build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Таван - Гипс картон

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Таван - Гипс картон
    Posted: 21-Sep-2012 at 08:21

Zdravo na site,


Eden sovet. Vo potkrovjeto staviv gips karton kako tavan. Koj e najdobar nacin da obesam svetla na nego. Izvodite mi se veke pusteni amam nemam pojacuvanje( aluminiumski lajsni ili slicno) bas nad i okolu izvodite. bi stavil nekoi halogenki ili plafonjerki, znaci ne nesto pretesko. Slusnav imalo nekoi specijalni navrtki ki prvo se navrtuvaat pa posle vo niv doadga mala zavrtka na koja visi svetloto.

Verojatno KNAUF ke mi kazat tocno ama me interesira licno iskustvo ako nekoj ima.

Fala i pozdrav

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Sep-2012 at 11:01
ако е осветлението со поголема маса,најдобро е да земиш подолги штрафови кои би завршиле во ѕидот зад гипс плочите.ако е бетон ќе ставиш посебни шрафови кои на челото имаат една зарешка налик на бургија,се шрафат со бормашина со наставак.влегуваат во бетон како во путер.значи носачот од осветлението го шрафиш на гипскартонот,со тоа што шрафовите завршуваат во бетонот.

а ако е шуплив блок зад гипскартонот,тогаш ќе земиш специјални типли за во блокови,кои се шират кога ќе се стават во блокот.кога ќе ги ставиш типлите,на нив го шрафиш осветлението
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Sep-2012 at 13:13
Zdravo gjoko,,Se raboti za osvetlenie za tavan...nad gipsot ima samo tervol (prazen prostor)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Sep-2012 at 14:34
што има над терволот?дрвени греди,бетон или што?
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Sep-2012 at 08:29
Ima gredi na pogolemo rastojanie. Prasanjeto mi e .. kolku bi drzel samo na gipsot ako gi obesam i so kakvi zavrtki...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Sep-2012 at 11:48
дирекно со хол шрафови низ гипс картонот во гредите.секаде истото го прават,со таа разлика што ги шрафат на метални профили,а овде на греда.нема да има никаков проблем.ќе ставаш шрафови(црни се шрафовите,има пократки и подолги,ти земи подолги) на поблиско растојание.обавезно на спојот на две табли да ставаш самолеплива мрежеста трака,и да се премачка со лепак,по можност со поголема јачина.после тоа глетувај,бруси ги неравнините и кречи со поликолор и готово
Back to Top
Knauf View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Sep-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Knauf Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Sep-2012 at 13:08
GeTom, ако таванот е направен по стандард (носечка конструкција на 100см, а монтажна на 50см), најниската категорија на носивост му е до 15кг/м2. Ако земеме дека плочата е околу 8кг, а потконструкцијата и (евентуално поставената) минералната волна уште 3-4кг., без никаков проблем можеш да закачиш осветлување со тежина од 3-4 килограми, според начинот на прикачување наведен од производителот на расветното тело. Ако тежината е поголема, има можност да се згусне потконструкцијата и држачите (може веќе и е изведено така), па да се зголеми носивоста на потконструкцијата, или ако е нешто потешко, крајна солуција, низ гипсот да се пушти носач до носечкиот елемент на самиот спуштен таван.
Кнауф дооел Скопје
- Техничко-маркетиншка канцеларија
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Sep-2012 at 13:41

добро кнауф, а што е при вибрации од земјотрес и евентуално пробивање на плочата доколку тие 3-4кг осветлување што ги наведуваш не се распределени по целата површина тука сконцентрирани во едно место?

евентуално носивоста од 15кг/м2 може да се искористи подобро, доколку изолацијата во случајов стаклената волна се замени со xps стиропор, со што би се добило екстра 3-4кг

исто колку и како може да се зголеми носивоста на самата кнауф плоча, за по неа да се испозакачат повеќе ајде потешки рефлектори, не дека ми треба, но ме интересира дали може да испорачате подебели или евентуално армирани плочи!?
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Sep-2012 at 14:46

Fala za odgovorot.

Konkretno kaj mene e izgletuvano i iskreceno, sto bi se reklo ne bi pravel veke intervencii. Da, po standard e na 50-60 cm medgu profilite. Me interesira, a gledav na youtube, nekoi 5-10 cm nosaci so straf vo niv.Se protnuvaat vo dupkata i potoa se strafi vo niv. Mozes li da mi kazes kade da najdam takvi. Tamu kaj sto prasuvav (strafovska roba) nemaa takvi. Nekoj sales partner vo skopje ili slicno???

Pozdrav

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Sep-2012 at 15:39
мислам дека гипскартоните држат повеќе од пропишаното.секогаш се става некоја бројка како заштита од тужби и слично.

ПС.(гипсовите во студенските имаат издржано многу поголеми товари од пвие 15 кг,верувајте што све немам видено )
Back to Top
Knauf View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Sep-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Knauf Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Sep-2012 at 21:37
Освен во нашите фасадни системи, во ниту еден наш систем за внатрешна употреба не препорачуваме никаков тип на полистирен (стиропор). Ни експандиран, ни екструдиран. Стиропорот е добар термички изолатор, ама МНОГУ слаб звучен изолатор. Дополнително, многу тешко би формирал непрекинат слој над спуштен тава. Инаку, во нашата фабрика во Дебар, како и во другите фабрики низ Европа произведуваме е дригу типови на плочи. Масивни плочи, со дебелина од 15,18,20,25мм, гипс-фазер плочи, како и Aquapanel цементни плочи. Ограничувањето кај обесувањето на тежини е од типот на шраф. Еве линк од техничкиот лист за тавани, каде на 31-ва страна има начин на обесување на товари.

http://knauf.com.mk/pdf/tehnicki%20listovi/knauf_spusteni_tavani.pdf
Кнауф дооел Скопје
- Техничко-маркетиншка канцеларија
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Oct-2012 at 12:33

значи самата класична плоча која ја имате структурално ќе издржи доколку на неа се закачи товар не поголем од 5-6кг а со системот таван под таван не повеќе од 15кг, јасно под услов носечките штрафови на таквата плоча да се адекватни... но не ми одговори што при земјотрес, дали имате испитувања во такви услови, и дали истите бројки би биле сеуште адекватни!?

друго кога веќе спомна дека имате поголем асортиман, ако можеш приложи ценовник за сите плочи, јасно дека е тоа променлива категорија, но би сакал да имам увид при кои тежини и за каква намена по која цена кои плочи можам да ги користам! претпоставувам ламинирани плочи имате можда се тоа фазер-плочите или, но не ми кажа дали арнимари може да испорачате!?

и на крај дајте некое комерцијално видео за DIY монтажа на плафони колку да не е штура нишкава!


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Oct-2012 at 21:31


претпоставувам заминавте истамбул на презентација http://www.knaufarena.com/what-is-knauf-arena.html 

како и да е пуштете кога ќе можете ценовник за асортиманот Interior Dry Wall Systems, Exterior Dry Wall Systems, Modular Ceiling Systems http://www.knauf.de/wmv/?id=3105


http://www.knauf.com.mk/napravi_sam_5_zavrsna.htm

http://www.scribd.com/doc/55831539/p10-Putze-Engl-23022009-Screen#page=15


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Oct-2012 at 01:11

ме изненади што кај америте е се стандардизирано со гипсани плочи по нивните судски установи

Interior Wall Systems

  Interior Partition Systems.   Most interior wall partitions will be composed of gypsum board on metal studs with the exception of USMS detention spaces. (There may be instances in the general building construction where concrete masonry is used if building elements, including elevator or plumbing shafts, are stacked systematically floor upon floor.) Refer to the USCDG for further information related to recommended interior partition construction.

Ceiling Systems 

Chapter 3 outlines the general parameters for selection of a ceiling system in typical office spaces and recommends the use of a standard 600 mm by 600 mm (2-foot by 2-foot) suspension system with a commercial quality, acoustic ceiling tile. The use of this system allows future flexibility in partition arrangement and corresponding relocation of mechanical diffusers, lights, sprinklers, and components of other systems such as speakers and fire alarm notification appliances.

There are several types of spaces with custom ceiling system requirements, which may include courtrooms public spaces, office and conference spaces of the courts or other agencies, and detainee areas. In historic buildings, satisfy acoustical requirements using removable finishes and features so that original ornamental surfaces may be maintained.

  Courtrooms:   Acoustic characteristics and aesthetics are the main considerations in the selection of a ceiling system. The ceiling design and materials must enhance the acoustic performance of the well area. (Ideal reverberation time in a courtroom is 0.5 to 0.6 seconds). This will involve the use of reflective and absorptive materials in the space.

  Public Spaces:   The ceiling system must accommodate future changes to the layout of the space and allow access for maintenance of the building systems above and within the ceiling plane including: mechanical systems; diffuser locations; smoke detectors; communication devices; lights; and life safety devices. Acoustic tile in a suspended ceiling grid is typically provided in these areas, along with supplemental use of gypsum wallboard in soffits, perimeter coves, recesses and reveals.

  Office and Conference Spaces:   Flexibility and durability are also the main considerations in the selection of a ceiling system which must accommodate change and accessibility above the ceiling plane. The ceiling material should absorb sound to provide speech privacy and control transfer of noise from machines, computers, light ballasts, and other sources within adjacent office areas.

etc.
http://www.gsa.gov/portal/content/101275




Edited by Max - 06-Oct-2012 at 01:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Oct-2012 at 09:30

во контекст на AR постовите еве ar-презентација на кнауф во англија, најверојатно иницирана локално него како глобален маркетинг пристап на компанијата, бар за сега

http://www.knaufinsulation.co.uk/en-gb/press-releases/all-press-releases/knauf-insulation-creates-a-sti.aspx

 



Edited by Max - 06-Oct-2012 at 09:33
Back to Top
Vujmar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Oct-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vujmar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Oct-2012 at 12:48
Здраво на сите. До сега не сум пишал ама имам една замисла и случајно налетав на оваа тема и мислам дека е поврзано со мојот проблем. Се надевам не е глупо ова што ќе го прашам.

Дали можам да изведам спуштен плафон од гипс картон и меѓупросторот да го користам за складирање на работи? Живеам во стара куќа со повисоки тавани и имам простор да ги спуштам таваните околу 70 до 80 сантими, а просторот што ќе остане измеѓу во две соби сакам да го искористам како еден вид остава. Дали можам таков „спуштен плафон“ да изведам со гипс картонски плочи и нормални профили што ги има на пазарот? Дали на пример таква конструкција може да издржи товар од 50-тина кила на метар квадратен? Иначе едната соба е 4х3 метри а другата е 5х4 метри. Немам потреба од некоја голема естетика во собите и пристапот до горе може да биде со оставање на два или три отвори во таванот, а кога ќе треба нешто да оставам или земам од таму ќе наместам скали.

Ако ова што го замислувам не може да се изведе вака, би ценел други предлози и ве молам за препораки во која фирма или кај кој мајстор да се обратам. Благодарам однапред.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Oct-2012 at 23:08


можеш, стави дрвена или метална подконструкција, на неа нареди талпи, оплата или армирана мрежа, а на нив закачи потоа штрафови и гипскартон плочи, носивоста во овој случај ќе ти зависи од подконструкцијата и како истата е изведена: заѕидана, заштрафенa, заварена, закована, што и да сакаш да направиш само мајстор на лице место ќе ти каже што може, колку ќе чини и дали ќе го биде, бидејќи велиш стара куќа

можеш и обратно да го решиш проблемот бидејќи велиш ти треба простор за остава, освен ако не ти е за складирање круши,јаболка,чаеви, а ти е битна носивоста истото можеш да го изведеш и на подот, евентуално еден дел од него налик чардак итн. битно ќе можеш да складираш тежини колку и да ти се сони http://www.monotsukuri.net/japan/yukasita/yukasita.htm

едит:

Макс нема, Мах има не е фер да препорачувам и рекламирам, ем за тоа да неможам и лично да гарантирам! да е само за спуштен плафон ајде лесна работа, но бидејќи тежини се во прашање би ти препорачал да се посоветуваш со некој градежник кој би излегол на лице место, пријател, комшија, роднина итн. кабаетот е на што ќе се држи потконструкцијата т.е. како и во што ќе одат штрафовите, ако веќе тераш со спуштен плафон! 



Edited by Max - 28-Oct-2012 at 19:52
Back to Top
Vujmar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Oct-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vujmar Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Oct-2012 at 18:58
Ти благодарам на советот Макс. Дали имаш да ми препорачаш некој мајстор или фирма?

А што се однесува за предлодот за подигање на подот наместо спуштање на таванот, таа опција не ми одговара затоа што сакам да модифицирам само две соби и тоа би значело дека ќе треба да скокам секогаш кога ќе влегувам или излегувам од нив или да направам скали во тие соби што само по себе не ми се допаѓа, а и просторот сакам да го искористам поефикасно отколку да оди во ветар за непотребни скали.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.