ера „Град во град“ на Скопски саем.
 

 
По оваа онформација, се отвора прашањето дали преку оваа инвестиција, Туркмол отвора можност за влез на шведскиот бренд, познат по свој економичен и едноставен мебел и покуќнина, на македонскиот пазар.
Деталите за инвестиција е очекувано да се обелоденат наскоро. ИКЕА е една од најголемите и најпознатите меѓународни компании, има најголем синџир за продажба на мебел, а основан од познатиот шведски претприемач Ингвар Кампард во 1943 година.
Икеа денес е присутна во 36 земји, во Европа, Австралија и Канада, со 285 стоковните куќи и трговски центри. Најголем нејзин пазар е Германија каде што има 43 продавници.
Икеа планира до 2015 година да влезе и во земјите од поранешна Југославија, а цел и се и земјите во развој во кои се уште нема ртазвиена мрежа. Најблиските трговски центри на Икеа, сега се во Софија и Солун. Дали макеоднците сеуште ќе треба да патуваат до Бугарија и Грција, за да си обезбедат нешто од брендот на Икеа, од Ера најавуваат дека ќе обелоденат наскоро.

Back to Top
dimemk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dimemk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Sep-2012 at 13:46
Turk Mall go ima i vo kosovo i bosna so proekti pa tamu nem a IKEA
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.